PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : honda cbf 150 yağ yaktığı nasıl anlaşılır

badr
07 Ağustos 2012, 02:06
iyi akşamlar arkadaşlar honda cbf 150 alıcam 2.el alıcam sahibinden.com da bir çok ilan var hepside dış tan çok güzel görünüyor fakat bazı korkularım var motosiklet yağ yakarsa pistonlar sorun olursa vs. yağ yaktığı vs nasıl anlaşılır arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler konuyu yanlış yere açtıysam şimdiden özür diliyorum

F54
07 Ağustos 2012, 02:11
bi motorun yağ eksilttiğini öyle bi bakışta anlayamazsın adam ya satışa koyduktan sonra yağ değişimi yaptıysa çubuğa baksan bile tam gözükür.
buna en iyi çözüm servis bakımları yapılmış kullanıcının yaşı da kemale ermiş bi satıcı olması (yani apache olmaması) motosiklette ayna sinyal far gibi çok önemli parçaların bulunması gibi şeylere dikkat et belki bi derece nasıl bi motor alacağını bilebilirsin.

delileoo
07 Ağustos 2012, 02:16
öyle mı anlaşılır yağ yaktığı kanka olmadı simdi:) motorun egzosunu kokla yanık yağ kokusu gelecek:) egzosdan duman atacak..ve bujiyi söküp bakacaksin buji beyaz ya da kemik rengi haricinde bir renk ise yağ yakıyor diyebiliriz hele kı cbf ise söz konusu motor hepsi yağ yakıyordur kaportası en düzgün olanı al :):)

ethemm76
07 Ağustos 2012, 02:28
Cbf 150 genel olarak yağ eksiltir, önemli olan bu yağ eksiltme kronik, yani normal eksiltme eğilimi kaynaklı mı yoksa motor bitme eğilimi başlangıcı kaynaklımı bunu anlamaktır. Cbf i bilen birine motoru denettir. Emsallerini nazaran çekişinden gidişinde bi problem yoksa eksiltiyor olsada normaldir. Gerekli ilaveni yapar kullanırsın. Kullanıcıya ne kadar yağ yaktığını sor. Muhtemelen motoru alacağın kişi arada yağ takviyesi yapmayan biridir. Çünki genelde yapılmaz. 4000 de değilde 2000 km de bir yağ değişimi yapılmış motor denk getirmeye çalış. Forum ortamından cbf satan olursa ve denk gelirse biraz daha sağlıklı olur bu açıdan. Kullanıcı yaksada yakmıyor diyebilir. Diyelim ki 1000 km önce bakıma girmiş, yağı değişmiş, sen de bi yağ değişimi yaptır serviste motoru gösterirken. Çıkan yağı ölçtür. Eksik çıkan yağ 1000 km de eksilttiği yağdır.

badr
07 Ağustos 2012, 02:31
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-motorum-cok-temiz-95820530/detay bu ilandaki hoşuma gitti eğer iyiyse bunu alırım gibi, heryerini koklucam artık istanbuldan alsam eskişehire kadar yol yapıcam baya uzun yolda bırakmaması gerek

delileoo
07 Ağustos 2012, 02:34
en az 50bin km yol yapmış hışır bir motor bu..

adem80
07 Ağustos 2012, 02:36
anlamana gerek yok zaten. Standart hepsi yağ yakıyo ::saskin::

serkanADH13
07 Ağustos 2012, 02:39
motorun az yag yaktıgını anlayamazsın belkı ama,
Gıderken yanında yağ götür,
Ve yağ sevıyesınden az ıse yağı ekle,
Motor yakacak yağ bulamazsa eger,
duman atmaz,
ama kitlemezde,
Yağlama hızlandığı zaman duman atışı artar ve gözle görülür seviyeye çıkar,

badr
07 Ağustos 2012, 02:40
anlamana gerek yok zaten. Standart hepsi yağ yakıyo ::saskin:: yakıyo diyenler var yakmıyo diyenler var bende anlamadım

en az 50bin km yol yapmış hışır bir motor bu.. en fazla kaç km de olsun sizce

adem80
07 Ağustos 2012, 02:42
haa tabi canım. Yakmaz. Sadece eksildir. Unutmuşum. :sunny:

motorcu48
07 Ağustos 2012, 02:45
cbf150 kullandım yağ yakmadı ancak yakanları demekki var ki bu kadar polemik yaşandı.
demekki hepsi yağ yakmıyormuş

anlamanın yöntemi ise yağı boşalttınız kabta ölçülen yağ seviyesinin düşük olmasıyla anlaşılır
ciddi ciddi yaksa mavi yada beyaz duman atar

lafın kısası alacağın motor seçeneği pek yoksa bunlara takılma ,batıl inanç gibi mevzuu

F54
07 Ağustos 2012, 02:49
dostum bu motoru alacağına salcano veya mondial dirift alsan daha hayırlı olur senin için
cbf zaten sorunlu bi motor birde 2007 model km oynanmış gibi duryorsa bence uzak dur

delileoo
07 Ağustos 2012, 02:52
mümkünse kıl bir vatandaştan al, yağ yaktığını bildiği için hatta sıfır km alıp bayiden çıkmadan garantiden piston silindir değiştirten birinden bul al..burası istanbul buradaki cbflerin 10 taneden 8i bakımsız ve çok km yapmış olmasına rağmen hala 10bin 20bin km gösteren motordur..bu arada yağ yakmayan cbf krankla beraber piston silindir sekman atılmış cbftır zaten o da en fazla 40bin kmde tekrar yağ yakmaya başlayacaktır..

Tsubasa
07 Ağustos 2012, 02:55
Motor sıkıştır yani 100un üstünde motoru zorlarken egzos dumanina bak diyor lar
Hafif siyahimiysa yakiyordur

badr
07 Ağustos 2012, 02:59
cbr 125 kullandım 2 sene performansı falan hoştu fakat rahatlık yoktu motorda onu sattım ee motosikletsizde olmuyo yapamıyorum.mondial sorun çıkartır diye düşünüyorum.o kadar kıl birini bulurum inşallah :D bir de yerli üretim yedek parçaları baya ucuz geldi bana

delileoo
07 Ağustos 2012, 03:02
temiz birsey bulana kadar alma yoksa yerli parça da kurtaramaz seni

Ramazan Can
07 Ağustos 2012, 08:01
cin olmadan şeytan çarpılmaz gibi bir söz vardı........

mrtdem
07 Ağustos 2012, 17:26
ya bu cbf i karalamaktan bıkmayan bı azınlık var onlarda bu motoru kullanmayan veya motor kullanmaktan bi haber olan arkadaşlar nedir bu hırs.bi motora nasıl davranırsan sana o şekilde yanıt verir.cbf yağ eksiltir ybr krank bilyası dağıtır,şişer,rölantisi saçmalar,sıcakken zor çalışır.yani neyi atıp tutuyo bu arkadaşlar.ben bunların hepsine şahit oldum.burası bilgi paylaşımı kulaktan dolma anlatma yeri deyil.şuda bi gerçekki cbf i savunmuyorum ama savunulmıyacak motorda deyil.günümüz yeni teknolojisi motorlar bir sonraki yağ değişimine kadar bir miktar yağı eksiltmekte çünki artık motorlar düşük cc tutulup düşük devirde yüksek tork karakterine sahip olarak üretiliyorki normal seyehat hızlarında mümkün olduğu kadar düşük devirde ve her an atak yapabilecek torkta çalışmaları.bunun getirisi ise küçük hacimli motor yüksek tork yani çok daha fazla basınç ve direnç.bu fazla basınca karşılıkta bir miktar yağ eksiltme toleransı verilerek silindir ve piston çeperi korunmuş oluyor.örneyin bmw,mercedes,özellikle volkswagen in yeni nesil fsı ve tsı motorları buyrun araştırın.sen motor sahibi olarak sorumsuzsan demirden olsa dayanmaz.şimdi demir zaten hatta çelikten diye yanıtlarda gelir ne demek istediyim açık

---------- Post added at 16:26 ---------- Previous post was at 16:20 ----------

en iyisi güzel bi servise baktır çünkü aşırı bilgi kirliliyi var kafan zatenn yeterince karışmıştır

jackal_64
07 Ağustos 2012, 19:44
ya bu cbf i karalamaktan bıkmayan bı azınlık var onlarda bu motoru kullanmayan veya motor kullanmaktan bi haber olan arkadaşlar nedir bu hırs.bi motora nasıl davranırsan sana o şekilde yanıt verir.cbf yağ eksiltir ybr krank bilyası dağıtır,şişer,rölantisi saçmalar,sıcakken zor çalışır.yani neyi atıp tutuyo bu arkadaşlar.ben bunların hepsine şahit oldum.burası bilgi paylaşımı kulaktan dolma anlatma yeri deyil.şuda bi gerçekki cbf i savunmuyorum ama savunulmıyacak motorda deyil.günümüz yeni teknolojisi motorlar bir sonraki yağ değişimine kadar bir miktar yağı eksiltmekte çünki artık motorlar düşük cc tutulup düşük devirde yüksek tork karakterine sahip olarak üretiliyorki normal seyehat hızlarında mümkün olduğu kadar düşük devirde ve her an atak yapabilecek torkta çalışmaları.bunun getirisi ise küçük hacimli motor yüksek tork yani çok daha fazla basınç ve direnç.bu fazla basınca karşılıkta bir miktar yağ eksiltme toleransı verilerek silindir ve piston çeperi korunmuş oluyor.örneyin bmw,mercedes,özellikle volkswagen in yeni nesil fsı ve tsı motorları buyrun araştırın.sen motor sahibi olarak sorumsuzsan demirden olsa dayanmaz.şimdi demir zaten hatta çelikten diye yanıtlarda gelir ne demek istediyim açık

---------- Post added at 16:26 ---------- Previous post was at 16:20 ----------

en iyisi güzel bi servise baktır çünkü aşırı bilgi kirliliyi var kafan zatenn yeterince karışmıştır
Baştan sona kadar katılıyorum.. Arkadaş çok haklı
Nedir bu cbf düşmanlığı..anlamadım.

Ercument
07 Ağustos 2012, 19:55
İkinci el motosiklet alacaksan önce sahibine bak buluşma yerine apaçi gibimi gelmiş. Yoksa 35 derece sıcakta montunu, eldivenini, kaskını giyipmi gelmiş. Kısacası önce sahibinden memnun kal. Arkadaş yukarıda teknik detayları yazmış zaten. Gerisi fasa fiso.

delileoo
07 Ağustos 2012, 19:56
evet arkadaşlar haklısınız bir motorsikletin 1000 kmde 1 litrelik yağının 100 ile 200 ml arasını yakmasi toleranstır..kral cbf..aslan besleyen ne yediğine bakmaz..

ERROR88
07 Ağustos 2012, 19:58
Yağ yakmayan cbf yenimi çıkmış ben görmedim duymadım işin zor dostum topcase olan bir motor al içine de 1 lt 1040 yağ at devam hayat bu işte...... Aslanın yediği benzin de yaktığı ne av masrafları felanmi e5 de yakaladimmi ne terbiye ediyorum ama o aslanı

sedat_57
07 Ağustos 2012, 19:59
Baştan sona kadar katılıyorum.. Arkadaş çok haklı
Nedir bu cbf düşmanlığı..anlamadım.
bilen bilmeyen herkes konuşuyor aga hayır yorum yapanları kaçı cbf kullandı oda meçhul orda burda okudugu yorumları copy paste yapan şahıslar..motora laf atacagına emsallerinden biraz yakıtı fazla diye eksi yanını söyleseler anlarımda ne biliyim işte.. bu arada o ilandaki motorun silindiri değişmiş gerçekten bak renk daha açık duruyo silindir kapağina falan bakarsan renk daha soluk..

adem80
07 Ağustos 2012, 20:04
kimsenin cbf düşmanlığı yok. Bukadar adi ve sorunlu bi motoru honda nasıl satar? Tek dert bu. Markası mondial olsaydı bu cbf nın, ok tamam. Ama koskoca honda bunu nasıl yapar?

babaçi
07 Ağustos 2012, 20:09
evet arkadaşlar haklısınız bir motorsikletin 1000 kmde 1 litrelik yağının 100 ile 200 ml arasını yakmasi toleranstır..kral cbf..aslan besleyen ne yediğine bakmaz..

ben aslan falan görmedim cbf'in içinde :wiinkk:

delileoo
07 Ağustos 2012, 20:19
3 tane cbfe sahip oldum 3ü de yağ yakıyordu pardon EKSILTIYORDU..kullanıp bilmediğimiz motor değil yani arkadaşlar..yağ yaktığını söylememız cbf düşmanı olduğumuzdan değil..kullanıp bilmeyenler ve almayı düşünenler farkına varsın diye..hondanın kendi servısi kabul ederken siz niye kasıyorsunuz onu anlamadım

Ramazan Can
07 Ağustos 2012, 20:49
ben aslan falan görmedim cbf'in içinde :wiinkk:

seviyorum seni çoşkun abi... doğru konuşan kaç kişi var kullanırken.........

ethemm76
07 Ağustos 2012, 21:08
Cbf 150 yağ eksiltir, benim motorum yağ eksiltmesin diyen, yağ eksilten motorun yağ bakımını yapmayı bilmeyen veya uğraşmak istemeyen almayıverir olur biter. 2. cbf 150 mi kullanıyorum. İlkinin durumunu 40 binde 3. sahibine gidenekadar biliyorum ve sıfır alındığında bayiden çıktığı an ne kadar yağ yakıyorsa 40 bin. km de de o kadar yağ yakıyordu, yağ yakmada artma ve performasta 40 bin kmye kadar düşme olmadı, sonrasını bilmiyorum tabi. Şu anda 2011 model var. 14 ayda 21 bin km yaptım. Bayiden çıktığı günden beri yağ yakıyor, ama 21 binin km de de yağ eksiltme oranı aynı, kesinlikle artma yok. Yani kötü olsa ben 2. kez gidip almazdım. Ki ikisinide sıfır aldım. Sağlam para verdim. Çekişte, gidişte, performasta sorun yoksa, gözle görülür bi mavi duman atma yoksa. 1000 km de o motor taş çatlasın 100-200 gram yağ yakar, onuda bir sonraki yağ değişimine kadar 1 veya iki kez ihtiyaç duyduğu yağdan takviye eder, paşa paşa kullanırsın.

Yetkili servislere motoru denet, abi bi çekişini gidişine bi bakıver, motor bitme eğilimine girmiş cbf aşırı yağ yakar (1000 km de 400-500 grama kadar) ve tüm bakım unsurları normal olduğu halde çekişi düşer. Bunu servis veya motoru tanıyan bilen biri anlar. Düzenli servis bakımına da girdiyse, çekişinde de sorun yoksa, korkma. Benim motorda 3000 km de 300-500 gram arası yağ yakıyor ama yağa fazla para vermiyorum, neden ? Artık 2000 de değil 3000 de bir yağ değiştiriyorum, çünki arada ilave ettiği yağ ile yağın neredeyse yarıya yakın bi kısmı yenilenmiş oluyor. 2000. km de yağa bakıyorum, hala kirli sayılmaz. Dolayısıyla madem takviye ediyoruz. yağ değişim aralığınıda uzatabiliriz. Yani yağ masrafım hiç yağ yakmayan cbf sahipleri ile aynı diyebilirim.

Ha cbf 150 kullanıpta düşük km lerde sıkıntı yaşasaydım belki fikrim değişirdi, ama yaşamadım, yalan mık söyleyeyim, aslanlar gibi geziyorum. Cbf 150 den uzun vadede performans almak istiyorsanız, ekmeğini senelerce yemek istiyorsanız, sert kullanmayacaksınız, 80-90 ı geçmeyeceksiniz. Yağ eksilten bi cbf kullanıyorsanız, mutlaka yağ eiksilme eğilimine göre yağı tamamlanacak, yani motor 200-300 gram eksik yağ ile kesinlikle kullanılmayacak. Böyle kullanıldığı taktirde, motor bloğu kullanım ömrü açısından kullanıcısını kesinlikle üzmeyecektir. Ben böyle kullandım, hiç üzülmedim.

Cbf 150 ye aslan demek biraz abartı olur :) Kedi diyelim :) Aslan gibi yen istese büyük cc ye pineriz napcaz 154 cc maturu :)

jackal_64
08 Ağustos 2012, 03:02
bilen bilmeyen herkes konuşuyor aga hayır yorum yapanları kaçı cbf kullandı oda meçhul orda burda okudugu yorumları copy paste yapan şahıslar..motora laf atacagına emsallerinden biraz yakıtı fazla diye eksi yanını söyleseler anlarımda ne biliyim işte.. bu arada o ilandaki motorun silindiri değişmiş gerçekten bak renk daha açık duruyo silindir kapağina falan bakarsan renk daha soluk..

Valla sedatim benimki yakmiyor defalarca inceledim yok abi yakmiyo ben devirli kullanıyorum belki ondandir. Ama motorumdan çok memnunum yalnız gücü biraz kısıtlı olduğu için. Bazen soruyorum kendime biraz daha tork olsaymiş diyorum.

Bu arada geçen irfanin iftarindan gelirken feribotta biriine rastladık adamda bmw f650 gs vardı saat 17-00 da çıkmış bodrumdan saat 23-00 da feribotdaydi neyse adam benim motora baktı vaaay dedi cbf 150 ha
BEN BU MAKINAYI 2 YIL KULLANDIM ÇOK MEMNUN KALDIM KIYMETINI BIL DEDI..

Frank Lucas
08 Ağustos 2012, 03:16
cbf hala yağ mı yakıyor,memlekete yaka yaka yağ bitti

ferdinandd
08 Ağustos 2012, 03:31
Ben CBF hiç kullanmadım, fakat gerek hakkında okuduklarım, gerekse kullanıcılarından duyduklarımın hiçbiri olumsuz değildi !

Bu motosikleti yağ eksiltmiyor diye alıpta, "vay başıma gelenler yağ eksiltiyormuş" diye bilinçsizce alan kimseye de rastlamadım !

Yağ eksiltiyor dediğiniz motosikleti, 3. 4. kez ard arda halen sıfır alan kullanıcılarını saymaya kalksam ömrüm yetmez!

Yağ eksiltiyor ise bu neye zarar veriyor bunu da bilmiyorum, açık açık söyleyeyim.

Birşeye zarar veriyor ise motosikleti her köşede, her kuryede, her parasına kıyan kalite arayan küçük işletmelerde ... ...
muadillerine göre binlerce KM fazla yapmış ve halen de saat gibi çalıştıklarını nasıl görebiliyorum?

Evet bilip bilmeden boş konuşuyor olabilirim. Ama kafamdaki bu sorulara, nekadar araştırsamda cevap bulamadım.

Bu durumda yapılan eleştiriler bana şundan daha içi dolu gelmiyor => CBF benzin yakıyormuş almayın !

Tsubasa
08 Ağustos 2012, 03:38
kimsenin cbf düşmanlığı yok. Bukadar adi ve sorunlu bi motoru honda nasıl satar? Tek dert bu. Markası mondial olsaydı bu cbf nın, ok tamam. Ama koskoca honda bunu nasıl yapar?
Benim.gözümde 10 tane cb e
1 tane cbf yapmaz
Yakarsa 1000km bir degistr yağı
Cok mu pahalı sanki

adem80
08 Ağustos 2012, 06:13
Benim.gözümde 10 tane cb e
1 tane cbf yapmaz
Yakarsa 1000km bir degistr yağı
Cok mu pahalı sanki

benim gözümdede al birini, vur ötekine yapar. Honda cbr hariç cb side, cbf side ucuz adi çinde üretip türkiye ye kakaladıkları 5 para etmez motorlar. Bunları avrupada satsalar adamı döverler. Varmı avrupada cbf 150? Niye avrupada cbf 150 satmıyolarda türkiye de satıyolar? Veya kendi memleketleri japonyada varmı? Adamı döverler döverler. Bukadar adi mal olurmu diye. Sizde böbürlenerek vay bee hondaya biniyom dersiniz. :farao: honda avrupada ve kendi memleketi japonyada ne satıyosa Türkiyedede onu satsın. Gerçek kalite budur :cat:

Tsubasa
08 Ağustos 2012, 14:11
Cb e dediğiniz motor cbf den daha kotu
75 hızı geç başlıyor motor titrek manda gbi göbek atmaya
Adem abi cbf kullandım ama hakkımı ybr den yana kullanırım her zaman
Cbf sağlam motor tek artısi bu

Blackeagletr
08 Ağustos 2012, 14:37
Cbf 150 yağ yakıyor veya bunu kabullenemeyenler için eksiltiyor, bu yağı motor karterden damlatmadığına göre uçup gitmiyor ya yakarak eksiltiyor..
Ama bu motorun yağ yakmasını kabullenmeyi sağlayan bir özelliği var. Konforu.
Çoğu commuter motorda bulunmayan hem sürücü hem artçı için rahatlık Cbf 150 de mevcut.
3lü çanta sistemi cuk diye oturuyor ve birçok uzun yol aksesuarı mevcut. Görünüm açısından commuter sınıfında en güzeldir veya orta güzeldir ama kimse çirkin diyemez.
Cbf 150 apaçiliğe gelmez, sakin kullanıcıların motorudur. Yolun keyfini çıkarmak isteyenlerin. Bir an önce bitsin diyenlerin değil :)
Bu motoru alıyorsan, yağ değişimini 1000km de bir yapacaksın, veya eksildikçe takviye edeceksin.
Yağ yakmasa çok daha iyi olacağı şüphesiz. Ama Hondanın sunduğu Cbf 150 bu. Almak yada almamak size kalmış.

cbr125cbr
08 Ağustos 2012, 14:57
Cbf 150 yağ yakıyor veya bunu kabullenemeyenler için eksiltiyor, bu yağı motor karterden damlatmadığına göre uçup gitmiyor ya yakarak eksiltiyor..
Ama bu motorun yağ yakmasını kabullenmeyi sağlayan bir özelliği var. Konforu.
Çoğu commuter motorda bulunmayan hem sürücü hem artçı için rahatlık Cbf 150 de mevcut.
3lü çanta sistemi cuk diye oturuyor ve birçok uzun yol aksesuarı mevcut. Görünüm açısından commuter sınıfında en güzeldir veya orta güzeldir ama kimse çirkin diyemez.
Cbf 150 apaçiliğe gelmez, sakin kullanıcıların motorudur. Yolun keyfini çıkarmak isteyenlerin. Bir an önce bitsin diyenlerin değil :)
Bu motoru alıyorsan, yağ değişimini 1000km de bir yapacaksın, veya eksildikçe takviye edeceksin.
Yağ yakmasa çok daha iyi olacağı şüphesiz. Ama Hondanın sunduğu Cbf 150 bu. Almak yada almamak size kalmış.

Ben de servisinde 3600km de değiştirdim yağını 50gr eksiltmişti 2011 model 10000 de, sakin kullanırım hatta 400km altına düşmem 10lt benzin ile, şimdi bu özellikleri kendilerine göre uyarlasın almak isteyenler. Beğenen alır beğenmeyen almaz. kimse nc700 ile cbf150yi aynı kefeye koymuyor zaten ki hondaya biniyorum deyip havalı havalı gezmiyordur. Bir önceki motosikletim 150zat tı iyi ki şimdi cbf 150. ( 2000kmlik yola çıkmıyorsanız yağ falan taşımanıza gerek yok, bunu söyleyenlerin motosikletlerine bak cbf mi değil mi diye :) )

Bir de keşke bu soruyu kendi başlığında sorsaydın. Burada bilen de bilmeyen de sevmeyen de yorum yapıyor.

Khutuck
08 Ağustos 2012, 18:11
2008'de sıfır km aldığım CBF150 motorum şu an 35,000 kilometrede. Bugüne kadar en fazla 100ml yağ eksik çıktı. Yaptığım 35,000 km yolun en az 20 binini yaz aylarında tam gaz, 100-110 arası giderek yaptım.

Bir benim motorum yağ yakmıyor demek ki :P

Tsubasa
08 Ağustos 2012, 18:55
2008'de sıfır km aldığım CBF150 motorum şu an 35,000 kilometrede. Bugüne kadar en fazla 100ml yağ eksik çıktı. Yaptığım 35,000 km yolun en az 20 binini yaz aylarında tam gaz, 100-110 arası giderek yaptım.

Bir benim motorum yağ yakmıyor demek ki :P
BEN 2 yıl boyunca kullandım
Konfor olarak gerek sağlamlık olarak 10 numaradir
Ben de yağ yakıyor du o da 50 ml 100 ml filan
Fazlası yok

muromuro
16 Eylül 2012, 14:15
selam arkadaşlar bende honda cbf 150 var yağ cubuğunu çekince hava ve yağ atıyor normalmidir acaba bilgilerinize sığınırım cevaplarsanız sevinirim

eren özer
16 Eylül 2012, 14:39
Motor Çalışır durumdayken mi Yağ çubuğunu konturol ediyorsun _?
Eğer öyleyse normaldir Yağ pompası basınçı şekilde yağı iletilmesi gereken yerlere gönderiyordur çubuğu çıkarıncada yağ fırlatıyordur
Motor Çok sıcak ise ondanda kaynaklı olabilir

Mengu16
16 Eylül 2012, 17:42
Yan taşıyıcılarda yağ şişesi bağlıysa yağ yakıyodur :P
http://img28.imageshack.us/img28/544/img00140201209071504.jpg

kanmix_x
16 Eylül 2012, 17:44
Vay be o kadar kurye kerizmiş demek ne çok şey biliyoruz :queen:

sedat_57
16 Eylül 2012, 17:52
geçmiş sayfalarda yağ yakan cbf alacağina çinli tavsiye etmişler..100 kmde 600 gram yağı ilave ede ede binerimde gene çinli almam :wiinkk:

ethemm76
16 Eylül 2012, 18:46
Cbf 150 lerin ortalama % 70-80 i, bayiden sıfır alındığı andan itibaren yağ yakar, İki tane sıfır cbf 150 sabihi oldum ve bunu deneyimledim. Çevremdeki cbf 150 ler ile ilgili gözlemimde bu şekilde. Yaktığı kadarını takviye eder, kullanırsın. Sağlam cbf 150 de yağ yakabilir, ama motor bitme eğilimi başlamış her motor yağ yakar. Önemli olan talip olduğun cbf 150 nin yağ yakmasının sebebi normal kronik olanmıdır, yoksa motor bitme eğilimi mi başlamış, bundanmıdır, bunu sorgulamalısın. Gözünü korkutmasın, normal kronik olan yağ yakma oran olarak yüksek değildir, takibi de oldukça kolaydır. 1000 km de en fazla 100-200 gram yağ yakan bi cbf i, bu eksilen yağını takviye ederek senelerce kullanabilir, yüksek km lere ulaşabilirsin. Yağ yakma kronik olarak bi çoğumuzun motorunda var. Bu yakma oranı, kullanım tarzına göre, kullanılan yağa göre, iklim - yağ numarası değişenine göre artma veya azalma gösterebilir. Ama her şey kullanıcıda bitiyor. Yağ yaka yaka, bir sonraki yağ değişimini beklemeden eksilen yağını tamamlamak suretiyle ilk cbf imi 55 bin km kullandık. (Hiç unutmuyorum 12 lt takviyelik yağ 10 bin km yetiyordu) Yani yağ yakan cbf ten, sebep motor bitme eğilimi değilse korkamak lazım. Bu seviyede az yağ tüketimi. 25 binde kardeşime satmıştım. oda 55 binde 3. sahibine sattı. Ama yağ yakma oranı 55 bin km de iken dahi bayiden çıktığı gün ne kadar yakıyorsa aynı idi, 55 bin km de dahi yağ yakmada artma ve çekişten düşme olmamıştı. 3. sahibide bizim hassasiyetimizde motoruna bakıyorsa mutlaka oda motorun ekmeğini yiyordur.

farcob
16 Eylül 2012, 18:48
zavallı cbf; o kadar yağ yakıyor, yine de kimselere yaranamıyor..:cherry:

ethemm76
16 Eylül 2012, 19:09
Aynen katılıyorum :) O kadar yağ yakıyor, hepsinden de pahalı, yinede piyasada emsal modellerden daha çok tutuluyor. Kullanıcı işini biliyor :)