PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İki renkte pasta cila...

konur
22 Ekim 2012, 19:18
http://imageshack.us/a/img443/7421/25057110151127006434387.jpg[/URL]

Merhaba arkadaşlar. Resimde gördüğünüz benim canım ciğerim, geçen günü kuru bezle kromlarını silmiştim ondan sonra çektim. Kromlar şimdilik idare etse de boyası çok canımı sıkıyor. Parlaklığı gitmiş ve üzeri kirli. Sticker varmış da çıkartılmış sanırım etiket lekesi var. Tazikli suyla yıkandı daha önce çamuru aktı ama hana böyle tertemiz cillop durmuyor. Önce adam akıllı beze bir yıkamam lazım ama sabun olarak ne kullansam bilemedim. Ha tabi bide adam akıllı bir pasta cila yapmak istiyorum ama gördüğünüz üzere depo iki renk. Direkt pasta cila ile girişsem sıkıntı olur mu? Yoksa dikkatlice siyahları ayrı, grileri ayrı mı pastalamalıyım?

Ayrıca krom görünen yerler tabiki de kaplama ve ufak oksitler var bazı yerlerde. Bunlarla nasıl başa çıkabilirim? Ve oksit olmayan tırnağımla kazıyınca çıkan ama kuru bezle bir türlü çıkaramadığım bazı lekeler var onlar için nasıl bir temizleyici kullanmalıyım? Cif ayarı bir şey çok mu ağır kaçar?

Çok soru sordum ama birde egzost'un motordan çıkan yerleri parlaklığını yitirmiş, çizik değil ama mat gibi duruyo bezle ovunca biraz düzeldi ama hala tam değil onun için nasıl bir uygulama yapabilirim?

Uzun uzun sordum ama bunlar herkesin başına gelmiş basit şeylerdir diye düşünüyorum, acemiliğime verin lütfen :)

omeruby
22 Ekim 2012, 22:57
Egzozları polisaja verin sanayide sıfır gibi olur ayna gibi parlar.
Motoru profesyonel manada araç temizliği yapan oto yıkamacılara götürün onlar özel köpük ve tazyikli su kullanıyorlar leke kalmıyor. Kendisiniz yıkayacaksanız da deterjanı kovada köpürtüp fırça ile yıkayın ben öyle yıkıyorum.
Pasta cilayı daha önce yapmadıysanız dokunmayın bence. Daha çok kılcal çizik oluşturabilirsiniz sıkıntı olur. Motoru gazyağı ile silerseniz cila sürmüş gibi parlar lekeleri alır pasta ciladan önce bunu deneyin.

doganugursen
22 Ekim 2012, 23:16
dostum öncelikle motorun çok güzel kazasız belasız sürmeni dilerim aynısının farlısı supershadow var bende de eğer istanbulda isen ve bu ufak çiziktir bilmem nedir gibi şeyler sana çok büyük rahatsızlık veriyorsa beylikdüzü beykent sanayii de 150 tl ye komple boyuyolar motoru ve kaliteli boyacıdır aklında olsun belki lazım olur

ayrıca yedek parçaları nerden temin ediyorsun acaba? tavisye edeceğin bir yer var mı? bu roadstarların jantından almak istiyorum mesela

ygk
23 Ekim 2012, 00:45
cilayı plastik aksanlara değdirirseniz hemen solma yapar ve berbat görüntü oluşturur.

plastik alanları ve boyalı demir aksanlara yapacak birşey yok yıkayacaksınız olduğu kadar.
motor kısmı ve egsozu da metal parlatıcı kremlerle ovalayabilirsiniz parlayacaktır.

Ezer
23 Ekim 2012, 02:18
Boya aşınmış solmuşsa geriye sadece pansuman çözümler kalıyor. Cila çok basit hiç korkma ama kalıcı olmuyor kesinlikle sık sık yapman lazım garajda tutmuyorsan. Koçtaş veya yapı marketlerden birine gidip su bazlı cila alıyorsun teflonlu olarakmı geçiyor tam aklımda kalmadı. Neden su bazlı plastik aksamlara illa değecektir. Su ile yıkayınca cıksın deforme etmesin diye. Ama bu kılca cizikleri yok etmez basınçlı su vurduğun an tüm cila akar gider. Kimisi bal mumu özlü oluyor onlar daha pahalı ve plastik aksama değdirmemen gerekir çözücü maddelerde var içinde. Clia yapmadan önce pasta ile zift sıçramış etiket izi kamış yerleri pamuğa biraz pasta döküp elinle leke çıkana kadar hafif bastırarak ov. Kimi ürünlerin içinde hem pasta hem cila var onlardan alırsın. Araban falan da varsa elle pamukla falan hiç uğraşma koçtaştan 40tl lik polisaj makinası al. Aldığın polisaj makinası güçsüz olduğu için boyayı yakamazsın korkma bastırınca kitlenip duruyor. Cilayı polisajmakinasının süngerine biraz damlat motora sür 2 dkkaya mis olur. Sonra beyaz pembe arası toz gibi izler kalcak motorun üstünde onlarıda temiz kuru bezle sil motor on numara olur arabada. Cila işlemini direk öğle güneşinin altında yapma hemen cila kuruyor pek sağlıklı olmuyor. hafif gölge veya az güneş olursa daha iyi olur. Bende merak edip bu cila pasta işine girmiştim sadece işçilikmiş cila çok ucuz autowax ziebart falan hikaye ucuz ekipmanla aynı işleri yapıyorsun koltuk döşemelerini bile yıkadım arabanın. yüzlerce lira vermene gerek yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:15 ----------

Hatta würthün deri bakım ürünleri bile var deri sütü falan seleye biraz sürüp emdirdinmi o bile yepyeni durur.

Thunderwolt
23 Ekim 2012, 07:36
şase demirine ve metal siyah parçalara torpido parlatıcısını sıkarsan hocam cok iyi olur sıfır haline getiriyor su deymezse 2 hafta parlak kalır depoya plastik parcalarada kullanabilirsin
http://images.gittigidiyor.com/4592/OTO-PARFUMLU-TORPIDO-PARLATICI-VE-KORUYUCU-220ML__45921051_0.jpg

Ramazan Can
23 Ekim 2012, 07:47
güzelce pasta cila uygulamak lazım...

konur
23 Ekim 2012, 19:00
Öncelikle cevap yazan herkese teşekkürler. Ben bu kadar ilgi beklemiyordum açıkcası :) Şase demiri için torpido parlatıcı iyi fikir gibi duruyor onu mutlaka deneyeceğim.

@omeruby; Kendim çabalayıp yapmak istiyorum, o yüzden sağa sola götürüp yaptırtmak hem maddi hem manevi olarak işime gelmiyor, kendim yıkayacağım ama deterjan olarak ne kullansam bilemedim açıkcası? Ayrıca polisaj işini kendim yapamaz mıyım? Yapabilirsem makine şart mı?

@doganugursen; sağolasın abicim :) Çok şükür şu ana kadar çok ciddi bir yedek parça sıkıntım olmadı bir tek debriyaj göbeği gerekmişti onu da internetten buldum sahibinden'den. Malesef yardımcı olamayacağım.

@ygk; Henkel'in mor parlak bir kutuda metylan diye bir metal parlatıcısı var, bundan mı bahsediyorsun?

@ezer ve @ramazan; Pasta uygulamayı düşünüyorum ama kafama takılan nokta şu, gri ile siyahın kesiştiği yerlere pasta sürersem orayı aşındırıp boyaları karıştırır mı? Sürerken dikkat etmem gerekir mi? Yoksa direkt girişsem her tarafına bişey olmaz mı?

Tek tek isim isim yazdım ama cevaplayabilecek olan lütfen çekinmesin :)

konur
29 Ekim 2012, 00:14
Arkadaşlar hala cevap beklemekteyim :)

ozgurakman
29 Ekim 2012, 00:52
sakın boyaya gazyağı ve benzin tarzı şeyler değdirme. çok ince pasta alırsan ve doğru uygulama yaparsan boyayla ilgili sıkıntın geçici olarak düzelir. çinlilerin boyasından ve kromajından çok birşey beklememelisin.
not:pastayı sakın abartma, çünkü çinlilerin boya verniği çok ince.

Ezer
29 Ekim 2012, 02:23
Öncelikle cevap yazan herkese teşekkürler. Ben bu kadar ilgi beklemiyordum açıkcası :) Şase demiri için torpido parlatıcı iyi fikir gibi duruyor onu mutlaka deneyeceğim.

@omeruby; Kendim çabalayıp yapmak istiyorum, o yüzden sağa sola götürüp yaptırtmak hem maddi hem manevi olarak işime gelmiyor, kendim yıkayacağım ama deterjan olarak ne kullansam bilemedim açıkcası? Ayrıca polisaj işini kendim yapamaz mıyım? Yapabilirsem makine şart mı?

@doganugursen; sağolasın abicim :) Çok şükür şu ana kadar çok ciddi bir yedek parça sıkıntım olmadı bir tek debriyaj göbeği gerekmişti onu da internetten buldum sahibinden'den. Malesef yardımcı olamayacağım.

@ygk; Henkel'in mor parlak bir kutuda metylan diye bir metal parlatıcısı var, bundan mı bahsediyorsun?

@ezer ve @ramazan; Pasta uygulamayı düşünüyorum ama kafama takılan nokta şu, gri ile siyahın kesiştiği yerlere pasta sürersem orayı aşındırıp boyaları karıştırır mı? Sürerken dikkat etmem gerekir mi? Yoksa direkt girişsem her tarafına bişey olmaz mı?

Tek tek isim isim yazdım ama cevaplayabilecek olan lütfen çekinmesin :)

Sadece motor için polisaj makinasına gerek yok.
İşe başlamadan motoru bulaşık deterjanı ile bile yıkasan olur üstündeki yağ kir aksın yeter.
Mümkün olan en ince taneli pastayı al. Bence hem cila hem pasta ikisi bi kutuda olan ürünleri alsan daha iyi olur.
Bu poşette satılan pamuklarsan varya makyaj temizlemek için onlardan al. Pamuğa pasta sür sonra sadece iz olan yerlere pamuğu ovarak sür çıkana kadar.
Pasta içindeki çözücüler ve kum gibi taneciklerle o bölgeyi ince ince aşındırır aslında gerekli olmadıkça yapılmaması gerekir.
Pasta işlemi bittikten sonra motoru temizle ve pamuğa bol cila dök parlatmak istediğin yeri ov.
Cila kuruyunca temiz kuru bir bezle kalan beyaz tozları sil sonra parmağını cila yaptığın yerde gezdir farkı hissedersin.

Sakın gereksiz yere pasta kullanma pasta zift sıçramış leke kalmış yapışkan izi kalmış yerlere kullan.Her yere pasta yaparsan pasta boyayı inceltmeden önce boyanın üstündeki parlak tabakayı yok eder. Yani matlaşmış iz olmuş yerlere kullan boş yere sakın kullanma

konur
29 Ekim 2012, 20:33
Yani pastayı lokal olarak kullanılıyor, e iyi ozaman tamam çizik ve ağır lekeli yerlere pasta süreceğiz, sonra bütün motoru cilalayacağız demek ki. Kromlar içinse nette arayınca özel parlatıcılar buldum hem koruma da yapıyorlarmış onları kullanırım, örtü de sipariş etmiştim ıslanmaz da bi daha güzel olur. Teşekkürler Mert :)