PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Muayenene çıkabilecek sorunlar (2012)

yykrl
04 Haziran 2012, 10:24
Merhaba Arkadaşlar,
Faydası olabileceğinden yazıyorum.
Motosikletimin Muayenesi geldiğinden Tuvturk ten randevu alıp muayene istasyonuna gittim. Gitmeden önce motosikletimin aşağıdaki kontrollerini yaptım.
1. Motosiklet üzerinde eksozt dahil varsa çanta vs. yi çıkartıp orjinal haline getirdim. çanta genişliği otosikletin genişliğini etkilediğinden muayenede sorun çıkartıyor. Ayrıca eksoztlarının da ses çıkaran cinsinden değil orjinal olması gerekiyor.
2. motosikletin üzerindeki şase numarasını kontrol ettim.
3. fren ve sinyal lambalarını kontrol ettim. stop lambasının kırmızı olması gerekiyor. (muayene sırasında bir başka arkadaşın motoru bu yüzden geçmedi). ayrıca fren lambası el freni ve ayak freni için ayrı ayrı kontrol ediliyor.
4. Direksiyon kilidini kontrol ettim. direksiyon kilit anahtarı farklı olan varsa bu anahtarı yanına alması gerekiyor.
5. Lastik ve diş derinliği önemli. kontrol ettim.
6. ne olur ne olmaz diye ceza vs. gibi ödenmesi gerekenler varsa diye kontrol edip ödemelerin yapılması uygun olabilir. (bende ceza vs. yoktu)
7. Ekzost emisyon gerekmiyor. Ancak trafik sigortasının orjinali gerekebilir. Eger sistem sorgulamasında çıkmaz veya sisteme ulaşılamıyor ise fotokopi yeterli olmuyor orjinali isteniyor.

Buraya kadar her şey normal.
ilk defa bir aracımı bir kerede muayeneden geçireceğim derken ruhsatta "koltuk sayısı" üzerinde 1 yazdığından benden ruhsatı düzelttirmemi istediler.
bunun için iem den randevu alınması gerekiyormuş. Randevusuz bu işlemi yapmıyorlar....
yarın için randevu aldım. bugün gidip burada çıkacak sorunlar için yapmam gerekenler varsa kontrol edeceğim.

Koltuk sayısı muayene sırasında bir çok kişide sorun çıkarttı. geçen senelerde zorunlu kontrol olmayan bu alan bu yıldan itibaren kontrol edilir hale gelmiş. Bazı arkadaşlarda bu alan 4 yazıyor.

Umarım ruhsat sorunsalını bir kerede çözebilirim.

İlgilenenlere duyurulur.
Saygılar,

jeansatar
04 Haziran 2012, 10:35
tesekkurler yykrl,
faydalı ve tuvturk muaynesine gidecekler için öngörülü bir topik olmuş,
eline klavyene sağlik......

K_R_A_L
04 Haziran 2012, 10:53
Ben bu koltuk sayısını bir türlü anlayamadım.

Benim ruhsatta istiap haddi iki sayfadada 1 kişi yazıyor.Şimdi benim ruhsatı değiştirmemmi gerekli.

serkanunal
04 Haziran 2012, 13:39
2 koltuk mu var motoda ne yazması lazım mış :)

yykrl
04 Haziran 2012, 17:21
ilçe emniyet müdürlüğü trafik işlemleri birimine bugün ugradım. randevum yarın. eksik olmasın diye danışayım istedim.
e-randevu sistemine göre istenen belgeler:
1. dilekçe
2. tse onaylı teknik belge
3. tüvtürk tespit tutanagı
4. vergi dairesinden teknik değişiklikle ilgili belge.
5. eski trafik ve tescil belgesi değişecek.

Ancak yukarıdaki belgeler değil aşağıdaki belgeler gerekiyor.
1. dilekçe
2. tc kimlik nolu kimlik ve fotokopisi
3. tüvtürk belgesi ve fotokopisi. (sanıyorum aslı emniyet müdürlüğünde kalacak fotokopisi muayeneden geçerken tuvturk tarafından görülecek veya verilecek)
4. ruhsat (yukarıdaki 5. madde)
ve tabii ki hatayı trafik sube yapmış olmasına ragmen ruhat değişimi için 58 TL. (para olmadan olmaz)

gelelim kral ın sorusuna.
benim ruhsatta koltuk sayısı ve istihap haddinin her ikisi de 1 kişi yazıyor.
tuvturk ün verdiği belgede 1.1.25 - Araç özellikleri-koltuk sayısı farklı-agır kusur yazıyor.
istihap haddi de değişecek mi diye sordum. emniyetteki yetkili tüvtürkteki koltuk sayısına dikkat çekerek istenmemiş. dolayısı ile değiştirilmeyecek şeklinde cevap verdi.
yorumu size kalmış.
bana sorarsanız koltuk sayısı 1 yazıyor ise belgenin değişmesi gerek....

---------- Post added at 16:21 ---------- Previous post was at 16:16 ----------

serkan ünala cevap: tüm motosikletlerde 2 koltuk var. benim ki de 2 koltuklu zaten.
ben de senin gibi tek koltuklu diye düşünüyordum ancak tüm motosikletler 2 koltuklu ve iki kişilik...

yykrl
08 Haziran 2012, 10:48
Nihayet motosiklet muayenesini tamamlayabildim.
özetle:
Özellikle eski model motosiklet ruhsatlarında koltuk sayısı sorun çıkartıyor. geçen yıl sorun olmayan bu konu yüzünden bir çok motosiklet sürücüsü ruhsat değişimi yapmak zorunda. İstiap haddi şimdilik sorun çıkartmıyor. ancak muayene onay yeri dolmuş arkadaşların düzelttirmesinde fayda var.

Muayeneden önce ruhsatın kontrol edilip trafik ilçe amirliğinde ek 1 belgesi ile düzeltme yaptırması gerekiyor. TUV tespiti yapılırsa ek 1 belgesine gerek yok. Tüvün verdiği belge ek 1 yerine geçiyor.
ruhsat değişimi için e-devletten randevu alınıp, sube mudurluğunde doldurulacak dilekçe ve tc kimlik nolu kimlik fotokopisi ve kimlik ile muracaat yeterli. tabii bir de 58 TL....

bir de sık gördüğüm sorunlar şunlar.
1. bir çok arkadaş lambalarını kontrol etmiyor.
2. ekzostun sessiz bir ekzost olması gerekiyor veya susturucu takılmış olmalı.
3. şase numarasının yerini öğrenin yoksa çok zaman kaybediliyor.
4. (benim için) direksiyon kilidinin yerini öğrenin. 5. dakika direksiyon kilidini kilitlemeye çalıştım.
5. renkli park lambaları ve ışıklar sebebi ile bir çok arakadaş muayeneden geçemiyor. (minicik ısıklar sorun çıkartıyor.)

Konu sonlandırılmıştır. sorularınız olursa lütfen iletiniz.
Saygılar,

babaçi
08 Haziran 2012, 13:36
tek hüzmeli xenon farı olanlarda geçemiyor.direkt uzun yanmıyor, ağır kusurlu raporunu veriyorlar.orada düzelteyim hemen deseniz bile tekrar randevü almanız gerekir diyorlar.

Dusman
17 Temmuz 2012, 18:27
Sayın YYKRL
Aynı sıkıntı bende de oldu. Ataşehir trafik tescil dosya al ek 1 doldurt (hemen karşısında muameleci var dosya 3, ek1 7,5 tl) gel dedi.
Siz nerede düzelttirdiniz acaba ruhsatı. Kendi suçum olmayan bir şey için bir 10 tl daha saçma sapan ödemek istemiyorum.
teşekkürler, Saygılar

Nihayet motosiklet muayenesini tamamlayabildim.
özetle:
Özellikle eski model motosiklet ruhsatlarında koltuk sayısı sorun çıkartıyor. geçen yıl sorun olmayan bu konu yüzünden bir çok motosiklet sürücüsü ruhsat değişimi yapmak zorunda. İstiap haddi şimdilik sorun çıkartmıyor. ancak muayene onay yeri dolmuş arkadaşların düzelttirmesinde fayda var.

Muayeneden önce ruhsatın kontrol edilip trafik ilçe amirliğinde ek 1 belgesi ile düzeltme yaptırması gerekiyor. TUV tespiti yapılırsa ek 1 belgesine gerek yok. Tüvün verdiği belge ek 1 yerine geçiyor.
ruhsat değişimi için e-devletten randevu alınıp, sube mudurluğunde doldurulacak dilekçe ve tc kimlik nolu kimlik fotokopisi ve kimlik ile muracaat yeterli. tabii bir de 58 TL....

bir de sık gördüğüm sorunlar şunlar.
1. bir çok arkadaş lambalarını kontrol etmiyor.
2. ekzostun sessiz bir ekzost olması gerekiyor veya susturucu takılmış olmalı.
3. şase numarasının yerini öğrenin yoksa çok zaman kaybediliyor.
4. (benim için) direksiyon kilidinin yerini öğrenin. 5. dakika direksiyon kilidini kilitlemeye çalıştım.
5. renkli park lambaları ve ışıklar sebebi ile bir çok arakadaş muayeneden geçemiyor. (minicik ısıklar sorun çıkartıyor.)

Konu sonlandırılmıştır. sorularınız olursa lütfen iletiniz.
Saygılar,

eyup39
17 Temmuz 2012, 19:43
Sayın yykrl,benimde muayenem yaklaştı,ama peşpeşe yazdığın için herşey birbirine girmiş.Ben tam olarak ne yapmam gerektiğini anlayamadım.Benim ruhsatımdada 1 kişilik yazıyor.ilk ne yapıcam?Nereden randevu alıcam?(kendi ilçemdeki müdürlüktenmi)sonra ne yapıcam?(Ek1 belgesini oradan alıp sonra aynı yerden ruhsatımı yenileyeceğim)Tamamı tek randevuyla bir günde oluyormu?Özetleyip yazarsan memnun olurum.
Saygılar.

Dusman
17 Temmuz 2012, 20:33
Eyüp bey, Trafik tescil şubelerinden ruhsatınızı düzelttiriyorsunuz.
https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ den randevu almanız lazım. Yalnız ben 2 gündür, İstanbul ataşehir-kadıköy-üsküdar-ümraniye deniyorum, hep dolu çıkıyor.
Ataşehir İlçe emniyet-Trafik tescile 16:30 gibi gittim, Ruhsatın ilgili yaprağı değişecek dedim. Görevli memur, Ek1 ve dosya(muameleciden alınıyor. Dosya 3 tl, Ek 1 i de muameleci 7,5 tl ye dolduruyor), kimlik fotokopisi, Trafik sigorta fotokopisi al gel dedi.

Sayın YYKRL nin yazdığına göre tüv den koltuk sebebi ile geçemediyseniz, tüvden aldığınız belge ile ek-1 e gerek olmuyor.
Yakınınızda ki Trafik tescil şubesine gidin, halledersiniz.
Bir de 58 tl ruhsat yaprağının değişimine vereceğiz.

Saygılar.

eyup39
18 Temmuz 2012, 14:24
Eyüp bey, Trafik tescil şubelerinden ruhsatınızı düzelttiriyorsunuz.
https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ den randevu almanız lazım. Yalnız ben 2 gündür, İstanbul ataşehir-kadıköy-üsküdar-ümraniye deniyorum, hep dolu çıkıyor.
Ataşehir İlçe emniyet-Trafik tescile 16:30 gibi gittim, Ruhsatın ilgili yaprağı değişecek dedim. Görevli memur, Ek1 ve dosya(muameleciden alınıyor. Dosya 3 tl, Ek 1 i de muameleci 7,5 tl ye dolduruyor), kimlik fotokopisi, Trafik sigorta fotokopisi al gel dedi.

Sayın YYKRL nin yazdığına göre tüv den koltuk sebebi ile geçemediyseniz, tüvden aldığınız belge ile ek-1 e gerek olmuyor.
Yakınınızda ki Trafik tescil şubesine gidin, halledersiniz.
Bir de 58 tl ruhsat yaprağının değişimine vereceğiz.

Saygılar.

En yakın trafik tescil şubesine gidin diyorsunuz peki e-randevuyu alınca en yakın trafik tescil şubesinemi yönlendiriyor.randevuyu alıp gidice(tabi söylediğiniz belgelerle)birkerede işinizi hallediyormusunuz?
Saygılarımla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:03 ----------

En yakın trafik tescil şubesine gidin diyorsunuz peki e-randevuyu alınca en yakın trafik tescil şubesinemi yönlendiriyor.randevuyu alıp gidice(tabi söylediğiniz belgelerle)birkerede işinizi hallediyormusunuz?
Saygılarımla.
İlaveten bir sorum daha olacak,en yakın trafik tescil bürosunumu seçiyorum yoksa bağlı olduğum yerimi seçiyorum yada hangisini istersemmi.
Saygılarımla.

Dusman
18 Temmuz 2012, 16:28
e-randevuda istediğiniz yeri seçebilirsiniz.
Sanırım istediğiniz şubeye gidebilirsiniz.
1 günde hallolurmu bilemiyorum.

tuvturk
22 Mayıs 2017, 02:42
Tüvtürk (https://aracmuayenerandevu.com.tr/) randevu alma TÜVTÜRK araç muayene randevu almak için telefonla 0 888 233 0666 numara rezervasyon ve danışmanlık motosiklet hakkında herş