PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kafa Karışıklığımı Gidermek İçin Tartışalım Beraberce

Nexagon
16 Ekim 2012, 15:09
Arkadaşlar merhaba

Benim bir kafa karışıklığım mevcut ve açıkçası ikna olmak istiyorum, ufaklıktan beri chopper kültürü ile içiçeyim ve onu sadece bir motosiklet olarak da görmüyorum.
2.5 yıldır motosiklet kullanıyorum, ilk motorum kanuni caracal idi, onu 7 bin km kullandıktan sonra yaklaşık bir yıl önce honda shadow 750 aldım ve onu da 10 bin km kadar kullandım. Bu süreçte, her iki motorumla da 1500 km'ye varan gezilere çıktım. ancak son gezimde shadow'un bana yetmediğinin farkına vardım, hele bir de bu süreçte arkadaşın z750'sini kullanınca aslında chopper ile diğer tarzlar arasında muazzam bir fark olduğunu keşfettim. En basidinden chopper sadece duruşu olan bir motor ve kesinlikle işlevsel değil.

Şimdiki amacım shadowumu satmak, kesin olan bu. shadow'u satıp daha büyük bir şey alacağım ama ne alacağıma karar veremedim.

Sizlerden yardımı bu konuda istiyorum

Ankara'da yaşıyorum ve evim Eryaman'da, İstanbul Yolu'na çıkınca (beş şeritli ve üzerinde tek bir ışık bile olmayan yaklaşık 30 km'lik bir yol) motorum bana yetmiyor. 110 ile giderken gerektiğinde hızlanıp tehlikeli durumlardan sıyrılmak istiyorum. Shadow'um 160'a kadar çıkıyor ama 110'dan sonra rahatsız edici bir gürültü (egzosdaki ahenkten bahsetmiyorum), kötü bir titreşim ve yokuş çıkarmışçasına adamı bayan yavaş bir ivmelenme söz konusu, tüm bunlara 110'u geçtikten sonra yakıt sarfiyatının 6 litreyi geçmesi de eklenince oturdum ve düşündüm.

Motoru ne için kullanacağım:

1- Mart ve kasım ayları arasında şehir içinde ulaşım için.
2- Yılda birkaç kez uzun yola çıkmak için

Beklentilerim:

1- 180-190'lara kadar ivmelenmede sıkıntı yaşatmayacak.
2- Yine bu hızlara çıkarken stabil yakacak (100 km'de 6 Litreyi geçmezse sevinirim)
3- Frenlemesi abs olacak
4- Uzun yolda yormayacak bir pozisyonda oturabileceğim ama bu pozisyonda da rüzgar yemeyeceğim bir motor olacak.
5- Şehir içinde çantaları çıkarıp gezebileceğim yakışıklı bir motor olacak.

Tüm bunlar ışığında aklıma honda pan european geldi, hem heybetli, chopper'dan sonra tatmin eder, hem de kuvvetli.

Fakat gel gör ki yolda giderken ape hanger gidon takmış bir chopper görünce kendime kızıp, sen bir choppercısın, git kawasaki nomad al ve hayatına devam et diyorum.

bilhassa öncesinde chopper kullanıp da sonradan başka tarzlara geçenler ve chopper konusunda benim gibi muhafazakar düşünenler fikirlerini esirgemezse sevinirim.

dipnot:

boyum: 1.76
kilom: 80

anadol
16 Ekim 2012, 15:18
senin ilacın kawasaki z800 :)...

pistolpitt
16 Ekim 2012, 15:20
honda pan european şehiriçinde sıkıntılı olur, hem alternatif çok. YAMAHA fazer serisi (ABS opsiyonel), SUZUKI bandit, gsr600, v-strom (ABS opsiyonel), HONDA cbf600-1000, nc700 (hepsi ABS'li), KAWSAKI er6f (ABS opsiyonel). Bunlara yönelebilirsiniz

fz6_fazer
16 Ekim 2012, 15:20
TDM 900 oneririm, ekonimik butcen yeterse
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-aksesuarli-temiz-kupon-tdm-900-abs-94458717/detay

Nexagon
16 Ekim 2012, 15:24
@pistolpitt

Shadow'dan sonra şehir içinde pan beni yormaz diye düşünmüştüm
cbf'nin arka lastik biraz ince geldi ve biraz daha heybetli bir şeyler istiyorum sanırım.

Teşekkürler detaylı açıklamanız için.

@anadol ve@fazer sizlere de teşekkürler

pistolpitt
16 Ekim 2012, 15:30
@pistolpitt

Shadow'dan sonra şehir içinde pan beni yormaz diye düşünmüştüm
cbf'nin arka lastik biraz ince geldi ve biraz daha heybetli bir şeyler istiyorum sanırım.

Teşekkürler detaylı açıklamanız için.
pan şehiriçinde yorucu olur ben olsam kullanmaya üşenirim. cbf arka lastiği 160 tır, bu sınıftakiler 160-180 arka lastiğe sahip olur, ince lastik virajlarda avantajlıdır. Fazlaca alternatif var ama ne alırsanız alın ABS li almanızı tavsiye ederim.

babaeskili
16 Ekim 2012, 15:34
Honda NC 700'ü iyice bir inceleyin derim..

NoMotorNoCry
16 Ekim 2012, 15:37
Sizin ilacınız Honda n700 gibi görünüyo.

acayüp
16 Ekim 2012, 15:38
Ben sizin eşkale uyuyorum :)
Şuanda gv 650 ile istediğimi buldum. Gerekince ağır abi gerekince hırçın çocuk modunu aktif edebiliyorum :) Gönlümde vrod var sizde bi bakın isterseniz.
Dragstar , shadow , marauder , virago vs bunlar bildiğim kullandığım motorlar ve bir süre sonra insanda bıkkınlık uyandırıyor. Sakinlikten sıkılabiliyorsunuz zamanla. Tam bu noktada gv 650 durumu kurtardı . Fakat şimdi farklı ihtiyaçlar doğduğundan ondan da vazgeçmek zorunda kalıyorum. Yinede ilk fırsatta tekrar gv 650 alabilirim.
İçinde kıpırtı olan adamın motoru değil bu cruiser ler.
Bu arada ben size gv demiyorum fakat vrod imkanınız varsa bakının. Yakın tarzda fakat çok daha hırçın modeller.

SonpoL
16 Ekim 2012, 16:01
CBF 1.000'i inceleyin isterseniz.

http://www.honda.com.tr/SeriesContentPages.aspx?series=naked-cbf1000-abs&page=Genel-Bakis
http://www.honda.com.tr/Accesories.aspx?series=naked-cbf1000-abs&group=tumu&type=Motorsiklet

kefeeee
16 Ekim 2012, 16:08
Kesinlikle bir nc700 hem yakıt hem güç olarak çok hoşunuza gidicek bir motor

HELLAS
16 Ekim 2012, 16:57
NC700....:cat:

Otoburkaplan
16 Ekim 2012, 16:58
Dostum seni gayet iyi anlıyorum. Ben de shadow'dan çok daha spor karakterde olan GV650 kullanmıştım bir süre.. Daha sonra kawasaki versys aldım. Şu anda BMW 650 CS kullanıyorum. Görüşlerimi sorarsan ;

1. Chopperlar bence dünyadaki en estetik motorlar. Daha sonra onları güzellik olarak supersportlar takip ediyor. Ama maalesef iş bununla bitmiyor.

2. Manevra kabiliyeti + oturuş pozisyonu bileşimi dediğin anda yukarıdaki iki seçenek eleniyor.

3. Kucağında ya çirkin ördek yavrusu dual-purpose enduro/funduro karışımlarını ya da bol grenajlı ağır tourerları buluyorsun.

4. Daha sonraları bunları inceleye inceleye gözün alışıyor ve tiplerini beğenmeye başlıyorsun.

5. Çok ciddi bütçelere çıkmayacağım dersen karşına şunun gibi motorlar çıkıyor : F650, V-STROM, TDM, VERSYS, NC700, DEAUVILLE, FAZER, CBF600

6. Bunlardan hangisinin daha iyi olduğu konusunu tartışan yüzlerce yerli/yabancı adamın yazılarını okuyorsun ve bir sonuca varamıyorsun :)

7. Uzun ikilemlerden sonra gereksinimlerini belirleyip birisini seçiyorsun.Beni şahsi değerlendirmelerimi vereyim;

F650 : Yakıt + Kullanım Kolaylılığı + BMW prestiji + Off road'u nispeten daha iyi + Tek silindir biraz titreşim yapıyor ama hayati değil + Gaz kesince kompresyonu yüksek olduğundan zart diye yavaşlıyor. Güvenlik ve yokuş inişi açısından iyi, yolda akma açısından kötü.

V-STROM : Her şeyi iyi yapıyor. Ama TR piyasası bence biraz yüksek. Ama satarken aynı fiyata sattığından kritik değil.

TDM : Tourer'ın büyük ön tekerleğiyle sayesinde biraz da off-road da az üzeni.. Anladığım kadarıyla güç ve tork istiyorsun. Bence bu senin motorun..

VERSYS : Yüksek süspansiyonlu ve dik oturabildiğin bir cadde+tour karışımı motor desek yerinde olur.. Çook rahat kulllanımı var.. Tavsiye ederim ama fiyatları çok yükseldi..

NC700 : Güvenilir ama güç olarak seni tatmin etmeyecek...

DEAUVILLE : Bu motorun tipi haricinde herşeyi olması gerektiği gibi... Ama diğerleri patikalardan rahat rahat gidemezsin.. Ama uzun yolda konforuyla hepsini donunda sallar

FAZER : Fiyatına göre çok iyi motor.. Ama seni hız yapmaya itecek, diğerleri kadar sakin değil.. Ve biraz da eğileceksin..

CBF600 : Sağlam motor ama biraz küçük duruyor.. Chopper seven adam biraz daha görkem ister diye düşünüyorum.

Tabii bunlar benim görüşlerim, sen farklı hissedebilirsin.. Dediğim gibi bu konuda bence yalnızsın.. Çünkü herkesin doğrusu farklı.. Farklı görüşleri al, kendin de alacağın motorları dene ve karar ver..

Neyse yukarıdakilerden birisi aldığında ne olacağını sana söyleyeyim şimdi ;

1. Eskisi kadar çarpıcı olmayacaksın.. Kızların gözünde bir regal raptor 250 cc bile seninkinden daha havalı olacak :)

2. Ani durumlarda eğer yeterli eğitimin ve pratiğin varsa çok daha iyi manevra yapabileceksin.

3. Daha iyi fren mesafen olacak..

4. Uzun yolda bel ağrın azalacak

5. Dar yerlerde U dönüşü için 5 manevra yapmayacaksın

6. Virajlardan aldığın keyif artacak

7. Yolu hissederek gitme hissin azalacak.. Biraz daha gemide gider gibi bir his olacak. Sanki alçak uçuş yapan örümcek adamdaki cin gibi :) Başta sevmeyeceksin ama sonradan hoşuna gidecek

Umarım faydası olmuştur :D

erro
16 Ekim 2012, 17:45
senin hız limitinde 180-190 fazer...biraz daha aşağı çekersen 140-150 nc 700, v strom derim ben...

Nexagon
16 Ekim 2012, 17:56
@otobur

tam da istediğim gibi bir açıklama yazmışsınız çok teşekkürler.

tdm hakkında iki çekincem vardı, çift silindir olması ve biraz da chopper'dan gösterişsiz oluşu. ancak kesinlikle dediklerinizi dikkate alıcam.

eren özer
16 Ekim 2012, 18:46
Kardeş güç ve ivme istiyorsan senin ilacın Z1000,Z750R GELİRSEDE Z800 dür
Nc700 görsel açıdan hiçde hoş değil tmm az yakıyor ama beygir gücü yok 50 beygir z750 öylemi 106 beygir Z1000 ise 138 Beygir
Bu Yeni Z800, Z750 Doğası gereği çok çıplakdı adı üstünde naked eleştiriliyordu Kawasakide bunu dinleyim cc büyüterek Z800 çıkarmış mini Grenajlarla Ayak ve gövde bi nebze rüzgar yemiyormuş . çok kaslı ön kısım Kafa Grenajınada ufak bi cam ekleyerek çok daha iyi olur diye düşünüyorum buyrun Z800 Renk seçenekleri Linke tıklarsanız görürsünüz
http://www.motorcyclefamous.com/2013-kawasaki-z800.html
http://imageshack.us/a/img407/1947/kawasakiz8002013redcolo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/kawasakiz8002013redcolo.jpg/)

mali_181
16 Ekim 2012, 21:24
Ya bende cruier sevmezdim önceden ama 250 cc segmentinde tek bütçeme uyan gv 250 yi görünce bi alalım bakalım dedim nedense uzun yolda çok rahat ettim ha tamam kötü yolda bozuk yolda sıkıntılı fakat normal veya güzel bi yolda ben çok keyif aldım en çokta torku hoşuma giti yorumladan her yerde gidiyor

cemsht
02 Kasım 2012, 21:05
%90 şehir içinde kullanıcaksanız bence touring - sport touring ya da enduro touring motorlar gereksiz. cbf 600 bence hem fiyatı hemde performans olarak sizi tatmin edecektir. çok gezen bol bol otoban+patika yollar gezecekseniz tdm900- f650gs(yeni) - vstrom- versys- transalp xl700 ün arasından birini seçin :)

mrtkulaksiz
06 Mart 2015, 23:45
Tek kullanacak olsam z800 alirdim.sana tavsiyemde z800 olacaktir.artcili olarak hemde touring olarang kullanacagim icin tracer aldim.ama inan hep gozum z800 de kaldi.cok zor ama kararvermek.fazerda bakabilirsin.arkadaslarin yazdigi makinalarin hepside cok guzel makinalar.gonlunde olabi almani tavsiye ederim son olarak.saygilar.

tamerozkul
07 Mart 2015, 00:05
Z800 gorunus olarak cok guzel

efendy06
07 Mart 2015, 00:36
Mesajların tarihi? 3 yıl olmuş :cherry:

manofsteel
07 Mart 2015, 01:15
Bence Xj6 F :)

mete_han
07 Mart 2015, 01:29
Tek kullanacak olsam z800 alirdim.sana tavsiyemde z800 olacaktir.artcili olarak hemde touring olarang kullanacagim icin tracer aldim.ama inan hep gozum z800 de kaldi.cok zor ama kararvermek.fazerda bakabilirsin.arkadaslarin yazdigi makinalarin hepside cok guzel makinalar.gonlunde olabi almani tavsiye ederim son olarak.saygilar.

Arkadaşın tercihi Tıger 800 olmuş..:P konu 2.5 yıllık...

16 Ekim 2012, 16:09 #1
Nexagon

Motosikleti
Triumph Tiger 800

infernox
07 Mart 2015, 01:43
Vay vay :)

zaferce
07 Mart 2015, 09:17
Ben de tam tiger 800 diyecektim ;)

diwersionf
11 Mayıs 2015, 13:04
Konu çok eski,
İllaki hala arıyorum diyorsanız, Bir tavsiyede bulunabiliriz.