PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konulara laf sokmak için giren üyeler...

*/ AHm3T /*
15 Temmuz 2012, 01:14
.

Merhabalar, 21 yaşındayım. 2009'dan beri bu siteye üyeyim. (öncelikle burası bir tartışma forumu, ve ben bu konuyu tartışmak istiyorum. moderatör arkadaşımdan ricam, konuyu silmesin.)
Sırf karşısındakini makaraya almak içi konulara cevap yazan insanların egosuna iki çift lafım var; Aga siz çok mu iyisiniz yani? Hatasız mısınız? Allah mısınız aga siz tövbe!

Bazı örnekler; adam oraya konu açıyor, 16 yaşındayım seneye ehliyet alacağım motor önerisi diye, biri cevap olarak 3 tekerli (2-4 yaş kullanım) plastik motorlardan gönderiyor, al buna binersin diye. 16 yaşındaki çocuk adeta motordan soğur be, sizin burda insanlara motor sevgisi aşılamak yerine, adeta soğutma göreviniz var!

Hee diceksinizki ehliyetsiz adam binmesin motora, siz hep mi ehliyetliydiniz aga? Benim babam beni motora 14 yaşında oturttu, al sür dedi bastım sürdüm ne var yani. Şimdi ben o yaştan 18e kadar hayatım boyunca motora binmeyip ehliyet yaşı mı bekliycektim? Böyle bişey mümkün değil, motorun zevkini bir kere alan adamı durduramassın ne yaparsan yap !!!

Ehliyetsiz insanlar tamamıyle dışlanıyor.. Allah aşkına şehirde değilde, köy kasaba tipi yerlerde yaşayanlar bi cevap versin; ehliyeti olan 1 kişi varmı acaba oralarda... Burada "ehliyetsizim" dediğin anda tamamen site dışına itiliyorsun adeta! Keşke söylemeseydim, dilim kopsaydı!!! dediğim anlar oluyor bazen... Zira bir konu açıyorum, hemen altına geliyor yorumlar; "ehliyetsizsin zaten.." , "ehliyetsiz adam laftan anlamaz kardeş" , "klavyene elini sürmene değmez, ehliyetsiz adamı kaale alma"... Aga bunlar nedir, ne kadar can yakıcı yorumlardır farkındamısınız? Ulan belki bağımlılık yaptı sigara gibi bu motor bana! Belki gezmeden duramıyorum, belki benzin alacak paradan başka para yok cebimde??? Hiç bunları düşünen yok tabi. Aga haksızsınız demiyorum, heralde haklısınız, ehliyetsiz bi arabaya vursan suçlu sensin. Ulan duvara vursan suçlu sensin!!! farkındayım bende bunların... Ama bu kadarda dışlanmazki arkadaş, bu kadar yoksayılmaz insan... Ayıptır, yazıktır...

Eğer "bu sitede böyle birşey yok, kimse kimseye laf sokmuyor, burdaki dostluk ortamı çok kraldır, herkes birbirine saygı duyar" diyen yönetici bir arkadaş bu konuyu okuduysa "eyvallah, doğrudur" diyorum ve hesabımı bloklamasını rica ediyorum...

AKsaray
15 Temmuz 2012, 01:23
16 yaşında motosiklet tavsiyesi istiyor

Cup scooter olmasın diyor

Nedersin buna ağa

*/ AHm3T /*
15 Temmuz 2012, 01:26
16 yaşında motosiklet tavsiyesi istiyor

Cup scooter olmasın diyor

Nedersin buna ağa

Abi böyle durumlarda arkadaşa uygun bir dille izah edilmesi, baktın anlamıyor, akışına bırakılması taraftarıyım.. YBR 125 tavsiye ederim mesela... He onu da istemiyorsa, kendine güveniyor demektir... Ben 14 yaşımdan beri motor üstündeyim 100'lük scooter kullanıyorum ve hala 250ye falan geçmiyorsam kendimi hazır hissetmiyorum demektir... Demekki o hissediyor yapcak bişe yok, ancak 3 tekerli plastik motor resmi gönderip al buna bin demek AHLAKSIZLIK, TERBİYESİZLİKTİR...

HaydarBıçak
15 Temmuz 2012, 01:27
EHLİYETSİZ insan daha konunun başında yanlış yapıyor demektir. bize laf anlatacağına ehliyet alsın. motor tutkudur vazgeçemem saçmalıklarına hiç girmesin herşeyden önce güvenlik gelir.

kendi güvenliğini başkasının güvenliğini kurallara uyarak sağlayamıyorsan ben ne diye sana saygı göstercekmişim. yanlış yaptığını kendinde biliyorsun ama hala konu açıyorsun.

bu yoruma açık bir şey değil. EHLİYET almak zorunludur EHLİYETSİZ insan motor kullanamaz, kullanmamalıdır. napalım ehiyetsiz kullanmaya hoş bakalım özendirelim mi?

ehliyeti olmayan ve motor kullanan kim varsa gitsin ehliyet alsın. yaş sınırı kıllık olsun diye konulmuyor. mantıksız mantıksız konular açılıyor laf söyleyince vay efendim bu forum diye

başlıyorlar konuşmaya. kask takılsın ehliyet alınsın koruma ekipmanları tamamlansın o zaman ben motorcu oldum diye çıkın buraya adam yerine koyup konuşalım. kalan kısım

apaçiden başka birşey değildir. adam yerine koymıyıp esprili cevap veren arkadaşlara kızılacağına bunlara kızılsın.

kemboo
15 Temmuz 2012, 01:27
Neyin atarını yaptın bilmiyorum ama bu foruma konu açan 15 16 yaşındaki ehliyeti olmayan arkadaşlar, "ölüyorum motorsuz kesin sürcem bana karşmayın eğliyetim yok ama karışmayın bana motor önerin" tarzında msj yazdıkları için laf yiyorlar. adam gibi abicim aldım korumamı, kaskımı birtanede motor alıcam mümkün mertebe ağır trafiğe çıkmadan işimi görücem diyen arkadaşlara laf edildiğini görmedim ben. Ki sana laf söyleyen eden oldumu bilmiyorum ben ehliyetin olmadığını şimdi öğrendim ama tercih senin 21 yaşındaki adama ne yapacağını ben söyleyecek değilim.

Ayrıcada ben 17 yaşıma kadar bekledim, 17 yaşımda ehliyetimi aldım, kursa giderkende motorumu aldım. 7 yıldırda kullanıyorum çok şükür bir sorunum yok.

K o r @ y
15 Temmuz 2012, 01:29
Motosiklet trafiğe ait, karayollarına ait ve hayati önem taşıyan bi vasıtadır.. Çocuk oyuncağı değildir.. Ehliyet olmazsa ne motor öneririm nede cevap veririm..
Buda benim şahsi fikrim.

zeda3000
15 Temmuz 2012, 01:30
2005 ten beri uyeyim bu siteye uye oldugu gun Ben 17 yasindayim Race motor alacam diye baslik acip sonrada toz olan cok uye gordum. Adamlar resmen egleniyorlar. 3 kurusluk akli olan bir insan saate 300km/h hizla giden bir alet ile motosiklete baslanmiyacagini bilir. Insanlar inat ile bu basliklari aciyorlar ise halen , sonuclarina da katlanir.

Bu sitede duzgun baslik acip , duzgun konusan bir insanin aradagi cevabi bulamadigini gosterin bana. Millet kendini klavyesine oyle bir kaptirmiski , nerde ise motorunu bile ordan kullancak.

*/ AHm3T /*
15 Temmuz 2012, 01:31
Tamam beyler siz haklısınız.. Ehliyetsiz adamın motor seçimi yapmaya bile hakkı yoktur, evet.. Teşekkürler..

adem80
15 Temmuz 2012, 01:34
abi olarak öğüt veriyoruz, ehliyet al diyoruz, açtığı konuya bak :farao: ahmet 150 zc yi geçer, yardırır, suçlu biz oluruz. :farao: ahmete ehliyet al deriz gene suçlu çıkarız:farao: ahmet yardım etmeye çalıştık, batırdın. Ne biliyosan onu yap. Ne yapalım yani?

Karlıyollar
15 Temmuz 2012, 01:45
Yani göz göre göre ehliyetsiz motor kullanmalarına izin mi verelim öylese niye kurallar var niye trafikte bazı kurallara uymak zorundayız ??
Ehliyetsiz adama git cub al diyoruz alıyor gidiyor kaza yapıyor sonrada motorcular kötü oluyor yalan değil mi ??

canerol
15 Temmuz 2012, 01:46
seninde haklı olduğun yanlar var fakat herkes düşündüğünden söylüyor şimdi gitsen kaza yapsan 100 de 100 sen suçlusun karşı taraf suçlu olsa bile ama ehliyetin olsa senin hatalı olmadığın yerde karşı taraf suçlu
doğrudur sitede böyle bir ehliyetsizlere karşı bir şey var fakat
14 15 yaşındaki adam diyemiyorum çocuk bacağım kadar zaten neyi idare edecekte motor sürecek öyle olursa herkes yazar
motoru ehliyet kullanmıyor sen kullanıyorsun ama yaşı küçük kardeşlerimizde trafikten bi haber oldukları içinde genelde kaza yaparlar ve kendileri ölmeseler bile başka canlara mal oluyorlar

*/ AHm3T /*
15 Temmuz 2012, 01:46
BURDA HERKES BENİ İYİ TANISIN, BENİM AÇTIĞIM KONULARA EHLİYET İLE İLGİLİ KONUŞACAK, YARDIRIRSAN BÖYLE OLUR DİYECEK ADAM CEVAP YAZMASIN... ADAM AKILLI MOTORUNUN SORUNU ŞUDUR, YADA ŞU DEĞİLDİR DİYİP, YOLUNA BAKSIN...
BURAYA EHLİYETSİZ ADAMIN MOTOR BAKMAYA BİLE HAKKI YOKTUR, DİYEN ADAM GELİPTE BENİM KONUMA BİŞEY YAZMASIN... TAKİPTE OLACAĞIM... GERÇEKTEN KALP KIRACAĞIM ARTIK BİRDAHAKİNE... EĞER GİDİP BİRİNE ÇARPARSAM SİZE HİÇBİRŞEY OLMAYACAK OLAN BANA OLACAK, O YÜZDEN KARIŞMASIN HAYATIMA KİMSE... BİLİYORSA CEVAP VERSİN, BİLMİYORSA YOL ALSIN...YETERİNCE EHLİYET TAVSİYESİ DİNLEDİM, PARAM YOK BEYLER. İNADINA DA BİNECEĞİM MOTORA!

serseric
15 Temmuz 2012, 01:49
bak ahmet kardeşim aynı yaştayız seninle ve ben seni forumdan gördüğüm kadarıyla çok seviyorum hatta forumda sevmediğim hiçbir abim arkadaşım yok ama senin konularını yakından takip ederim :)
ayrıca ben geçen seneye kadar ehliyetim yoktu bi kere arkadaşımın scooterini sürmek zorunda kaldım o hastalandıgı için(ehliyetim yoktu) ve onu bıraktıgımda direk gittim ehliyete başvurdum ve aldıktan sonra gittim birde motor aldım yani ehliyetsiz bir kere sürdüm oda mecburi olarak tabiki ehliyet herşey değil birsürü ehliyetli var ama ne ayna var ne kask var o da ayrı bir konu herkes ne yaparsa kendine yapar evet son günlerde birde forumların hepsinde denk geliyorum birbirine laf sokma çabaları Türkiye'nin en aktif forumlarına uzun zamandır üyeyim ama son zamnlarda herkeste bunu görüyorum

sözün özü;ahmet kardeşim seni sevdiğimizden söylüyoruz ehliyet al diye ama sende bizi anlarsın zaten,o dalga geçenleride sallarsın gider herşeyi kafana takma boşver salla gitsin

motodriftt
15 Temmuz 2012, 01:52
bence burda sonbulsun bu konu kmse kmseyi üzüp kırmasın kim nasıl istersede binsin motoruna sonucda adam kaza yapsa suçlu olsa bze ..... çıkan yok ahmet kardeş aynı yaştayız 2009da ehliyetimi aldım a2+b kendim çalışdım çabaladım ve suan 2 tane motorum war braz para briktir çalış al ehliyetni

*/ AHm3T /*
15 Temmuz 2012, 01:54
bak ahmet kardeşim aynı yaştayız seninle ve ben seni forumdan gördüğüm kadarıyla çok seviyorum hatta forumda sevmediğim hiçbir abim arkadaşım yok ama senin konularını yakından takip ederim :)
ayrıca ben geçen seneye kadar ehliyetim yoktu bi kere arkadaşımın scooterini sürmek zorunda kaldım o hastalandıgı için(ehliyetim yoktu) ve onu bıraktıgımda direk gittim ehliyete başvurdum ve aldıktan sonra gittim birde motor aldım yani ehliyetsiz bir kere sürdüm oda mecburi olarak tabiki ehliyet herşey değil birsürü ehliyetli var ama ne ayna var ne kask var o da ayrı bir konu herkes ne yaparsa kendine yapar evet son günlerde birde forumların hepsinde denk geliyorum birbirine laf sokma çabaları Türkiye'nin en aktif forumlarına uzun zamandır üyeyim ama son zamnlarda herkeste bunu görüyorum

sözün özü;ahmet kardeşim seni sevdiğimizden söylüyoruz ehliyet al diye ama sende bizi anlarsın zaten,o dalga geçenleride sallarsın gider herşeyi kafana takma boşver salla gitsin

Haklısın kardeş, bende seni takipteyim. iyi bir insansın, art niyetli değilsin en azından. bende biliyorum benim iyiliğim için söylüyorlar ama buradaki bazı kesim ehliyetsiz insanı adam yerine koymuyor, motorum stop etti diyorum, "geçen gün yardırıyordun ondan olmasın diyor", neredeyse diyecekki "ehliyetsiz binersen böle olur" mesele bu.

K o r @ y
15 Temmuz 2012, 01:55
Adam 600F almış, motorum nasıl iyi mi diye foto koymuş..
altınada ödünç kask mont var mı demiş.. Senin kide o hesap Ahmetim.Neyse sağlıcakla kal

*/ AHm3T /*
15 Temmuz 2012, 01:56
bence burda sonbulsun bu konu kmse kmseyi üzüp kırmasın kim nasıl istersede binsin motoruna sonucda adam kaza yapsa suçlu olsa bze ..... çıkan yok

helal olsun. tek istediğim açtığım konularda bilen adam (yada tahmin eden) cevap versin, bilinçleneyim. bu yani. ne hemen ehliyet konusunu filan açıyosunki, sanane be kardeşim. iyiki bi söyledik ehliyetsiz oldugumuzu

Zippo's
15 Temmuz 2012, 01:56
BURDA HERKES BENİ İYİ TANISIN, BENİM AÇTIĞIM KONULARA EHLİYET İLE İLGİLİ KONUŞACAK, YARDIRIRSAN BÖYLE OLUR DİYECEK ADAM CEVAP YAZMASIN... ADAM AKILLI MOTORUNUN SORUNU ŞUDUR, YADA ŞU DEĞİLDİR DİYİP, YOLUNA BAKSIN...
BURAYA EHLİYETSİZ ADAMIN MOTOR BAKMAYA BİLE HAKKI YOKTUR, DİYEN ADAM GELİPTE BENİM KONUMA BİŞEY YAZMASIN... TAKİPTE OLACAĞIM... GERÇEKTEN KALP KIRACAĞIM ARTIK BİRDAHAKİNE... EĞER GİDİP BİRİNE ÇARPARSAM SİZE HİÇBİRŞEY OLMAYACAK OLAN BANA OLACAK, O YÜZDEN KARIŞMASIN HAYATIMA KİMSE... BİLİYORSA CEVAP VERSİN, BİLMİYORSA YOL ALSIN...YETERİNCE EHLİYET TAVSİYESİ DİNLEDİM, PARAM YOK BEYLER. İNADINA DA BİNECEĞİM MOTORA!

Emredersin aga,emirlerini kafana kazıdım tek tek.Kimsenin senin gibi internet ortamında edilen tartışmada kalbinin kırılacağını veya kafaya takacağını sanmıyorum.Önce bi forum kurallarını oku.Yazıların hepsini büyük ve kalın yazmak yasak.

serseric
15 Temmuz 2012, 01:57
bak dediğim gibi kardeşim takmayaksın kafana ayrıca madem kendini aklamak istiyorsun gördünmü yolda aynasız kasksız korumasız birini çaktırmadan fotosunu çek bir soru sorarsan baktın ehliyet falan diyolar koy abi o resmi birde senin resmini koy hangisi iyi karar verin dersen zaten herkes senden yana olur biraz sakin ol 3 günlük dünya kalp kırmaya değermi?

*/ AHm3T /*
15 Temmuz 2012, 01:59
Emredersin aga,emirlerini kafana kazıdım tek tek.Kimsenin senin gibi internet ortamında edilen tartışmada kalbinin kırılacağını veya kafaya takacağını sanmıyorum.Önce bi forum kurallarını oku.Yazıların hepsini büyük ve kalın yazmak yasak.

He zippo kardeş, he.. En kralı sensin tamam..

acayüp
15 Temmuz 2012, 02:00

Çok güzel anlatmıssın. Süpersin.

Eğer birine çarparsan da o kişi ben olursam da canım sağsa bil bakalım o altındaki motoru ne yaparım ???

frantisec
15 Temmuz 2012, 02:01

Eğer birine çarparsan da o kişi ben olursam da canım sağsa bil bakalım o altındaki motoru ne yaparım ???
ne yaparsın ? :)

*/ AHm3T /*
15 Temmuz 2012, 02:01

Felipe Melonun şampiyonluk sonrası verdiği cevabı vereyim; AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

chemical
15 Temmuz 2012, 02:10
Liselerin tatile girmesiyle her gün hangi motoru alsam,ss motor kullanabilirmiyim, şu boy kiloya uygun motor hangisi, ehliyetim yok yardım edebilirmisiniz başlıkları aldı başını gidiyor. Ehliyetim yok alamıyorum param yok motora biniyorum diyen arkadaş senin ailenden birine kardeşine abine Allah korusun ehliyetsiz bir sürücü çarpsa sen nedersin ne yaparsın? Çarpanın ehliyeti yokmuş canım ne olacakmı dersin kendini düşünmüyosan ben seni zaten düşünmem istersen git boğaz köprüsünden atla ama karşındakini düşün karşıdakinin ne suçu günahı var?

STARTER
15 Temmuz 2012, 02:19

birebir aynı fikirdeyim :cat:

drsteel
15 Temmuz 2012, 02:27
bu şuna benzer kırmızı ışıkta araç geçip senin önüne çıktı. adamı yakaladın dövecen. adam dediki kardeşim kurallar parası olmayanlar içindir benim param var kırmızıda geçerim parasınıda öderim. bir sonraki kırmızıda geçtiğinde bir yayayı veya motosikleti ezdi. adam kaza dedi işin içinden sıyrıldı. senin kide bu hesap. ehliyet bir kart değildir. yasal zorunluluktur.
ikincisi 15-16 yaşlarında aklı havada olmayan genç çok nadirdir. adama 50 cc scooterda alsan en son limiti zorlayacaktır. ya kendiine ya başkasına zarar verecektir. bu forumda her yeni üyeye sıkılmadan üşenmeden şu yazılıyor. ehliyetini al. sürüş eğitimini al. korumalarını al. en son yüksek cc olmayan motorunu al. bu öneride adamın daha fazla motor zevkini alabilmesi için söyleniyor.

Zippo's
15 Temmuz 2012, 02:31

100cc de olsa iki zamanlı,benim 125cc motorumdan çok çok daha fazla yakan bi motora biniyosun.Para verip almasını biliyosun,benzin koymasını biliyosun,ehliyete gelince param yok.Çelişme kendinle ;)

ÖzLeMKaYrA
15 Temmuz 2012, 02:35
Birşey sormak istiyorum bir insan trafiği tam manasıyla ne zaman idrak etmeye başlar? Peki idrak edebildiğini belgeleyen evrak ne zaman verilir ve Türkiyede bu evrak verilirken eğitimi yeterli oluyor mu? Ben ehliyetimi aldığımda kendimi daha sorumlu hissettim. Kurstada' kendimi kasapta hissettim. Delikanlı ne demek kanı kaynayan yerinde duramayan ve doğruları hayatı tecrübe sahibi insanlardan öğrenecek kişi demek. Bir bebek yürümesini öğrenmeden 2 tekere binemiyorsa' kuralları korunmayı öğrenmeden 600lüğe binmeye çalışınca haliyle tepki alır özellikle terbiyesizlik edince. Burda olması gereken mantikli yol neyse o öneriliyor. Önemli olan kişinin bilinçli olması o zaten saygı görür, göstermeyen kişi komplekslidir oda mantıken kaale alınmaz

COQ
15 Temmuz 2012, 02:38
Sevgili Ahmet,
ve ben cevap yazmaya niyetlenirken aniden mesajini gördügüm sevgili Harun.
Bu mesaji kaç defa yazdigimi inanin hatirlamiyorum ama yine yazacagim.

Simdi bilgisayarinizi kapatin.
Salona geçin.
Muhtemelen anne ve babaniz kimbilir kaç defa izledikleri bir dizinin tekrarini izliyorlardir.
Televizyonun önüne geçin.
Anne baba,
size birsey söylemek istiyorum
deyin.
Muhtemelen söyle yavrum derleken, bir taraftan da televizyonu görmek için saga sola egilecekler.
Umursamayin.
Hatta gerekirse televizyonu kapatin.
Fakat dikkat!!
televizyonu kapatirsaniz, bir süre ambele olacaklar ve sizi anlamayacaklardir.
Bekleyin.
Kendilerine gelip, size, ne zaman televizyonu açacaksin seklinde aptal aptal bakmaya basladiklarinda su soruyu sorun.
Anne
Baba
ben niye böyleyim?
Niçin hiç bir mevzuyu idrak edemiyorum?

ÖzLeMKaYrA
15 Temmuz 2012, 02:45
İdrak kişiden kişiye değişir gerek eğitim gerek beslenme gerek çevre... bazen başına gelmeden anlayamaz kişi, bazende empati yapması yeterli olabilir...

Faruk.UZN
15 Temmuz 2012, 02:58
Konu başlığını gördüm konuyu açan üye adını gördüm yemin ederim kesin yazılar KALIN GÖZ ÇIKARIR CİNSTEN yazılmıştır dedim içimden yanılmadım...

MotorHstası
15 Temmuz 2012, 03:00
EHLİYETSİZ insan daha konunun başında yanlış yapıyor demektir. bize laf anlatacağına ehliyet alsın. motor tutkudur vazgeçemem saçmalıklarına hiç girmesin herşeyden önce güvenlik gelir.

kendi güvenliğini başkasının güvenliğini kurallara uyarak sağlayamıyorsan ben ne diye sana saygı göstercekmişim. yanlış yaptığını kendinde biliyorsun ama hala konu açıyorsun.

bu yoruma açık bir şey değil. EHLİYET almak zorunludur EHLİYETSİZ insan motor kullanamaz, kullanmamalıdır. napalım ehiyetsiz kullanmaya hoş bakalım özendirelim mi?

ehliyeti olmayan ve motor kullanan kim varsa gitsin ehliyet alsın. yaş sınırı kıllık olsun diye konulmuyor. mantıksız mantıksız konular açılıyor laf söyleyince vay efendim bu forum diye

başlıyorlar konuşmaya. kask takılsın ehliyet alınsın koruma ekipmanları tamamlansın o zaman ben motorcu oldum diye çıkın buraya adam yerine koyup konuşalım. kalan kısım

apaçiden başka birşey değildir. adam yerine koymıyıp esprili cevap veren arkadaşlara kızılacağına bunlara kızılsın.
Söylediklerinde haklısın ama bazı kişiler var ki adamın ehliyet almasına 2-3 ay kalmış ve motor kullanmasını da biliyor ne tür motor önerirsiniz falan gibisinizden konu açılıyor bazılarıda gelip hemen geyik yapmaya işi gücü yok gibi tüm gün o adamla dalga geçmekle uğraşıyor adamın ekipmanları tam ehliyet almasınada az kalmış ön hazırlık yapıyor ama gelipte konunun içine eden kişi resmen adamı motosikletten soğutuyor yok bebe yok efendim git üç teker sür yok git kumda oyna yok bisiklet sür falan gibisinden konuşmalar sarf ediyor böylelerine kızmada ne yap yeri geliyor sırf kızdırıp küfür etsinde bloklansın diye kızdıranlar bile var!!!

ÖzLeMKaYrA
15 Temmuz 2012, 03:04
O zaman onlarda şikayet edilsin yada uyarılsın

MotorHstası
15 Temmuz 2012, 03:06
2005 ten beri uyeyim bu siteye uye oldugu gun Ben 17 yasindayim Race motor alacam diye baslik acip sonrada toz olan cok uye gordum. Adamlar resmen egleniyorlar. 3 kurusluk akli olan bir insan saate 300km/h hizla giden bir alet ile motosiklete baslanmiyacagini bilir. Insanlar inat ile bu basliklari aciyorlar ise halen , sonuclarina da katlanir.

Bu sitede duzgun baslik acip , duzgun konusan bir insanin aradagi cevabi bulamadigini gosterin bana. Millet kendini klavyesine oyle bir kaptirmiski , nerde ise motorunu bile ordan kullancak.
elbette 300km/h hiz ile giden bir motor kesinlikle başlangoç motoru değildir bende onları kınıyorum fakat 125 cc ye bile race motorlar var bunları kastedende var yani.ama sen dersenki race en az 600cc den başlar benim için diyosan o ayrı bi konu.tabi 130 la giden bir motor race olmasının sebebide zaten dış görünüş ve motorun diğer tip aynı cc motorlarından daha kuvvetli olmasıdır.

Alper_tim
15 Temmuz 2012, 03:49
site kurallarına uymayan yazışmalar silinmiştir gerekli uyarı ve cezalar verilmiştir

MotorKafa
15 Temmuz 2012, 04:14
BURAYA EHLİYETSİZ ADAMIN MOTOR BAKMAYA BİLE HAKKI YOKTUR, DİYEN ADAM GELİPTE BENİM KONUMA BİŞEY YAZMASIN... TAKİPTE OLACAĞIM... GERÇEKTEN KALP KIRACAĞIM ARTIK BİRDAHAKİNE...Eğer gidip birine çarparsam size hiçbir şey olmayacak, olan bana olacak, O YÜZDEN KARIŞMASIN HAYATIMA KİMSE... BİLİYORSA CEVAP VERSİN, BİLMİYORSA YOL ALSIN...YETERİNCE EHLİYET TAVSİYESİ DİNLEDİM, PARAM YOK BEYLER. İNADINA DA BİNECEĞİM MOTORA!

Neredeyse tüm forumlarda geçerli olan, yazının tamamının büyük ve kalın harflerle yazılmaması kuralını es geçtiğin için ben de bari esas alıntı yapacağım yeri küçük harflerle yazayım dedim.
Mesajında o küçük harflerle belirttiğim kısmı gerçekten düşünerek mi yazdın ?

ERROR88
15 Temmuz 2012, 04:51
En yakın park nerde orayı bul bence ehliyet alan salakmı alacaksın demiş almıcam diyorsan sonuçlarına katlanırsın bence iyi de olur çok çağıran oldu hicde gitmedlm gitmemde ehliyet göstermeye. Yok polis çevirdi baglıcak gel yetiş iyi olmuş cezası az bile 2000 lira yazıcan kanunsuz is bu denetim yok bir kere hatırlarım tuzlada uygulama yapıldı 60 küsur motor bağlandı park dolmuştu sokaklar temizlendi bir günde

E.Gülbeyaz
15 Temmuz 2012, 05:12
Bu adamı kim sinirlendirdi?! :P

draggy
15 Temmuz 2012, 07:02
Millet haklı olarak yazıyor alınma, senin gene de kullanırım dediğin şey yasal olarak suç. Buraya yazdıklarında kendi kendini ihbar etmen oluyor. Evet eskiden bizde ehliyetsiz kullandık, köy yollarında mahalle aralarında, ama şimdiki aklım olsa ta o zamandan alırdım. Bu konuda hala pişmanım..

Evet ehliyet motoru sürmez ama bu senin kanunlara aykırı davranmanı gerektirmez. Bir kazaya karışsan %100 sen haklı olsan bile olsan ehliyetsiz olman direkt olarak seni suçlu gösterir. Çünkü ehliyetin olmadan o yolda olmaya hakkın yoktur.

BEŞİNCİ KISIM: SÜRÜCÜ BELGELERİ VE SÜRÜCÜLER

SÜRÜCÜ BELGESİ ALMA ZORUNLULUĞU:

Madde 36 - Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Araçlar, bu Kanunda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile iki veya çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.

(Yeniden düzenlenene fıkra: 21/05/1997 - 4262/4 md.) Sürücü belgesi sahibi olmadan trafiğe çıkanlara ilk tespitte bir aydan iki aya kadar, tekrarı halinde iki aydan üç aya kadar hafif hapis cezası verilir. Ayrıca bu kişiler her defasında 7 200 000 lira hafif para cezasıyla da cezalandırılırlar. Bu kişilerin kazaya neden olması halinde bu cezaların uygulanması diğer cezaların uygulanmasına engel teşkil etmez. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

SÜRÜCÜ BELGESİ ALMASI ZORUNLU OLMAYANLARDA ARANACAK ŞARTLAR:

Madde 37 - Sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber;

Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları, bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.

(Değişik fıkra: 21/05/1997 - 4262/4 md.) Durumları bu madde hükmüne uymayanlara araç kullandıran ve hayvanları tevdi edenler 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

SÜRÜCÜ ADAYLARINDA ARANACAK ŞARTLAR:

Madde 41 - Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır.

a) (Değişik bent: 18/01/1985 - KHK 245/11 md.; Aynen kabul: 28/03/1985 - 3176/11 md.) Yaş şartı :

1. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların onyedi,

2. (Değişik alt bent: 17/10/1996 - 4199/18 md.) B ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların onsekiz,

3. (Değişik alt bent: 23/02/2000 - 4535 S.K./1. md.) C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacakların yirmiiki (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokulları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.),

b) (Değişik bent: 17/10/1996 - 4199/18 md.) Öğrenim şartları:

F, G ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların ilkokulu, A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücülerin en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş bulunmaları,

c) (Değişik bent : 30/06/2006 - 5537 S.K/1.mad) Sağlık şartları:

Sağlık şartları bakımından kimlere hangi tür sürücü belgesi verilebileceği hususu yönetmelikle düzenlenir. Sürücü belgesi alacakların ilgili yönetmelikte belirtilen hekimden sürücü olur raporu almaları zorunludur. Bu maddede sözü edilen yönetmelik İçişleri ve Sağlık bakanlıklarınca müştereken hazırlanarak yürürlüğe konulur.

d) (Değişik bent: 18/01/1985 - KHK 245/11 md.; Aynen kabul: 28/03/1985 - 3176/11md.) Eğitim ve sınav şartı:

Sürücü kursuna katılmış ve yapılan sınavları da başararak sertifaka almış olmaları.

e) (Değişik bent: 17/10/1996 - 4199/18 md.) Hükümlü olmama şartları:

Türk Ceza Kanununun 403, 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları,

f) Aynı sınıf sürücü belgesinin bulunmaması veya belgelerin geri alınmamış olma şartı :

Önceden verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesinin bulunmaması, sürücü belgelerinin süresiz geri alınmamış olması veya geçici olarak geri alınmış ise sürenin dolmuş bulunması,

Zorunludur.

lycantrophic
15 Temmuz 2012, 10:07
Babanda hata 14 yaşında seni motor tepesine bindirmiş; dün haberde de vardı kask takmayan 17 yaşında çocuk virajı alamamış ölmüş gitmiş. Gidip de böyle yapmaya özendirmek cinayet başka bişey değil. Bana kalsa 30 yaş öncesi motosiklet kullanımını bile yasaklarım; motosiklet riskli alet arabaya yaptığın gibi motosikleti kaçır sağa sola çarpa ede öğren tarzı bişey yok; ya sağını solunu kırarsın morartırsın ya da toptan ölürsün motosiklet üzerinde. Önce insanların aklı başına gelecek motosiklet için. Ahmet sen de kusura bakma ama açtığın konulardan daha yetişkinliğe biraz zamanın olduğunu düşünüyorum. 16-17 yaşındaki ehliyetsiz olan arkadaşlara yapılan da her ne kadar biraz sert olsa da bence yine de çok yanlış değil. Soğuyacaksa soğusun; burda birisi ona al 650lik bilmemne; bas gaza hiç bakma sağına soluna dese de ciddiye alıp ölse vicdan azabı ne olacak onun?

c90
15 Temmuz 2012, 10:12
*/ AHm3T /* çok sertelmiş beee
kardeşim bi düşün lisansın olmadan avukatlık,doktorluk,mühendislik yapabilir misin? yo yapamazsın
e ehliyet araç kullanma lisansı olduğuna göre ve de bu lisans her araç tipine göre de ayrılıyor
ee o zaman ne etcez forumu meşkul etmeycez
bazı arkadaşlar var ya benim ilk motorum olcak bana bi ss tavsiye edin
ohha ben yıllardır motorsiklet kullanıyorum iyi de kullandığımı çevrem defalarca kere sözlü ifade ettiler ama daha bi ss alabilecek ve bu makinaya hakim olabilecek güveni kendimde
bulamıyorum
ya benim ehliyetim yok ama motor alıcam bana bi tavsiye yuh motoru alacanda ne etcen biliyorum ehliyet sürmez ama yasal gereklilik
bu sözün arkası bi motor parası bide mahkeme masrafı da cabası öderim keyif benim demek oluyor tabi ki de sonra kemiklerini kıracak babası
ha girsin foruma kendini tanıtsın merak ettiği varsa sorsun ağzımızı açarsak ayıp ederiz neslimizin devamını sağlayamayız
bırak onu kazık kadar adam foruma üye oluyor bana bi motor tavsiye pls
yuh forumda her markanın her modelinin ayrı ayrı kullanıcı başlıkları var hatta her başlıkta o araca ait teknik bilgilerde mevcut
aklından geçen makinelerin forumunda kullanıcıları ile sohbet et bitttiiiiiiii o ahkam yada temcit pilavını ısıtıp ısıtıp masaya getirme istersen fikrimce

babaduru
15 Temmuz 2012, 10:40
Ehliyetsiz motor kullanan adam zaten gerekli cezaları göze alarak motora biniyodur bi kaza yaptığında %100 suçlu olduğunu,cevirmeye girdiğinde ceza yazılıp motorunun alınacığını bilerek motora biniyor bu adama söylenecek söz yok ama ehliyeti olmayan adam motor kullanmayı bilmeyene adam değildir benimde ehliyetim yok ama motosiklet sürebiliyorum bu beni dışlamanızı yada aşağılamanızı gerektirmez uygun bir dille uyarırsanız anlarım ama ben zaten ehliyetim yok motor önerin diye bi konu açmam çünkü ehliyet alasıya kadara motor alma gibi bi niyetim yok.

Arda_Karaca
15 Temmuz 2012, 10:50
Hız yaparım, ehliyetsiz gezerim, kask takmam, cezasına katlanırım size ne diyen arkadaşlar cezayı yediğinde de hemen burda polise,devlete hakaret başlıkları açmayı ihmal etmiyorlar.

İnsanoğlunun doğasında var sanırım. Herkes dünyadaki en özel insan sanıyor. YBR kullandım bisiklet gibi geldi. Bize sanki 1200gs gibi geliyor da. Forumdaki başlıkların %10'u "hangi motor" olduğu halde. CBF mi? YBR mi? başlığı hiç bitmiyor. Allahtan TVS geldi de biraz olsun başlık isimleri değişmeye başladı.

Bir de günah çıkartmak isteyenler var. "600'lük kullandım sanki oldu gibi sizce başlanır mı?" Başlayacaksan başla burada günah çıkartmanın anlamı nedir? Ben bu başlıklara hiç cevap yazmam ama forum üyeleri ile dalga geçer gibi bu başlıklar açıldığı sürece eh yani dalga geçenler de çıkacaktır.

tr100a
15 Temmuz 2012, 11:12
ehliyet herşey değildir yırtmayın kendinizi. Körkütük sarhoş olup duraktaki vatandaşın üstüne çıkan suçlu değil çünkü ehliyeti var
300 km ile seyir yapan motorda suçlu değil ceza yazmaları saçma adamı ehliyeti var
.................................................. ..
böyle gider bunlar

c90
15 Temmuz 2012, 11:18
bazen de insanda akli ehliyet ve seviye olması gerekiyor
önce düşünce süzgecinden geçirmeden, araştırma ihtiyacı duymadan
küt aklıma geldi bir deneyeyim bakalım yada canım sıkıldı bir olta atayım havuza ya balık yada bot çıkar demek zaten insanlarla alay etmenin en harbisi oluyor
fikrimce her şey ehliyet değil eğitim zaten amacına uymasa da ehliyetin yasal zorunluluk olması uyulması gereken kaidelerin öğreniminin yapılmış bu konuda başarılı sayılmış anlamına geliyor
yani bu işin ehli olmuş ehliyetli bu çocuk bu işi yapar...................................:cat:

AKsaray
15 Temmuz 2012, 11:29
Bunca tantanadan sonra gider bir sürücü kursuna kayıt olursun artık Ahmet kardeş

Altında 100 cc bws olunca kaza yapmayacağın anlamınamı geliyor polis çevirmiyormu 100 cc olunca

Bende 22 yaşındayım senden daha bilgili olduğum anlamına gelmez öğreneceğimiz çok şey var

Ben herşeyi bilirim trafikte dikkatliyim kaza yapmam durumlarına girersen zararlı sen çıkarsın :rendeer:

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:26 ----------

bazen de insanda akli ehliyet ve seviye olması gerekiyor
önce düşünce süzgecinden geçirmeden, araştırma ihtiyacı duymadan
küt aklıma geldi bir deneyeyim bakalım yada canım sıkıldı bir olta atayım havuza ya balık yada bot çıkar demek zaten insanlarla alay etmenin en harbisi oluyor
fikrimce her şey ehliyet değil eğitim zaten amacına uymasa da ehliyetin yasal zorunluluk olması uyulması gereken kaidelerin öğreniminin yapılmış bu konuda başarılı sayılmış anlamına geliyor
yani bu işin ehli olmuş ehliyetli bu çocuk bu işi yapar...................................:cat:

Haklı yönleriniz var

Lakin sürücü kursuna gitmeden ben erkek adamım herşeyi bilir ederim her türlü aleti sürerim bana bir şey olmaz diyordum

Sürücü kursunda aldığım dersler sınavlar direksiyon sınavı felan filan bu işin ne kadar ciddi olduğunu hatırlattı

NoMotorNoCry
15 Temmuz 2012, 12:17

Emredersin beyfendi.Tavsiyelerde bulunacakmışız ama ehliyetsiz motora binme demiyecekmişiz.Daha geçen bi arkadaşımın annesine motor çarptı.Kadın komalık haftalarca hastanede yattı.Çarpan kişi de senin gibi ehliyetsiz yeni yetme bi çocuk.Şikayetçi olmadılar.Olan olmuş çocuğun hayatı kararmasın dediler.Aşşağılanıyomuş , küçümseniyomuş beyfendi.Aşşağılanmayı bırak daha fazlasını hakediyosunuz ama boşver.

Kızımın elinden tutmuşum parka giderken yanımdan 80 km hızla giden serseri şehiriçi motorcusunu bi yakalasaydım ağzını burnunu kırardım ama çok hızlıydı yakalayamadım.Gerçek bi motorcu takar korumalarını çıkar şehirlerarası yola , basar gaza.Ama siz ehliyetsizler şehir dışına çıkamadığınız için şehir içinde basarsınız gaza.Gerçek motorcu mahalle arasında 1 nci vitesle sakin sakin gider ama siz 100 metre ötedeki dönüşe gelene kadar 4 ncü vitese takmayı marifet sanırsınız.Bide eksozu patlattın mı kral sensin.Gerçek motorcu yol kenarında çocuğu görünce hızını düşürür ve elini frene basmak için hazırlar ama siz yol benim nasıl olsa , bas gaza gitsin dersiniz.Sonra ehliyetsiz çocuk ezmekten hakim karşısına çıkınca yandım Allah dersiniz.Siz motorculuğun yüz karasısınız.Sizin yüzünüzden insanların motorculara bakışı hep olumsuz olmuştur.Sizler trafiğin korkulu kabuslarısınız.Allah'tan evimin önünde her gün çevirme görüyorum.Sırf sizin gibi motorcular için gece gündüz çevirme yapıyo polisler.Arabaları değil sadece motorları durduruyolar.Polislerin yanına gidip ellerinden öpesim geliyo.Affetmiyolar geçiriyolar cezaları.

AKsaray
15 Temmuz 2012, 12:29
Polis çevirmesine yakalandığın zamanda ehliyetsiz polise yakalandım diye bir konu açmana hiç şaşmam

Barış Şuşut
15 Temmuz 2012, 12:43
Yazık çoluk çocukla muhatap olup cevap yazmışsınız..
derlerya hem suçlu hem güçlü ..
benim konularıma yazmayın demiş.. kararı o verecek çünki kimin yazıp yazmayacağına ..
Kalp kırarım da demiş..
Kural mural yokya dingonun ahırı burası..
bide yazdıkları senin benim yazdıklarımdan önemli olmalıki bold ve büyük harfler kullanmış.
tartışmanın sonu gelmez.

konu amacına ulaşmıştır.