PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsiklet için Motorsilk yag katkısı kullanan var mı?

Sayfa : [1] 2

plectrum
31 Ağustos 2012, 15:17
Otomobilde Motorsilk yag katkısı kullanan biri olarak çok çok iyi sonuçlar almıştım. Şimdi ise 100cc'den buyuk manuel vitesli bir motorsiklette Motorsilk kullanmak aklımdan geçiyor. Tabi otomobilde 4 lt'ye 250 ml Motorsilk katmıstım. Şimdi ise 1 lt'lik yaga 70 ml civarı katmayı planlıyorum. Aranızda daha once motorsikletinde Motorsilk kullanan oldu mu? Ya da bu konuda fikir verebilecek bilgili arkadaslar var mı? Cevaplar için şimdiden tesekkurler :rendeer:

kefeeee
31 Ağustos 2012, 15:20
aman diyim sakın, debriyaj işlev yapmaz hale gelir. Bor falan gibi katkılarda aynı şkeilde motosiklette kullanılmaz. Şanzıman ve motor yağımız aynı olduğundan bunun gibi yağ kaykıları kuru olmayan debriyajları kavramaz ve tutmaz hale getirir

blt_59
31 Ağustos 2012, 15:37
kullanmadım ve kullanılmaması gerektigini çok yerde okudum,10 tl fazla verip kaliteli yag kullan,maceraya gerek yok:cherry:

plectrum
31 Ağustos 2012, 17:36
aman diyim sakın, debriyaj işlev yapmaz hale gelir. Bor falan gibi katkılarda aynı şkeilde motosiklette kullanılmaz. Şanzıman ve motor yağımız aynı olduğundan bunun gibi yağ kaykıları kuru olmayan debriyajları kavramaz ve tutmaz hale getirir

Bunu biraz daha acabilir misiniz? Debriyaj yag istiyor anlıyorum ama Motorsilk'te yag ile aynı gorevi goruyor ?? Bir de motorsilk metal yuzeylere tutunuyor. Motorsikletlerdeki debriyaj metal mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:40 ----------

kullanmadım ve kullanılmaması gerektigini çok yerde okudum,10 tl fazla verip kaliteli yag kullan,maceraya gerek yok:cherry:

Link verebilir misiniz? Motorsilk'in sitesinde motosikletler için de kullanılabilir yazıyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:16 ----------

Arkadaslar az once Motorsilk'in muduru Kaan Bey'le telefonda gorustum. Motorsikletimin debriyajının yag içerisinde işlevini surdurdugunu kendisine soyledim. Motorsilk'in sadece metal yuzeylere etki ettiğini ve bugune kadar motosikletlerle ilgili hiçbir şikayet gelmediğini, urunu kullanabileceğimi söyledi. www.motorsilkturkey.com adresinden mail atabilir ya da telefonla arayabilirsiniz.

myagdi
31 Ağustos 2012, 17:48
arkadaşlar, kesinlikle inanılmaması gereken şeylerden biri de bu mucizevi yağ katkıları...
bunların mucize zayıflama haplarından, yakıt tasarruf ettiren mıknatıslardan, günde 5 dakika çalışarak arnold schwarzenegger gibi vücut yaptıran spor aletlerinden bir farkı yok!

Slayerrr
31 Ağustos 2012, 18:01
Motorsilk'in sadece metal yuzeylere etki ettiğini ve bugune kadar motosikletlerle ilgili hiçbir şikayet gelmediğini, urunu kullanabileceğimi söyledi. www.motorsilkturkey.com adresinden mail atabilir ya da telefonla arayabilirsiniz.

Hadi debriyaj balatası neyse de baskı plakaları plastik mi? Ama yine de kullansan, diğer kullanıcıları gibi şikayetçi olmazsın çünkü bir işe yaradığı yok. :)

yamyamaha
31 Ağustos 2012, 18:07
benim motor kuru depraj oldugundan kullandım bir zararını görmedim.

plectrum
31 Ağustos 2012, 18:34
Hadi debriyaj balatası neyse de baskı plakaları plastik mi? Ama yine de kullansan, diğer kullanıcıları gibi şikayetçi olmazsın çünkü bir işe yaradığı yok. :)

Otomobilde kullandım ve oldukça işe yaradıgını gordum. Ama sadece "motorsilk" :thumleft:tavsiye edebilirim digerler katkıları bilmiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:32 ----------

arkadaşlar, kesinlikle inanılmaması gereken şeylerden biri de bu mucizevi yağ katkıları...
bunların mucize zayıflama haplarından, yakıt tasarruf ettiren mıknatıslardan, günde 5 dakika çalışarak arnold schwarzenegger gibi vücut yaptıran spor aletlerinden bir farkı yok!

Motorsilk'i otomobilde kullanan biri olarak işe yaradıgına dair her turlu iddaya girebilirim. Zaten nobel ödulu almış. Oturdugumuz yerde klavyede yazı yazmakla nobel alınmıyor onu da belirtelim.

glock
31 Ağustos 2012, 19:15
siz forumda konu açıp, insanların fikrini sormuşsunuz, forum üyeleride hiçbir karşılığı olmadan cevap vermiş...
Yoksa yanılıyor muyum? içinizde Nobel ödülü almak isteyen mi var? :)

Arda_Karaca
31 Ağustos 2012, 19:38
Evet yağ firmaları çuvallarca para dökerek yaptıkları AR-GE çalışmalarıyla motor-silk üreticilerinin başarısını yakalayamamışlardır. Helal olsun onlara. Ayrıca aldıkları ödül bilimin nobeli sayılan R&D ödülüymüş. Orjinal değil.

plectrum
31 Ağustos 2012, 21:06
Evet yağ firmaları çuvallarca para dökerek yaptıkları AR-GE çalışmalarıyla motor-silk üreticilerinin başarısını yakalayamamışlardır. Helal olsun onlara. Ayrıca aldıkları ödül bilimin nobeli sayılan R&D ödülüymüş. Orjinal değil.

Eger debriyajlı motorlarımızda da kullanabilirsek motor omru 2 katına cıkar, motorun titreşimi azalır, yakıt tuketimi azalır vb. Motorsilk'i küçümsememenizi tavsiye ederim. Zira kendi otomobilimde kullandım ve 100bin km once koymusum. Hala aracımda ne siyah duman nede benzeri eski durumundan eser yok. Mukemmel bir ürün :cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:58 ----------

siz forumda konu açıp, insanların fikrini sormuşsunuz, forum üyeleride hiçbir karşılığı olmadan cevap vermiş...
Yoksa yanılıyor muyum? içinizde Nobel ödülü almak isteyen mi var? :)

Siz pek anlayamamıssınız. Kişiye verilen cevap var forum uyelerine değil :bestmt:

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:03 ----------

benim motor kuru depraj oldugundan kullandım bir zararını görmedim.

Aşınmayı onlediği için motorunuzun omrunu garanti 2 katına cıkaracaktır suphenız olmasın:cat: Siz hangi marka model motorsiklette kullandınız?

adem80
31 Ağustos 2012, 22:50
1 kere küçücük kutuya 40 tl verip kullandım. Hiç bişey farketmedi :pr: 40 tl yi çöpe atmış oldum yani :pr:

plectrum
31 Ağustos 2012, 22:52
1 kere küçücük kutuya 40 tl verip kullandım. Hiç bişey farketmedi :pr: 40 tl yi çöpe atmış oldum yani :pr:

Kuru debriyajlı motorsiklette mi kullandınız?

adem80
31 Ağustos 2012, 23:06
yok titanda kullandım. Islak debriyaj. Debriyaj falan kaçırmadı. Markasını unuttum. 2 yıl önceydi. 200-250 ml kadar. Konserve kutusu gibi kutusu vardı. Halkayı kaldırıp konserve açar gibi açmıştım. Ne performansa ne başka bişeye yaradı. Normal yağla nasılsa öyleydi motor.

plectrum
31 Ağustos 2012, 23:34
yok titanda kullandım. Islak debriyaj. Debriyaj falan kaçırmadı. Markasını unuttum. 2 yıl önceydi. 200-250 ml kadar. Konserve kutusu gibi kutusu vardı. Halkayı kaldırıp konserve açar gibi açmıştım. Ne performansa ne başka bişeye yaradı. Normal yağla nasılsa öyleydi motor.

Hayır oyle bir kutusu olmadı hiçbir zaman. Orjinali hepsiburada.com'da satılıyor göz atabilirsiniz. Bu konuyu açmamdaki amaç ıslak debriyajda kullanan arkadaş var mı onu bulmaktı. Marka muduru kullanabilecegimizi soyledi ancak kullanan var mı onu ogrenmek istedim. Siz kullanmıssınız ancak farklı bir urun kullanmışsınız. Motorsilk esasen yag katkısı degil metal katkısı. Metalin çizilen zarar goren yerlerine yapışıyor ve metali ilk gunku haline getiriyor. Ustunde de ince bir tabaka oluşturup surtunmeyi 0,01'e indiriyor. Tam 150 bin km boyunca metalde kalıyor ve metali aşınmaya karsı korumaya devam ediyor.

adem80
31 Ağustos 2012, 23:41
Hayır oyle bir kutusu olmadı hiçbir zaman. Orjinali hepsiburada.com'da satılıyor göz atabilirsiniz. Bu konuyu açmamdaki amaç ıslak debriyajda kullanan arkadaş var mı onu bulmaktı. Marka muduru kullanabilecegimizi soyledi ancak kullanan var mı onu ogrenmek istedim. Siz kullanmıssınız ancak farklı bir urun kullanmışsınız. Motorsilk esasen yag katkısı degil metal katkısı. Metalin çizilen zarar goren yerlerine yapışıyor ve metali ilk gunku haline getiriyor. Ustunde de ince bir tabaka oluşturup surtunmeyi 0,01'e indiriyor. Tam 150 bin km boyunca metalde kalıyor ve metali aşınmaya karsı korumaya devam ediyor.

bu yazdıklarının hepsi o kutunun üstünde yazıyodu zaten. Markası farklı olsada kullanım amacı aynıydı.

plectrum
31 Ağustos 2012, 23:45
Arkadaslar ıslak debriyajda debriyaj balatasına yag temas ediyor mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:42 ----------

bu yazdıklarının hepsi o kutunun üstünde yazıyodu zaten. Markası farklı olsada kullanım amacı aynıydı.

Zaten 100 çeşit var bu urunlerden ancak ben sadece Motorsilk'i tavsiye ederim. Komsum NNT falan kullandı hiçbir işe yaramamıstı o urun. Sizin ıslak debriyaj hakkında bilginiz var mı? Debriyaj balatasına yag temas ediyor mu acaba onu ogrenmemiz gerekli?

adem80
31 Ağustos 2012, 23:45
evet yağın içinde dönüyor balatalar.

plectrum
31 Ağustos 2012, 23:52
Peki yağ varken balatalar neden kaymıyor o kısmını bi turlu anlayamıyorum. Yag kaygan bir urun sonucta

adem80
01 Eylül 2012, 00:02
baskı yayları çok sert baskı yapıyor. Debriyaj balataları geneli çoğu 5 plakadır. Ve balatalar aynı dişli lastik gibi araları cizik çiziktir. O çiziklerin derinliği azaldıkça kavrama azalır. En sonunda belli bi süre sonra derinlik epey azalınca yavaş yavas kaçırmaya başlayınca balataların bıtmiş demektir. Değiştirılmesi gerekir. Bide balata sıyırma vardır. 5 plak balatanın herhangi bi zorlamayla vs 2 plakasının arasının kaydırıp yanmasıyla (alev alarak değil) dişlilerin sıyırmasıyla oluşur. Aynı bitmiş gibi kaçırır. Değişmesi gerekir.

ozeronder
01 Eylül 2012, 00:06
Benim bildiğim ıslak debriyajlı motorların motor yağı, normal motor yağlarından farklı. Bu farktan dolayı plakalar yağlı oldukları halde bile kaçırmıyorlar. Islak debriyajlı Motosiklette arabalarda kullanılan yağlar kullanılmaz bu yüzden

adem80
01 Eylül 2012, 00:21
yoo kim demiş? Ben 8 yıl araba yağı 20w50 kullandım. Orjinal balataları 60 bin km de bitti. Haa motor yağları biraz daha devirli motorlar için. Ama artık kaliteli yüksek devirli arabalar içinde yağ var. Ben 2 yıldır gene karışık kullanıyorum. Bazen motosiklet yağı bazen 15w40 castrol.

plectrum
01 Eylül 2012, 01:06
Peki ıslak debriyaj balatasının temas ettiği yuzey metal mi? Yoksa karsılıklı 2 balata mı birbirine temas ediyor?

Mengu16
01 Eylül 2012, 01:22
Peki ıslak debriyaj balatasının temas ettiği yuzey metal mi? Yoksa karsılıklı 2 balata mı birbirine temas ediyor?
Evet metal, Debriyaj setinde plakalar bir sac bir balata olarak dizilir. Bu arada siz Motorsilk satış temsilcisimisiniz ?

acayüp
01 Eylül 2012, 01:34
Envai çeşit özellikte yağlar var.
Aynı yağın motosiklet için olanı ile otomobil için olanı neden farklı sence eğer hepsi yağsa.

Önce yağları araştır. En azından şu motosilk i araştırdığının yarısı kadar.
Ozaman aradaki farkları öğreneceksin.

Zeytin yağıca yağ ama bi araca koyanı hiç görmedim. Belkide çok faydalı olucak ...

Sıradan bir yağ 125 cc için hiçbir şey fark ettirmeyebilir fakat yüksek devirli bir motorda durum farklı.

plectrum
01 Eylül 2012, 01:39
Evet metal, Debriyaj setinde plakalar bir sac bir balata olarak dizilir. Bu arada siz Motorsilk satış temsilcisimisiniz ?

Hayır satış temsılcısı degilim. Konu başlıgı acık ve net

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:36 ----------

Envai çeşit özellikte yağlar var.
Aynı yağın motosiklet için olanı ile otomobil için olanı neden farklı sence eğer hepsi yağsa.

Önce yağları araştır. En azından şu motosilk i araştırdığının yarısı kadar.
Ozaman aradaki farkları öğreneceksin.

Zeytin yağıca yağ ama bi araca koyanı hiç görmedim. Belkide çok faydalı olucak ...

Sıradan bir yağ 125 cc için hiçbir şey fark ettirmeyebilir fakat yüksek devirli bir motorda durum farklı.

Bu cevap kime acaba? Ben konumuzla alakasını pek gormedim. Bi arkadas araba yagını motorsiklete de koymus ona mı hitaben yazdın?

adem80
01 Eylül 2012, 01:54
ben araba yağı koydum. Ama dizel kamyon yağı kullananlara ne demeli?

plectrum
01 Eylül 2012, 02:02
Neyse boş mesajlardan sonra konumuza donelim. Eger ıslak debriyaj tipinde debriyaj balatası metal yuzeye temas ediyorsa surtunme iyice azalacagından bu tip motorsikletlerde kullanmak riskli gibi geliyor. Ancak motorsilk muduru kaan bey motorsikletlerde şimdiye kadar hiçbir şikayet almadıklarını ve kullanabilecegimizi soylemişti. Konuyu daha bugun açtım bakalım birkaç gun içerisinde ıslak debriyajda motorsilk kullanan birilerine rastlayabilecek miyiz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:00 ----------

ben araba yağı koydum. Ama dizel kamyon yağı kullananlara ne demeli?

Siz araba yagıyla bile rahatca kullanmıssınız demekki pek sorun yaratmıyor. Sizin keyfiniz istediginizi koyabilirsiniz bencede. Tabiki esas olan motorsiklet yagı kullanmamız gerektigini herkes biliyor zaten bosverelim bunları

pompei
01 Eylül 2012, 02:09

Usta biz zor durumda kaldik koyduk.Piknige gittik scooter yag eksiltmis yag koymasak kavrulcak.Salata için getirdigimiz zeytin yagdan yarim litre koyduk.Hiç bişey olmadi ama sanki agir geldi yag, ayçiçek tavsiye ederim.

blamir
01 Eylül 2012, 02:21
Reklam kokan hareketler bunlar...

MkD
01 Eylül 2012, 04:39
ben bu motosikten aldım geçen gün
usta dedi ne yapacaksın 125 cc motorda bunu bende

Motorsilk esasen yag katkısı degil metal katkısı. Metalin çizilen zarar goren yerlerine yapışıyor ve metali ilk gunku haline getiriyor. Ustunde de ince bir tabaka oluşturup surtunmeyi 0,01'e indiriyor. Tam 150 bin km boyunca metalde kalıyor ve metali aşınmaya karsı korumaya devam ediyor.

dedim ağzı açık kaldı

HEROCAN35
01 Eylül 2012, 05:03
burnuma gelen reklam kokusumu banamı öyle geliyor

EnemyHunter
01 Eylül 2012, 11:15
bu konuda uzmanlaşmış ürün bor power dır ve kendi sitesinde yazana göre genel olarak motosiklerde önermiyolar ama yazan yazı şu şekildedir

Motosikletime BORPOWER koyabilir miyim ?
Bizim ürünlerimiz, sürtünmeleri azaltan ve çalışan yüzeyler arasında sıralanarak nano ölçüsünde ultra ince bir film oluşturup iyi bir kaydırma sağlayan ve bu şekilde aşınmaların ve sürtünme kayıplarının önüne geçen, motor yağına katılarak fiziksel görev yapan bir ürün olup, 2 zamanlı motosikletlerde motor yağı benzin deposuna konulduğu için, bu motorlarda kesinlikle kullanılmaz, 4 zamanlı motosikletlerde ise ıslak kavrama diye adlandırılan, şanzıman ve motor yağı birlikte olan kavrama sistemi nedeniyle kullanılması uygun değildir. Bunu biraz daha açıklayacak olursak; otomobillerdeki motor ve şanzıman arasında ayrı bir kavrama mekanizması vardır ve bu kavrama mekanizmaları ile motor yağının hiçbir teması söz konusu değildir. Motosikletlerde ise motor ve aktarma organları (debriyaj sistemi de dahil) aynı kutu içerisinde aynı yağ ile çalışmaktadır. Motosikletin kavrama sistemi bir nevi otomobillerdeki otomatik şanzımanların iç yapısına benzemektedir. Bizim ürünlerimiz, sürtünmeleri azaltan ve çalışan yüzeyler arasında nano ölçüsünde ultra ince bir film kaplaması oluşturarak iyi bir kaydırma sağlayan ve bu şekilde aşınmaların ve sürtünme kayıplarının önüne geçen bir ürün olup, motosikletlerin kavrama sisteminde ve otomatik şanzımanlar gibi kaydırma değil tam kavrama istenen mekanizmalarda kullanılması uygun değildir.

4 zamanlı motosikletlerin bazılarında kuru kavrama sistemi olup, şanzıman ve motor yağı birbirinden ayrıdır ve debriyaj sistemi de yağ ile temas etmez, bu tip motosikletlerde kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kaldı ki ıslak kavrama olmasına rağmen kavrama yayları oldukça sıkı olan mekanizmalarda da sorun yaşanmamaktadır. Fakat kullanıcılar ve doğal olarak da bizim ürünü satan noktalar bu ayrımı yapabilecek teknik bilgilere sahip olmadıkları için ayrım yapmak büyük sorun olmaktadır. Bu nedenle kimsenin zarar görmemsi için genel olarak motosikletlerde kullanılmaz diyoruz.

plectrum
01 Eylül 2012, 11:57
ben bu motosikten aldım geçen gün
usta dedi ne yapacaksın 125 cc motorda bunu bende

dedim ağzı açık kaldı

Siz hangi marka model motorda kullandınız? Debriyaj sistemi ıslak mıydı kuru muydu?

MkD
01 Eylül 2012, 19:51
Siz hangi marka model motorda kullandınız? Debriyaj sistemi ıslak mıydı kuru muydu?

ben bu tarz ürünlerde bir fayda görüleceğine inanmıyorum
yukarıdaki yorumumda eleştiri mizah tarzı karışık bir şey yapmışım gece :cherry:

yalnız sabah yatınca rüyama girdi bu önceden 444 ler vardı dişliye sürüyorlardı yağsız bile çalışıyordu makineler ısınıyor kızarıyor duman çıkıyor ama çalışıyordu

plectrum
01 Eylül 2012, 22:40
ben bu tarz ürünlerde bir fayda görüleceğine inanmıyorum
yukarıdaki yorumumda eleştiri mizah tarzı karışık bir şey yapmışım gece :cherry:

yalnız sabah yatınca rüyama girdi bu önceden 444 ler vardı dişliye sürüyorlardı yağsız bile çalışıyordu makineler ısınıyor kızarıyor duman çıkıyor ama çalışıyordu

Ben otomobilde kullandım cok buyuk yararını gordum. Ama ıslak debriyajda benımde kafamda soru işaretleri oluştu kaydırma yapar mı acaba diye :silent: Kuru debriyajlı motorsiklette kullanan çıktı ancak ıslak debriyajlı motorsiklette henuz kullanan cıkmadı forumda. Ama bizim vatandasımızın mizah anlayısı bilime bakıs acısı boyle malesef. Ha bide eleştiri.. Millet marsa gidiyor biz yerimizde sayıyoruz bu yuzden. Ben burda onemli bir konu acmısım kimisi eleştirmiş, kimisi reklam demiş, kimisi mizah yapmıs kendince... Konu dısı yorum yapmayı seven, ren geyiğini sevenler cok. Normal tabi boyle şeyler herkesin ciddiyeti, kişiliği farklı; yapacak bişey yok bu konuda..

Ren geyiği seven arkadaslara bilimsel bişeyler paylaşalım da okuyup kendilerini geliştirsinler biraz: "Ren geyiği dünyanın kuzey bölgelerinde birçok bölgede yayılmıştır: Norveç, İzlanda, İsveç'in kuzey bölgeleri, Finlandiya, Rusya'nın Avrupa bölümündeki kuzey bölgelerden Büyük Okyanus'a uzanan bölümü, Alaska, Kanada ve Grönland. Ren geyiği doğal olarak 10. yüzyıldan beri soyu tükendiği İskoçya'ya 1952 yılında yeniden getirilmiştir. Ayrıca ilk evcil hayvan olma özelliği vardır." devamını merak edenler google'a girip daha ayrıntılı bilgi alabilirler bu ilk evcil hayvan olma özelliği tasıyan geyik hakkında... Yani arkadaslar bazıları forumda zaman oldurmek yerine gitsin ren geyiğinin yaşamını araştırsın, incelesin vs.

MkD
01 Eylül 2012, 23:53
Ben otomobilde kullandım cok buyuk yararını gordum. Ama ıslak debriyajda benımde kafamda soru işaretleri oluştu kaydırma yapar mı acaba diye :silent: Kuru debriyajlı motorsiklette kullanan çıktı ancak ıslak debriyajlı motorsiklette henuz kullanan cıkmadı forumda. Ama bizim vatandasımızın mizah anlayısı bilime bakıs acısı boyle malesef. Ha bide eleştiri.. Millet marsa gidiyor biz yerimizde sayıyoruz bu yuzden. Ben burda onemli bir konu acmısım kimisi eleştirmiş, kimisi reklam demiş, kimisi mizah yapmıs kendince... Konu dısı yorum yapmayı seven, ren geyiğini sevenler cok. Normal tabi boyle şeyler herkesin ciddiyeti, kişiliği farklı; yapacak bişey yok bu konuda..

kırmızı kısımda ben devreye giriyorum
vodafon gibi vs.
geyik den söz açılmışken bir çizgi film kahramanı geyik vardı..

acayüp
03 Eylül 2012, 14:51
Motor yağına ek olarak başka yağ katkı maddesi kullanmak yararlı mıdır?

Hayır, yararlı değildir. Çünkü motorun ihtiyacı olan tüm katıklar kaliteli bir motor yağında zaten vardır. Yapışan ve viskozite artıran olmak üzere iki gruba ayrılan katıklar, motor yağının katık dengesini bozarak uzun vadede motora zarar verir. Otomobil üreticileri dışarıdan katık kullanılmasını tavsiye etmezler.
Motor yağı katığı kullanmanın sakıncaları şunlardır:
Yağa sonradan ilave edilen katıklar, motor yağının mevcut katıklarıyla reaksiyona girip yapısını bozabilir. Bu durumda genelde yağda katılaşma şikayetleri oluşmaktadır
Yine bu katıklar, silindir duvarlarında daha iyi yağlama için açılan honlama çizgilerini tıkar. Bu da yağın silindir duvarlarına tutunmasını zorlaştırarak yağ filminin oluşmasını engeller ve motor aşınmasını artırır

Alıntı : http://www.castrol.com/castrol/faq.do?categoryId=73024007&contentId=6008642#6

plectrum
03 Eylül 2012, 15:00
Motor yağına ek olarak başka yağ katkı maddesi kullanmak yararlı mıdır?

Hayır, yararlı değildir. Çünkü motorun ihtiyacı olan tüm katıklar kaliteli bir motor yağında zaten vardır. Yapışan ve viskozite artıran olmak üzere iki gruba ayrılan katıklar, motor yağının katık dengesini bozarak uzun vadede motora zarar verir. Otomobil üreticileri dışarıdan katık kullanılmasını tavsiye etmezler.
Motor yağı katığı kullanmanın sakıncaları şunlardır:
Yağa sonradan ilave edilen katıklar, motor yağının mevcut katıklarıyla reaksiyona girip yapısını bozabilir. Bu durumda genelde yağda katılaşma şikayetleri oluşmaktadır
Yine bu katıklar, silindir duvarlarında daha iyi yağlama için açılan honlama çizgilerini tıkar. Bu da yağın silindir duvarlarına tutunmasını zorlaştırarak yağ filminin oluşmasını engeller ve motor aşınmasını artırır

Alıntı : http://www.castrol.com/castrol/faq.do?categoryId=73024007&contentId=6008642#6

Motorsilk yag katkısı degil zaten metal katkısı. Metal katkısı oldugundan metale tutunuyor çizikleri dolduruyor ve yuzeyi korumaya alıyor...

Syanur
03 Eylül 2012, 18:28
Motorsilk esasen yag katkısı degil metal katkısı. Metalin çizilen zarar goren yerlerine yapışıyor ve metali ilk gunku haline getiriyor. Ustunde de ince bir tabaka oluşturup surtunmeyi 0,01'e indiriyor. Tam 150 bin km boyunca metalde kalıyor ve metali aşınmaya karsı korumaya devam ediyor.

Eeeyyy bilimin insanı. Ürün tanıtımındaki açıklamaları ezberleyerek çok güzel bilim yapmışsın eline sağlık. Bu tanımladığın şeyin de motor yağının görevi olduğunu biliyor musun peki? Hadi motosilk yağ katkısı değil, metal katkısı diyorsun, metale yapışıyormuş çünkü...peki castrol veya mobil gibi yağların reklamlarında da sıkça bu tabiri kullandıklarına hiç mi dikkat etmedin? Bu durumda motor yağları da doğrudan metal katkısı oluyor senin deyiminle. Ha metalde aşınan yüzeyleri dolduruyormuş. Allah yeni nesil animasyon yapımcılarından ve grafikerlerden rağzı olsun. Dometos da lekenin içine işleyip onu söküp atıyor, ve aynı zamanda elbiseye zarar vermiyor. 2 tane animasyonla "ciiiuuvvv" diye lekelere dalıp ortalığı dağıtıyorlar. Senin motosilk de aynı böle işte. Anlatıyorlar metali tamir ediyor felan diye. Belki metali dolduruyor olabilir ama metal yüzeylerdeki aşınmayı nasıl algılıyor da sadece oraya nüfus ediyor?? Bunu da ezbere anlatabilecek misin? Kaş yaparken göz çıkarma diye bir tabir vardır, neyse bilimden uzaklaşmayalım ve devam edelim.

Bu aşınan metal parçalarının doldurulması ve hatta pasta-cila etkisi şeklinde bakımının yapılması olayını "rodaj yağı" diye bilinen yağlar da sağlıyor(mineral yağ demiyorum, dikkatini çekerim). Kısmen de olsa sağlıyor ve rodaj döneminde bu yağlar tavsiye ediliyor. Yani böyle birşeyi tek yapabilen motosilk değil. Ancak motosilk gibi ürünler sanki mucizevi şekilde hiçbir yağ firmasının bulamadığı bir teknoloji bulduğunu ve hiç bir yan etkisi olmadığını iddia ediyor. Hem de bilmem kaç yüz bin km....İnanalım mı?

Şimdi ezbere cümleler kurmadığım için etkileyici olmamış olabilirim ancak sizin gibi de "ben arabam da kullandım, çok faydasını gördüm" şeklinde bilimsel! cümleler de kurmuyorum. Arabanızın yağ yakmaması, duman çıkartmaması, 150.000 km sorun çıkarmaması motosilkin marifeti değildir. Ayrıca aşınan yüzeylerin doldurulduğuna hiç somut olarak şahit oldunuz mu?

Bir de kamyon yağı da koysan araba yağı da koysan fark yapmaz diye düşünen arkadaşlar için bir video paylaşayım. Bizim gibi 2 gram canı olan motorlarda yağın etkisini çok anlayamayabiliriz, yada farketmeyebilir. Ancak bir yağ ne kadar fark yapabiliyor buyrun görelim ;

http://www.youtube.com/watch?v=3cChm-dqZts
3cChm-dqZts

Slayerrr
03 Eylül 2012, 19:02
Hala aracımda ne siyah duman nede benzeri eski durumundan eser yok. Mukemmel bir ürün :cat:

Hadi hepsini geçtim de motor yağının siyah dumanla alakası ne?

mterayes26
03 Eylül 2012, 19:47
kullanmayın bir süre sonra debriyaj kaçırma yapıyor

ergün1968
03 Eylül 2012, 20:28
Bu konu bütün forumlarda ilk çıktığı zamandan beri tartışılıyor.Sonuç halen net değil.Ancak çoğunluğumuz kullanmadık.Siteden sevgili OLD nickli,Mustafa abimiz en 500 ünde kullandı ve memnun kaldığını hatırlıyorum.Database i,arşivi araştırıp inceleyin derim.

acayüp
04 Eylül 2012, 01:23
Motorsilk yag katkısı degil zaten metal katkısı. Metal katkısı oldugundan metale tutunuyor çizikleri dolduruyor ve yuzeyi korumaya alıyor...

Tamda bu konudan bahsetmişler fakat görmemişsiniz herhalde.

plectrum
04 Eylül 2012, 02:53
100 Bİn km'dir motorumda ve asınmayı falan arttırdıgı yok işte :) acayüplük yapmana gerek yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:43 ----------

Hadi hepsini geçtim de motor yağının siyah dumanla alakası ne?

Kullanmadan önce siyah duman atıyordu kullandıktan sonra kesildi, çekişi iyileşti, yakıt tuketimi azaldı, titreşim azaldı araba rahat calısmaya basladı. Demekki kullandıktan sonra fark eden cok sey olmuş daha nolsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:46 ----------

Eeeyyy bilimin insanı. Ürün tanıtımındaki açıklamaları ezberleyerek çok güzel bilim yapmışsın eline sağlık. Bu tanımladığın şeyin de motor yağının görevi olduğunu....

Eeeeyy at gozluklu arkadasım ezber falan yok ortada sadece anlaman için ayrıntılı anlatılmaya calışılmıs bir durum var. İnanmıyorsan kendi otomobilinde kullan sonra da silindirleri sok tek tek bak 150 bin km sonra asınma var mı yok mu.. Ben hiçbir yan etkisini gormedim, aracımın cekişi de degişti, gir forumlara kullananları arastır ama yeterki at gozluklerinden kurtul....

Slayerrr
04 Eylül 2012, 03:03
Kullanmadan önce siyah duman atıyordu kullandıktan sonra kesildi, çekişi iyileşti, yakıt tuketimi azaldı, titreşim azaldı araba rahat calısmaya basladı. Demekki kullandıktan sonra fark eden cok sey olmuş daha nolsun

Siyah duman silindire giden yakıtın tam olarak yanmadığını ifade eder. Eğer bu yağ katkısı bujileri söküp temizlemiyorsa, ya da hava filtresini falan değiştirmiyorsa siyah dumanın kesilmesi tesadüftür. Sen katkının işe yarayacağını düşünerek koyduğun ve ölçülebilir bir fark olmadığı için öyle olduğunu düşünüyorsun. İstersen bu katkıdan alıp bir arkadaşının aracına habersiz koy, bir süre sonra da ürün sitesinde iddia edilenlerin (yakıt tüketimi düşmesi, çekişin artması vs.) olup olmadığını sor. Cevap hayır olacaktır. Bu aynı mıknatısla yakıt tasarrufu yaptığını söyleyen zımbırtılar gibi, mıknatısı taktıktan sonra işe yarayacağına inanıyorsan farkında bile olmadan daha sakin kullanıyorsun ve işe yaradığını iddia ediyorsun. :)

plectrum
04 Eylül 2012, 03:10
Siyah duman silindire giden yakıtın tam olarak yanmadığını ifade eder. Eğer bu yağ katkısı bujileri söküp temizlemiyorsa, ya da hava filtresini falan değiştirmiyorsa siyah dumanın kesilmesi tesadüftür. Sen katkının işe yarayacağını düşünerek koyduğun ve ölçülebilir bir fark olmadığı için öyle olduğunu düşünüyorsun. İstersen bu katkıdan alıp bir arkadaşının aracına habersiz koy, bir süre sonra da ürün sitesinde iddia edilenlerin (yakıt tüketimi düşmesi, çekişin artması vs.) olup olmadığını sor. Cevap hayır olacaktır. Bu aynı mıknatısla yakıt tasarrufu yaptığını söyleyen zımbırtılar gibi, mıknatısı taktıktan sonra işe yarayacağına inanıyorsan farkında bile olmadan daha sakin kullanıyorsun ve işe yaradığını iddia ediyorsun. :)

Kullan ve gör diyeyim o zaman; daha ne soylersem soyleyeyım sen inanmayacaksın zaten :)

Syanur
04 Eylül 2012, 09:41
Cevap yazdığıma utandım yemin ederim...

Chronix
04 Eylül 2012, 10:10
motorum da 12000 km kadar kullandım motorun alt devirde yaşattığı titreşimin minimum seviyeye düştüğünü, hyosung kullananlar bilir kemikli bir vites geçişi vardır bu sorunu da çözdüğünü , bir sonraki yağ değişimine kadar bu performansını koruduğunu gördüm ve bahsedilen debriyaj kaçırma olayını hiç yaşamadım.motorum rektifiyeden daha yeni çıktı rodajı bitince her yağ değişiminde aksatmadan kullanmayı düşünüyorum. zaten 1 adet alıyorsunuz 3 yağ değişimine kadar yetiyor. yaptığım yorum kendi kullanım tarzıma ve motoruma göredir..

plectrum
09 Aralık 2012, 02:10
Cevaplar için sagolun... Baska kullananlar yok mu?