PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : benim tercihim sizce doğru olurmu ?

-EmRe-
10 Ekim 2012, 01:50
selamlar abiler ben 16 yaşındayım kısmetse bu sene ehliyet alacağım kışın çalışıp para biriktirip yazın ise önce ehliyet sonra,motor almaya karar verdim aklımda başlangıç olarak mondial hyena 100xhttp://www.mondialmotor.com.tr/?p=model&i=1289 var,4vitesli bir motor yani bana uygun olurmu bunu alıp hem vitesli motor kullanmayı hemde trafiği öğrenmek istiyorum sonra ise 250 cc bir motor alacam kısmetse bunu mu almalıyım yoksa bi scoteer mı daha önce scooter kullandım.
boy:1,70
kilo:70
maddi durum:1000-1500 tl

Safahat
10 Ekim 2012, 02:10
Heyena şekil olarak kötü bir motor o fiyata daha iyi cub motor alablirsin.

D-Rat
10 Ekim 2012, 02:15
Hadi motoru aldin, kaskin falan ne olacak? Bence sen ailene ac konuyu 3000-4000 butce yap... Korumani falan hesapla... Iyi bir kask 200 TL desen, 300TL'yede mont, dizlik halledersin... Sonra motora bakarsin 2. elde iyi birsey bulunur... COk kotu gozukuyor bu motor yahu

-EmRe-
10 Ekim 2012, 02:28
evet şekil olarak biraz mobilet tarzı ama zaten görüntüye çok önem vermem benim için asıl önemli olan verimliliği ve sürüş keyfi :) yazmayı unutmuşum ekipman için ayırdığım bütçe de 400-500 tl civarı kendim
çalıştığım için maddiyat önemli onun için ucuz bişiler alıp öğrenme evresini bir an önce halletmek isterim.

Egemen06
10 Ekim 2012, 03:12
Gerçeği söylemek gerekirse bu tarzda bir motor alıyım mı sorusu ile ilk defa karşı karşıyayım,bence de arkadaşın dediği gibi ikinci el bir cup düşün,bu motorla kaskta cekette dizlikte bir garip durur :D , illaki şart ama,yada ikinci el bir scooter da düşünebilirsin.Sana tek tavsiyem hız tutkulu ve egzozdan yüksek ses almak için uğraşan tiplerden olma.

-EmRe-
10 Ekim 2012, 03:38
benim olayım zaten hız ve ses değil A noktasından B noktasına giderken vitesli motor sürmeyi öğrenim hemde eğlenceli vakit geçirim istiyorum:) ha biraz bekler para kasarım 2.el bir cbr 125
alırım ama ne bilim düşerim yatırırım falan bunda grenaj da yok az da yakıyo bana mantıklı geldi valla.

salvoo
10 Ekim 2012, 10:28
peki 250 e geçerken motoru satmayı büyük ihtimal düşüneceksin satabilirmisin?

astorojna
10 Ekim 2012, 10:42
motorun işlevi önemli ama birazda tipi önemli be kardeşim yukarda arkadaşın dediği gibi o motora kask ve koruma ekipmanları ile binerken hayal ediyorum senide biraz abes kaçtı sanki bak sana bi link veriyorum bu tarz motorlara bakabilirsin mesela
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-asya-acil-satilik-motosiklet-100787714/detay

yasdal
10 Ekim 2012, 10:52
Motosiklete göre koruma alınmaz. Alabildiğiniz en iyi korumaları alın isterseniz vespa kullanın.

Başlangıç için hafif ve kolay kullanımlı bir motosiklet seçmen yerinde olmuş yalnız ben ikinci el almanı tavsiye ederim. 5-6 ay da hevesini alır zarar etmeden satabilirsin.

Bu siteyi araştırıp bulduğuna göre güvenlik ile ilgili uyarılar ile başını ağrıtmayayım fazla sen zaten ilgili başlıkları inceleyip bakarsın.

Safahat
10 Ekim 2012, 11:09
Ben olsam böyle bir motor tipine para vermem.

Uğur
10 Ekim 2012, 11:35
Gayet yerinde bir tercih olmuş.
Zaten ne istediğini biliyorsun.
Hem vitesli tecrüben artar,hem de dediğin gibi A noktasından B noktasına en ekonomik şekilde gidebilirsin.
Yedek parça sıkıntısı hiç çekmezsin.
Acemilikte grenajsız motosiklet avantajlıdır.
Ayrıca, 100-125 cc cg tipi çinlilerden de bakabilirsin bütçeni +500 tl zorlayabiliyorsan.
Fakat sakın elindeki parayla görünüşü iyi diye çinli scooter alma..
Hakkında şimdiden hayırlısı olsun..

yakamoz7795
10 Ekim 2012, 12:08
Salcano Wolf S Önerebilirim sana ama bütçeni yaklaşık 250 tl daha cıkarman lazım ve seni hiç üzmez bir motor ybr ile aynı fabrikada üretilen motordur 5 vites 125cc bi motosiklettir ve geçiş motoru olarak çok iyi bir motosiklettir. Ortalama 110-115km gibi bir hıza ulaşıyor. 1 Litre benzin ile 46km yol yapıyor. benim geçiş motosikletim buydu çünkü ordan biliyorum

chaosbaris
10 Ekim 2012, 13:06
Gerçeği söylemek gerekirse bu tarzda bir motor alıyım mı sorusu ile ilk defa karşı karşıyayım,bence de arkadaşın dediği gibi ikinci el bir cup düşün,bu motorla kaskta cekette dizlikte bir garip durur :D , illaki şart ama,yada ikinci el bir scooter da düşünebilirsin.Sana tek tavsiyem hız tutkulu ve egzozdan yüksek ses almak için uğraşan tiplerden olma.

bende sana katılıyorum, öncelikle motor alacaksan ucuzda olsa o sınıfa göre sağlam bişey al, hani sağlamlık derken seni yarı yolda bırakacak tarzda olmasın sonra daha başlangıçta motorsikletten soğumanı istemeyiz. ikinci olarak kask mont eldiven gibi şeyler bencede önemli ben ilk motorum (üç ay sonra çalınsada) CBR 125 di ve motoru aldıktan sonra hemen mont aldım eldiven aldım, kask ı her ne kadar motoru satan kişi hediye etsede şu an hala o kaskı kullanıyorum. bütçeni zorlayabilirsen düşük modelde CBR 125 ve ya yamaha YBR 125 veya TVS nin modellerine bak, bu arada benim fikrim vitesli motor olması daha önemli, otomatiklerde devir geç alıyor. tabi benim tercihim başkası otomatiği tercih edebilir :) ben fikrimi söyledim :cherry:

ysn_erl
10 Ekim 2012, 13:24
Bu motor çok hoş durmuyor.

2. el temiz bir mg100 Prince al bence.

Kendi motorum diye söylemiyorum. Ekonomik, parçası ucuz tipi bundan daha güzel

-EmRe-
10 Ekim 2012, 14:08
peki 250 e geçerken motoru satmayı büyük ihtimal düşüneceksin satabilirmisin?

satmayı düşünecem ama satabilirmiyim bilmiyorum bu modelin 2.ellerine baktım sıfırıyla aynı parayı istiyolar nerdeyse.arkadaşların verdiği önerilere de baktım ama hepsinin selesi yüksek hakimiyet konusunda sorun çıkarmalarından korkuyorum.öyle yada böyle bişi alacaz allahın izni ile inşallah en hayırlısı olur :)

serdar1547
10 Ekim 2012, 14:59
bana kalırsa sen ehliyetini, koruma ekipmanlarını tamamladıktan sonra ikinci el bir cup motor al ama temiz olsun onda iyice öğren motosikletin trafikdeki değerini sonra motosiklete devam etmek istersen istediğin 250 cc lik motoru alabilirsin

yasin.33
10 Ekim 2012, 15:36
çelik sk 100 al parça sıkıntısı çekmezsin. çünkü cg tipli olan dolu marka ve motor var. biz 4-5 ay önce çelik jantlısını 1800e plaka ile 2000-2100 civarlarında bir fiyata almıştık. ben motordan memnunum. bugün birinde gördüm bu motordan. gitmiyor açıkcası. hoş olmayan da bir sesi var. sen cg tipli bir şeylere bak istersen kuba cg 100 de olabilir. 1600 fiyatı. ama 6,4 hp gücü var çelikte 9,4 hp güç var.