PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vanalı filtre projesi.

kocak.
29 Ağustos 2012, 11:37
Hayırlı günler arkadaşlar.3 aydır kafamda düşündüm ve artık yavaş yavaş çalışmalarıma başlamak istiyorum.Bildiğimiz üzere son yıllarda yaygınlaşan vanalı egzoz diye birşey var işte bende bunun vanalı filtresini motoruma uygulamak istiyorum motorum Arora ym 150 a (ybr 125 in çinli kopyası).projeyi kısaca anlatayım piyasada satılan açık hava filtrelerinden birtane alıp bunla karbiratör arasına çatal(Y) koyup çatalın bi ucuna kutu hava filtresini diğer ucunada açık hava filtresini takacam.Bu çatalın tam birleşme noktalarınada bi vana yapıp çevirince açık hava filtresi devreye girecek diğer tarafa çevirince de kutu hava filtresi devreye girecek. Sizce böyle bişey yapılmasında herhangi bir sakınca varmıdır yapsam nasıl olur sizinde görüşlerinizi alabilirmiyim.

mterayes26
29 Ağustos 2012, 13:14
avantaji olacak mi ki
ilginç

bassturbin
29 Ağustos 2012, 13:29
Sakınca yok, açık filtreninde kapalı filtreninde sizin motorunuza bir etki yapacağını sanmıyorum.

viper17
29 Ağustos 2012, 13:29
Sakınca yok fakat aşırı ses farkı da yok fazla bişey değişmez :) Ayrıca karbüratör hava ayarınıda yapmanız gerekecektir açıp kapattıkça.

mterayes26
29 Ağustos 2012, 14:26
birde bunu yapmakta ki amaç ne

Mengu16
29 Ağustos 2012, 14:34
Hayırlı günler arkadaşlar.3 aydır kafamda düşündüm ve artık yavaş yavaş çalışmalarıma başlamak istiyorum.Bildiğimiz üzere son yıllarda yaygınlaşan vanalı egzoz diye birşey var işte bende bunun vanalı filtresini motoruma uygulamak istiyorum motorum Arora ym 150 a (ybr 125 in çinli kopyası).projeyi kısaca anlatayım piyasada satılan açık hava filtrelerinden birtane alıp bunla karbiratör arasına çatal(Y) koyup çatalın bi ucuna kutu hava filtresini diğer ucunada açık hava filtresini takacam.Bu çatalın tam birleşme noktalarınada bi vana yapıp çevirince açık hava filtresi devreye girecek diğer tarafa çevirince de kutu hava filtresi devreye girecek. Sizce böyle bişey yapılmasında herhangi bir sakınca varmıdır yapsam nasıl olur sizinde görüşlerinizi alabilirmiyim.
Kapalı filtreden açık filtreye geçmek için vana yeterli değil, karbüratör hava ayarını da kısmanız gerekir aynı anda.

kocak.
29 Ağustos 2012, 18:20
benmkinde ayara gerek olmuyor yada varsada ben bilmiyorum.bunu yapmamdaki amaç kendime uğraş çıkarmak :)

babaduru
29 Ağustos 2012, 23:09
Aynısı benimde aklıma geldi ama karışım oranlarını dengelemek sıkıntı olabilir diye yapmamıştım ama bir fikrim var mesala hava ayar vidasının üzerine işaret koyarak istediğimiz zaman istediğimiz ayara getirebiliriz biraz daha uzun sürer ama. Kolay gelsin.

mterayes26
30 Ağustos 2012, 00:56
Aynısı benimde aklıma geldi ama karışım oranlarını dengelemek sıkıntı olabilir diye yapmamıştım ama bir fikrim var mesala hava ayar vidasının üzerine işaret koyarak istediğimiz zaman istediğimiz ayara getirebiliriz biraz daha uzun sürer ama. Kolay gelsin.

topragım , o senın dedıgın çok zor , arkadaşta 125 cc motoru ucuracak . Anlamıyorum bu motorları kullanım amacında kullansanız ne olurdu
bende 200 c caracal vardı eşeğe altınsemer vur esek yıne esektı

serkanADH13
30 Ağustos 2012, 01:57
topragım , o senın dedıgın çok zor , arkadaşta 125 cc motoru ucuracak . Anlamıyorum bu motorları kullanım amacında kullansanız ne olurdu
bende 200 c caracal vardı eşeğe altınsemer vur esek yıne esektı

eray öyle deme yahu :)
eşeğe altın semer vur yine eşek değil,
Altın semeri olduğundan EŞEK BEY derler :)
malum semer en az 5 kilo gelır :)
5 kilo altında 5000 gr,
gramı 100 liradan 500 bin TL eder :)

mterayes26
30 Ağustos 2012, 10:25
doğru deysin be serkanim