PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun Yol ve Gerekli malzemler

Sayfa : [1] 2

otopsici
10 Ekim 2012, 19:30
Arkadaşlar, biliyorsunuz pazar yola çıkıyorum
fakat malzemelerim de bir eksik var gibi bir türlü çözemedim
bana uzun yol için gerekli malzeme listesi oluştururken yardım edermisiniz?
1 - Tüm koruma ekipmanları (dizlik, omurga koruması, eldiven, vs.) bunlar tam
2- yedek yağ
3- yedek zincir yağı kartuşu
4- lastik tamir kiti + lastik şişirici sprey
5- yedek elbise
6- yağmurluk
7- reflektör yelek
8- neopren boyunluk
9- kask içi intercom
10- telefon için usb çıkışlı şarj cihazı (yarın takacam)
11- elcik ısıtma (arkadaş süper icat yeminle adamın eli sıcacık oluyor)
12- gözlük (gece sürmek zorunda kalırsam eğer portakal renkli gece ve yağmurlu havada net görüş için)
13- prezervatif
14- termal içlikler

I.Love.Drift
10 Ekim 2012, 19:33
Bunlarin yaninda el feneri falanda al

BuRoCk4141
10 Ekim 2012, 19:35
Neden prezervatif?? :mrgreen:

luciphere
10 Ekim 2012, 19:38
ufak bir avadanlık çakı tornavida vs.

mali_181
10 Ekim 2012, 19:41
ben her yolculukta yanıma işime yarayabilecek bir kaç parça alet edevatta alırım(anahtar takımı-tornavida takımı-pense-yan keski vb...) ne olur ne olmaz diye

otopsici
10 Ekim 2012, 19:46
elektronik aletler su geçirmesin diye içine koyuyorum iyi oluyor telefon filan

canerol
10 Ekim 2012, 19:50
başka bişe koymada :)
el feneri kesinlikle ne kadar aradım çadırda kalırken :(
elin yatkınsa anahtar takımı tornavida
yeden sigortalar

BuRoCk4141
10 Ekim 2012, 19:50

Hee iyimiş o zaman :P :cherry:

otopsici
10 Ekim 2012, 20:01
başka bişe koymada :)
el feneri kesinlikle ne kadar aradım çadırda kalırken :(
elin yatkınsa anahtar takımı tornavida
yeden sigortalar
abi eyvallah hiç sigorta aklıma gelmemişti
1 - Tüm koruma ekipmanları (dizlik, omurga koruması, eldiven, vs.) bunlar tam
2- yedek yağ
3- yedek zincir yağı kartuşu
4- lastik tamir kiti + lastik şişirici sprey
5- yedek elbise
6- yağmurluk
7- reflektör yelek
8- neopren boyunluk
9- kask içi intercom
10- telefon için usb çıkışlı şarj cihazı (yarın takacam)
11- elcik ısıtma (arkadaş süper icat yeminle adamın eli sıcacık oluyor)
12- gözlük (gece sürmek zorunda kalırsam eğer portakal renkli gece ve yağmurlu havada net görüş için)
13- prezervatif
14- termal içlikler
15- el feneri
16- avadanlık (tornavida pense lokma takımı filan)
17- yedek sigorta

VIA
10 Ekim 2012, 20:48
Hacı sakın yine motosikleti unutma :queen:

luciphere
10 Ekim 2012, 20:50
iyi bir bıçak

energy9991
10 Ekim 2012, 20:52
kahvede al...yoldu uyursun falan...uykuyu açar....ALLAH zihin açıklığı versin

otopsici
10 Ekim 2012, 21:11
Hacı sakın yine motosikleti unutma :queen:
unutursam zaten seninkine el koyacam Ankara da

motoseyyah
10 Ekim 2012, 21:31
Mutlaka yedek ampul.

M.balibey
10 Ekim 2012, 21:35
komando bıçağı ve biber gazı uzun yolda ne olacağı belli olmuyor prezervatifide ucuza getirmek isterseniz opetlerde 2 tlye 3 tane veren maine var tuvaletlerde oda iş görüyor:queen:

maxi97
10 Ekim 2012, 21:43
Hayırlısıyla gider gelirsin inşallah.

iptaluyelik02
10 Ekim 2012, 21:43
tayfur liste yapmaya kalkıp da eksik ararsan motoru habire yüklersin,
hani yedek şamriyel?
hani yedek sibob?
hani yedek buji?
kablo,kablo ucu?
hani zincir kilit baklası?
bitip tükenmez.
çok fazla düşünme,çık yola!.

otopsici
10 Ekim 2012, 22:18
büyüksün Savaş abi

energy9991
10 Ekim 2012, 22:21
hani yedek prezervatif ? :)

speedy2
10 Ekim 2012, 22:29
Buda benden olsun,ama en güzel tarif Savaşkayan dan kabul etmek lazım:)
http://imageshack.us/photo/my-images/859/ekranalnts3.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/859/ekranalnts3.jpg/

Ramazan Can
10 Ekim 2012, 22:33

zuhahahahahhaha:queen::queen::queen::queen::queen: :queen::queen::queen::queen::queen:

iptaluyelik02
10 Ekim 2012, 22:35
bence yanına bol miktarda şundan al,
http://img13.imageshack.us/img13/4014/1110o.png (http://img13.imageshack.us/i/1110o.png/)
daha yola çıkmadan lazım olmuş:)
http://img266.imageshack.us/img266/9637/1010o.png (http://img266.imageshack.us/i/1010o.png/)

otopsici
10 Ekim 2012, 22:58
evet bir "E"ksiklik var olduğunu biliyodum

nabukat
10 Ekim 2012, 23:33
sıvılı veya püreli yiyecekler E vitaminli :)

takendy
11 Ekim 2012, 00:50
uzun yolculuklarda lastik tamir kiti ana malzememdir.
fazla abartıp hamalllıkda yapma fakat ilave olarak birkaç battal boy çöp torbası, bir miktar sicim ve kaliteli bir bant (şu gri olandan) alırdım.

Bu arada Van'a geleceğimi söylemiştim ya şuan Tamara Otel'deyim ancak yarın 14:00 de dönüyorum. :(

şimdiden iyi yolculuklar ...

GokhanUzun
11 Ekim 2012, 01:29
El feneri yerine kafa feneri de olabilir.
Bir şeylerle uğraşırken iki elinizi de kullanabilirsiniz böylece.

otopsici
11 Ekim 2012, 07:48
uzun yolculuklarda lastik tamir kiti ana malzememdir.
fazla abartıp hamalllıkda yapma fakat ilave olarak birkaç battal boy çöp torbası, bir miktar sicim ve kaliteli bir bant (şu gri olandan) alırdım.

Bu arada Van'a geleceğimi söylemiştim ya şuan Tamara Otel'deyim ancak yarın 14:00 de dönüyorum. :(

şimdiden iyi yolculuklar ...
keşke önceden haberim olsaydı size bi kaburga ısmarlardım

remzi_39
11 Ekim 2012, 07:59
tayfur liste yapmaya kalkıp da eksik ararsan motoru habire yüklersin,
hani yedek şamriyel?
hani yedek sibob?
hani yedek buji?
kablo,kablo ucu?
hani zincir kilit baklası?
bitip tükenmez.
çok fazla düşünme,çık yola!.

Savas motorla okadar uzun yollar yaptimki..
2 sene önce 4 haftada yanlis hatirlamiyorsam 8 bin KM yol yapmistim..
Ve bu senin saydiklarinin hicbirisi yoktu yanimda.. :)

Dostum Savas in dedigi gibi fazla düsünme cik yola..
Yaninda olmasi gereken sadece PARA...

Ramazan Can
11 Ekim 2012, 08:46
boşver sal gitsin kafanı beynini..

Lucas
11 Ekim 2012, 10:43
Termos al ufak bi tane. İcine doldur sicak suyu. Gece yolculuklarinda icini isitacak bi nescafenin ne zaman nerede lazim olacagi belli olmaz. Gerisi teferruat. Remzi abiye katiliyorum, para al sadece yeter :)

Raphae1
11 Ekim 2012, 10:56
wc kağıdı
muayene eldiveni
branda.
sağlık çantası
yerin varsa 1.5 ,2 lt yedek benzin.
bez
ahtapot & bagaj lastiği

trgy
11 Ekim 2012, 11:13
Motosiklet için ihtiyacın sonu yok zaten yazılan yazılmış ama bi sıkıntı olursa arazi koşullarında hayatını idame ettirebilmek için ; bıçak, pusula, ateş,ip bu dört şey her koşulda ulaşabileceğin bi yerde yakınında olsun yeter , iyi yolculuklar.

UNdocab
11 Ekim 2012, 11:39
Motosikletin yeni ama orj zincir cok dandik yolda uzayabilir. 10 12 22 anahtar ve ayna gevseyebilir alyan takimi. Bunlari mutlaka al. Biz de cumartesi şabahi 15 gunluk geziye cikiyoruz. 4 motosiklet 4 kisi olarak yolumuz İstanbul kapadokya nigde aladaglar mersin antalya fethiye marmaris mugla izmir ayvalik bandirma veya yalova istanbul olacak. Herkese hayirli yolculuklar iyi olan kazansin:)

erro
11 Ekim 2012, 12:02

Arazi şartları ne olacağı belli olmaz...

komando bıçağı ve biber gazı uzun yolda ne olacağı belli olmuyor prezervatifide ucuza getirmek isterseniz opetlerde 2 tlye 3 tane veren maine var tuvaletlerde oda iş görüyor:queen:

hacı naptın 2-3 lira bi prezervatife verilir mi...bi de ucuz demişsin...paket hesabıyla pahalıya gelir...

BİM forever

http://mcdn01.gittigidiyor.net/4096/tn30/40967513_tn30_0.jpg

iptaluyelik02
11 Ekim 2012, 12:37
Savas motorla okadar uzun yollar yaptimki..
2 sene önce 4 haftada yanlis hatirlamiyorsam 8 bin KM yol yapmistim..
Ve bu senin saydiklarinin hicbirisi yoktu yanimda.. :)

Dostum Savas in dedigi gibi fazla düsünme cik yola..
Yaninda olmasi gereken sadece PARA...

Bazen parayla bulunamayacak şeyler vardır,mesela balya teli:)
"Balya teli" deyip geçme,her işe yarar,gerektiğinde kablo,kablo başı,ahtapot,kelepçe niyetine bile kullanılır.

emresilin
11 Ekim 2012, 17:27
motordan anlayan bi yol arkadaşı :)
benim aklıma ilk bu gelir zira bi sigorta patlamasında 1 saat ne olduğunu anlamaya çalışmış adamım :)

chaosbaris
11 Ekim 2012, 17:50
bence yanına enerji aktarma kablosuda al, hele birde sis farın varsa elektrik aktarmasını ne zaman yapacağın belli olmaz, herkeste bulunmuyor. ben en son bizim korteje katılmıştım sis farı yaktım taksime geldiğimizde akü bitti kaldım dımdızlak :salut: Allahtan aktarma kablom vardıda bir otoparktan yaptırdım, bir paket malboraya mal oldu ama olsun :pr:

emrello
11 Ekim 2012, 18:12
- İlk yardım malzemesi, aspirin, parasetamol vs.
- Kulak tıkaçları, pamuk.
- Varsa yedek manetler.
- İlgili servis numaraları.
- Şekerli bir şeyler.
- Varsa duck tape ve kablo bağları
- Islak mendil + selpak

Aklıma başka gelen olursa yazarım. İyi yolculuklar şimdiden. :)

Raphae1
11 Ekim 2012, 20:06
bence en iyisi pick -up veya minibüs tarzı araca motoru yukleyıp gezıye çıkmak :D

D-Rat
11 Ekim 2012, 20:17
Condomunda bu amac icin kullanildigini ilk defa goruyorum, balon yapicam desen bile daha inandirici olurdu kaptan, balkanlara mi yolculuk..? :D

otopsici
11 Ekim 2012, 22:25
bence yanına enerji aktarma kablosuda al, hele birde sis farın varsa elektrik aktarmasını ne zaman yapacağın belli olmaz, herkeste bulunmuyor. ben en son bizim korteje katılmıştım sis farı yaktım taksime geldiğimizde akü bitti kaldım dımdızlak :salut: Allahtan aktarma kablom vardıda bir otoparktan yaptırdım, bir paket malboraya mal oldu ama olsun :pr:
barış kardeşim sis farların anladığım kadarıyla hella nın halojen olanları
ben de sana şöyle bir öneride bulunayım istanbula geldiğimde garaj ekibiyle garajda buluşup 6 şar ledli sis farı yapacağız maliyeti iki tanesi 50 tl civarı
(tabi dolar yükselmeden önceydi şimdi herhalde bi 80 tl filan olur)
ve sadece 12 watt enerji tüketiyor veya başka değişle sadece 1 amper aküden çalıyor
ve yine başka bir değişle ikisi birden ful yandığında 7 amperlik aküyle 7 saat durmadan yanar
gel sana da bi tane yapalım hem tanışmış oluruz hemde seninde güzel bir sis farın olur

- İlk yardım malzemesi, aspirin, parasetamol vs.
- Kulak tıkaçları, pamuk.
- Varsa yedek manetler.
- İlgili servis numaraları.
- Şekerli bir şeyler.
- Varsa duck tape ve kablo bağları
- Islak mendil + selpak

Aklıma başka gelen olursa yazarım. İyi yolculuklar şimdiden. :)
bunlar zaten aklımdaydı üstad çok teşekkür ederim
yanlız intercom ile gideceğim için kulak tıkaçları biraz sıkıntı çıkarı gibime geliyor

Condomunda bu amac icin kullanildigini ilk defa goruyorum, balon yapicam desen bile daha inandirici olurdu kaptan, balkanlara mi yolculuk..? :D

hocam şimdi işin kilitli poşet kısmı var ama poşetler hem pahalı hemde kullanışsız
mesela poşede telefonu koyup telefon tutacağına yerleştirdiğinizde ekran parmakları algılamıyor
ama prezervatif öyle değil hem ince hemde parmaklarınızı ekrana hissettiriyor
(ulen erotik reklam gibi oldu ya)
bide kilitli poşetler fazla güvenilir değil kilit mekanizmasından içeri su alma ihtimali yüksek

erro
11 Ekim 2012, 23:01
beyler beyler, bu kadar materyale, bu kadar sıraladığınız maddelere bağımlıysak, nerede kaldı bu motor sürmenin felsefesi, madem bütün herşey güvenlik, zorda kalmama, kalınca hemen çaresini bulma o zaman neden arabayla çıkmıyo bu arkadaş...

bence hayati şeylerin dışında çok da fazla takılmamak lazım, motorla zaten genellikle gündüz yol alındığı için özellikle karadeniz rotasında da adım başı yerleşim yeri olduğu için bi sıkıntı olmaz, ihtiyaç anında az bi zahmetle herşeye ulaşılır...

onun için bu kadar malzeme yüklenmeye gerek yok bence...sonra yok 4 teker bedeni 2 teker ruhu taşır diye artistlik yapıyosunuz sağda solda:)

Sinan Er
11 Ekim 2012, 23:39
Defalarca uzun yola cıktım yanımda taşıdıklarımın hiçbiri lazım olmadı. Sevineyimmi uzuleyimmi. Tabiki sevindim. Ama genel olarak taşıdıklarımın coğu fuzli malzemeymiş. Mesela sende yanına neden yedek yağ alıyorsun veya tamir köpüğü varken tamir kiti neden ?. Dubleks lastiğin varsa kit köpük yeterli. Lastığı sokmek dert yamyı tutturmak dert.

Bugun yola cıkacak olsam yanıma alacaklarımın en başında Strap-cırt artık ne denıyorsa boy boy ondan alırdım ve tabiki boy boy metal kıstırmalı kelepçe. Guzel bir tornavida lokma takımı pense Yedek ampuller. tamir köpüğü. Bolca giysi.

UNdocab
11 Ekim 2012, 23:49
beyler beyler, bu kadar materyale, bu kadar sıraladığınız maddelere bağımlıysak, nerede kaldı bu motor sürmenin felsefesi, madem bütün herşey güvenlik, zorda kalmama, kalınca hemen çaresini bulma o zaman neden arabayla çıkmıyo bu arkadaş...

bence hayati şeylerin dışında çok da fazla takılmamak lazım, motorla zaten genellikle gündüz yol alındığı için özellikle karadeniz rotasında da adım başı yerleşim yeri olduğu için bi sıkıntı olmaz, ihtiyaç anında az bi zahmetle herşeye ulaşılır...

onun için bu kadar malzeme yüklenmeye gerek yok bence...sonra yok 4 teker bedeni 2 teker ruhu taşır diye artistlik yapıyosunuz sağda solda:)
Dağın başına gidiyoruz biz.
Hacı Sen de gel ama söylediğin gibi terliklerinle geldim sana der gibi gel de errrrkek görelim :D

teknoali
11 Ekim 2012, 23:54
geçen hafta cbr 250 ve ninja 250 olarak fethiye - istanbul fethiye yaptık . toplam 1700 km . iki motor 4 kişi. yanımıza sigara ve para haricinde fotoğraf makinası aldık. bütün malzeme ve ekipmanlar bundan ibaretti :)

çok fazla detaya takılamaya gerek yok derim ben ...

emrello
12 Ekim 2012, 00:09

Valla bir kere yanıma yedek manetlerimi ve gps'i almadım, onda da bin türlü rezalet yaşadım. Ağzım yandı yeterince. (emrello belalı rota aratınca çıkıyor). Üstelik uzak bir yol da değildi. Bence tedbirli gitmek iyidir.

F54
12 Ekim 2012, 01:50
bolça para başka birşey lazım olmaz:cat:

erro
12 Ekim 2012, 02:16
Dağın başına gidiyoruz biz.
Hacı Sen de gel ama söylediğin gibi terliklerinle geldim sana der gibi gel de errrrkek görelim :D

Dağ başı kamp ayrı...benim anladığım arkadaş yol yapacak...onun için çok ağırlık etmesine gerek yok...e vitamini al bisküvi al diyenler çıkmış sanki dakar a katılıyo adam...yoldan tedarik edebileceği şeyler çoğu..

yamyamaha
12 Ekim 2012, 02:37
Dostum bu kadar malzeme taşıma yada taşıyacaksan bile nerede ne lazım olur belli olmaz.
Gideceğin güzergah üzeri olan arkadaşların tel nosunu al. olur da bişi lazım olursa çaldır. motor kardeşliği ne güne duruyor. Şahsen ben senin yolunun üstündeğsem her ne durumda olursan ol yardım hazırım. en olmadı bir sıcak çayımızı sunarız. no lazımsa özelden ulaş.

otopsici
12 Ekim 2012, 13:16
geçen hafta cbr 250 ve ninja 250 olarak fethiye - istanbul fethiye yaptık . toplam 1700 km . iki motor 4 kişi. yanımıza sigara ve para haricinde fotoğraf makinası aldık. bütün malzeme ve ekipmanlar bundan ibaretti :)

çok fazla detaya takılamaya gerek yok derim ben ...
hocam haklısınız biz de genel itibari ile böyle çıkıyoruz yola fakat benim geçeceğim yerlerde genel itibari ile 200 km mesafe içinde ulaşabileceğim yardım edecek ne tamirci nede motosikletten anlayan adam var
tek çıkıyorum yola sıkıntı orda zaten