PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : karbüratöre basınçlı hava?

frustrated
30 Eylül 2012, 19:31
Selam,

Honda cbf600 üm 3-4 gün önce birden çalışmamaya başladı. önceki gezimde sorunsuzca binmeme rağmen sonraki denememde çalışmadı. marş aldı 10-15 saniye sonra sustu bir daha da çalışmadı. önce bujilerden şüphelendim değiştirdim sorun devam etti. he bujide kıvılcım olduğunu teiyt ettim. daha sonra pis benzin şüphesiyle depoyu boşalttım yeni benzin koydum. bu sırada karburatörleri tahliye vidalarından boşaltırken farkettim ki karbüratörlerden birinin (4 tane var) tahliye vidasını gevşettiğimde hiç benzin akmıyordu. internet araştırması gösterdi ki bunun sebebi yüksek ihtimal tıkanan karbüratör jetleri. bunların temizlenmesi için önerilen çözümler yakıta katılan temizleyiciler ve de karbüratörün sökülüp jetlerin temizlenmesi. ben karbüratörü henüz söktürmek istemiyorum. tahliye vidasından basınçlı hava verilse acaba işe yarar mı?

ethemm76
30 Eylül 2012, 20:08
Motor ve sınıf aynı olmasada, benim 2009 model olan cbf 150 motorum uzun bi seyahat esnasında sıklıkla stop etmeye başlamıştı ve zor çalıştırıyordum. Tam hah işte yolda kaldık demeye başlıyorken bi zahmet çalışıyordu. Tanımadığımız bi ilin küçük bi kasabasında mahalle arası bi monial veya kanuni vb bi servise gitmiştim. Aynen şunu yaptı, benzin deposundan karb. giren hortumu söktü, karbratörden motora bağlanan horumun ucunuda söktü klipslerinden, basınçlı havayı karbratöre bi verdi. Basınç verdiği anda karbratörün motora bağlanan, o anda sökük olan ağzından ve alttaki hırtumların birinden çıkan pislikleri gözlerimle görmüştüm. Ondan sonra motor canavar oldu ve bi daha aynı şeyi hiç yapmamıştı. Kim bilir nereden pis benzin aldık o zaman. Cbf 150 eski kasada denedim, mis gibi oldu, ama cbf 600 u bilemem. Bana sorun olmaz ve olur gibi geliyor. Cbf 600 karbratörünün içinde o seviyede basınçlı bi hava ile zarar görecek bi materyal varsa bilemem.