PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasksız motor sürmek suç mu?

beko12345
26 Temmuz 2012, 15:41
Merhabalar :)

Öncelikle söyliyeyim ben kasksız sürmüyorum :) sadece merakımdan soruyorum

Diyelim ehliyetiniz var fakat kask yok polis durdurdu , ceza yazar mı kasksız sürdüğüm için?

Daha doğrusu suçmu kasksız sürmek ?

pistolpitt
26 Temmuz 2012, 15:45
72 TL'dir cezası.

Gökbörü
26 Temmuz 2012, 15:50
Emniyet kemerini takmadan araç kullanmak şuç mu? Eğer suç ise kasksız kullanmakta suç...

pistolpitt
26 Temmuz 2012, 15:58
72 TL'dir cezası. 1o gün önce yedim oradan biliyorum.
Kask cezası yemekten utanmıyorum ama bu cezayı marmaris gibi, kask takan birine rastlamanın çok zor olduğu bir yerde yediğim için utanıyorum. Tek vasfı trafik polisi olan bir mahlukata da boş yere kelimelerimi ve vaktimi harcadım (ceza yazmasın diye değil zaten yazdıktan sonra birkaç birşey söyledim). Bir de o gün o sıcakta 10 saat boyunca tam koruma kullanmıştım ve varmamıza 1 saat kala 130 ile radara girdiğimden 319TL ceza yemiştim. Tüm bunların üstüne yıldırım aynı yere iki kez düşmez diyip ve hava cok sıcak olduğundan markete gitmek için kasksız çıkmıştım(bahane değil tabi her şartta kask takmak lazım). Sağolsunlar trafik polisleri bizi çok düşünüyorlar, kask takalım hız sınırını geçmeyelim diye canla başla uğraşıyorlar. Yalnız, sol şeritin ortasında yatan dev gibi kamyon lastiğini bir tanesi görüp de kenara çektirmemiş (ben çarpmadım ama ala duruyorsa mutlaka birisi çarpmıştır)

Yahu soru kask cezasıydı değil mi :) 72 TL

Slayerrr
26 Temmuz 2012, 15:59
Ehliyetin varsa bunu bilmen lazım.

Acil112
26 Temmuz 2012, 16:02
Emniyet kemeri ve kask, pasif güvenlik önlemi gibi gözükse de aslında aktif güvenlik önlemleridir. Kullanılmaması durumunda zarar görme olasılığı yalnızca sürücünün kendisi için olmadığından, ceza uygulanmasını sonuna kadar destekliyor hatta ceza tutarının artırılması gerektiğini düşünüyorum.

eray_uluyazı
26 Temmuz 2012, 16:03
15 gün içinde yatırırsan 56 lira falan oluyo. ama bu kaskı takmadığında bi yere patlarsan ölmeyeceğin anlamına gelmez...

brssvs
26 Temmuz 2012, 16:05
Öncelikle söyliyeyim ben kasksız sürmüyorum :)
ceza yazar mı kasksız sürdüğüm için? dediğiniz için bence sizde kasksız sürüyosunuz ve evet bir cezası var sadece maddi de değil.

beko12345
26 Temmuz 2012, 16:15
dediğiniz için bence sizde kasksız sürüyosunuz ve evet bir cezası var sadece maddi de değil.

Bakın lütfen bilmeden konusmayın .ordaki cümleyi lütfen evirip çevirip abuk subuk yorum yapmayın ... zaten size kanıtlamak zorundada değilim kask takıp takmadığımı değilmi .. Beni tanımıyorsanız hakkımda atıp tutmayın..

viper17
26 Temmuz 2012, 16:59
Emniyet kemeri ve kask, pasif güvenlik önlemi gibi gözükse de aslında aktif güvenlik önlemleridir. Kullanılmaması durumunda zarar görme olasılığı yalnızca sürücünün kendisi için olmadığından, ceza uygulanmasını sonuna kadar destekliyor hatta ceza tutarının artırılması gerektiğini düşünüyorum.

Aktif güvenlik önlemi kaza olmamasını sağlayan/azaltan önlemlerdir. Pasif güvenlik ise kaza yaptıktan sonra koruyan güvenlik önlemleridir. Kask takınca düşmeyen birini görmedim ?

motorcu48
26 Temmuz 2012, 17:03
Kask cezası yemekten utanmıyorum ama bu cezayı marmaris gibi, kask takan birine rastlamanın çok zor olduğu bir yerde yediğim için utanıyorum. Tek vasfı trafik polisi olan bir mahlukata da boş yere kelimelerimi ve vaktimi harcadım (ceza yazmasın diye değil zaten yazdıktan sonra birkaç birşey söyledim). Bir de o gün o sıcakta 10 saat boyunca tam koruma kullanmıştım ve varmamıza 1 saat kala 130 ile radara girdiğimden 319TL ceza yemiştim. Tüm bunların üstüne yıldırım aynı yere iki kez düşmez diyip ve hava cok sıcak olduğundan markete gitmek için kasksız çıkmıştım(bahane değil tabi her şartta kask takmak lazım). Sağolsunlar trafik polisleri bizi çok düşünüyorlar, kask takalım hız sınırını geçmeyelim diye canla başla uğraşıyorlar. Yalnız, sol şeritin ortasında yatan dev gibi kamyon lastiğini bir tanesi görüp de kenara çektirmemiş (ben çarpmadım ama ala duruyorsa mutlaka birisi çarpmıştır)

marmariste uygulama diye salakca bir yöntem var kırk yılda bir yaparlar o gun kim denk gelirse
onun haricinde polis otosunu istediğin gibi çıplak kafayla solla polisle sohbet et bişi olmuyor
tabi ben kask takıyorum sözüm meclisten dışarı

c90
26 Temmuz 2012, 17:06
bakın beyler
kask takmalı insanlar hemde fiyatı ne olur ise olsun en güvenlisinden
15-20tl lik kask takanlar 72 tl cezadan korkup takanlardır
en az 170-1000tl lik kask takanlar canına değer verenlerdir
ben zaten o insanları
<<PARASINA değer verenler,CANINA ve sevdiklerine değer verenler>> diye 2 ye ayırıyorum
kaskın dayanımı, kask camının ışık geçirgenliği ve hatta dakikada kaç lt hava sürkülasyonu ve ses geçirgenliği bile önemli
bırakın parayı para ile can alınmaz can para kazanır

sedici
26 Temmuz 2012, 17:08
viper17 kafana hiç taş sıçradı mı asfalttan, gelince anlarsın aktif mi pasif mi

pistolpitt
26 Temmuz 2012, 17:25
marmariste uygulama diye salakca bir yöntem var kırk yılda bir yaparlar o gun kim denk gelirse
onun haricinde polis otosunu istediğin gibi çıplak kafayla solla polisle sohbet et bişi olmuyor
tabi ben kask takıyorum sözüm meclisten dışarı
benim de canımı sıkan o zaten, inan kask takan birini aradım bulamadım, bir de kalkmış bana nasihat veriyor bu memur, beni şu gördüklerinle karıştırma dedim. Şanssız günümdeymişim kısacası bana denk geldi

viper17
26 Temmuz 2012, 17:28

Motoru parkederken kask taktığım için su bile gelmedi :)

TAŞITLARDA AKTİF GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Emniyet “tehlike bulunmaması hali” olarak tanımlanmaktadır. Aktif güvenlik, sürücünün kazadan kaçınması için, taşıtın kumanda ve frenleme yetenekleriyle, bilgilendirme sistemleri ve ergonomik olarak yerleştirilmiş kumandalarını kapsar. Kaza ihtimalinin azaltılması ya da araçların kaza oluşumuna daha az yol açacak biçimde yapılandırılması, araca daha çok aktif güvenlik elemanlarının ilavesiyle mümkündür. Aktif güvenlik elemanları, herhangi bir kaza ihtimali öncesinde, kazadan korunmak için devreye giren veya devrede olan güvenlik elemanlarıdır.

Aşağıda bazı aktif güvenlik sistemlerinin isimlerini bulabilirsiniz.

ABS ( Anti-Lock Brake System )
Çekiş/Patinaj Kontrol Sistemleri (Traction Control Sys /TCS -Anti Schlump Regelung/ASR)
DSC
DİSCTRONİC
PATLAMAYAN LASTİK
ESP
EHB
EMB
DRİVE BY WİRE
GECE GÖRÜŞ SİSTEMİ

TAŞITLARDA PASİF GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Pasif güvenlik sistemleri, bir kaza ile karşılaşılması durumunda, kazanın olumsuz sonuçlarını olabildiğince azaltmak amacıyla yapılan bütün yapısal ve tasarım özelliklerini kapsamaktadır.

EMNİYET KEMERİ
HAVA YASTIĞI
YAN KAPI KUŞAKLARI

bunlara örnek olarak verilebilir.

http://img710.imageshack.us/img710/8161/pasf.jpg (http://img710.imageshack.us/i/pasf.jpg/)

Araç üzerindeki pasif güvenlik sistemleri şekilde daha detaylandırılmış olarak görülmektedir.

Not: Kişisel çalışmalarımdan notlar olduğu için, izinsiz alıntı yapılmamasını özellikle rica ediyorum.

http://www.motosiklet.net/forum/faydali-bilgiler/71949-tasitlarda-aktif-ve-pasif-guvenlik-sistemleri.html

soa
26 Temmuz 2012, 17:31

Hiç taşa da gerek yok hiç böcek çarpmadı mı kaskınıza tak diye o böcek yada arının vs neyse yuzune çarptığını yada daha kötüsü gözüne falan geldiğini düşünmek korkutucu.

Uğur
26 Temmuz 2012, 17:35
Bizim burda suç değil,egzoz açabilirsin,drift yapabilirsin,scootera 4 kişi binebilirsin,kaskı depoya koyup,çeneni dayayabilirsin..
Polisimiz sağolsun ::merkez::

c90
26 Temmuz 2012, 17:53
aktif pasif anlamam
illede kask illede kask
kasksız motorsiklet sürüşü
kondomsuz cinsel ilişki
mutlaka her ikisinde de risk vardır
sadece risk var bana bir şey olmaz deme
olduktan sonra bir daha bir şey olmaz

Tolga Can
26 Temmuz 2012, 17:57
Kafanın içinde değerli bir şey varsa tak. yoksa boş ver kardeşim. Yüzünde rüzgarı hisset. Arada birde ceza ödersin. Devletin paraya ihtiyacı var.
Daha abuk subuk şeylere ülke olarak ödeme yapacağız. O kadar dış borç harç var. Azcık bu çorbada seninde tuzun olsun.

cakturkc
26 Temmuz 2012, 18:00
Bizim burda suç değil,egzoz açabilirsin,drift yapabilirsin,scootera 4 kişi binebilirsin,kaskı depoya koyup,çeneni dayayabilirsin..
Polisimiz sağolsun ::merkez::

Polislik bir durum yok.Bu ülkede en küçük bir trafik cezası yazılacağında utanmadan, sıkılmadan tanıdıklarını arayanlar olduğu sürece ve bu şahsiyetsizlere itibar edip memura ceza yazmayın diyebilen karakter yoksunu devlet büyüklerimiz, amirlerimiz ve siyasilerimiz olduğu sürece polis hiçbir şey yapmaz.Yapmamakta da sonuna kadar haklıdır. Önce zihniyetlerimizi değiştirelim sonra polisimizi eleştirelim.

Tolga Can
26 Temmuz 2012, 18:11
Polislik bir durum yok.Bu ülkede en küçük bir trafik cezası yazılacağında utanmadan, sıkılmadan tanıdıklarını arayanlar olduğu sürece ve bu şahsiyetsizlere itibar edip memura ceza yazmayın diyebilen karakter yoksunu devlet büyüklerimiz, amirlerimiz ve siyasilerimiz olduğu sürece polis hiçbir şey yapmaz.Yapmamakta da sonuna kadar haklıdır. Önce zihniyetlerimizi değiştirelim sonra polisimizi eleştirelim.

Tüm bunlara rağmen, bildiği yoldan şaşmayan, dürüst polislerimizi de yürekten alkışlıyorum. :cat:

pistolpitt
26 Temmuz 2012, 18:12
Polislik bir durum yok.Bu ülkede en küçük bir trafik cezası yazılacağında utanmadan, sıkılmadan tanıdıklarını arayanlar olduğu sürece ve bu şahsiyetsizlere itibar edip memura ceza yazmayın diyebilen karakter yoksunu devlet büyüklerimiz, amirlerimiz ve siyasilerimiz olduğu sürece polis hiçbir şey yapmaz.Yapmamakta da sonuna kadar haklıdır. Önce zihniyetlerimizi değiştirelim sonra polisimizi eleştirelim. polisin hiçbir şey yapmama lüksü olamaz, milletin vergisiyle maaş alıyor. Radar kursun ama sadece radar kurup 8 saat arabanın içinde yatıp birkaç ceza yazmakla yetinmesin. Aktif devriye görevi yapsın trafik kurallarını çiğneyen her durumda ceza yazsın. Kask cezası yazsın ama sadece sana bana değil takmayan herkese ceza yazsın. Battı balık yan gider en kolay bahane

erro
26 Temmuz 2012, 18:14
admin forumun kapısını mı açık bıraktın...

F54
26 Temmuz 2012, 18:21
Polislik bir durum yok.Bu ülkede en küçük bir trafik cezası yazılacağında utanmadan, sıkılmadan tanıdıklarını arayanlar olduğu sürece ve bu şahsiyetsizlere itibar edip memura ceza yazmayın diyebilen karakter yoksunu devlet büyüklerimiz, amirlerimiz ve siyasilerimiz olduğu sürece polis hiçbir şey yapmaz.Yapmamakta da sonuna kadar haklıdır. Önce zihniyetlerimizi değiştirelim sonra polisimizi eleştirelim.kişiliksiz adamlara üniforma verenin hiç suçu yok:jocolor: eğer bi işi beceremiyorsan bırak kardeşim sen görevini adam gibi yapma sonra amire memura suç at böyle şey olmaz sen ceza gerektiren bi duruma göz yumma bakalım amirin ne diyebilecek..

hatta bizim poliste de hata var adam komise olmuş bana dediği laf şu abisi ben motoru da sevmem motora bineni de sevmem dedi
bende dedim ki abi çok delikanlı adamsın lakin bende polisi sevmem hatta polisi sevenide sevmem dedim abisi sende çok gaddarsın dedi neden dedim birini sevmediğini yüzüne söylenmez dedi ee sen de beni sevmediği söyledin dedim apıştı kaldı

haa bu arada kask takmamanın cezası idari para cezası dır suç değildir.
eğer paran varsa kafana göre gez ceza yazarsalar da ödersin olur biter kask a o kadar para verme çünkü kask cezalardan daha pahalı:farao:

Acil112
26 Temmuz 2012, 18:52
Aktif güvenlik önlemi kaza olmamasını sağlayan/azaltan önlemlerdir. Pasif güvenlik ise kaza yaptıktan sonra koruyan güvenlik önlemleridir. Kask takınca düşmeyen birini görmedim ?

Kaskın vizörüne "Çaatt" diye çarpan ve 3'te 1'ini kirleten böcekler bile kaza yapmaya yeter. Yetmedi ise bir örnek daha vereyim, hafriyat kamyonlarından yola dökülen taş/toprak parçaları ve bunların yarattığı toz bulutuna maruz kaldınız mı?..
Emniyet kemerini de "takarım takmam benim bileceğim iş" diyenler için de çarpıcı bir örnek vereceğim:
Videoya dikkat edin ve emniyet kemerinin asıl amacının ön cama çarpmayı önlemek değil, sürücünün koltuktan ayrılmamasını sağlamak olduğunu unutmayın
1tmb6V2tMj4

sezer aykaç
26 Temmuz 2012, 19:01
vslls onu beşi bilmem. kask her daim takılmalı. antalanın aşırı sıcagında bile kask takıyorum. çünkü koruyacak bir kafam var. sorumluluklarım var.

devlet kask takmayana ciddi cezalar yazmalı ama aynı devlet kasktan ve güenlik ekipmanlarından alınan ötv ve kdv yi sıfırlamalı. ayrıca elirli güvenlik onayını almamış kasları yurt içine sokmamalı. vatandaşta böylece kaliteli ve konforlu güvenlik ekipmanlarını daha az bir bedel ödeyerek satın alabilmeli.

fatih545
26 Temmuz 2012, 19:02
kasksız motor mu sürülür ya güvenliği de geçtim sineklerden hiç mi rahatsız olmuyorsunuz asfalttan gelen sıcak yüzünüzü etkilemiyor mu kaska takır takır vuran kum çakıl parçaları size mi gelsin?

viper17
26 Temmuz 2012, 19:15
Kaskın vizörüne "Çaatt" diye çarpan ve 3'te 1'ini kirleten böcekler bile kaza yapmaya yeter. Yetmedi ise bir örnek daha vereyim, hafriyat kamyonlarından yola dökülen taş/toprak parçaları ve bunların yarattığı toz bulutuna maruz kaldınız mı?..
Emniyet kemerini de "takarım takmam benim bileceğim iş" diyenler için de çarpıcı bir örnek vereceğim:
Videoya dikkat edin ve emniyet kemerinin asıl amacının ön cama çarpmayı önlemek değil, sürücünün koltuktan ayrılmamasını sağlamak olduğunu unutmayın
1tmb6V2tMj4

http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/hava_yastik/image002.jpg

Burda kask pasif güvenliğe giriyor. Kimseye kask takmasın, takmayın yada kendim takmıyorum, iyi bir şey değil falan demedim. Kask pasif güvenlik önlemidir.

Acil112
26 Temmuz 2012, 19:55
http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/hava_yastik/image002.jpg

Burda kask pasif güvenliğe giriyor. Kimseye kask takmasın, takmayın yada kendim takmıyorum, iyi bir şey değil falan demedim. Kask pasif güvenlik önlemidir. kitaplara göre öyle ama bence kaza olmasini önleyen her ekipman aktif güvenliğe girer.

ersin90
26 Temmuz 2012, 20:12
kaskını takmayan en büyük cezayı kendine keserr !!!

serkanunal
26 Temmuz 2012, 20:56
Kaskımı yanımdan ayırmam ve eldivenlerimi

adem80
26 Temmuz 2012, 21:10
emanet eşşeğin paldım ı yolda kırılırmış. Alakası yok gibi gözüküyo bu lafın bu konuya. Ama kasksız motor sürmek suç mu? Sorusu kadar alakasız olamaz :cat:

ferdinandd
26 Temmuz 2012, 22:19
Şimdi yazacaklarım yanlış anlaşılabilir, anlaşılsın da zaten.

Beddua değil temennidir;

Kasksız motosikleti ile 50 mt, sokağındaki marketine giden kişiler bile trafikteki veya sokaktaki masum kişilere KATİL sıfatı yapıştırmadan,

hiçkimseye cinayet işletmeden, kendi kendilerini biyerlere vurarak hayatlarına veya suni motosiklet sevdalarına son verirler.

Bukadar büyük bir SUÇU işlemeyi göze almış, anlık şahsi hazlar için ölmekten ve öldürmekten korkmayan katil olmaya meilli insan görünümlüler içindir yazdıklarım.

Bu forumda motosiklet kültürünü ve gereklerini ayaklar altına alacak, reddedecek bilinçsiz kişi sayısı çok az olduğu için açık açık döktüm içimi.

Bu yüzden sözüm meclisten dışarı!

Beni düşündürten üstüne alınması gereken insan görünümlülerde alınmayacak, çünkü bu yazdıklarımı anlama kapasitesi olan insan dır !

Ve insan a birşey söylemene gerek yoktur dürtüsel olarak ne gerekiyorsa zaten yapması gereken zorunlulukları bilir.

SUÇTUR NOKTA

mterayes26
26 Temmuz 2012, 22:43

Bugun 700 kmlık gezımı bıtırdım , ilçelerde sahıllerde kasksız gezdım oda saclarımterledı havlu ıle kuruladımsaclarım hava alsın dıye toplam 5 km fln

yalova bursa - bursa eskişehir yolu berbattı her taraf tır kaynıyordu ve birazcık 150 + km h yaptım arkadamdan gelmezse ıyıdır , ama dengesız serıt degıstıren araclara kurban gıtmektense ceza yemek bıraz daha kafii geldı
siz bana uymayın :D

Sağolsunlar trafik polisleri bizi çok düşünüyorlar, kask takalım hız sınırını geçmeyelim diye canla başla uğraşıyorlar. Yalnız, sol şeritin ortasında yatan dev gibi kamyon lastiğini bir tanesi görüp de kenara çektirmemiş (ben çarpmadım ama ala duruyorsa mutlaka birisi çarpmıştır)

110kmh ıle gıderken bılecıkeskısehır yolunda oldu ,kamyononumde gıderken tekeerı patladı uçan lastık parcalarını gormelıydınız arabalarda resmen köşe kapmaca oynadık

cakturkc
27 Temmuz 2012, 13:20
Benim açıklamaya çalıştığım anlayış işte bu:
http://www.focushaber.com/akp-li-vekilin-oglu-polisleri-siraya-dizdi-h-157819.html

AKP’li vekilin oğlu polisleri sıraya dizdi

http://d1207.hizliresim.com/z/v/b4blq.jpg

Böyle basiretsizler olduğu sürece kimse kanun gücünden yüksek performans beklemesin!Çok açık söylüyorum bu ülkedeki bu kansızlar yüzünden birçok teşkilat personeli mesleğinden soğutulmaktadır, çalıştırılmaz hale getirilmektedir.

beko12345
27 Temmuz 2012, 14:31
Bazı arkadaşlar sorumu yanlıs anlaşmıs olmalıki değişik yorumlar yapmıs ...

BEn kimseye kasksız dolaşın demedim ve demem de . Sorduğum şey sadece kasksız dolaşırken yakalanan insana para cezası kesilirmi anlamındaydı...

Ben yanıtımı aldım teşekkürler ... ama bazı sırf polemik olması için beni sanki kural düşmanı gibi göstermeye çalışan arkadaşlara kırıldım doğrusu..

İyi günler dilerim.

Garip
27 Temmuz 2012, 14:48
tekirdağda bu iş çok sıkı ancak edirned 100 motordan ancak ve ancak 2 tane kasklı ya görürsünüz ya görmessiniz..demem o ki bulunulan yer çok önemli.

kask hayattır arkadaşlar.bunun tartışmasını bile yapmamaız gerekir.

ryan82
27 Temmuz 2012, 14:59

Kesinlikle katılıyorum kardeşim bende iftar sonrası evimin aykınında bir kafeye gittim anayola cıkmaz toplasan gidiş geliş 2 km yazmaz hiç takmamazlık yapmam cevrıldım ceza yedim bir dediğin gibi yanımızdan takmayan baska bırısı gectı soyluyorumo gectı dıyo pışkın pişkin

levent07
27 Temmuz 2012, 15:07
cezası 72 tl. cezamı paşa paşa ödeyip kask takmıyorm bu dördncü oldu sanırım:)

Tolga Can
27 Temmuz 2012, 17:08
Benim açıklamaya çalıştığım anlayış işte bu:
http://www.focushaber.com/akp-li-vekilin-oglu-polisleri-siraya-dizdi-h-157819.html

AKP’li vekilin oğlu polisleri sıraya dizdi

http://d1207.hizliresim.com/z/v/b4blq.jpg

Böyle basiretsizler olduğu sürece kimse kanun gücünden yüksek performans beklemesin!Çok açık söylüyorum bu ülkedeki bu kansızlar yüzünden birçok teşkilat personeli mesleğinden soğutulmaktadır, çalıştırılmaz hale getirilmektedir.

Bugün facede bu fotoğrafı gördüm. Onurlu, Şerefli, Haklı olan kimse orda sıraya girmez.
Allahtan böyle bir meslek sahibi değilim. Çeker silahı anlının ortasından vururdum. Asker,Polis, Vatandaş herkes sıraya alışıyor.
Vekil oğlu polisi hizaya sokuyor. Vekil Market sahibi tokatlıyor. O vekili oraya ben koydum. Gelsin Bi ................................... diyorum.

pistolpitt
27 Temmuz 2012, 17:12
cezası 72 tl. cezamı paşa paşa ödeyip kask takmıyorm bu dördncü oldu sanırım:)
tebrik ediyorum, 5.de haber ver kutlayalım