PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Statör ve kontak bağlantıları

Mengu16
10 Ağustos 2012, 18:09
Cub motorumun elektrik tesisatını söküp tamir ettim, bugün taktım, motor da şu an ayaktan çalışıyor ancak stop ettiremiyorum kontak çalışmıyor sanırım düz kontak yaptım. Ayrıca statör bağlantılarında 5-6 tane kablo var, 2 kablonun rengi aynı sarı bunları bağlamakta tereddüt ettim bi mantık yürütüp bağladım, motor aküsüz bile çalışıyor ancak statör bağlantılarını doğru yaptığımdan emin değilim :silent:

serkanADH13
11 Ağustos 2012, 02:03
statorun renklerı tesısatındakı baglantı ıle aynı renk olmalı,
eger 2 renk fark olursa sorun yasarsın,

Beyındekı SİYAH,,,SARI renktekı kabloyu hafıf sıyır ve motor çalışırken o kabloya YEŞİL(şase) KABLOSU DEĞDİR BAKALIM NE YAPACAK???
Motor stop eder ıse eger,
aynı işlemi kontaktan çıkan sıyah sarı kabloyada dene ve yıne stop eder ıse bu şase bağlantısında sorun var demektır,

Bir yerden şase ver sorun ortadan kalkacaktır,

Mengu16
11 Ağustos 2012, 02:11
statorun renklerı tesısatındakı baglantı ıle aynı renk olmalı,
eger 2 renk fark olursa sorun yasarsın,

Beyındekı SİYAH,,,SARI renktekı kabloyu hafıf sıyır ve motor çalışırken o kabloya YEŞİL(şase) KABLOSU DEĞDİR BAKALIM NE YAPACAK???
Motor stop eder ıse eger,
aynı işlemi kontaktan çıkan sıyah sarı kabloyada dene ve yıne stop eder ıse bu şase bağlantısında sorun var demektır,

Bir yerden şase ver sorun ortadan kalkacaktır,
Stator ve tesisat orjinal sadece tesisatı tamir ettim. Stator kablolarının yarısı regülatöre soketle giriyor geriye 3-4 tane kablo kalıyor bunların ikisi aynı renk ve sarı, bunları nasıl bağlayacağımı anlamadım ama bunlar olmadan da motor çalışıyor, bu iki kabloyu yanlış bağlayarak motoru sürmemin bir zararı olur mu ? bu arada akşamüzeri motor beni elektrik çarptı, buji kablosunu çekerken elimde stator'un sarı kablosu vardı :queen:
Kontak bağlantısını pek anlamadım 4 tane kabloyu birleştiren bir ucu var ona neleri bağlamam gerek ?

serkanADH13
11 Ağustos 2012, 02:38
elınde kablo olmasa dahı yıne elektrık carpacaktır :) çünki ateşleme kablosu o bujideki :)

kontak kabloların 4 adet,
kırmızı,yeşil,siyah,sıyah-beyaz,,,

sıyah beyaz olanını hafıften sıyır ve ona sınyallerınden cıkan yesıl kabloyu degdır,
stop edecektır,

Mengu16
11 Ağustos 2012, 02:42
elınde kablo olmasa dahı yıne elektrık carpacaktır :) çünki ateşleme kablosu o bujideki :)

kontak kabloların 4 adet,
kırmızı,yeşil,siyah,sıyah-beyaz,,,

sıyah beyaz olanını hafıften sıyır ve ona sınyallerınden cıkan yesıl kabloyu degdır,
stop edecektır,
Çok teşekkür ederim, gerçekten de forumdan tek cevap verebileceğini düşündüğüm kişiydiniz ve bu saatte cevap verdiniz üşenmeden :)

serkanADH13
11 Ağustos 2012, 02:44
Dükkandan Şimdi Geldimde Ondan :)
CuB motor topluyordum :)
Yarın Topıc Açacağım CUB MOTOR YENILEME dıye :)

Motorunuzda eskıden kalma alarm ve varmı???
veya baglanmısmıdır bılıyormusunuz?
cunkı bu tip sorun çoğunlukla alarm takılan ve sonrasında iptal edılen motorlarda yaşanıyor...

Mengu16
11 Ağustos 2012, 02:48
Dükkandan Şimdi Geldimde Ondan :)
CuB motor topluyordum :)
Yarın Topıc Açacağım CUB MOTOR YENILEME dıye :)

Motorunuzda eskıden kalma alarm ve varmı???
veya baglanmısmıdır bılıyormusunuz?
cunkı bu tip sorun çoğunlukla alarm takılan ve sonrasında iptal edılen motorlarda yaşanıyor...
Yok alarm yok ama ön fara marşa basınca farı kapayan röleli düzenek kurmuştum bi ara. Ön takımı tamir ederken bi kere daha dağılmıştı tesisat o zaman söktüm attım onu ama tesisatta kesme yapmadan yapmıştım. Bu arada motorun bütün fonksiyonlarını çalışır hale getirdikten sonra anahtarsız çalıştırma düzeneği yapmayı düşünüyorum motor alarmıyla. Uzaktan kumandayla marş olmayacak ama kontağı açıp kapayacak, kontak iptal olacak. Yeni elciklerimde acil stop düğmesi var ordan stop edicem.

serkanADH13
11 Ağustos 2012, 02:52
işte bu şekılde değişimler sonrası satılan ve alan kişi tarafından yağmur ve çamur sebebıyle devre dışı kalan alarmlar sonrası motor kontaktan stop edilemıyor ve aynı senın yazdığın Topıc Açılıyor :)
Motorun Stop Etmıyor Diye :)))

Neyse sen dedıgımı yap yıne yaz,
Ben yarın bakarım yıne yazarım duruma gore...

Kolay gelsın...

viper17
11 Ağustos 2012, 02:52
Yok alarm yok ama ön fara marşa basınca farı kapayan röleli düzenek kurmuştum bi ara. Ön takımı tamir ederken bi kere daha dağılmıştı tesisat o zaman söktüm attım onu ama tesisatta kesme yapmadan yapmıştım. Bu arada motorun bütün fonksiyonlarını çalışır hale getirdikten sonra anahtarsız çalıştırma düzeneği yapmayı düşünüyorum motor alarmıyla. Uzaktan kumandayla marş olmayacak ama kontağı açıp kapayacak, kontak iptal olacak. Yeni elciklerimde acil stop düğmesi var ordan stop edicem.

Anahtarsız çalıştırma düşünceniz gerçekten çok zekice :)

Mengu16
11 Ağustos 2012, 02:55
Anahtarsız çalıştırma düşünceniz gerçekten çok zekice :)
Kısmet bakalım, zaten kontağa tel sokup iki kurcalıyınca açıyolar yada daha kolayı ön farı sök kontak bağlantıları kabak gibi ortada. Anahtar takmadan kullanalım biraz da bakalım nasıl olacak.

viper17
11 Ağustos 2012, 02:58
Kısmet bakalım, zaten kontağa tel sokup iki kurcalıyınca açıyolar yada daha kolayı ön farı sök kontak bağlantıları kabak gibi ortada. Anahtar takmadan kullanalım biraz da bakalım nasıl olacak.

Ama ustanın dediği gibi yalıtıma çok dikkat edin :)

Mengu16
11 Ağustos 2012, 03:01
Ama ustanın dediği gibi yalıtıma çok dikkat edin :)
Bişey olmaz benim hyena 9 canlı. Basınçlı suyla yıkadıktan sonra tek marşta çalışıyor.

viper17
11 Ağustos 2012, 03:02
Bişey olmaz benim hyena 9 canlı. Basınçlı suyla yıkadıktan sonra tek marşta çalışıyor.

Ama kontak önemli, en kötü kısa devre yapmayı öğrenin :)

Mengu16
11 Ağustos 2012, 03:04
Ama kontak önemli, en kötü kısa devre yapmayı öğrenin :)
Kontağı söküp kabloları birbirine karıştırınca düz kontak oluyor :mrgreen: ayak marşı ile çalışır olmadı 2'ye takar vurdurursun.

viper17
11 Ağustos 2012, 03:15
Kontağı söküp kabloları birbirine karıştırınca düz kontak oluyor :mrgreen: ayak marşı ile çalışır olmadı 2'ye takar vurdurursun.

O zaman sorun yok:mrgreen:

canerol
11 Ağustos 2012, 10:23

bunu heryerde anlatma valla alırlar hyenayı :queen:

Mengu16
11 Ağustos 2012, 19:08
Ya arkadaş nası bi düz kontak yaptıysam motorun sigortası da atsa, aküsünü de söksen çalışmaya devam ediyo. Babamla baya bi kurcaladık ama daha çözemedik olayı. Ama yeni sağ elcik kumandasına çektiğim kablolar doğru olmuş çalışıyor elden marş basıyor farları açıyor. Sol elciğe de kablo çekip uzun kısa far ve sinyalleri bağlayıp neler açıkta kalıyor anladıktan sonra kontak devresini tam anlayabilecem sanırım olmadı artık pazartesi tamirciye götürürüm nasıl olsa motor her koşulda ayaktan çalışıyor şu an, durdurabilene aşkolsun :queen:

Mengu16
12 Ağustos 2012, 23:40
Gösterge ve kontak kablolarının tamamını söktüğüm halde motorun ayaktan çalışması normal mi ? Normalse gösterge kablolarını makasla kes motoru çal olacak iş değil :silent:

mterayes26
13 Ağustos 2012, 00:55
Ya arkadaş nası bi düz kontak yaptıysam motorun sigortası da atsa, aküsünü de söksen çalışmaya devam ediyo. Babamla baya bi kurcaladık ama daha çözemedik olayı. Ama yeni sağ elcik kumandasına çektiğim kablolar doğru olmuş çalışıyor elden marş basıyor farları açıyor. Sol elciğe de kablo çekip uzun kısa far ve sinyalleri bağlayıp neler açıkta kalıyor anladıktan sonra kontak devresini tam anlayabilecem sanırım olmadı artık pazartesi tamirciye götürürüm nasıl olsa motor her koşulda ayaktan çalışıyor şu an, durdurabilene aşkolsun :queen:

motorlarınız cdı sistemli akü ve sigorta olmasa da , ayakmarsı ıle hatta vurdurarak bıle calıstırılır .

bak dostum statörden çıkan kablo akünün + kutbuna ve konjectöre gıdıyor degılmı , dün tam dükkanı kapatcam bızım kahvecınınoglu geldı mobıletın elektrık sıstemı cokmus , tamırcıden bırde yenı cıkmıstı . butun kabloları söktüm artıdan bır kablo cektım butün artıları orda bırlestırım bırde ufak bir - bagladım bunlara motor ledler farlar korna aklına ne gelırse

sonra otekı komsu geldı yolda bu elektrık kesıyor dıye ,aptal servıs kabloları toplamayı unutmus motorun sıcaklıgından yanmıs onlarda , statöre kadar aynı sistemle bırde ona kucuk bır tesısat ıkısıde mutlu mesut gıttı dedım hatta yarınbu motoru o salak gerızekalı servısıne gotur ınsan can tasıyor bunun ustun yolda bır dursa gıderken allah korusun kaza yapar bunu dusunmek zorundalar

motosıklet çalmaktan bahsedılmıs , immobilizer olmayan her motoru çalması o kadar kolaykı .

ulan bu çinlilerden allahrazıolsun sayelerınde neler öğrendım

latifaras
15 Temmuz 2014, 18:09
bnde motoran xf250 var bn buna duz kontak yaptım 4 tane kablosu kırmızı sıyah yesıl bıde sıyah cızgılı kırmızı kablo var ... sıyahla kırmızı kabloyu bırlestırınce mars vuruyor fakat motoru calıstıramıorum bu kabloların anlamları ne dıer ıkı kabloyu baglıorum ama hıc bı ıse yaramıor ne yapmam lazım bı yardım edermsnz :)