PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet motorundan yeni araç yaptı

Erhan Erdil
04 Ağustos 2012, 14:23
Afyonkarahisar'ın Taşoluk beldesinde yaşayan ilkokul mezunu Ahmet Çekin, atölyesinde hurda araçların parçaları ve Çin yapımı motosikletlerin motorlarından manevra kabiliyeti yüksek yeni bir araç icat etti.

'Kobra' ismi verilen araç, 80 kilometre hız yaparak yarım ton yük taşıyabiliyor.

Anadolu'nun mucit insanları, icatlarıyla hem kendi hayatlarını kolaylaştırıyor, hem benzerlerinin üçte birine maliyetle imalat yaparak ekonomiye katkı sağlıyor. Taşoluk beldesinde yaşayan Ahmet Çekin de eski araçların parçalarından yeni bir araç üretmeyi başardı. Çekin, bir yıldır üzerinde çalıştığı aracı her türlü şartta test ettiğini, mükemmel bir sonuç aldığını kaydetti. Çekin, "Tarladan, bağdan, bahçeden kalan zamanımı buna harcayarak bir yıl içerisinde tasarladığım aracı yaptım. Şasesini kendimiz yapıyoruz. Çin motosikletlerinin motorlarını, Murat otomobilin diferansiyelini, direksiyonunu kullanıyoruz. Torna işletmesini kendimiz yapıyoruz." dedi.

Hızlı ve atak olmasından dolayı araca 'Kobra' ismini verdiğini belirten Çekin, rampaları rahatlıkla çıkan aracın 80 kilometre hız yapabildiğini, yarım ton yük taşıdığını anlattı. Çekin, "Karda, çamurda kışta bile 5 kişi taşıyor. Kilometrede 150 kuruş yakıyor. Özellikle bahçe işlerinde, tarla işlerinde yük ve insan taşımacılığı için bire bir. Gürültüsü yok, esnemesi güzel, süspansiyonları var. Seri üretimini yapmayı planlıyoruz." diye konuştu. Patent almak için girişimde bulunacaklarını belirten Çekin, aracın bin 500 liraya malolduğunu dile getirdi.

"PATENT ALINMASI İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIZ"

Taşoluk Belediye Başkanı Murat Öner de genç mucidin yaptığı aracı kendisinin de test ettiğini, özellikle kırsal kesimlerdeki insanların işini kolaylaştırabilecek bir icat olduğunu söyledi.

Kullanımı kolay, sessiz, ekonomik yakıtı nedeniyle aracın; sadece bağda, bahçede, değil golf sahalarında, turistik gezilerde, safarilerde de kullanılabileceğini ifade eden Öner, Patent Enstitüsü'ne başvurarak aracı tescil ettireceklerini kaydetti. Öner, genç mucide belediye olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini anlattı.

Kaynak: CİHAN

yaşar35
04 Ağustos 2012, 14:27
irfana rakip çıktı:)

Ramazan Can
04 Ağustos 2012, 14:34
türk istedimi her şeyi yapar...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:27 ----------

irfana rakip çıktı:)

irfanın eline su dökemez bunlar... irfan da donanım eksiği var yoksa uzay mekiği yapar..

erimozel
04 Ağustos 2012, 18:53
Tebrik ederiz, fakat patent işi zor olur. Çünkü patenti bizde.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/105163-turkiyenin-ilk-yerli-formula-sae-araci-ituden.html

Motosiklet motorlu otomobil olarak alamaz, ama belki arazi aracı olarak patent alabilir.

makseli
04 Ağustos 2012, 19:18
:) güzel çalışma aferin

ferdinandd
04 Ağustos 2012, 19:21
Trafiğe tam çıkmadan sağ tekerlek asfaltta, sol arazide giderim diye düşünmüş :)

Yakalansada trafiğe çıkmadım ki diyecek, bu da bi mantık :)

Mengu16
04 Ağustos 2012, 19:32
Patent alacakmış hey yavrum be, plaka alabilirse ona şükretsin :queen: 151RS hurdasından araba toplamış :queen:

gformen
04 Ağustos 2012, 22:25
arkadaşlar bende yeni çıkan bu moto 250r calibre var.sıfır aldım fakat hızı beni tatmin etmedi.nakit yada takaslı satılıktır.nakit 7,bin tl ya vereceğim.sadece 850 km de.turuncu ve tüm evrakları tamam.

---------- Post added at 22:25 ---------- Previous post was at 22:23 ----------

motor 2012 model ve plaka ruhsat hepsi tamam.
irtibat no...0531,,341,,8083

c90
04 Ağustos 2012, 22:26
bu ilk değil son da olmaz
ama adamın emeğine sağlık böyle insanlara oldun olası hayran olmuşumdur::gazla::

tr100a
04 Ağustos 2012, 22:31
irfaaaaaaaansenin aracı çalmışlar!

elin çinlisi yapınca ATV-UTV oluyor biz yapınca niye olmasın

adem80
04 Ağustos 2012, 23:07
irfan abimin yaptığı 150 km ye çıkar 1 ton çeker, 100 km de 2 litre yakar. Hatta arada bir kanat takıp uçar :cat: helal olsun irfan abi be. Yihuuu :queen:

Mengu16
04 Ağustos 2012, 23:11
irfan abimin yaptığı 150 km ye çıkar 1 ton çeker, 100 km de 2 litre yakar. Hatta arada bir kanat takıp uçar :cat: helal olsun irfan abi be. Yihuuu :queen:
Senin titandan jetski yapalım adem abi :queen:

adem80
04 Ağustos 2012, 23:43
Senin titandan jetski yapalım adem abi :queen:

aklımdan geçmedi değil yani. Polyester bi sandal alıp titan motoru takmak. Arada bi fites de atarım. :queen: irfan abim sponsor olurmu acaba? :sunny:

ilkerabi
05 Ağustos 2012, 14:09
Tek kişi 90 zor yaptırdığımız motor 5 kişi 80 yapıyormuş öyle mi? Hem de maliyeti 500 lira? Bu cihan haber ajansındakiler herhalde aç karnına yapmış bu haberi...

alp_tunay
08 Ağustos 2012, 01:55
Sanki bana arabayı icat etmişler...
Amma dangalak haberciler var...
Bi de süslemiş püslemiş...
Patent alıcakmış falan...
Gerizekalı biri bile patent almanın şartlarını şööle bir düşünse bunu yazmaz...
Sırf haber olsun , torba dolsun....
:pr:

Mengu16
08 Ağustos 2012, 02:46
Sanki bana arabayı icat etmişler...
Amma dangalak haberciler var...
Bi de süslemiş püslemiş...
Patent alıcakmış falan...
Gerizekalı biri bile patent almanın şartlarını şööle bir düşünse bunu yazmaz...
Sırf haber olsun , torba dolsun....
:pr:
En acımasız yorumu ben yaptım sanıyodum ama daha fenası olabiliyomuş, ama az bile vurun kahpeye :queen: