PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mobylette cözulemeyen elektrık arızası

psst
28 Eylül 2012, 03:21
merhaba arkadaslar hobi amaclı restore etmek ıcın mobylette marka 90 model mobılet buldum , bir kac kez calıstırdık sonra bır anda calısmamaya basladı , sorun atesleme kaynaklı , rotor bolumunde pilatıni degıstırdım indiksiyon bobını degıstırdım buji kabloları falan degıstı .
ancak atesleme halen yok .
atesleme bolumunde atesleme ve elektrık ıcın bulunan bobınlerı kontrol ettım ölcum aletıyle yaptıgım olcumde cok dusuk degerler olctum (0.5 v gıbı )

ilk calıstırdıgımızda elektrık ureten mıknatıslı rotor kapagı gevsektı ve takır tukur ses gelıp yerınden cıktı ve ondan sonra duzensız calısıp bır muddet daha calıstıktan sonra şimdi hiç çalışmaz oldu komple kontrol ettım bobınlerdekı sarımlarda kopukluk falan yoktu ve herhangı bır gorsel hasarda olmamıstı .ama atesleme bazen nadırde olsa geldıgı oluyor farlar gayet guzel yanıyor pedal cevırdıgımızde ancak atesleme olmuyor

bu sorunu nasıl cozebılırım ? yardımcı olacak arkadaslara sımdıden tesekkur ederım

ygk
28 Eylül 2012, 11:57
sorun elektrik değil ateşleme gibi duruyor farlar yandığına göre, ateşleme takımını komple değiştirin ya da varsa başka bir mobiletten deneyin...

babaduru
28 Eylül 2012, 15:22
Beyinden çıkan yeşil sarı 2 tane kablo olucak bunların biri şase diğeri ise kontaktır kontak olan ucu bulup boşa çıkarın sorun çözülecektir.