PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü ters bağlamak

DiamondTesco
11 Ağustos 2012, 20:05
Evet arkadaşlar bugün başka bir motosikletin aküsünü aldım ve benim motora takcaktım yanlışlıkla ters bağladım ve cızz diye bi ses geldi sigortaya baktım sigorta yanmış tel kopmuş. motosikletçiye söyledim konjektörüde yanmıştır onun dedi doğrumudur ? Motosikletim HSUN 150 CC Scooter

İHTİYAR
11 Ağustos 2012, 20:40
Sadece konjektör değil ateşleme devreleride (halk dilinde beyin derler ne alakaysa) yanmıştır hatta flaşör vb yarı iletken sürücüler varsa onlarda gitmiş olabilir.

ERROR88
11 Ağustos 2012, 20:42
Hyosung da yeni akü aldığımda başıma geldi sigorta atmisti sadece

DiamondTesco
11 Ağustos 2012, 20:47
Sadece konjektör değil ateşleme devreleride (halk dilinde beyin derler ne alakaysa) yanmıştır hatta flaşör vb yarı iletken sürücüler varsa onlarda gitmiş olabilir.

dostum aküyü yeniden denedigimde farlar yanıyodu korna filan sinyaller herşey tamdı. akünün durumu bitik olduğu için motor çalışmadı marşın sesi çıktı tek :)

RunemagicK
11 Ağustos 2012, 20:48
yeni sigortayı takarak öğrenebilirdin bunu:)
bu arada takılacak sigorta aynı değerde olmalıdır. sakına büyük amperde taktırma.

DiamondTesco
11 Ağustos 2012, 21:02
yeni sigortayı takarak öğrenebilirdin bunu:)
bu arada takılacak sigorta aynı değerde olmalıdır. sakına büyük amperde taktırma.

Evet yeni sigorta taktım şuan aküyü şarja verdim gebze motosiklete sigorta aynı olmazsa nolur peki ?

RunemagicK
11 Ağustos 2012, 21:10
Evet yeni sigorta taktım şuan aküyü şarja verdim gebze motosiklete sigorta aynı olmazsa nolur peki ?

düşük amperde olursa zırp pırt yanar, uğraşıp durursun
yüksek amperde olursa hiç yanmaz ama o yanmayacağı için en başta konjektörün ve diğer elektrik aksamın yanacaktır. saygıdeğer ustamın ben farkına varmadan 9 yerine 30amperlik sigorta takmasıyla 2 tane konjektör değiştirdim, bütük elektrik tesisatını komple söktüm baştan kurdum. parasınıda geç zaman kaybın ve stresi yetiyor zaten.

DiamondTesco
11 Ağustos 2012, 22:07
düşük amperde olursa zırp pırt yanar, uğraşıp durursun
yüksek amperde olursa hiç yanmaz ama o yanmayacağı için en başta konjektörün ve diğer elektrik aksamın yanacaktır. saygıdeğer ustamın ben farkına varmadan 9 yerine 30amperlik sigorta takmasıyla 2 tane konjektör değiştirdim, bütük elektrik tesisatını komple söktüm baştan kurdum. parasınıda geç zaman kaybın ve stresi yetiyor zaten.

Benim F15 Sigorta amperi ama adam 25lik verdi galiba bana :S söylediğin çok iyi oldu saol. bu adam kesin beni kandırmaya çalıştı. yüksek sigorta verip konjektörü yakcak ve kendi kazancına işlicek, ben şimdi taktım sigortayı ama herhangi bir sorun çıkmadı motoru çalıştırmadım. akü yeterince dolu olmadığı için çalışmıyor motor. Farları filan yaktım herşey sorunsuz çalışıyor. konjektör yanmışmıdır şuanda nereden anlıyacağım ?

Soykan67
11 Ağustos 2012, 22:12
Bir de aküyü sökerken ilk ( - ) kabloyu çıkar ilk.Küçük bilgi olsun diye dedim, eğer + yı çıkarıp yanlışlıkla bir yere değerse sorun teşkil edebilir.

DiamondTesco
11 Ağustos 2012, 22:17
Bende hazır akü ile ilgili konu açılmışken sorayım.Aküsü tamamen ölmüş motosikleti çalıştırmak için otomobilden kablo çekmek motosikletin herhangi bir yerine zarar verir mi? otomobillerin aküsü sanırsam 90 amper fakat benim sarj etmek istediğim motosikletin aküsü 19 amper.

Son olarak aküyü sökerken ilk hangi kutup kablosunu çıkarmak gerekiyor?

Yanlışım varsa düzeltin ilk önce -yi sonra +yı galiba.

Soykan67
11 Ağustos 2012, 22:25
Yazdığımı düzelttim ama geç kalmışım sanırsam :) Hazır konu açılmışken sorayım dedim fakat buldum başka bir yerde :)

waffenSS
13 Ağustos 2012, 01:16
dc akımda kutuplar çok önemli arkadaşlar aman dikkat.

RunemagicK
13 Ağustos 2012, 01:37
Benim F15 Sigorta amperi ama adam 25lik verdi galiba bana :S söylediğin çok iyi oldu saol. bu adam kesin beni kandırmaya çalıştı. yüksek sigorta verip konjektörü yakcak ve kendi kazancına işlicek, ben şimdi taktım sigortayı ama herhangi bir sorun çıkmadı motoru çalıştırmadım. akü yeterince dolu olmadığı için çalışmıyor motor. Farları filan yaktım herşey sorunsuz çalışıyor. konjektör yanmışmıdır şuanda nereden anlıyacağım ?

yüksek amperli sigorta takmak durup dururken hiçbir parçayı bozmaz. başka bir parçada sorun olduğu zaman sigorta atmayacağı için diğer parçalar bozulur, sorun olur. bilmem anlatabildimmi:)

DiamondTesco
13 Ağustos 2012, 20:16
yüksek amperli sigorta takmak durup dururken hiçbir parçayı bozmaz. başka bir parçada sorun olduğu zaman sigorta atmayacağı için diğer parçalar bozulur, sorun olur. bilmem anlatabildimmi:)

Anladım saol :D