PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletten Soğudum Arkadaş

S40
18 Temmuz 2012, 10:10
4 yıllık scooter sürücüyüm. Hala da faal olarak kullanmaktayım. Dün gece saat 22:00 sularında orta şeritten bu kez Arabayla seyir halindeydim. Birden sol şeritten hızla bir çarpma sesiyle soluma döndüm... Bir motosikletin orta refüjle sol şeritten ilerlemeye çalışan golf'ün arasında sıkışıp kaza yaptığını gördüm. Motosikletin o çarpma şiddetiyle benzini saçıldı benim camıma geldi.. Ve ardından motosiklet yerde o kadar hızla sürükleniyordu ki benim bulunduğum şeride doğru geldi bende 70 - 80 km hızla ilerliyorken frene asıldım, ben frenliyorum motor sağa doğru yanaşıyordu.. En son durduk ikimizde motosiklet en sağ şeritte durabildi ve bende tam önünde... O tuhaf his çok kötü bişey yaa. Allah kimseye yaşatmasın. Sonra indik baktık.. 2 kişilermiş.. 1'inde sadece kask varmış -o da motosikletin yanına kadar sürüklenmiş zaten- diğer adamda hiç bi koruma yok.. Yanına gidemedim bile üzüntüden. diğer insanlar yardımına koştu zaten. Ambulans falanda geliyodu. Öndeki sürücü konuşuyormuş ama durumu pek iyi değildi. Asfalta düşüyo haliyle ve hiç bir koruma yok.

Burdan şunları çıkardım arkadaşlar:

-Suçu motosiklet sürücüsüne veriyorum birazda. Neden?
1.Ben iki kişi binipte hiç bir zaman en sol şeritten gitmedim. O 2. kişinin sorumluluğunu alamam. İlk zamanlar alıyordum arkama ama mecburi olmadıkça almıyorum artık. Diyorum ki motor tek kişilik.
2.Koruma olayları yoktu sıfırdı.. 20 tl lik kask var birinde diğerinde hiç bir şey yok. Kardeşim paran yok tamam da. Bu motosikleti alırken korumalarınıda düşüneceksin. Ben scooter'ı 1000 tl aldım.
Üzerine aldığım korumalar yaklaşık 1200 tl yi buldu. Unutmayın motosiklet ne kadar önemliyse korumalar ondan daha önemli.

Ya motoru bırakıcaz -ki ben karar verdim 2 ay içerisinde bırakıyorum Allah'ın izniyle-, ya da çok çok dikkatli -10 gözümüzü açarak- ve yavaş kullanıcaz. Sürekli kornanızı kullanın arkadaşlar.
Arabaların en sağından fişek gibi geçmeyin.. Ben gayet yavaş geçiyorum geçerkende aracın lastiğinde oluyo gözüm -acaba şerit değiştiriyor mu diye bakıyorum- baktım ki lastik şeride doğru yanaşıyo kornaya basıp uyarıyorum. Burda ben de varım diye..

Her zaman dikkatli olmanız dilegiyle. Sevgiler...

FatihC
18 Temmuz 2012, 10:33
kaza yapan arkadaşlara allahtan acil şifalar dilerim. bu tarz konuları okuyupta daha korumasız motora binenler varsada onlara allah akıl fikir ihsan etsin derim.

Serdarrr
18 Temmuz 2012, 10:48
Geçmiş olsun dostum, ben de böyle şeyleri görünce bırakmak lazım diyorum ama olmuyor.

Trafikte görünmez olduğumuzu hiç bir zaman unutmamak lazım. Artık korna olur, selektör olur, reflektif yelek olur, efendi gibi sürmek olur, hele ki gece gece aralara hiç girmemek olur gerekeni yapmak lazım. (Koruma konusuna hiç girmiyorum bile)

Gece sürüşünde bir diğer önemli konu da şu, yeri gelmişken: Otomobiller çift fara sahip olduklarından, araç bize yaklaşırken o iki far giderek birbirinden ayrılmaya başlar ve yaklaşan aracın hızını (biz de dahil) herkes bu şekilde algılar. Bizim tek farımızla böyle bir görüntümüz olmadığı için 200 km/h de olsa 80 km/h de olsa aynı şekilde görünüyoruz ve hızımız algılanmıyor. O da eğer bakarlarsa...

Herkese kazasız belasız sürüşler.

yunosss
18 Temmuz 2012, 10:51
kaza yapan arkadaşlara allahtan acil şifalar dilerim. bu tarz konuları okuyupta daha korumasız motora binenler varsada onlara allah akıl fikir ihsan etsin derim.

Kardeşim bir zevk ve ihtiyaçtır motor yan, araadada aynı kazayı yapma şansın var he sen ben 5-6 km yolu yürürüm diyosan o ayrı fakat yürürkende ölme şansın var alıcaksın 70-80 basıcaksan motorsiklet pantolonunu ceketini 5 yıldız kaskını bak adamlar motogpde 200-300 le giderken düşüyor en fazla hafif topallıyorlar kalkınca koruma varsa Allah'ın izniyle birşey olmaz ama korumasız olmaz kaska güvenip çıkmayın kask ölmekten kurtarır ama vucudun geri kalanıda lazım kolunuz bacağınız kırılcak kopcak belki omuriliğe darbe alıp felç kalcaksınız 5 yıldız korumayı alıcaksınız hız yapmıyacaksınız bu kadar basit zaten hangi qaraçta olursa olsun sol şeritte gitmek bi rus ruleti sanki altına bmw alan sol şeritte basıyor önünde araba varsa korna basıyor hız kesmiyor çarpıcak adam göze almış bide motorsikletsen zaten adam biçip geçmeyi kafaya koymuş orta şerit 50-60 dır motor hızı çok hız yapmak istiyosan git yarış pistlerine orda hız yap sağlam bi motor al yani motoru şu şekilde çoluk çocuk işine çevirdiler ya ben ailemi razı edemiyorum böyle ahmaklar yüzünden tvye çıkıyolar öldük motorda diye Allah akıl fikir versin Tedbir beşerden Takdir ALLAH'dan siz 5 yıldız korumanızı takın adam akıllı sürün bakıyorum Konya'dayım 12-13 yaşında çocuklarda commuter var olacak işmi adam kask bile takmamış ulan motor devrilse yerden doğrultamazsın bindiğine bak suç onların ana babasında aslındada neyse bugün bu kadar sövmek yeter kardeşim sende scooter kullanıyormuşsun bence motoru bırakma korumanda varmış scooter zaten max 80 yapar sen bu dikkatle kullan yola çıkmadan Ayet-el kürsi Felak Nas İhlas surelerini oku çık Koruman 10 yıldız olur ;P

c90
18 Temmuz 2012, 10:52
kaza yapan arkadaşlara geçmiş olsun ne olursa olsun mutlaka büyük özen ve dikkat çok önemli
koruma bile bir yana onun yetmediği de olur dikkat dikkat dikkat
bir söz var<< Trafikte herkesi deli sayıp, kendini akıllı sanacaksın ona göre davranacaksın>>

Serdarrr
18 Temmuz 2012, 11:08
Kardeşim bir zevk ve ihtiyaçtır motor yan, araadada aynı kazayı yapma şansın var he sen ben 5-6 km yolu yürürüm diyosan o ayrı fakat yürürkende ölme şansın var alıcaksın 70-80 basıcaksan motorsiklet pantolonunu ceketini 5 yıldız kaskını bak adamlar motogpde 200-300 le giderken düşüyor en fazla hafif topallıyorlar kalkınca koruma varsa Allah'ın izniyle birşey olmaz ama korumasız olmaz kaska güvenip çıkmayın kask ölmekten kurtarır ama vucudun geri kalanıda lazım kolunuz bacağınız kırılcak kopcak belki omuriliğe darbe alıp felç kalcaksınız 5 yıldız korumayı alıcaksınız hız yapmıyacaksınız bu kadar basit zaten hangi qaraçta olursa olsun sol şeritte gitmek bi rus ruleti sanki altına bmw alan sol şeritte basıyor önünde araba varsa korna basıyor hız kesmiyor çarpıcak adam göze almış bide motorsikletsen zaten adam biçip geçmeyi kafaya koymuş orta şerit 50-60 dır motor hızı çok hız yapmak istiyosan git yarış pistlerine orda hız yap sağlam bi motor al yani motoru şu şekilde çoluk çocuk işine çevirdiler ya ben ailemi razı edemiyorum böyle ahmaklar yüzünden tvye çıkıyolar öldük motorda diye Allah akıl fikir versin Tedbir beşerden Takdir ALLAH'dan siz 5 yıldız korumanızı takın adam akıllı sürün bakıyorum Konya'dayım 12-13 yaşında çocuklarda commuter var olacak işmi adam kask bile takmamış ulan motor devrilse yerden doğrultamazsın bindiğine bak suç onların ana babasında aslındada neyse bugün bu kadar sövmek yeter kardeşim sende scooter kullanıyormuşsun bence motoru bırakma korumanda varmış scooter zaten max 80 yapar sen bu dikkatle kullan yola çıkmadan Ayet-el kürsi Felak Nas İhlas surelerini oku çık Koruman 10 yıldız olur ;P

Geceleyin 50-60la gitmenin güvenli olduğunu düşünmüyorum, trafik kaçla gidiyorsa o hızda gidilmeli bence, hatta +%10 bile olabilir.
Ama anlatım 10 numara olmuş o ayrı :)

drsteel
18 Temmuz 2012, 11:25
yola göre değişir. misal bizim burada çık kalabalık yollarda bile sag şeridden yavaş yavaş gidiyorsun. bir tek bir kaç manyak taksici dışında sorun olmuyor.

Seko
18 Temmuz 2012, 12:14
Yaklaşık 6 senedir motor kullanıyorum, bugüne dek hiç kasıtlı sıkıştırmaya maruz kalmadım. Sebebine gelince, motosikleti en sol şeritteyken öndeki aracın sağ tekerlek izinden, diğer şeritlerdeyken de sol tekerlek izinden takip ederim. Bu şekilde sürerseniz hiç kimse üzerinize çıkmaz, çıkarsa da kasten sizi ezmeye çalışmış olur. Ayrıca böyle sürerken sizi sollamak isteyen araçlar mecburen bir soldaki şeride geçmek zorunda kalırlar. Ama siz böyle yapmayıp affedersiniz sıçan gibi en sağ şeridin kenarından veya sol şeritteki refüjün dibinden giderseniz onlar da üzerinize çıkar. Bu kadar basit, deneyin görün. Tabi bunları yazarken bulunduğunuz şeridin gerektirdiği süratte gittiğinizi varsayıyorum. Siz sol şeride geçip 50 km hızla giderseniz olmaz tabi ama yine de ezilmenizi engeller, bolca korna ve küfür yersiniz.

Unutmayın ki bulunduğunuz şeritte otomobillerden az yer kaplamanız o şeritte bulunma hakkınızı yok etmez. Kendinizi diğer araçların yanında ezik hissetmeyin, ezdirmeyin, varlığınızı onlara hissettirin hatta gözlerine sokun.

NoMotorNoCry
18 Temmuz 2012, 12:24
Yaklaşık 6 senedir motor kullanıyorum, bugüne dek hiç kasıtlı sıkıştırmaya maruz kalmadım. Sebebine gelince, motosikleti en sol şeritteyken öndeki aracın sağ tekerlek izinden, diğer şeritlerdeyken de sol tekerlek izinden takip ederim. Bu şekilde sürerseniz hiç kimse üzerinize çıkmaz, çıkarsa da kasten sizi ezmeye çalışmış olur. Ayrıca böyle sürerken sizi sollamak isteyen araçlar mecburen bir soldaki şeride geçmek zorunda kalırlar. Ama siz böyle yapmayıp affedersiniz sıçan gibi en sağ şeridin kenarından veya sol şeritteki refüjün dibinden giderseniz onlar da üzerinize çıkar. Bu kadar basit, deneyin görün. Tabi bunları yazarken bulunduğunuz şeridin gerektirdiği süratte gittiğinizi varsayıyorum. Siz sol şeride geçip 50 km hızla giderseniz olmaz tabi ama yine de ezilmenizi engeller, bolca korna ve küfür yersiniz.

Unutmayın ki bulunduğunuz şeritte otomobillerden az yer kaplamanız o şeritte bulunma hakkınızı yok etmez. Kendinizi diğer araçların yanında ezik hissetmeyin, ezdirmeyin, varlığınızı onlara hissettirin hatta gözlerine sokun.

İşte olay bu.Arkadaş gayet güzel açıklamış.Siz trafikte ezik hareket ederseniz ezerler.En sol şeritte değilsen arkandan araba geliyosa kenara kaçma kardeşim.Arabayı nasıl solluyosa seni de öyle şerit değiştirerek sollasın.Geçen gün 3 şeritli yolun en sağ şeridinde ağır ağır gidiyorum.Arkamdan bi tane araba yanaşmış korna çalıyo.Kafayı arkaya çevirdim ters ters baktım hemen orta şeride geçerek beni solladı.Sollarken de ters ters bakmaya devam ettim.Baktım gözünü kaçırdı bastı gitti.Daha erkeklik yapsaydı kavga ederdim şerefsizim.Ezdirmeyin kendinizi yoksa ezilirsiniz.

Serdarrr
18 Temmuz 2012, 12:31
Katılıyorum Seko, tek farkla, ben arkamda ve önümde araç varsa orta-soldan gidiyorum ki hem beni hem de öndeki trafiği görsün, ne beni sollamaya çalışsın ne de fren yapıldığını kaçırsın diye.

Yine de önümdeki aracı aynı hızla ve makul mesafeyle takip etmeme rağmen (öndeki araç sollanabilecek durumda değil, olsa ben sollarım zaten), kavga dövüş önüme geçip afedersiniz mal mal önümde gidenler de oluyor. Sanki çok farklı bir yere varmış gibi. Sanırım kendilerini yavaşlattığımı veya önlerini kapattığımı sanıyorlar, beyin devrede değil, tamamen omurilik...

---------- Post added at 11:31 ---------- Previous post was at 11:28 ----------

Kavgaya dövüşe girmeyin abi korumaya kaska güvenip. 2 gün önce önümde ters yöne giren taksi ile diğer yönden (ailesiyle birlikte) gelen adam laf dalaşına girdi. İkisi de indiler arabadan, taksici direk tornavidayı beline sokup indi. Neyse ki adam fark etti de geri döndü.. İnsan değil bunlar, uygun sıfatlar siteden atılma sebebi...

lycantrophic
18 Temmuz 2012, 12:37
İşte olay bu.Arkadaş gayet güzel açıklamış.Siz trafikte ezik hareket ederseniz ezerler.En sol şeritte değilsen arkandan araba geliyosa kenara kaçma kardeşim.Arabayı nasıl solluyosa seni de öyle şerit değiştirerek sollasın.Geçen gün 3 şeritli yolun en sağ şeridinde ağır ağır gidiyorum.Arkamdan bi tane araba yanaşmış korna çalıyo.Kafayı arkaya çevirdim ters ters baktım hemen orta şeride geçerek beni solladı.Sollarken de ters ters bakmaya devam ettim.Baktım gözünü kaçırdı bastı gitti.Daha erkeklik yapsaydı kavga ederdim şerefsizim.Ezdirmeyin kendinizi yoksa ezilirsiniz.

Adapazarı Kütahya yolu üzerinde en sağ şeritten gidiyorum; arkama bir tır gelmiş aptal aptal kornaya basıyor emniyet şeridine geçmem için. Sonunda ben de korna yaptım el kol ettim salağa; sonra mecbur sol şeritten solladı. Motosikleti araç olarak görmeyen emniyet şeridinden gitmesi gereken ezikler olarak görenler çok. İşe gelirken çok görüyorum maalesef çin işi cub'lı scooterlı üzerinde kask dahil hiçbir koruma olmayan sürekli emniyet şeridinden giden tiplemeleri. Bir araba sıkıştırsa kaçacak hiçbir yerleri yok; bir de bu genellikle bu adamları gören diğer araç sürücüleri motosikletin emniyet şeridinden gitmesi gerektiğini düşünür hale geliyor. Herşeyin başı eğitim; motosiklet ehliyeti de dahil hiçbir aracın ehliyeti bu kadar kolay alınmamalı.

gti_king
18 Temmuz 2012, 13:23

Şahsen bu olaya pek katılmıyorum. Ben 20 yıldır İstanbul'da her gün motosiklet kullanıyorum. Trafikte her türlü manyak denk gelecektir, farkında olmadan size tehlikeli biçimde yaklaşan olacaktır, Vatan Caddesi'nde arabasının içinde yere düşen rujunu aramak için eğilen ve yolu görmeden 2 şerit boyunca sağa ve sola savrulan psikopat bayan sürücüler de. Siz eğer kendinizi göstermekle uğraşacaksanız işiniz var demektir. Şahsi görüşüm kendinizi sürekli görünmez olduğunuza inandırmanız gerektiği yönünde. Aslında bu eğitimlerde de anlatılan bir olay, kendinizi görünmez olduğunuza inandırmak. Yani kendi kendinizi sizi kimsenin görmediğine inandırırsanız daha mantıklı kaçış yolları bulabilirsiniz bence. Kendinizi göstermek yerine akan trafikte görünmediğinizi varsaymak ve bu yüzden de dikkat çekmeden aralardan yahut kendi şeridinizden uzayıp gitmek daha faydalı olacaktır.

Şeridin kenarından gitmek mevzusu ise benim de uyguladığım bir mevzu. Fakat ben otomobil sürücülerine yol vermemek amaçlı değil, kendi güvenliğim için şeridin kenarında seyahat ediyorum. Ola ki öndeki aniden fren yaparsa yanında kaçabileyim yahut kendi frenim tutmazsa yine aynı şekilde yanından geçip gidebileyim diye yaptığım bir şey.

Yapmayın, etmeyin. Otomobillerin bize göre ciddi fiziksel avantajları var, bizim tek kaportamız bedenimiz. O yüzdendir ki otomobillerle inatlaşmak yahut yol vermemek yerine kendi yolunuza bakın, iyi bir sürücü olup tehlikelerden kaçabilmeye odaklanın. Bir otomobil sürücüsüne motosikletlerin de trafiğin önemli bir parçası olduğunu anlatmak çok zordur tek başınıza, bu bir toplum bilincidir. Bizler eğer iyi şöförler olup kazaya karışmaz isek şayet bu bilinç oluşacaktır, içiniz ferah olsun. Burada bahsi geçen kendi hayatlarımız olduğu için bırakın otomobil sürücüleri sizin şeridinize geçmek istesin, bırakın size yol vermesinler. Altınızdaki aletin hızlanma ve boyut avantajlarını kullanarak bu tip durumları savuşturun, başka herhangi bir duruma kafa yormayın.

izmir3535
18 Temmuz 2012, 17:46
motoru bırakıcam demişsiniz. inanın bende defalarca dedim ama olmuyor.drgstar dan tutun fazer dan her sattığımda bidaha almıycam diyorum ama gitgide cc yi büyütüyorum:)

allpower
18 Temmuz 2012, 18:08
125 lik scooterla 3 şeritli yollarda 80-90 km hızla orta şeritten gidiyorum, "örneğin E5" sağlı sollu sollamalar olunca mecburen en sağ şerdi ortalayarak devam ediyorum. 3 şeritli yollarda en sağ şeritten gitmenin de tehlikeli yanları var ama.

c90
18 Temmuz 2012, 18:40
motordan soğuyana tavsiye
cep sobası
http://www.tvshop.com.tr/pinfo.asp?pid=3140

S40
18 Temmuz 2012, 19:00
Bende bir olay anlatıyım. Otobanda -hafif rampa- 60-70 km hızla en sağ şeritten gidiyorum. Arkadan bi tane insan olmayı becerememiş şahıs kamyonetle geliyo. Şeridim ortalı vaziyette. 4 şeritli otoban diğer şeritlerde çok rahat ve açık. Buna rağmen bana korna selektör korna selektör... Arkadaş şerit değiştirmeyecek ya beni atıp emniyet şeridine zahmet edip direksiyonu oynatmayacak... Neyse hiç oralı olmadım yırtınsın dedim :D ve bu neye maloldu biliyo musunuz? Adam benim önüme geçer geçmez kırdı.. O pis dumanını burnumun içine soktu. Motoruda yağ yakıyo zaten.. ben en son dorsesine ramak kaldım değmeye.. Sonra yırttım kendimi el kol selektör :D:D ama o şekilde gitti herif.. O zaman istemiştim 250 cc lik bi scooter almayı. Ama artık vazgeçiyorum tamamen. Ben bu millete motosiklet kültürünü tek başıma anlatamam. Özellikle Ankara gibi bi yerde... Milyonlarda düz bakışlı milletle olmaz bu iş..

artofdeath
18 Temmuz 2012, 19:11
en sağdan bile gitsen olucagı varsa oluyor ama biz yinede önlemlerimizi almalıyız tabi.. Allah yardım etsin arkadasşara...