PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Son gaz vermenin boşa dönmesi

UtkuSac
10 Eylül 2012, 01:22
Merhaba arkadaşlar Arora kartal 100 cc lik motorum var. Fakat gazı sona verdiğinde motorun hızı azalıyor gaz boşa dönüyor bunu genellıkle 2 kişi binince yapıyor. Bunu neden yapıyordur sorun nedir ve bana ne kadar fiyata mal olur.Cevaplarınızı beklıyorum ıyı forumlar

serkanADH13
10 Eylül 2012, 01:28
motor aşırı devirlere geldıgınde hızlanmaz hatta zorlandıgından düşer bu normaldır,
aşırı zorlamamanda fayda var,
pek çok motorda devır kesıcı vardır dip gaz yapınca motor tekler öksürür gitmez onun gibi bişiy,,,

gazın boşa dönmeside,
gaz kolu ayrı gaz borusu ayrıdır,
yani,
elınle tutup çevırdıgın parca ayrı onun içindeki gaz telini tutan parça ayrıdır,
ikisi üst üste sıkı sıkıya takılır,
bu ikisi arasına su veya yağ girdiğinde olur o,
Sorun değil fakat gazı dip gaz yapma dip gaz oldugu zaman hafıf gaz kes.
bu gaz telinin önrünü uzatır.....

adem80
10 Eylül 2012, 01:39
bence debriyaj balataları kaçırıyor. Serkan hocam yanlış anlamış galiba. Boşa dönen gaz kolu deği, motor gibime geldi. Veya ben yanlış anladım?

UtkuSac
10 Eylül 2012, 01:41
evet doğru elimi gazdan hafif kestiğimde düzeliyor sorun fakat motoru ilk aldığımda bu sorun yoktu sonradan cıktı sorun ortaya motorum daha 2 aylık sence bu şekilde kalsınmı yoksa o ikisinin arasına giren su ve yağı temizletmelimiyim

adem80
10 Eylül 2012, 01:42
gaz kolumu boşa dönüyor, motormu? Ben anlamadım?

UtkuSac
10 Eylül 2012, 01:44
gaz kolunu kökleyince motor boşa dönüyor hocam

adem80
10 Eylül 2012, 01:52
baskı (debriyaj) balataların kaçırıyor arkadaşım. Bu cub motorların vites değiştirirken sertlik, yumuşaklık ayarı vardır. (seninkinde varmı bilmiyorum) onu bi ayarlattır. Gene kaçırıyorsa balata değiştir. Bi alternatifinde var. Yağ yeniyse yapabilir veya yağ çeşitlerine göre yapabilir. Yağını başka marka yağla değiştir ve ayar yaptır. Garantisi varsa garantiden yaptır. En son iş balata yakmıştır, balata değiştir. Kalkışlardada gaza fazla abanma.

UtkuSac
10 Eylül 2012, 01:56
balata ortalama ne kadar tutar dostum

adem80
10 Eylül 2012, 02:05
ama yeni motor. Bi ayar ve yağ işini dene. Olmazsa değiştir. Fiyat ustaya göre değişir ama 30 balata desek, işçilikle beraber max 50-60 tl diyelim.

UtkuSac
10 Eylül 2012, 02:09
tamamdır önce yağ markasını değiştireyim eğer sorun çözülmezse debriyaj balatasını değiştiririm

adem80
10 Eylül 2012, 02:14
artı olarakta bi otomatik debriyaj ayarı yaptır.