PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Merhaba Motorsiklet tutkunu abi ve kardeslerim

hayko5
18 Ağustos 2012, 04:16
Evet arkadaslar öncelikle merhaba, bu yola baş koyduğumda cebimde 400 Tl param vardı ve plakasız mobilet toplatmak icin bir usta ile anlaştım babam motor almak istemediği icin kendi birikimlerimle alacaktım ve mobiletle başlamaya karar vermistim fakat babamın gönlü el vermediği icin birazda elit oldugundan seni öyle motora bindirmem dedi ve bana 1000 TL'ye kadar motor bakmamı istedi ikinci ellere bakıyordum ve ardından breton icin biriyle anlaştım 1500 TL'ye ardından babam Honda bayisine git scooter bak dedi vitesli kullanmayı bilmediğim icin bende anlaştığım cocuğa benden haber beklemesini söyleyip yola koyuldum önce arkadasın ısrarı ile Asya Bayisine gittik ve bize direk Asya hero diye bir motor gösterdiler adam öyle bir anlatıyor ki motoru tanrılastırdı sanki cin mali değil ardından ilerideki dükkandaki bir çalışana motoru sorabilirsiniz çok memnun falan dedi bizde kullanana soralım diye adamın yanına gittik adam direk sakın almayın dedi yağmur yedikten sonra çalışmaz oldu aksaklıklar çıkarıyor 5 para etmez falan dedi hic bayiye uğramadan direk Honda bayisine gittik ve dışarıda Honda bayisinin kendisinin kullanipta sattığı ikinci el bir innova vardı ve arkadasim öve öve bitiremedi(kendisi 9 yasından beri motor kullanır ve motordan iyi anlar) neyse babama haber verdik tamam bekleyin geliyorum dedi babam motora baktı dedi birde içeri bakalım 3600 TL'ye bir scooter gördüm internette ona bakalım dedi neyse girdik adam motoru gösterdi ve ben direk bu tosbağayı almam dedim ( Honda fizy ) ben motorda çekiciliğe önem veririm ve orada dikkatimi çeken bir motor vardı fakat pahalıdır diye hic bulaşmadım ardından arkadasim bu motor ne kadar dedi adam plakasız 3600 dedi bizim ağzımız açık kaldı böyle bir motora bu fiyat ( Honda cb125) ben direk motora yapıştım tabi bunu alacaz baba diye sonra babam ve bayi çalışanı masaya oturdu korumayı kaskı bedavaya getirdik babam sıkı pazarlıkçıdır plakaya 3850'ye anlaştık iki gün sonra plaka çıktı babam alırken tereddüt etti vitesli motor kullanmayı bilmiyorum diye aslında bende öğrenimiyim falan diye düşünüp duruyordum arkadasim geldi beni aldı evden ve motor kullanmayı öğrenecen dedi direksiyonun basına geçirdi beni 1-2 tur derken olayı çözdüm motoru almaya gittiğimizde babam ayrıca birde çantayı bedavaya getirmiş. Motoru ilk aldığımızda eve kadar babam kullandı eve yetiştik ve ben direk alıp motorla tur atmaya başladım alışma maksadı ile alalı yaklaşık 1 buçuk ay olacak motor 1100 kilometrede tek seferde kaydettiğim en uzun seyr mesafesi 80 km. En yüksek hız ise 130 motorda ilk gördüğüm sorun titremeydi 1000 km bakımı ve yağ degisimi ile oda yok oldu bitti. Motor çok dikkat çekici babam ybr alalım demişti bende Cbr'dan kaynaklanan bir Honda hayranlığı var bunu istedim illa ama bunu almasaydım Apache alırdım çok şükür rnı pişman etmedi ve aranıza katıldım birde foto koyayım ;

http://i.imgur.com/meUa2.jpg

http://i.imgur.com/miKwo.jpg

İleride yapmayı planladığım makyajlar ise fari yuvarlak yapmak aklıma başka birsey gelmiyor motorun orjinalini bozmak İstemiyorum.

CB 125 E TEKNİK ÖZELLİKLER
Motor: hava soğutma 4 zamanlı OHC tek silindir
Motor Hacmi: 125
Silindir Çapı: 57.3x57.8mm
Sıkıştırma Oranı: 9.1:1
Yakıt Sistemi: Karbüratör
Maksimum Güç: 7.6/8000 (10.14 hp)
Maksimum Tork: 11/6000
Ateşleme: 4 zamanlı klasik ateşleme
Çalıştırma: Elektrikli
Şanzıman: 5 vites
Güç Aktarımı: Zincir
Boyutlar: 1945x735x1070 mm
Tekerlekler Arası Mesafe: 1286 mm
Sele Yüksekliği: 780 mm
Yerden Açıklık: 140 mm
Yakıt Kapasitesi: 13 LT ( 2.6 litre yedek dahil )
Tekerlekler Ön: U profilli 5 kollu alüminyum döküm
Tekerlekler Arka: U profilli 5 kollu alüminyum döküm
Süspansiyon Ön: 31mm'lik teleskobik çatal, 116.8mm esneme aralıklı
Süspansiyon Arka: Monoshock, 100.6mm esneme aralıklı
Fren Ön: Çift piston kaliperli 220mm'lik hidrolik disk, cüruflu metal balata
Fren Arka : 130mm'lik kampana
Ağırlık: 124kg
Teknoloji: Euro 3
*
Adım Berk Emre foruma Hatay/İskenderun'dan katılıyorum.

c90
18 Ağustos 2012, 08:46
hayırlı olsun
fakat demek ki babanız sınırlarını baya zorlamış veee kesenin ağzını baya bi genişletip
önce 1000 tl lik bak ardından 4000tl ye kıymış
şaşırmamak elde değil
güle güle kullan
bu ara ehliyet vardır umarım
kafanızda kask olmasına rağmen bilek yapınıza bakarak 17+ gibi duruyorsunuz
ben ne kadar piştim artık ben oldum deseniz de mutlaka güvenlik , dikkat ve temkini(her şeye hazırlıklı olma hali) elden bırakma
daha doğrusu BIRAKMAYALIM NE OLUR daha geçen hafta yanımda çalışan dayının 19 yaşındaki yeğeni berberden çıkmış
saçlarım bozulmasın diye kaskı takmamış arkasında berberin çırağı ara sokaklara dalalım trafik görmez demiş
evet trafik görmemiş fakat çift kabin tabiri kullandığımız bir araçla kafa kafaya çarpış kafa darmadağın
arkadakinin bacaklar kırık
şimdi 1haftadan fazladır yoğun bakımda değdim şimdi
EEE HIZLI YAŞA GENÇ ÖL CESEDİN FİYAKALI OLSUN::GAZLA::

adem80
18 Ağustos 2012, 08:51
hayırlı uğurlu olsun motorun. Başlangıç için iyi bi motor. Forma hoşgeldin. :bestmt:

Ramazan Can
18 Ağustos 2012, 09:42
hayırlı olsun...........

hayko5
18 Ağustos 2012, 13:25
hayırlı olsun
fakat demek ki babanız sınırlarını baya zorlamış veee kesenin ağzını baya bi genişletip
önce 1000 tl lik bak ardından 4000tl ye kıymış
şaşırmamak elde değil
güle güle kullan
bu ara ehliyet vardır umarım
kafanızda kask olmasına rağmen bilek yapınıza bakaraHhk 17+ gibi duruyorsunuz
ben ne kadar piştim artık ben oldum deseniz de mutlaka güvenlik , dikkat ve temkini(her şeye hazırlıklı olma hali) elden bırakma
daha doğrusu BIRAKMAYALIM NE OLUR daha geçen hafta yanımda çalışan dayının 19 yaşındaki yeğeni berberden çıkmış
saçlarım bozulmasın diye kaskı takmamış arkasında berberin çırağı ara sokaklara dalalım trafik görmez demiş
evet trafik görmemiş fakat çift kabin tabiri kullandığımız bir araçla kafa kafaya çarpış kafa darmadağın
arkadakinin bacaklar kırık
şimdi 1haftadan fazladır yoğun bakımda değdim şimdi
EEE HIZLI YAŞA GENÇ ÖL CESEDİN FİYAKALI OLSUN::GAZLA::

Hocam icimi karartmayın yasım 19 hem araba hem motor ehliyetim var eğer elimde olsa arabaya bile kaskla binerim ve hız yapmayı seven biriside değilimdir. Öyle apaciler gibi motorda egzoz patlatıp kız gördüğüm yerde motoru şahlandırmam sacımı yaptırıpta motora binip gezeyim demem ( zaten sacımı ne yaparım ne yaptırırım) dikkatli sürücüyümdür çok şükür ve daha önce motor kazası geçirdim nasıl olduğunu bilirim (kazada motorun arkasında yolcuydum) onun icin daha bir temkinli davranıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:23 ----------

hayırlı uğurlu olsun motorun. Başlangıç için iyi bi motor. Forma hoşgeldin. :bestmt:

hayırlı olsun...........

Sagolun teşekkürler