PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KASK BOYUTLARI

ysn_erl
22 Temmuz 2012, 03:44
Arkadaşlar merak ettiğim birşey var.

Mesela ls2 markasının L beden kaskını kullanıyorsunuz. Shoei almaya karar verdiniz. (ikisi de full face)

1-) diğer markanın da bedeni aynı mıdır? Böyle bir standart var mı?

2-) Dış hacim olarak daha küçük kasklar var mı? Mesela ls2nin L bedeniyle Shoei'nin L bedeni aynı dış hacme/büyüklüğe mi sahiptir.

Markalar sadece örnek olsun diye yazdım

Mengu16
22 Temmuz 2012, 03:48
LS2 kasklarının dış kabuğu hep XXL bedendir, bedenine göre iç kaplamasının kalınlığı değişir. Diğer kasklarda böyle bi durum yok sanırım. LS2'nin fiyatına göre kalitesi baya iyi olduğu için böyle bir üretim şekline gidiyolardır heralde.

Slayerrr
22 Temmuz 2012, 03:49
Bedenler standarttır ama yapılarının farklı olması sebebiyle (yani birisi daha yuvarlak ya da elips şeklinde olması gibi) bedenler farklı olabilir, hatta bir markanın hiç bir kaskının uymama ihtimali bile olabilir. Dış kabuk olarak da farklı olabiliyorlar.

Frank Lucas
22 Temmuz 2012, 03:49
kaskların kalıbı vardır diyim yani zeus kaskın m bedeni bana tam olurken agv ninn s bedeni tam oldu, hacim büyüklüğü de vardır ama önemsizdir

Olcan138
24 Temmuz 2012, 22:39
Kask bedenleri standart degildir, bu nedenle asil olcu olarak kask bedenleri degil kafa cevresinin olcusu ilk kistastir.
Normal sartlarda aerodinami ve ergonomi acisindan dis kabuklar da bedenle birlikte kuculup buyumeliyken, fiyat kriterini daha on planda tutan markalarin tek tip dis kabukta farkli bedenler sunmasi da artik gorulen bir sey.

HTBAYDAR
24 Temmuz 2012, 23:08
Kask bedenleri standart degildir, bu nedenle asil olcu olarak kask bedenleri degil kafa cevresinin olcusu ilk kistastir.
Normal sartlarda aerodinami ve ergonomi acisindan dis kabuklar da bedenle birlikte kuculup buyumeliyken, fiyat kriterini daha on planda tutan markalarin tek tip dis kabukta farkli bedenler sunmasi da artik gorulen bir sey.

Sadece kafa ölçüsü bile yeterli olmayabiliyor. Hepimizin kafa şekli farklı bir kere. E kaskların şekilleri de aynı değil. Denemeden kask almak, daha önceden aynı marka kullanılmış olsa dahi, çok mantıklı bir işlem değildir.

Ha kaçımızın hangi kaskı deneme şansı var o da ayrı bir mevzu.