PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tecrübe'li Büyüklerimizin Yardımıyla Motor Seçimi

inci1903
04 Haziran 2012, 15:20
Bu konular sıktı biliyorum ama yardımınız lazım :)
Cümleten Selamun Aleyküm,
Sanırım 1.5 sene önceydi kendi motorumu almaya karar verdim,öğrenci hali orta halli çinli bir scooter yada commuter alıcaktım.Sonra buraya üye oldum bir kaç gün okumam yetti anladım ki sabretmek gerek ve hayallerimi erteledim.Liseyi bitirdim bitirdiğim bölümü meslek edindim 6aydır çalışıyorum 6500tl Bütçe oluşturdum.İşte buda acıklı motor alma hikayemdi :cherry:

4-5 aylık 150cc scooter tecrübem var.Ehliyet için bu ay sonundaki sınava giricem.Düşündüğüm tarz S.Sport,alternatif tarz naked.Bütçem 6500TL(Ekipmanlar Hariç).
İlgilendiğim Modeller : 2.EL GT250R - CBR125R
1 kere vitesli motor kullanma şansım oldu 10dk kadar küçük bi alanda turladım,aldığımda çok zorlanmam inşallah.
Boy 186/70kg 250cc'ye kadar değerli önerilerinizi bekliyorum,yorum atan atamayan herkese Teşekkür'ler.

ZIPPIRMAN
04 Haziran 2012, 15:23
Sınava gir
ehliyeti al
söz fikrimi söyleyeceğim.

Lucas
04 Haziran 2012, 15:28
Akilli uslu birine benziyosun.
Gt 250R yada naked modeli olan comet gt250 alip, uslu uslu kullanabilirsin.
Ehliyetini de al ama :)

mstfkrfk
04 Haziran 2012, 15:46
inci ekipmanlar hariç demişsin ortala bir ekipman alsan 250 kask ,200 mont,100 eldiven,75 dizlik,75 bellik hadi birde bot aldın 200;900-1000 lira gibi bir bütçe gidecek motor için geriye 5500 kalıyor,5500 temiz gt250r zor bulursun ama 2007-2008 comet bulabilirsin.cbr 125 kullanıcısıyım ama önermiyorum,gerçekten çok az yakıyor cezbeden tarafı bu ama yaktığı kadar gidiyor 250 cc hem gezi hemde şehir içi için ideal 125cc de uzun yollar eziyete dönüşüyor.en iyisi comet alman olacaktır.

caner6776
04 Haziran 2012, 16:50
inci ekipmanlar hariç demişsin ortala bir ekipman alsan 250 kask ,200 mont,100 eldiven,75 dizlik,75 bellik hadi birde bot aldın 200;900-1000 lira gibi bir bütçe gidecek motor için geriye 5500 kalıyor,5500 temiz gt250r zor bulursun ama 2007-2008 comet bulabilirsin.cbr 125 kullanıcısıyım ama önermiyorum,gerçekten çok az yakıyor cezbeden tarafı bu ama yaktığı kadar gidiyor 250 cc hem gezi hemde şehir içi için ideal 125cc de uzun yollar eziyete dönüşüyor.en iyisi comet alman olacaktır.

Hocam gözünüzden kaçmış sanırım ekipman hariç 6500 demiş:) bu fiyat gayet yeterli 250r için :)

inci1903
04 Haziran 2012, 16:51
Sınava gir
ehliyeti al
söz fikrimi söyleyeceğim.

abi o nedir ya gel şeker vericem der gibi :cherry: kafamdaki modelin belli olup temizini bulmam satın almam aşağı yukarı ehliyeti elime almama denk gelicek zaten.

Akilli uslu birine benziyosun.
Gt 250R yada naked modeli olan comet gt250 alip, uslu uslu kullanabilirsin.
Ehliyetini de al ama :)

Çok sağolun ağırlıklı gt250r düşünüyorum bakalım hayırlısı. :)

ekipmanlar hariç derken onlar için ayrı bir bütçem var zaten.cbr hakkındaki fikirleriniz çok yardımcı oldu sağolun :)

ZIPPIRMAN
04 Haziran 2012, 16:57
abi o nedir ya gel şeker vericem der gibi :cherry: kafamdaki modelin belli olup temizini bulmam satın almam aşağı yukarı ehliyeti elime almama denk gelicek zaten.

:)

Gel sen dinle beniii
iki ay daha sürer eline almak ehliyeti
biraz daha para yaparsın ozamana kadar
Türkiye ye geldiğinde
Suzuki inazuma 250 yakışır benim aklı başında kardeşime)

mstfkrfk
04 Haziran 2012, 17:08
abi 1-2 ayda nasıl 5 bin biriktirsin gözünü seveyim.

ZIPPIRMAN
04 Haziran 2012, 17:11
abi 1-2 ayda nasıl 5 bin biriktirsin gözünü seveyim.
6 ayda iyi birikmiş
birde ağustos sonu geliyor motor
10,000 diyelim
motor çalıştı %20 fiyatı düşer,
eylül ekim sezon biter ayran gönüllüler çıkarır satışa 7500-8000 e alınır derim
başkada bişey demem)

mstfkrfk
04 Haziran 2012, 17:13
valla öyle bir anlattın ki inandım hatta bende mi alsam diye tereddüt ettim:)

ZIPPIRMAN
04 Haziran 2012, 17:18
valla öyle bir anlattın ki inandım hatta bende mi alsam diye tereddüt ettim:)

Hesap ortada Mustafa m
yeni motor
ayran gönüllüadam çok
olmaz mı uymazmı bu hesap?
Hondacıyız ama motosiklet güzel hakkını yememek lazım.
ben düşünüyorum sanırım alacağım.

beyazit60
04 Haziran 2012, 21:04
Hyo almalısın derim. Cbr125 aldığın zaman bir müddet sonra sana yetmeyecek 3 ay içinde büyütmek isteyeceksin motoru. Onun için Hyo al şahane motor hem sağlam hem iyi gidiyor. Otobanda rahatlıkla trafiğe ayak uydurabilirsin. Ama lastikleri fabrika çıkışlı ise değiştirmen gerekir. Birde fren sistemi pek iyi değil orjinalinde brembonun yan sanayisi takılı üzerinde. Ha unutmadan kilometresi de 10-15 km fazla gösterir. Yani 180 ile giderken ordalama 165-170 le gidiyorsun. Muhteşem bi geçiş motorudur diyebilirim.

yesewi
04 Haziran 2012, 21:48
Ne alırsan al hacı ancak motordan önce full ekipmanlarını al :)

Pain
04 Haziran 2012, 21:55
cbr125 in kısa bir süre sonra sıkacağı konusunda katılıyorum ama ,cbr 125 e 5 kuruş masraf etmeden senelerce sürer,hyo çok iyi baksa bile ufak tefek birçok sorunla uğraşır,iyi bakmazsa zaten altından kalkamaz.Ve hyo satarken ciddi değer kaybeder.

leons
04 Haziran 2012, 22:01
Aleyküm Selam, 8000 liraya ikinci el kawasaki ninja 250r bak derim

MF-Hyo
04 Haziran 2012, 22:38
cbr125 in kısa bir süre sonra sıkacağı konusunda katılıyorum ama ,cbr 125 e 5 kuruş masraf etmeden senelerce sürer,hyo çok iyi baksa bile ufak tefek birçok sorunla uğraşır,iyi bakmazsa zaten altından kalkamaz.Ve hyo satarken ciddi değer kaybeder.

Kafa karıştırıcı bir yorum bence. Cbr125 e 5 kuruş masraf etmeden sürer demişsin hyoya çok iyi baksa bile ufak tefek birçok sorunla uğraşır demişsin. Sorun derken? Örnek verir misin yaklaşık 1.5 senedir hyo kullanıcısı olarak şahsen ben de merak ettim. 2.ci olarak 'ciddi değer kaybı' demişsiniz öyle bir kayıpta söz konusu değil bence her araç alınırken satılırken ufak tefek kar veya kayıp ettirir ama hyoda bu kayıp 'ciddi' değil. Çoğu zaman da kayıp olduğu söylenemez aldığınız fiyata satarsınız en kötü(2.elden bahsediyorum) Sıfır da kayıp ciddi olabilir tabi.

---------- Post added at 21:38 ---------- Previous post was at 21:31 ----------

Bu arada inci1903 kardeş, alacağın motor senin tarzına göre olmalı. Şöyle diyelim gezecem tozacam genelde uzun yolda kullanacam diyorsanız GTR biraz yorucu gelebilir. Bi de şöyle birşey var ben de uzun yol yapıyorum arada ama SS benim tarzım olduğu için o yorgunluk filan vızz geliyor :)Nnaked tavsiye ederim o fiyata da sağlam bir naked alabilirsiniz. GTR de alırsınız hatta sürekli ilan takibiyle temiz 2010 bile bulursunuz. Başlangıç için size zor gelmez gibi geliyor boyda baya var aynı benim gibi. İlk başlarda tabi alışma döneminde zor gelebilir. Herşey zamanla :cat:

mstfkrfk
04 Haziran 2012, 22:39
pain o kadar hor görme hyo yu artık kendini ispatlamış bir marka grenajları uyduruk bir tek.
kesinlikle hyo r modelini başlangıç için hiç önermiyorum çok ağır ve acemilikte ki en büyük sorun dar ve yavaş dönüşlerdir bu durumlarda r gidonu yarım döndüğü için çok zorlanırsınız.ben 5 yıllık motor tecrübemle(cbr dan başka sport motorum olmadı) çok zorlandım.motoru kontrol etmek için uğraşırken hızın 80-90 a çıkıyor ve yola adapte olamıyorsun,kısaca gtr yerine comet çok daha güvenli ve rahat olacaktır.

inci1903
04 Haziran 2012, 23:39
6 ayda iyi birikmiş
birde ağustos sonu geliyor motor
10,000 diyelim
motor çalıştı %20 fiyatı düşer,
eylül ekim sezon biter ayran gönüllüler çıkarır satışa 7500-8000 e alınır derim
başkada bişey demem)

Gerçekten çekici güzel bi motor,2 ayda 10bine çok rahat tamamlayabilirim fakat bu ay sonu istifa ediyorum ve daha fazla beklemeye kesinlikle tahammülüm kalmadı,sana şimdiden hayırlı olsun abi :)

Hyo almalısın derim. Cbr125 aldığın zaman bir müddet sonra sana yetmeyecek 3 ay içinde büyütmek isteyeceksin motoru. Onun için Hyo al şahane motor hem sağlam hem iyi gidiyor. Otobanda rahatlıkla trafiğe ayak uydurabilirsin. Ama lastikleri fabrika çıkışlı ise değiştirmen gerekir. Birde fren sistemi pek iyi değil orjinalinde brembonun yan sanayisi takılı üzerinde. Ha unutmadan kilometresi de 10-15 km fazla gösterir. Yani 180 ile giderken ordalama 165-170 le gidiyorsun. Muhteşem bi geçiş motorudur diyebilirim.

orjinal shinko lastiklerin dandik olduğunu duymuştum değişmesi gerek haklısın,fikirlerin çok yardımcı olucak çok sağol :)

Aleyküm Selam, 8000 liraya ikinci el kawasaki ninja 250r bak derim

Bütçe belli be kardeşim :)

Kafa karıştırıcı bir yorum bence. Cbr125 e 5 kuruş masraf etmeden sürer demişsin hyoya çok iyi baksa bile ufak tefek birçok sorunla uğraşır demişsin. Sorun derken? Örnek verir misin yaklaşık 1.5 senedir hyo kullanıcısı olarak şahsen ben de merak ettim. 2.ci olarak 'ciddi değer kaybı' demişsiniz öyle bir kayıpta söz konusu değil bence her araç alınırken satılırken ufak tefek kar veya kayıp ettirir ama hyoda bu kayıp 'ciddi' değil. Çoğu zaman da kayıp olduğu söylenemez aldığınız fiyata satarsınız en kötü(2.elden bahsediyorum) Sıfır da kayıp ciddi olabilir tabi.

---------- Post added at 21:38 ---------- Previous post was at 21:31 ----------

Bu arada inci1903 kardeş, alacağın motor senin tarzına göre olmalı. Şöyle diyelim gezecem tozacam genelde uzun yolda kullanacam diyorsanız GTR biraz yorucu gelebilir. Bi de şöyle birşey var ben de uzun yol yapıyorum arada ama SS benim tarzım olduğu için o yorgunluk filan vızz geliyor :)Nnaked tavsiye ederim o fiyata da sağlam bir naked alabilirsiniz. GTR de alırsınız hatta sürekli ilan takibiyle temiz 2010 bile bulursunuz. Başlangıç için size zor gelmez gibi geliyor boyda baya var aynı benim gibi. İlk başlarda tabi alışma döneminde zor gelebilir. Herşey zamanla :cat:

SS yi tarzım olarak görüyorum artislik değil herşeyi ile ss'yi seviyorum,eğer gtr sahibi olursam hiç bi yorgunluk etkilemez o konuda rahatım :) hergün ilanları takip ediyorum şöyle bi ilana takmıştım kafayı ; http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-hyosung-oda-sicakliginda-muhafaza-edilmistir-85471204/pasif-ilan/#classifiedTitle
model-km iyi temiz kullanılmış gibi görünüyordu çok beğenmiştim ama 3 günde satıldı. :)

mezit
04 Haziran 2012, 23:46
hyodan şaşma....:cat:

Pain
05 Haziran 2012, 00:24
Oooo baya yanlış anlaşılmışım.Bende hyo gt250r ı seviyorum ve konuyuda takip ediyorum, biliyorsunuzdur zaten sürekli yazıyorum,hatta bende almayı düşünüyorum bazen.Ama dürüst olmak gerekirse konuyu okuyun hemen her sayfada birisi sorunundan bahsetmiştir.0 alanlarda bile hatırladığım kadarıyla birinin plaka ampülü plastiği eritmişti,kanuni parçaları birleştirdiği için gevşek noktalardan sorun yaşayanlar oldu.Servisin halledemediği,ustaların hallettiği sorunlar oldu.Tamam iyi bakıldığı sürece bunun gibi ufak tefek sorunlar çıkarıyor ama sürekli bunlarla uğraşmak gerekebiliyor.2. elde temizini bulmak zor(kimse itiraz etmesin,10 a yakın hyo ya bakmaya gittim).Ve bilinen sorunlar frenler ve lastikler.Hepsi halledilir ama bende öğrenci olduğumdan bu tür şeylerin bütçeyi nasıl etkilediğini iyi biliyorum o yüzden tavsiye etmiyorum.Ben honda yı alalı ber tık demedi.Cbr 125 topiğine bakılırsa özelliklede yeni kasalar çıktıktan sonra.Atıyorum 500 sayfada 10 tane sorun bulamazsınız.Bulduğunuz sorunlarda kullanıcıdan kaynaklıdır.Şu dediklerimin doğru olduğunuda hepimiz biliyoruz.

mstfkrfk
05 Haziran 2012, 00:29
benim zincirimden ses geliyor:pr::cherry:
şaka bir yana ev arkadaşım gt r aldı 2006 model gerçekten çok kötü durumdaydı adamlar hiç bakmamış motora 1000 lira masraf yaptı ama hala lastik masrafı var 2009 da değiştirilmiş yine shinko takmışlar o da kabak olmuş zaten.dediğin gibi her hafta yeni bir problem keşfediyoruz motorda sırada debriyaj balatası çıktı ama tahminim 6 sene sonra bizim motorlarda bu duruma gelecektir.

Pain
05 Haziran 2012, 00:34
Ayrıca mstfkrfk in dediği gibi başlangıç için ideal değil,250 cc ama 600lük motolar gibi kasası var ve manevralar filan zor.

Ben dayanıklılığına güveniyorum,servise giden bir cbr125 in 6 sene değil 10 sene işe yarayacağını düşünüyorum,eski kasası olan arkadaşlarında pek bir sorunda bahsettiği yok sonuçta.

Bugün cbr125 başlığında paylaştığım bir şeyi kopyalıyorum,dayanıklılık hakkında:

Unutmadan,dönüş yolunda gaz kolunu sonuna kadar çevirdim ve İstanbula kadar öyle geldim,motor 9000 devirden aşağı hiç düşmedi.Hız göstergesine çok bakamadım deponun üzerine yapıştım çünkü rüzgar beni savurmasın diye.Bir defa baktığımda 136 gördüm,yokuş aşşağı diyenler çıkacağı için söylüyorum,yola rampa bile denilebilirdi baktığım esnada.Daha sonra çok denedim düzde bir daha o rakamı göremedim.80km tam gaz gelmişimdir motor banamısın demedi.Görmüş oldum japon teknolojisini.Kozyatağından girip,cadde trafiğine girdim.Ne ısınma ne başka bir sorun yaşadım.Helal olsun motora.Bu arada 89 kiloyum.Gerçi turdan sonra 4 mevsim montun ve 250 km yolunda etkisiyle 86 ya düşmüştüm:D

Ayrıca şunuda söyleyeyim,motoru turdan birkaç gün önce 4000 bakımına sokmuştum yani motor performansının zirvesindeydi:D

inci1903
05 Haziran 2012, 01:39
beyler madem bu kadar olumsuz düşünüyorsunuz alternatif fikirler önerin de onları inceliyim.

mstfkrfk
05 Haziran 2012, 01:46
inci istediğin tarzda o fiyata alabileceğin motorları sende biliyorsun alternatif naked olabilir diyorsun.o yüzden gt 250 comet diyorum.gtr ile aynı motoru kullanıyorlar gerçekten güçlü bir motosiklet ve sürüşü çok daha rahat.başka da alternatif düşünemiyorum.

VIA
05 Haziran 2012, 01:56
Sport meraklısı birinin yapacağı en mantıklı başlangıç ikinci el hyosung250 nasılsa bikaç ay sonra büyütmek isteyeceksin hem başlangıca uygun hemde 2.elde para kaybın fazla olmaz. Alacağın motor şimdiden hayırlı olsun diyelim.

Pain
05 Haziran 2012, 02:18
Neyin ne olduğunu söyledik,karar sende.

inci1903
05 Haziran 2012, 02:24
cometin grenajsız olmasının ve daha rahat-güvenli kullanımın dışında gtr den farkı nedir,yani elektronik aksam kullanılan malzeme kalite aynı değilmi gtr de karşılaşcağım sorunlar comettede olmaz mı

Pain
05 Haziran 2012, 02:27
cometin grenajsız olmasının ve daha rahat-güvenli kullanımın dışında gtr den farkı nedir,yani elektronik aksam kullanılan malzeme kalite aynı değilmi gtr de karşılaşcağım sorunlar comettede olmaz mı

Gtr dan 2 farkı var bunlar:
1.Yüksek gidon(yani rahat oturuş pozisyonu)
2.Grenajlar yok

Bir ihtimal bir fark daha vardı ama o da önemli birşey değildi.Yani farkı yok diyebiliriz.

Farklı bir sorunla karşılaşmazsın,arkadaşın comet önerme sebebi,sanırım daha hesaplı olması.Zaten gv250 gt250r gt250 aynı motora sahip.

mstfkrfk
05 Haziran 2012, 02:29
herşeyi aynı ama 2. el alacağın için fark ortaya çıkacaktır.comet kullanıcıları genelde alıyor ve uzun süre kullanıyor ama r modelleri millet heves edip alıyor 1 ay kullanıp satıyor ve motor 2 yılda 10 tane kullanıcı değiştiriyor.ayrıca ss olduğu için en düzgün kullanıcı bile motoru zorlar,fazla derin düşündüm ama etrafımda ki cometler ve r modeller arasında ki farklar bunlar.
pain o bulamadığın fark comette ön tek disk :D

Pain
05 Haziran 2012, 02:33
@mstfkrfk Kesinlikle katılıyorum.

Temiz bir r motorunu ancak şöyle bulursun:Motor en fazla 2-3 yaşında olacak ve bakımlarının serviste yapıldığına dair kağıtları olacak.Km si çok düşük olmayacak(çünkü sahibindendeki ilanların %90 ı kmler yalan.).Aradığın motoru 1 ay kadar önce forumdan bir arkadaş sattı.2010 gt250r 5000 km de 7000 tl den ilan açtı 6500 e sattı.Ama böyle motoru bulmak için baya sabretmen gerekiyor.

Serk21
05 Haziran 2012, 04:52
bence hyosunga bulaşma. bin tl daha bul ikinci el kawasaki ninja 250R al, hyosung güzel makinadır ama bilen ellerde,sen acemisin madem üzersin motoru oda seni üzer. ayrıca o baktıgın ilandaki motora bende bakıyordum ama ben aynı motoru 5 bin tl ye almıştım daha temiz durumdaydı bu yüzden o fiyatlar hyosunga çok.sonunda gittim sıfır km cb 125 E aldım