PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot Satelis 250 akü aşiri şarj yapiyor yardim lütfen

semih.polat
22 Eylül 2012, 14:04
Merhaba öncelikle ilgilenenlere şimdiden teşekkürler..
Peugeot satelis motoru yaklaşik 3 yildir kullaniyorum. Bir kaç aydir hız yaptiğimda stop lambası ve arıza göstergesi yaniyordu gazi kestiğimdede akü lambası yaniyordu. Bir kaç yere gösterdim
akü fazla şarj ediliyormuş, konjektor değişmeli dediler. Fakat konjektor 490 tl imiş. Bunu yapmanin daha farkli bir yolu varmidir. Yada başka bir markanin ki takilabilir mi? arizanin başka yerden
olma ihtimali var midir?

mterayes26
22 Eylül 2012, 14:20
önce adam gibi bir usta bul ondan sonra düşün bunları hemen nasıl karar vermiş

semih.polat
22 Eylül 2012, 14:25
aküyü şarj ölçme aleti gibi birşeye bağladilar sonra motoru çaliştirip gaz verince akü 15 16 volta kadar çikiyordu. konjektoru iptal ettiğimizde sıkıntı yok. pek de anlamiyorum bilmeden iş yapmayalim biraz araştirayim dedim

mterayes26
22 Eylül 2012, 14:27
bir iki ustaya daha git tamam sanırım doğru

sakinseytan
22 Eylül 2012, 14:42
motor calısırken aküyü voltmetreyle ölcünce 14,6 15 civarı volt vermesi lazım 15 üstü olmaz konjektör arıza yapınca ya hiç volt vermez yada20 35 volt fln verir sapıtır anpüller patlar.
sen konjektörü deişceksin o kadar ve illa orjinal konjekltörü takcan die bi kaide yok 35tl ye mondial in konjektörü var zaten bütün konjektörlerde mantık aynı sargıdan aldıgı 3 kabloyu konjektördeki 3 aynı renge takıyosun ve siyah kahverengi olanları topraklama yapıyosun nötr yani sonra tek kalan kırmızıyı elektrige baglıyosun oda akü ve ateşleme ünitesine gider. lazım düzenliyerek wolt a ceviriyo akımı düzenliyo basit bi devre
ben söküp inceledim onu iyice benim motordaki cin malı konjektör ve zımba gibi çalışıyo bozulursada 10dk ya deişirim 35lira bişi zaten

semih.polat
22 Eylül 2012, 14:47
saol bilgilendirme için yalniz bu konjektor biraz farkli 7 adet çikişi var su: http://http://www.motopitshop.com/motopit-online-satis/yedek_parca/gilera/nexus_500_2006_2007_2008_/elektrik_grubu/elektronik/voltaj_regulatoru_konjektor (http://www.motopitshop.com/motopit-online-satis/yedek_parca/gilera/nexus_500_2006_2007_2008_/elektrik_grubu/elektronik/voltaj_regulatoru_konjektor)

biri yatay 3 kablolu çikiş
diğeri kare şeklinde 4 kablolu çikiş

sakinseytan
22 Eylül 2012, 15:06
isterse 15 tane kablo olsun sonucta sargıdan 3 kablo gelir çıkarkende 1 veya 2 ölcüm aletiyle bakmak lazım benimkinde 6 kablo var
o resimdeki sarı kablolar sargıya takılcak dier 2 kırmızı elektrik ah kaportayı söksen 5 dk lık işi var elektrikten anlıyan bi tamirci yokmu oralarda abi şuna cin malı bi konjektör uydururmusun de görevi cok karmaşık deil zxaten onun altı üstü gelen voltu ayarlıyo ben devamlı ölcerim
karaköyden 20 liraya ölcüm aleti aldım hayatım deişti :)
elinden geliyosa git sirkeciye al tak

semih.polat
22 Eylül 2012, 15:34
izmirdeyim malesef :(

sakinseytan
22 Eylül 2012, 15:38
izmirdeyim malesef :(
olsun tamircilerin hep elinde cin malı konjektör vardır elektrikten anlıyosa tabi uydurur takar ama ölc bak 15 v veriyomu gaza basmadan on numaraysa jarz olayın gaza asılmıcan motor calısmaya başlayınca o yükselip 15 e yaklaştıgında durucak

semih.polat
22 Eylül 2012, 15:51
peki çok teşekkür ederim

sakinseytan
22 Eylül 2012, 15:58
peki çok teşekkür ederim
ben teşşekür ederim yani 480 tl falan hurafe içinde ufacık devre var dışını konple ısınmasın die desteklemişler akıl işimi
bir devreye o parayı vermek?
sen sakın uyma orjinal şart diyenlere bu parca cok bozulgandır zaten.bak ilana mis gibi regulatör :)
bu tiplerde deişik modeller var daha eli ayagı düzgününü alırsın işlev aynı hadi kolay gelsin.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-motosiklet-regulator-marka-uyumlu-turing-mondial-kanuni-84038734/detay/

mterayes26
22 Eylül 2012, 17:07
sakinşeytani kutluyorum

nayken81
22 Eylül 2012, 19:34
Merhaba öncelikle ilgilenenlere şimdiden teşekkürler..
Peugeot satelis motoru yaklaşik 3 yildir kullaniyorum. Bir kaç aydir hız yaptiğimda stop lambası ve arıza göstergesi yaniyordu gazi kestiğimdede akü lambası yaniyordu. Bir kaç yere gösterdim
akü fazla şarj ediliyormuş, konjektor değişmeli dediler. Fakat konjektor 490 tl imiş. Bunu yapmanin daha farkli bir yolu varmidir. Yada başka bir markanin ki takilabilir mi? arizanin başka yerden
olma ihtimali var midir?Aynı problemi Piaggio liberty200 motorumla ben de yaşadım.Konjektör değişecek dediler değiştirdim orjinaliyle faydası olmadı.Konjektör+statörün birlikte değişmesi gerekiyormuş.Çünkü ikisinden biri yapıyormuş.Konjektörün arızalı olup olmadığı ancak deneme yanılma yoluyla anlaşılır.Servis de yeni konjektörle denerseniz sorunu çözersiniz.