PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sinavi gectim + motor secimi

supermanfati
18 Temmuz 2012, 16:55
arkadaslar merhabalar. araniza yeni katildim. sonuclar bugun aciklanmis ve gecmisim. 29 yasindayim ve daha önceden B ehliyetim var.

su an icin 2. el bir cbf150 alip 1-2 ay iyice ögrenmeyi planliyorum ardindan onu satip yamaha xt660z tenere dusunuyorum (boyum 188). 2.el v-strom alacagima sifir tenere almam daha mantikli gibi geliyor bana....

sizce dusuncem dogru mu, tenere yerine baska hangi motor önerebilirsiniz?

selametle.

UNdocab
18 Temmuz 2012, 17:04
Tebrik ederim. Hayırlı olsun. Allah uzuuun motosiklet tecrübeleri nasip etsin.
Dostum bazı tavsiyelerim olacak naçizane

Daha önce aktif olarak 1-2 yıl araba kullandın mı?
Kullanmadıysan daha trafiği okumayı bilmiyorsun.
Kullandıysan kullandığında herkesin seni gördüğü yol verdiği trafiği unut artık görünmez adamsın çok dikkatli olman lazım.

Motosiklet 1-2 ayda öğrenilmez
20 - 25binkm hertürlü koşullarda kullanılarak öğrenilir.
1-2 ayda sadece öğreniyor gibi olursun.
Motosikleti A noktasından B noktasına götürmek kullanmak değildir.
Çok çeşitli yol durumları var bunların her biri ayrı tecrübe ister. Emin ol bu durumlara 660tenere ile ilk defa düşmek istemezsin.

Tenere senin zevkin ve güzel motosiklet. Doğru sadece kişiler için.
Mesela benim için doğru bir seçim değil tarzıma uymuyor. Senin için süper doğru seçimdir.
Bu noktada sıkıntı yok.

Sıkıntı çok acele 1-2 ay gibi bir süre belirlemen. Sana özetle tavsiyem cbf150 al ve bu motosikleti seneye bu zamanlara kadar kullan.
Seneye bu zamanlarda artık yavaştan tenere bakmaya başla

supermanfati
18 Temmuz 2012, 17:49
UNdocab kardes, cevabin ve önerilerin icin tesekkurler. tabiki cok mantikli söylediklerin. hedefim de zaten 1-2 ay da pro olmak degil, arabayi 10 senedir suruyorum ve motoru Turkiyede surmek bambaska bir sey, tehlikeli, yol ve öncelik hakki taninmiyor vs. bunlarin farkindayim.

dogru ekipman bakmaktayim su an, kask, tulum, cizme, mont gibi. acaba önerecegin saglam siteler var mi? ekipman icin butcem 2-3000tl civari.

c90
18 Temmuz 2012, 17:57
hayırlı uğurlu olsun cbf 150 güzeldir
1 sezon iyice pişirip 660 iyi olur
güvenliği ve dikkati elden bırakmamak gerek
kazasız keyifli sürüşler

izmir3535
18 Temmuz 2012, 18:03
direk xt660 la başla bence bu mtr da ustalaşırsın. temkinli gidersin hiç bir şey olmaz. ben arkadaşıma 2 ay önce fazer aldık. hayatında hiç motora binmemiş biri. .şimdi kullanıyor halada temkinli gidiyor .sorun olmaz.

UNdocab
18 Temmuz 2012, 18:44
UNdocab kardes, cevabin ve önerilerin icin tesekkurler. tabiki cok mantikli söylediklerin. hedefim de zaten 1-2 ay da pro olmak degil, arabayi 10 senedir suruyorum ve motoru Turkiyede surmek bambaska bir sey, tehlikeli, yol ve öncelik hakki taninmiyor vs. bunlarin farkindayim.

dogru ekipman bakmaktayim su an, kask, tulum, cizme, mont gibi. acaba önerecegin saglam siteler var mi? ekipman icin butcem 2-3000tl civari.
Şimdi mağza ismi vericem bazıları reklam yapıyo derse kötü olur. Ama bilindik olarak feyizoğlu iyi olarak geçer herzaman. Aldığın ürünler eğer sitedeki en düşük fiyatlı (giriş seviyesi) ürünler değilse %99 memnun kalacaksındır. Eğer istanbulda isen yeri darülacezenin orda. Değilsen de internet üzerinden alabilirsin. Telefonla aradığında çok yardımcı oluyorlar.

direk xt660 la başla bence bu mtr da ustalaşırsın. temkinli gidersin hiç bir şey olmaz. ben arkadaşıma 2 ay önce fazer aldık. hayatında hiç motora binmemiş biri. .şimdi kullanıyor halada temkinli gidiyor .sorun olmaz.
Temkinli şekilde tabutta gidenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla.
Bizim ülkemizde devlet uygulamıyor olabilir fakat AB ve ABD 'de uygulanan bir kural var. ilk başlayanlar için 33HP sınırlaması.
Emin ol bu kural çok fazla can kaybından sonra acı tecrübelerin sonucudur. Biz devletin umursamadığı arkadaşları umursuyoruz ve buradan yardımcı oluyoruz.
ve diyoruz ki LÜTFEN İLK MOTOSİKLETİNİZ 33HP ÜZERİ OLMASIN.
Arkadaşınız hasbel kader hayatta olabilir. Google'dan kısa bi araştırma yapın ve aldığının ilk haftasında minibüsün arkasına giren oradan spatula ile kazınarak torbaya konanların hikayesini görün.
Eminim onun da arkadaşları "Ne olacak oooluum bizim Furkan da 600lük ile başlamıştı. Sakin kullanırsın olur" demiştir.

Allah göstermesin buradan birisi sizin tavsiyenize uysa ve 1-2 hafta sonra 1 ay sonra adamın biryerde virajı alamayıp karşı şeride girdiğini ya da bariyerlere girdiğini feci şekilde can verdiğini görürseniz vicdandan nasıl kurtulacaksınız?

Lütfen yapmayın bunu. Herkesin psikomotor'u çok sağlam olmayabilir eline, ayağına aklına hakim olamaz. Bu normal birşey. Öğrendim zannederken beyaz ışıkla beraber pamuğu hissediverirsiniz.

Kurallar her zaman ortalama insanlar içindir. Dünyada yaşayan insanların %80i ortalama insandır %10 u üst seviye %10'u alt seviyedir.
Kime neyi tavsiye edecekseniz tanıyın bilin de ona göre konuşun bari.

Kusura bakmayın uzun oldu ama uzun olmasına değer önemli bir konu

Ramazan Can
18 Temmuz 2012, 19:13
hayırlı olsun .........