PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 150 CC Scooter Son Sürat

skyytr
05 Ekim 2012, 00:46
150 cc bir scooterin düzlükte son sürati ne olmalıdır? Rodajı yeni biten bir scooter sağır olmaması için arada bir son sürat denemesi yapılmalııdır? Teşekkürler

satoyama
05 Ekim 2012, 01:21
sürat motorun hacminden çok beygir gücü ve ağırlık orantısına bağlıdır.

çinliler hariç

150cc bir scooterin seyir sürati (yormadan sıkıştırmadan) 85-95km h arasıdır

tapa gaz 120-140km/h gibi süratlerde yapanlar var.

ama önemli olan yarım gazla yaptığın seyir süratidir.

örneğin benim motorun 3/1 gazla seyir sürati 100km/h :cat:

Ezer
05 Ekim 2012, 01:53
Mert bende 150cc bir scooter kullanıyorum. Şimdi sorduğunun soru bir çok anlamda farklı cevabı var

1-) 150cc hacminde bir scooter en çok düzlükte kaç km/h hıza ulaşır?
Cevap1: muhtemelen 120km/h civarı (60kg ile 70 kg arası bir sürücü ağırlığı bulunduran, lastik basınçları doğru ayarlı ve bakımlı bir scooter)

2-)150cc hacminde bir scooterla en çok kaç basmalıyım?
Cevap2: Bana göre en çok 100km/h (Çünkü uzun süreli bu hızda seyir edersen motoru yıpratırsın, çok titreşim oluşur, rüzgardan çok etkilenirsin, yakıt sarfiyatı artar ve en önemlisi duruş mesafeside uzadığı için kendini riske atmış olursun. Bence sollamalar dışında o hızda gitmemen veya trafikte anayollarda en sağ şeritte trafiği aksatmayacak şekilde sağ şeritteki diğer araçlarla aynı hızda gitmen gerekirse en fazla 100km/h hızla git. Örnek: İstanbul-Ankara Otoyolu)

3-)150cc hacminde bi scooterla rodaj sonrası en ideal azami hız nedir?
Cevap3: 80km/h (Motorun için ideal asgari hız sınırıdır. Yorucu ve titreşimli sürüşün olmaz etraftaki araçları ve yayaları daha iyi fark edersin ani durumlara karşı biraz daha şansın olur. Ayrıca nylon yani içinde kauçuk maddesi az veya hiç olmayan lastikler için bu hız dahada düşürülebilir ayrıca zemin ıslaksa daha düşük hızlarda yol almak daha güvenli olur.)

Benden sana daha dün yaşadığım olayı anlatayım bir son hız tavsiyesi olarak. Tem otoyolunda havalimanı yönünde yaklaşık 80km/h ilerlerken sağ şeritten aniden bir araba benim bulunduğum şeride atladı yanyoldan yeni çıkmıştı ve 30 la falan gidiyodu. frenlere ön arka kombine asıldım biraz daha bassam lastikler kayacak o derece hissediyorum. Arabaya okadar yaklaştımki arka stop lambasına koydum koyucam adam hızlandığından kurtuldum. Yani biz nekadar dikkatli gitsekte kazanın anlık birşey olduğunu hatırlattılar bana. Ben çin malı scooterımla mutlu ve güvenli yol aldığımı düşündüm hep. Zorlamazsan bozulmaz, bakkala gitsem bile kask takarım dedim. Çok hızlanmazsan durursun nylon lastiklerle dedim. Ama asfalt biraz ıslak olsa kesin yapıştırmıştım arkadan. En kısa zamandada lastikleri michelin city grip ile değiştircem. Canımı yolda bulmadım az kalsın sinyal vermeden aynasına bakmadan yola çıkan bi salağın kurbanı olacaktım.

MeHMeTK.
05 Ekim 2012, 02:02
Mert bende 150cc bir scooter kullanıyorum. Şimdi sorduğunun soru bir çok anlamda farklı cevabı var

1-) 150cc hacminde bir scooter en çok düzlükte kaç km/h hıza ulaşır?
Cevap1: muhtemelen 120km/h civarı (60kg ile 70 kg arası bir sürücü ağırlığı bulunduran, lastik basınçları doğru ayarlı ve bakımlı bir scooter)

2-)150cc hacminde bir scooterla en çok kaç basmalıyım?
Cevap2: Bana göre en çok 100km/h (Çünkü uzun süreli bu hızda seyir edersen motoru yıpratırsın, çok titreşim oluşur, rüzgardan çok etkilenirsin, yakıt sarfiyatı artar ve en önemlisi duruş mesafeside uzadığı için kendini riske atmış olursun. Bence sollamalar dışında o hızda gitmemen veya trafikte anayollarda en sağ şeritte trafiği aksatmayacak şekilde sağ şeritteki diğer araçlarla aynı hızda gitmen gerekirse en fazla 100km/h hızla git. Örnek: İstanbul-Ankara Otoyolu)

3-)150cc hacminde bi scooterla rodaj sonrası en ideal azami hız nedir?
Cevap3: 80km/h (Motorun için ideal asgari hız sınırıdır. Yorucu ve titreşimli sürüşün olmaz etraftaki araçları ve yayaları daha iyi fark edersin ani durumlara karşı biraz daha şansın olur. Ayrıca nylon yani içinde kauçuk maddesi az veya hiç olmayan lastikler için bu hız dahada düşürülebilir ayrıca zemin ıslaksa daha düşük hızlarda yol almak daha güvenli olur.)

Benden sana daha dün yaşadığım olayı anlatayım bir son hız tavsiyesi olarak. Tem otoyolunda havalimanı yönünde yaklaşık 80km/h ilerlerken sağ şeritten aniden bir araba benim bulunduğum şeride atladı yanyoldan yeni çıkmıştı ve 30 la falan gidiyodu. frenlere ön arka kombine asıldım biraz daha bassam lastikler kayacak o derece hissediyorum. Arabaya okadar yaklaştımki arka stop lambasına koydum koyucam adam hızlandığından kurtuldum. Yani biz nekadar dikkatli gitsekte kazanın anlık birşey olduğunu hatırlattılar bana. Ben çin malı scooterımla mutlu ve güvenli yol aldığımı düşündüm hep. Zorlamazsan bozulmaz, bakkala gitsem bile kask takarım dedim. Çok hızlanmazsan durursun nylon lastiklerle dedim. Ama asfalt biraz ıslak olsa kesin yapıştırmıştım arkadan. En kısa zamandada lastikleri michelin city grip ile değiştircem. Canımı yolda bulmadım az kalsın sinyal vermeden aynasına bakmadan yola çıkan bi salağın kurbanı olacaktım.

+1
Doğru söze ne denir?

glock
05 Ekim 2012, 12:28
Vespa LX150 Touring ile
standart halde 110-120km arası görüyordum (düzlükte)
fakat Malossi varyatör, kayış ve debriyaj setlerinden sonra
120-130km arası (düzlükte)
eğimli yolda ise 140km görüyorum.

eren özer
05 Ekim 2012, 12:37
Vallahi paşa yukardada arkadaşların yazdığı gibi 150 cc bir scoooterin ortalama 80,90 la sürekli gidebiliyorsan bu sana hayli hayli yeter daha fazlasını aramA 120 miş 130 muş zorlama hem aşırı yakar hemde sağlıklı olmas bende 151 rs vardı 130 basıyordu sayaçda meret ama 100 geçmiyodum
Yani rodaj bitiminde ara ara bas ama fazla zorlamadan rodaj sonunda 120 ye felan basıyosa bu senin için yeterlidir en nihayetinde scooter Sürat motoru değildir

skyytr
05 Ekim 2012, 19:41
Tüm mesajlarınız için hepinize ayrı teşekkürler.
Hepsi birbirinden bilgilendirici. Benim amacımda zaten hızlı gitmek değil sadece bilgi sahibi olmak istedim.
Sizde fazlasıyla yardımcı oldunuz. Motoruma otobana çıkmadığım için müsait bir yolda 105 km cok rahat çıktığını farkettim.
Demekki motorumda su an için bir sorun yok.

beyazit60
05 Ekim 2012, 19:51
150 cc bir scooterin düzlükte son sürati ne olmalıdır? Rodajı yeni biten bir scooter sağır olmaması için arada bir son sürat denemesi yapılmalııdır? Teşekkürler

Dostum hız denemesi için en yanlış motoru seçmişsin. Benim ilk motorum ramzey 125 sukutırdı en son 110 km görmüştüm oda dik bi rampadan aşağı. Düzde 90ı geçmiyordu. Hava soğutmalı motor olduğu için uzun süre basınca motor performanstan düşmeye başlıyor.

adem80
05 Ekim 2012, 19:57
85 km hız. Yoksa parçalarını mıknatısla toplarsın. :santa:

Uğur
05 Ekim 2012, 20:36
15 hp'lik bir scooter 130-135 km hız aralığında maksimum hıza ulaşabilir diye tahmin ediyorum.
Xenter 150 ile de ortalama 100 km hız ile hem scooterı hemde kendinizi yormadan yolculuk edebilirsiniz.
Söz konusu 9-10 hp'lik 150 cc çinliler olsaydı max hız için 90-100,ideal hız içinde 75-80 km diyebilirdik.

islam0326
05 Ekim 2012, 20:43
Xenterle duzde 115 gordum kisa meaafe yol bitti acildikca duzde rahat 130 gorur yokus sagi 140 gazi daha fazla acamadim cunku tehlike yaratir ama 15 hp lik bir makina ici on numara degerler kaldiki xenteri ayni katagoride baska bir scooterle karistirmamak lazim cizgisini koruyan zangir zamgir titremeyen viraj
Kabiliyeti cok iyi bir scooter ara hizlanmalari 0-70 km hizlanmasi tatmin edici

skyytr
05 Ekim 2012, 21:29
Dostum hız denemesi için en yanlış motoru seçmişsin. Benim ilk motorum ramzey 125 sukutırdı en son 110 km görmüştüm oda dik bi rampadan aşağı. Düzde 90ı geçmiyordu. Hava soğutmalı motor olduğu için uzun süre basınca motor performanstan düşmeye başlıyor.

Sorumun amaci hiz denemesi yapmak degildi , sadece mesela benim motorum 90 km gecmiyor diyelim ve bu cc bir motorun beygir gucu ve kullanicinin kilosu da goz onune alindiginda 100 , 110 yapmasi gerekiyorsa motorla ilgili bir problem olup olmadigini bilmek istedim. Benim motorum su sogutmali ama bunun son suratten cok uzun yolda rahat ettirecegini dusunuyorum .
Arkadaslarimin dedigi gibi otobanda 90 max 100 km , sehir icindede zaten limit 70 olduguna gore ben 72 ile gidiyorum limitte giden arabalarla aram biraz olmasi acisindan.
:)
Sehir ici 70 derken hergun kullandigim sahil yolu 70 :) Ara sokaklar caddeler min suratta seyir heryerden bir sey cikabilir cunku :)

COQ
05 Ekim 2012, 21:43
150 cc bir scooterin düzlükte son sürati ne olmalıdır?

Motor hacminin bir onemi yoktur.
Sehiricinde 50,
Okul onlerinde 30
Sehirlerarasi yollarda 80km/h olmalidir.
Sonuncudan emin degilim 90 km/h olacak deniyordu ama oldumu bilmiyorum.