PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çevreyolunda sol şeritte stop eden motorla hayatta kalmak ?

Mengu16
25 Temmuz 2012, 02:16
Motorla istanbul'un bilimum çok şeritli ve hızlı akan yollarından en soldan kaptırmış giderken hep aklıma gelirdi. En solda stop etse motor nereye kaçıcam, motor yavaşlasa 30-40 sağa kaçmaya çalışsam üzerime kimler çıkar diye. Böyle bi durum motorcunun en büyük kabusu ama gerçekleşmesi mümkün. Varmıdır böyle bi deneyim yaşayan ? hangi ileri sürüş kursu bu durumdan insanı kurtarır ?

adem80
25 Temmuz 2012, 02:24
fırlatma koltuğunu kullan mengü. Ben öyle yapıyom. :santa:

inzell
25 Temmuz 2012, 03:26
En soldan gidiliyorsa hızlı gidiliyordur zaten. Debriyaj manetini sıkar sinyali verir dikkatlice sıvışılır. Hatta hızımız kesilmesin diye pratik şekilde boşa da atmakta fayda var. (dişliler çok da önemli değil o anda) :)
Birde güvensiz -arada stop eden- aletle de en soldan gitmek pek akıllıca değil.

viper17
25 Temmuz 2012, 03:29
En soldan gidiliyorsa hızlı gidiliyordur zaten. Debriyaj manetini sıkar sinyali verir dikkatlice sıvışılır. Hatta hızımız kesilmesin diye pratik şekilde boşa da atmakta fayda var. (dişliler çok da önemli değil o anda) :)
Birde güvensiz -arada stop eden- aletle de en soldan gitmek pek akıllıca değil.

+1 :)

Mengu bu aralar fantazi konular açıyosun:mrgreen:

Reşit
25 Temmuz 2012, 03:33
Başıma aynı olay geldi. Benzinim bitti solda giderken, o anda sağa da geçemedim. Dolayısıyla solun solundaki 1 metrelik boşlukta durdum. Benzin musluğunu aşağıya getirdim ve o 1 metrelik şeritte hızlanarak yola bağlandım. Hızın çok çabuk düşüyor ve kontrolsüz olarak sağa geçmek intihar gibi olabilir. O anda soğuk kanlı olup mevcut duruma göre davranmakta fayda var.

inzell
25 Temmuz 2012, 04:20
Reşit, ben giderken musluğu çevirebiliyorum. Pek zor bir iş değil aslında.

Samet Ağır
25 Temmuz 2012, 04:57

bende bazen risk varsa musluğun hazır çevrilmişini kullanıyorum...:pl::queen:

Reşit
25 Temmuz 2012, 05:03

İlk defa gelmişti başıma ondan yalan olmuştu. Artık gerek de kalmadı çünkü musluk yok :cherry: NC sağolsun benzin bittiği an kalır mazallah:flower:

blackhhat
25 Temmuz 2012, 05:31
İleri sürüş teknikleri mi!!! Böyle bir durum için!!! Hiç güleceğim yoktu.:queen:

merianne
25 Temmuz 2012, 08:29
bende oldu,ayaklık müşürünün arızası sonucu 112 km civarı hızda, motor stop etti.Sağa yanaşamadım araç geçiyordu.Araç geçtikten sağa doğru yanaşırken arkadan bi otomobil acı bir firenle hafiften dokundu. Bu şekilde atlattık. Ayaklık müşürü garantiden yeni değişmişti 1000km olmadan bozuldu.
(hyosung-kanuni ve SERVİS her kim olursa;aklıma geldikçe ana avrat dümdüz giderim.)

TATLIHIZ
25 Temmuz 2012, 08:34
Napıcan abi yolun en soluna yanasıcan arkadan araba gelmedigini gördügün anda..Kacıcan.

eray_uluyazı
25 Temmuz 2012, 10:22
valla aşağı yukarı 1-1 buçuk ay evvel geldi bu dediğiniz olay başıma. E-5 de sol şeritte giderken kısa devre sonucu bujiye akım gelmemeye başladı. sinyalimi verip aynalarımı hatta anlık olarak kafamı arkaya çevirip bakarak sağ şeride dikkatli bi biçimde sıvıştım. başka alternatifim yoktu ya da o anda aklıma başka bi alternatif gelmedi...

Tolga Can
25 Temmuz 2012, 13:27
Köprü üstüne çıkarken bir kere benzinim bitti :P
Birden hızım 100 den aşağıya doğru yavaş yavaş düşmeye başladı. Noluyo lan derken arkamdan gelen arabaları gördüm. Sağa da atamadım kendimi. Çaktım sola dönüş lambasını.
Anlayan vatandaş sağımdan geçti. Onlar beni sıkıştırmadan hemen elimi musluğa atıp yedeğe aldım. 1 dk bana çok ama çok uzun geldi.
Otoban gibi vızır vızır olan yerleri düşünmek bile istemiyorum. Umarım kimsenin başına böyle bir olay gelmez.

erro
25 Temmuz 2012, 13:30
en mantılısı iyice sola yanaşıp el ile arkadakine yavaşla işareti yapmak...sağa geçecem diye kasmanın lüzumu yok kalabalık yolda...

kanmix_x
25 Temmuz 2012, 13:37
Farkedilmiyoruz ya çaktırmadan geçeriz :(

Okan Sinan Ocan
25 Temmuz 2012, 13:49
Motorla istanbul'un bilimum çok şeritli ve hızlı akan yollarından en soldan kaptırmış giderken hep aklıma gelirdi. En solda stop etse motor nereye kaçıcam, motor yavaşlasa 30-40 sağa kaçmaya çalışsam üzerime kimler çıkar diye. Böyle bi durum motorcunun en büyük kabusu ama gerçekleşmesi mümkün. Varmıdır böyle bi deneyim yaşayan ? hangi ileri sürüş kursu bu durumdan insanı kurtarır ?

İleri sürüş teknikleri mi!!! Böyle bir durum için!!! Hiç güleceğim yoktu.:queen:

Sevgili kardeşlerim,

İleri sürüş eğitiminin ilk basamağında "Sürüş Öncesi Teknik Kontrol" POWDER veya AYSEL H adı verilen kontrollerin nasıl yapılacağı öğretilir. Böylece sol şeritte yolda kalma ihtimali olan bir motor ile yola çıkma ihtimaliniz sıfırlanmış olur.
Ayrıca tüm çevre yollarında en en sol şerit olarak kullandığınız sürekli çizgi ile şeritten ayrılmış sol taraftaki 1 metrelik boşluk bu ihtimalde kaçmak için oraya konmuştur gazlayıp gitmek için değil.

Sevgilerimle

beyazit60
25 Temmuz 2012, 14:01
polisi aramalısın dostum sol şeritte mahsur kaldım acele bir ekip arabası gönderin demelisin