PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürtünme sesi...gt 250 r

leon99
21 Eylül 2012, 09:42
Günaydın arkadaşlar. 2010 model gt 250 r' ımdan gelen bir sürtünme sesi var. Hızlanma artıkça uğultu şeklinde bariz duyuluyor. Hızım azaldıkça yavaş yavaş seste kesiliyor. Zincirim gevşekti onu sıktırdıktan sonra bu ses bariz ortaya çıktı ? acaba zincir gerdirme ile alakası olan bir şey midir? Yoksa başka bir sebebi var mıdır? Şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

zenon
21 Eylül 2012, 09:49
Motor rolantide calışırken ses yapmıyorsa büyük ihtimalle zincirdendir. Zincirini en son ne aman değiştin kac km yaptın ve en son ne zaman yagladın temizledin? Bilgisini verirsen daha net olur. Onun dışında cok germiş olman muhatamel.

dn_UhCtE0V0

leon99
21 Eylül 2012, 09:56
Rolantide ses yok, zinciri hiç değiştirmedin aldığımda motosiklet 9000 km' deydi. şimdi ise 9500' de. zincirin yağlamasını belirli aralıklarla yapıyorum. Muhtemelen dediğin gibi zinciri çok gerdi. Çünkü aşırı arttı zincir geriminden sonra.

Slayerrr
21 Eylül 2012, 11:26
Kesik kesik gelen bir sesse zincirin bozulmuş değiştirmen gerekiyor. Yani zincirin her yeri eşit uzamamış, fazla uzamamış olan kısım denk geldiğinde zincir çok gerilip sürtünme sesi gibi ses yapıyor.

jeansatar
21 Eylül 2012, 11:36
zincirinizi üzerinde yük olmadığından dolayı 2 / 2.5 cm. kadar salınım yapacak şekilde ayarlayınız,üzerine oturdugunuz zaman o salınım kalmayacak ve normal şekilde ayarıda olacaktır.bazı arkadaşlar yüksüz halde tam gerdirip yanlışa düşüyorlar ve uzun süreli bu şekilde kullanım zincirin özelliğin bozuyor.bilginize

my91
21 Eylül 2012, 12:09
Benim motorumda da aynı ses vardı, yolda giderken hızlı olsam bile geliyodu, zincirde gerilcek yer vardı daha gerdirdim ama ses baya bi arttı. Satmadan önce zinciri değiştirdim ve o sesten kurtuldum. 15000 kmde yaptım ben değişikliği :)

ygk
21 Eylül 2012, 12:51
aynı zamanda zinciri çok gerdirdiğinden dolayı arka dişli burçlarından geliyor da olabilir o ses. zincirle beraber burçlarıda değişmeni tavsiye ederim ben apache nin burçlarını 5 tlye değişmiştim, seninkide o civarlarda cuzi bir rakam tutar.

leon99
21 Eylül 2012, 17:28
Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar. İlk öncelik olarak zincirin biraz gerginliğini alayım. Olmazsa zinciri değiştiririm. 9500 km olmasından dolayı zincir değişimi g erekli olabilir sanırım. Başka sebep varsa cevaplarınızı bekliyorum çok teşekkürler.