PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marş Motoru

srcn1994
25 Ağustos 2012, 01:23
Merhaba arkadaşlar konu sitede var ama benimki daha değişik bişey anlayamadım bi sorayım dedim motorum marşa basınca tık tık ediyor ama ayak marşından hareket ettirdiğimizde el ile marştan tekrar bastığımda çalışıyor umarım anlayabilmişsinizdir özet ise ilk batığımda tık tık ediyor daha sonra ayak marşına dokunuyorum , el marşından çalışıyor NOT: akümün kutup başının biri paslı ama motorcuda takviye yapıldığı halde tık tık etmişti

özcan1980
25 Ağustos 2012, 01:46
Marş motorunun kömürleri bitmek üzere...

srcn1994
25 Ağustos 2012, 01:55
yani marş motoru komplemi değişcek ?

özcan1980
25 Ağustos 2012, 02:32
Sökebilirsen söker,rotoru temizler,kömürleri değiştirir takarsın. Hiçbir usta bunlara uğraşmaz. Marş motorunu değiştirir. Fiyatı uygunsa değiştir gitsin. Ama öncesinde yapman gereken bir kontrol var. Marşa bastığında tık tık ses yaparken marş motoruna gelen elektriği ölç. İki ucuna 12 voltluk bir lamba bağlayarak ta yapabilirsin bunu. Elektrik geliyor ve marş motoru çalışmıyorsa sorun marş motorundadır. Elektrik gelmiyorsa marş rölesindedir.

srcn1994
25 Ağustos 2012, 03:28
dediklerin uzun iş abicim max fiyat 30 tl benim motora uygun marş motoru uygun fiyata değişirler galibe

kaan898
25 Ağustos 2012, 16:07
marş motorun sağlam.kömürü biten marş hareket ettirince tekrar çalışır mı akıl var mantık var.dişlilerde vs.sıkışma var .muhtemelen soğukken yapıyo seninki de yani gün içinde ilk çalıştırma hariç sorun çıkarmıyo doğru mu?

srcn1994
26 Ağustos 2012, 02:10
motor ısınıncada arada sırada yapıyor çok sinir bozucu bi durum kardeşim , bugün akü kutup başlarına kaynar su döktüm aşırı derecede yapıyordu onu ama şuan gayet iyi fazla yapmıyor

özcan1980
26 Ağustos 2012, 02:11
marş motorun sağlam.kömürü biten marş hareket ettirince tekrar çalışır mı akıl var mantık var.dişlilerde vs.sıkışma var .muhtemelen soğukken yapıyo seninki de yani gün içinde ilk çalıştırma hariç sorun çıkarmıyo doğru mu?

Kaç defa motor söküp topladığını sorabilir miyim?

srcn1994
26 Ağustos 2012, 04:10
Özcan abi kısacası marş motoru değişirse sorun çözülürmü ?

kaan898
26 Ağustos 2012, 06:38
binlerce defa motor söküp takmasına rağmen hala işi öğrenemeyen servisler olduğuna göre bence bu bi kıstas değil.demek istediğim bu tarz marş problemlerinde marş motorunu değişme şıkkının en son seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiğidir ki genelde ilk yapılan bu değişiklik ''marş motorunu da değiştirdim ama sonuç aynı'' şeklinde geri dönmektedir.

mterayes26
26 Ağustos 2012, 17:43
o pası temizle akü sağlam diyorsun , mars rolesi başka seçenek yok

ferhatkars
26 Ağustos 2012, 17:53
marş motorunun kömürleri bitmiş ise hiç marş basmaz...
kömür biterse rotor ile arada bir iletken olmayacağı için marş motoru dönmez...
seninki döndüğüne göre arızayı başka yerde ara...
marşa rölesine de bakmanı öneririm...
ayrıca tam ismini bilmiyorum da volant üzerinde marş kapmasi denen bir parça var o arızalı olabilir...

özcan1980
26 Ağustos 2012, 18:09
Marş motorunun kömürleri bitmek üzere...

on karakter.

srcn1994
27 Ağustos 2012, 01:30
o dediğiniz roleyi alım bi taktırım o zaman öyle bakalım bide olacakmı

serkanADH13
27 Ağustos 2012, 03:39
motorun üzerine gelen ŞASİ kablosu (aküden çıkan yeşil kablo olur kendisi) motora bağlımı???
marş motorun ne zaman değişti veya motorun km'si yüksek ise hiç değiştimi???
marş motor kömürleri yeni marş motoru ile aynı fiyata denk gelıyor,,,

şasi kablosu sorunsuz motora bağlı ise sorun marş motorunda...

sgurdal
27 Ağustos 2012, 10:15
dikkat ederseniz özcan kömürler bitmiş dememiş, bitmek üzere demiş..
kesinlikle doğru bir teşhis, benim önceki motorum da ara sıra marş basmıyor tık tık ediyordu, bazen basıyordu.
marş motorunu söktüler kömürler değişti problem kalmadı. 20-30 tl lik bir masraf.

özcan1980
27 Ağustos 2012, 11:03
dikkat ederseniz özcan kömürler bitmiş dememiş, bitmek üzere demiş..
kesinlikle doğru bir teşhis, benim önceki motorum da ara sıra marş basmıyor tık tık ediyordu, bazen basıyordu.
marş motorunu söktüler kömürler değişti problem kalmadı. 20-30 tl lik bir masraf.

Benimkini ben kendim söktüm değiştirdim. Masraf 0 TL , Uğraşılan zaman 4 saat , Alınan keyif paha biçilemez. "Ben yaptım" diyebilmenin keyfi sınırsız :)

mterayes26
27 Ağustos 2012, 12:16
hepsini tek tek kontrol edeceksin ışte kömür bitse de yine marş motoru nazlı nazlı döner soğukken sağlıklı çalışır sıcakken tadı kaçar vs vs vs

srcn1994
27 Ağustos 2012, 17:07
şasi kablusu bağlı durumda marş motorunu değiştirim o zaman aynı paraysa , arada ışıklarda stop ediyor çalışmıyor tam bir rezillik

telike
06 Kasım 2014, 13:10
marş ile ilgili konuyu hortlatmak isterim kirliliği önlemek için yeni konu açmak istemedim.

daha önce bmw e30 3.23i 87 model aracımda da başıma gelmişti ama motosiklette farklı mıdır bilemedim.

bazen çalıştırmak istediğimde elektrik, akü tamam olmasına rağmen marşa bastığımte tek bir ses bile gelmiyor. debriyaja basıp iteleyip debriyajı saldıktan sonra (ki arabada da böyle yapıyordum değiştirene kadar) bastığımda çalışıyor. acaba marş motoru kömürleri midir problem yine? bir tahmininiz var mı?
teşekkürler

muhahha306
06 Kasım 2014, 13:30
Röle diyorum. Önce röle kontrolü yap ki arkadaş açıklamış. Daha sonra marş motoruna bakabilirsin. Kolay gelsin.

telike
06 Kasım 2014, 14:55
teşekkürler

mterayes26
06 Kasım 2014, 23:34
horrrttttttt