PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vizörü kapalı kaska arı girmesi

platipus
21 Mayıs 2012, 19:27
merhaba arkadaşlar
akşam motorumla tadını çıkara çıkara işten gelirken vizörü kapalı full face kaskıma arı girdi. bölünmüş otoyolda 80-90 km hızla gidiyordum, çıt diye bir ses duydum bir baktım karşımda bir bal arısı vizörün camına konmuş bana bakıyor. normalde arı acayip panikletir beni. allahtan yol da boştu fazla paniklemeden kenara çektim vizörü açtım kaskı çıkardım saldım hayvanı :) ama soksaydı veya bir anlık panikleseydim kaza sebebiydi. ucuz atlattık vesselam.

anlamadığım nokta boynuma falan da çarpmadan o arı nasıl girdi kaskın içine?

rapidhacker5
21 Mayıs 2012, 19:29
kaskiniz ses aliyor mu iceri aliyorsa cene altindan her halt giriyor ben bunu anladim

serseric
21 Mayıs 2012, 19:32
bende bir kere çevre yolunda acelem var yetişcem basıyorum biraz(scooter'ımla)70-80 derken çıt etti vizöre bişey çarptı boynuma yapıştı bi yanma hissettim sonra gömlek giymiştim enseye dogru yaanarak yürüdüğünü hissettim bir anda frenlere asıldım bıraktım kaza yapcaktım az daha hemen durdum ve çıkarttım attım ama tüm boynum bildigin kabardı arıymış meğersem ve en korktugum hayvandır aman allah korusun iki kere yaşadım bu olayı çok panikledim

rapidhacker5
21 Mayıs 2012, 19:33
bence buff takmak cozum olabilir

quezzap
21 Mayıs 2012, 19:36
Aman Allah korusun.

adem80
21 Mayıs 2012, 19:41
ben geçen yazmıştım. Bidaha yazayım madem konu açıldı. 100km gibi bi hızla gidiyorum. Göğsüme paat diye bişey çarptı aldırmadım. 1 km kadar gittim sakallarım kaşınmaya başladı. Sonra dudağımda bişey hissettim. Güçlüce puu dedim. Kaskın ön camına kocamaan bi eşşek arısı çarptı. Bu kırmızı olanlardan. Bi bal arısının 4-5 misli büyüklüğünde. Bi soksa ben direk nakavt. Kaskımın ön camının içinde geziyor. Nasıl durdum,nasıl camını açtım,nasıl kaskı kafamdan çıkardım hatırlamıyorum. Boynumdan kaskın içine girmiş eşşekoğlueşşek arısı. Yusuf yusuf nerdesin diye bağırdım. :sunny:

Karlıyollar
21 Mayıs 2012, 19:53
Olur böyle hatalar mt forum yardıma koşar :D Çok tehlikeli bir olay ya birde hızlı giderken düşünmek bile istemiyorum bende daha hiç olmadı Allaha şükür.

ozgurakman
21 Mayıs 2012, 20:15
kaskınızın delikleri ne büyüklükte, ayrıca çene kısmı çok açık olmamalı...
balaklava ve boyunda duracak şekilde buff giymek te arıdan böcekten soğuktan sıcaktan oldukça iyi miktarda koruma sağlar.
bkz: AEA
http://img.youtube.com/vi/Hvunr0meJt0/0.jpg

platipus
21 Mayıs 2012, 21:09
kask kapalı kask artı vizör de kapalı.kaskım o kadar rüzgar ve ses de almıyor normalde. hadi diyelim önce üzerime kondu sonra süzüldü desek dışarıdan kaska vurma sesini duydum ve bir baktım vizörde. boynuma falan da dokunmadı, vizörün kıyısından köşesinden girecek kadar küçük birşey de değil. normalde çok küçük sinekler gelip giriyor arada ama koca arıyı aklım almıyor, çözemedim bir türlü.

canerol
21 Mayıs 2012, 21:15
geçmiş olsun allahtan paniklememişsin benide 110 km hızla giderken boynumdan sokmuştu önce bişe hissetmedim ama sonra kaba kulak olmuş gibiydim...

Sepetçioğlu
21 Mayıs 2012, 21:34
Allah korumuş, iyiki sokmamış, çene bölümünden girmiştir kesin, çünkü benim kaskta çene kısmında parça var, arkadaşımı kinde yoktu taktım asvalt yolda toz vb. geliyordu gözüme. Buff güzel çözüm :cat:

Okur_tr
21 Mayıs 2012, 21:46
bence o daha önce içeri girmiştir, içerdeki hava akımına kapılıp kaksın icinden çarpmıştır vizore. sen onu duymussundur.

adem80
21 Mayıs 2012, 21:55
okur dostum ben yukarda yazdım. Benimkine eşek arısı girdi. Bal arısı niye girmesin?

Okur_tr
21 Mayıs 2012, 21:58
okur dostum ben yukarda yazdım. Benimkine eşek arısı girdi. Bal arısı niye girmesin?

ben de zaten sende girdiği gibi girmiştir demek istedim. çarpma sesini duydugu anda değil. yavaş ve sinsice girmiştir namussuz.

platipus
21 Mayıs 2012, 22:06
ya hakkaten düşünüyorum da bu motosiklet tehlikeli bir alet. kullanırken hem çok dikkatli olmak zorundasın hem panik ve heyecan yapmamak durumundasın hem sabırlı da olman lazım. daha 800 km yaptım motorla ama sanki başımdan bir dünya olay geçmiş gibi hissediyorum. esasen mükemmel bir şey; insana sabrı, dikkatin önemini, paniklememeyi ve hatta trafikteki kazmalara karşı sakin olmayı bile öğretiyor. dur bakalım daha neler göreceğiz.
ayağımızı denk alalım köpeği, arısı, minibüsçüsü-kamyoncusu, kuşu, yağmuru, soğuğu, daha aklıma gelmeyen bir sürü etken. herkes-herşey düşman bize :P

adem80
21 Mayıs 2012, 22:06
yukardakı fotodaki gibi boyuna atkı,bişey sarmak lazım. Kaskın boyun kısmı tamamen kapalı olur.

platipus
21 Mayıs 2012, 22:09
yukardakı fotodaki gibi boyuna atkı,bişey sarmak lazım. Kaskın boyun kısmı tamamen kapalı olur.
aslında sabah giderken balaklava taktım, akşam hava güzel diye takmadım. neyse ki sokulmadık.
geçmiş olsun dileklerini ileten arkadaşlara da teşekkürler.
motor üstünde en önemli iki şey dikkat ve metanetmiş. şimdilik 800 km de bu kadarını öğrendim :)

GP500-1st
22 Mayıs 2012, 00:10
Benim 100 km ile giderken ve arkamda artçımda varken gözümün yan tarafından tıkır tıkır yürüyerek gözümün içine karınca girdi:cherry:

Ben kaşıntıyı ve gelişini hissedip nekadarda göz kırpsam engelleyemedim...sakince durabildim allahtan yoğunluk yoktu. ben vizöre giren sinek sanmıştım.

Gözümü ne kadar yıkadıysam çıkmadı, ben çıktı zannedip öyle sürmüşüm:P akşam 11'de göz kenarından çıktı merhum.

Nerden geldi derseniz molada kaskları kaldırma koymuştuk orda binmiş:cherry:

platipus
22 Mayıs 2012, 12:05
ya arkadaş bu nasıl iştir anlamadım. hadi dün boynumdan girdi diyelim bu sabah da aynı şekilde bir baktım arı dalmış içeriye.balaklava vardı, boynum tamamen kapalıydı, vizör de kapalıydı ve gözlerinden tanıdım aynı arıydı :) sanki bana bir şey anlatmaya çalışıyor ya da beşelten gezip tozma peşinde, kaçak yolcu. neyseki bu sefer daha yavaştım ve tecrübeliydim :) gene sokulmadım ama üçüncüde kaçışım yok gibi. işe bak yaa

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:02 ----------

ya arkadaş bu nasıl iştir anlamadım. hadi dün boynumdan girdi diyelim bu sabah da aynı şekilde bir baktım arı dalmış içeriye.balaklava vardı, boynum tamamen kapalıydı, vizör de kapalıydı ve gözlerinden tanıdım aynı arıydı :) sanki bana bir şey anlatmaya çalışıyor ya da beleşten gezip tozma peşinde, kaçak yolcu. neyseki bu sefer daha yavaştım ve tecrübeliydim :) gene sokulmadım ama üçüncüde kaçışım yok gibi. işe bak arkadaş ya!

Seko
22 Mayıs 2012, 12:10
Arı girince kenara çekip durmaya gerek yok. Genelde cama yapıştığından vizörü açınca rüzgardan uçar gider.

luthier76
22 Mayıs 2012, 12:10
Otobanda bacağıma yapışmıştı bir tanesi (kot vardı) İğnesini çıkarmış, sokmuşta kota. Hafif bir acı hissedip durdum ve arıyı söktüm yerinden. Bu olay 250 li hızlarda oldu. O gün bugündür tırsarım. Bir reflexle ters bir hareket yapsanız o hızda, hadi eyvallah dünyaya...

possi
22 Mayıs 2012, 12:17
ya arkadaş bu nasıl iştir anlamadım. hadi dün boynumdan girdi diyelim bu sabah da aynı şekilde bir baktım arı dalmış içeriye.balaklava vardı, boynum tamamen kapalıydı, vizör de kapalıydı ve gözlerinden tanıdım aynı arıydı :) sanki bana bir şey anlatmaya çalışıyor ya da beşelten gezip tozma peşinde, kaçak yolcu. neyseki bu sefer daha yavaştım ve tecrübeliydim :) gene sokulmadım ama üçüncüde kaçışım yok gibi. işe bak yaa

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:02 ----------

ya arkadaş bu nasıl iştir anlamadım. hadi dün boynumdan girdi diyelim bu sabah da aynı şekilde bir baktım arı dalmış içeriye.balaklava vardı, boynum tamamen kapalıydı, vizör de kapalıydı ve gözlerinden tanıdım aynı arıydı :) sanki bana bir şey anlatmaya çalışıyor ya da beleşten gezip tozma peşinde, kaçak yolcu. neyseki bu sefer daha yavaştım ve tecrübeliydim :) gene sokulmadım ama üçüncüde kaçışım yok gibi. işe bak arkadaş ya!
Kaskı yada motoru bıraktığın yerde arı yuvası var

platipus
22 Mayıs 2012, 12:21
Arı girince kenara çekip durmaya gerek yok. Genelde cama yapıştığından vizörü açınca rüzgardan uçar gider.

bu sefer dünki tecrübeme dayanarak durmadım. yavaşladım, vizörü açtım uçtu gitti.
kask evde duruyor motor da içeride, güzergahım köy yolları, her yer börtü böcek ama yani nasıl bir ihtimaldir gelip kaskın içine dalabilmesi anlamıyorum. ha belki binlercesiyle tokuşuyoruz da birisi giriyordur içeri. iki gün üstüste olunca iyicene tırsıyor insan.
soksa bu kadar sakin olabilir miyim bilmiyorum ama