PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda XL200 yağ değişimi

thisisacell
05 Haziran 2012, 14:29
arkadaşlar bir kaç ay önce aldığım ve yaklaşık 2000 km yaptığım honda xl 200 ün yağını değiştirmeyi düşünüyorum. ilk motorum, tamir ve bakım konusunda da guvenebileceğim bir ustam yok. bir kaç kez de kazık yediğimi düşünüyorum. o yüzden ilk burda sizlere danışayım dedim. motorum, yağ değişimi haricinde ne gibi bir bakım ister? filtre falan deşişecek midir? ve ben bunları en ucuz yollu nasıl hallederim? yağ değişimini kendim yapabilir miyim mesela? yapacak olsam hengi yağdan kaç litre kullanmam gerekir? bu aralar maddi açıdan oldukça sıkışık olduğumdan yardımlarınız benim için önemli. şimdiden teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:28 ----------

bir yerlerden ingilizce kullanma kılvuzunu buldum. orda 20w-50 yag tavsiye ediyor. daha ince bi yag cok farkeder mi 10w-40 kullansam mesela? bir de miktar olarak iki farklı durumdan bahsetmiş. sokersen 1.4 litre ama sadece boşaltırsan 1.1 litre. ben sokemeyeceğim için 1.1 litre yağ kullanacağım heralde.

Syanur
05 Haziran 2012, 14:41
Güzel arkadaşım, araştır forumu..olmadı neti. Milon tane konu bulursun, hemde resimli. :cat: Tavsiyem bu yönde

thisisacell
06 Haziran 2012, 00:49
eyvallah. çok teşekkürler

gti_king
06 Haziran 2012, 01:08
Benim motoru mu aldın yahu? :) Ben 6 yıl kadar XL kullandım, en fazla 1500 kilometrede bir yağını Castrol ile değiştirdim, yazları 20w-50 kullanıyordum, arada bir 15-45 koyduğum da oluyordu lakin Castrol dışında başka yağ kullanmadım. Yağ değişimlerini yaparken hava filtresini de temizleyebilirsin, sünger olan filtre bir süre sonra tozlanıyor ve tıkanıyor, onu yıkayıp kurulayıp tekrar takarsın. Onun dışında herhangi bir masraf yaratacağını sanmıyorum. Yağını da kendin alırsın, düz bir zeminde önce içindeki kullanılmış yağı boşaltırsın, ardından da kendi yeni yağını 1.1 litre kadar koyarsın, yağ koyunca da düz zeminde yağ çubuğuna bakarak yeteri kadar yağ olup olmadığını kontrol edersin. Basit bir olay, kendin de yapabilirsin.

sakinseytan
06 Haziran 2012, 01:10
bakım yapıcaksan yag filtresi buji ve hava filtresini kontrol et gerekirse degiştir
yağ filtren varmı bilmiyorum varsa 3 karşılıklı vita olsan yuvarlak biyer var orda olur 200lük belki filtre yoktur
20 50 kalın gelir performansın düşer diye düşünüyorum 10-40 kaliteli bir yag alabilirsin en azından markası olsun benzin istasyonu yagı alma
mobil1 alsan 1,5 2 litre yag alır tahminim motorın blogunun altında bi somun olur onu sökersen yag boşalır sonra sıkar yagı doldurursun doldurdurugun yerdende ölcersin ya blokta cam vardır yada cubuk vardır orayı ortalıcan basit bi iş yani elinden geliyosa yaparsın bende karbüratör hastalıgıda var her bakımda sökerim sen bulaşma gerci :) kolay gelsin