PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikte Kural Tanımazlık Had Safhada

Zıpkıncı
09 Mayıs 2012, 16:22
Arkadaşımı bankaya bıraktım. O gelene kadar bir kavşağa yakın bir yerde park edip bekledim. Kural ihlalleri gözüme çarptı ve rast gele ufak bir video çektim. O kısa zaman içinde bile o kadar çok kural ihlali gördüm ki, inanılmaz !!!!

http://www.youtube.com/watch?v=2eunS6FHZ3U&feature=youtu.be

80gün
09 Mayıs 2012, 16:27
scooterli olan iyiymiş, yollar onun...

ysn17
09 Mayıs 2012, 16:49
Yok artık :cyclopsan :sunny: Nasıl bir trafiktir öyle o :sunny:
kim nasıl kolayına geliyorsa öyle gidiyor valla..:pr:

Zıpkıncı
09 Mayıs 2012, 16:56
1- 0,19 dk. Elk. bisiklet ters yöne giriyor.

2- 0,45 dk. Beyaz kamyon U dönüşü yapıyor.

3- 0,58 dk. Karşıda ters yönden kasksız motorlu geçiyor.

4- 1,05 dk. Siyah getz sola dönüş yasağına rağmen dönüyor. Birde sinyal veriyor :) Allah razı olsun :)

5- 1,16 dk. En iyisi bu. Kırmızı motorlu kasksız ve ters yöne hızla dalıyor.

6- 1,23 dk. Kırmızı motorlu kasksız.

7- 1,27 dk. Siyah motorlu, artçısı kasksız.

1 dakika 30 sn içinde 7 tane ihlal. İnanılır gibi değil.

Ra_Messu
09 Mayıs 2012, 17:19
Yoksa Hindistan mı oluyoruz?

Tolga Can
09 Mayıs 2012, 19:00
Süpermiş, Bizim burdaki aparatif dağıtıcıları da kaskları şapka gibi takıyorlar. süper komik oluyor. :P
Sistem çökmüş yaw, caydırıcı ceza yokki, her türlü batmışız. Ağlayanımız yok. Bundan sonra kedi köpek cesedi gibi oluruz. Bakmadan geçip gider insanlar.. :salut:

Emodog
09 Mayıs 2012, 19:26
burası bornava stadının ordaki 4 yol ağzımı acaba ?

Zıpkıncı
10 Mayıs 2012, 10:06
Güzelyalı ilkokulunun inönü caddesi tarafı....

aquarist4
10 Mayıs 2012, 12:57
Dostum, Denizmen Durağı kavşağı her zaman böyle. Senin durduğun yerin hemen yanındaki büfede babamla oturup çay içeriz zaman zaman. Bir keresinde yine ordayız, scooter'lı su dağıtıcısı ve yolcu taşıyan minibüs gözümüzün önünde birbirine girdi. Tabii babamda hemen laf hazır "görüyor musun motorsiklet kazasını" dedi soktu lafı. O sırada bende arkadaşın Fazer 8'i var :)

Nedense ebeveynler hep motorsikletlileri suçlu göstermeye meyilli, 4 tekerlilerde hiç suç yok, onların sahibi sütten çıkmış ak kaşık sanki. Fakat onlara da hak vermemek mümkün değil, kural ihlali yapanların çoğu küçük motorsiklet kullanıcıları (kuryeler, paket servisi yapanlar v.s.) . 600 cc.ve üstü kullanıcılar olarak yaptığımız kazalar ise daha azınlıkta fakat maalesef ölümcül sonuçlanabiliyor..

Çoğu zaman motorsikletliler trafikteki akışa ayak uyduruyorlar fakat dönüş yapan veya ana yola çıkış yapan araçlar motorsikletlileri ufak araç olarak görüp, yol hakkı motorsikletli de olduğu halde hareket edip motorun yol vermesini istiyor ve kazaya sebep oluyorlar. Çevredeki çok bilenler ise hemen koşup kameralara demeç veriyorlar "motorsikletli çok hızlı geliyordu, bilmem ne kadar fren izi var bak, duramadı" şeklinde.. Motorsiklet kullanıcısıyız ya suç elbet bizde. Bu kuş beyinliler (o koca kafada kuştaki kadar beyin olunca, kuşa yeten beyin o kfaya yetmiyor tabii :) kuşlar alınmasın ) frene bastığımız anda lastiklerimizin asfalta çakılacağını zannediyorlar herhalde.

Ben otomobil kullanırken daima çevremdeki motorsikletlileri güvene almaya çalışıyorum öncelikle, ben otomobilde daha az zarar görürüm diye düşünüyorum. Motorsiklet kullanırken ise daima yol hakkı diğerindeymiş gibi davranıyorum. Her 4 tekerlekli kullanıcısı benim gibi düşünmez değil mi?

Herkese güvenli sürüşler diliyorum..

canekin
10 Mayıs 2012, 14:42
Tüm araçlar sürekli hata yapıyor ancak motosikletlerin yaptıkları bazen dahada göze batıyor çünkü kolaylıkla ters yöne gidebiliyor, ani dönüşler ve zigzag lar yapabiliyor, kaldırımda son sürat gidebiliyorlar ve nekadar motosiklet kullanıcısı olsamda tüm bu tarz hareketlere fena uyuz oluyorum.

Bir de basit bir örnek vermek istiyorum, bir ihlal yapılırken bazısının neden daha çok tepki çektiği ile ilgili.

Sabah evden çıktım, minibüs caddesini keserek ara sokaklardan bsgdat caddesine ineceğim. Sabah o ışıklarda bazen uzun kuyruk oluyor ve sağlı sollu araç park ettiği içinde ışığı bekleyen araçları geçmek mümkün olmuyor ancak gidiş yönümdeki özellikle sol taraftaki kaldırım o saatte pek kullanan olmuyor.
Neyse bu esnada bir tanede kasksız tshirtlu 18 yaşlarında büyük ihtimal paketci bir genç te yanımdan geçti(kırmızıda duran araçlara doğru son hız) ve sağ tarafta biyerden geçmeye çalışırken ben sol kaldırımı kontorl ettim baktım 2 yönde de yürüyen yok. Yavaşça çıktım kaldırımda biraz ilerledim bir amca çıktı 10mt önümde kaldırıma. Kaldırım geniş 2 motorun bile yan yana geçebileceği kadar ama ben amcayı görünce kaldırımın iyice sağına yanaştım ve durdum. Amcacın geçmesini bekledim, amca bırakın bir söz söylemeyi gözüme bile bakmadı.
Ancak bu az önceki delikanlı benim peşimden kaldırıma çıkıp gelmiş ve hic durmadan kaldırımın ortasından gitmeye kalktı, amca bunu bir fırçaladı bir fırçaladı öyle kaldı.

Şimdi motosiklet kullanıyoruz diye bazı kaçamak lar çoğumuz yapıyordur ancak bunu yaprken asıl hakka sahip olanları rahatsız ederseniz tepki çekmemız çok normal.
Çünkü bende tepki veriyorum.
Kaldırım boşken yol çok doluysa bir 50mt geçmek için kullanırım ama 10km hızla giderim. Tutupta bütün yolu kaldırımdan geçmeye kalkarsak tabiki tepki alırız.

Empati kurmak her şartta faydalıdır.

aquarist4
10 Mayıs 2012, 15:48
Motorsiklet kullanırken olsun, otomobil kullanırken olsun daima diğer araç sürücüsü ya da bir yayaymış gibi düşünmeye ve diğer insanların haklarını gaspetmemeye çalırım. Motorsiklet sürücülerinde kızdığım davranışları sergilemekten kaçınırım. Belki bunda kulladığım makinenin boyutunun da etkisi olabilir ki 600'lük bir makine ile trafik sıkışık diye kaldırıma yönelmek hiç hoş olmaz diye düşünüyorum. Bunlar daha çok "Yunus"luk işler bence ama bu tür hareketleri kuryelik ve paket servisi yapan arkadaşlarda görüyorum ki hoşuma gitmiyor. Hoş, bir olaya yetişilmesi ya da aciliyet olmadığı durumda ne polisin ne de ambulansın geçiş üstünlüğü var. Bu düpedüz kural ihlali ve görevi suistimal oluyor. Bence diğer araç sürücülerinin bize saygı duymalarını beklemektense, bize saygı duymalarını sağlamalıyız. Hepimiz şunu der "ben de MTV. ödeyip zorunlu trafik sigortası yaptırıyor, vize harcı yatırıp vize yaptırıyorum, bende bir araç sahibiyim". Ama bunları söylerken bir kısım arkadaşımız da bolca kural ihlali yapıp, geçekleştirdikleri olumsuz hareket ve davranışları toplumun hepimize maletmesini sağliyorlar.. Lütfen kendimize saygı duyuralım..

shooteronur
10 Mayıs 2012, 23:40
http://www.youtube.com/watch?v=ZjneRGfJ2sg
burası izmir 35 :D
olur böle şeyler takmamak lazım :D şaka bi yana bi ceza yiyen bizmiyiz :jocolor:

maxi97
11 Mayıs 2012, 00:53
Tüm araçlar sürekli hata yapıyor ancak motosikletlerin yaptıkları bazen dahada göze batıyor çünkü kolaylıkla ters yöne gidebiliyor, ani dönüşler ve zigzag lar yapabiliyor, kaldırımda son sürat gidebiliyorlar ve nekadar motosiklet kullanıcısı olsamda tüm bu tarz hareketlere fena uyuz oluyorum.

Bir de basit bir örnek vermek istiyorum, bir ihlal yapılırken bazısının neden daha çok tepki çektiği ile ilgili.

Sabah evden çıktım, minibüs caddesini keserek ara sokaklardan bsgdat caddesine ineceğim. Sabah o ışıklarda bazen uzun kuyruk oluyor ve sağlı sollu araç park ettiği içinde ışığı bekleyen araçları geçmek mümkün olmuyor ancak gidiş yönümdeki özellikle sol taraftaki kaldırım o saatte pek kullanan olmuyor.
Neyse bu esnada bir tanede kasksız tshirtlu 18 yaşlarında büyük ihtimal paketci bir genç te yanımdan geçti(kırmızıda duran araçlara doğru son hız) ve sağ tarafta biyerden geçmeye çalışırken ben sol kaldırımı kontorl ettim baktım 2 yönde de yürüyen yok. Yavaşça çıktım kaldırımda biraz ilerledim bir amca çıktı 10mt önümde kaldırıma. Kaldırım geniş 2 motorun bile yan yana geçebileceği kadar ama ben amcayı görünce kaldırımın iyice sağına yanaştım ve durdum. Amcacın geçmesini bekledim, amca bırakın bir söz söylemeyi gözüme bile bakmadı.
Ancak bu az önceki delikanlı benim peşimden kaldırıma çıkıp gelmiş ve hic durmadan kaldırımın ortasından gitmeye kalktı, amca bunu bir fırçaladı bir fırçaladı öyle kaldı.

Şimdi motosiklet kullanıyoruz diye bazı kaçamak lar çoğumuz yapıyordur ancak bunu yaprken asıl hakka sahip olanları rahatsız ederseniz tepki çekmemız çok normal.
Çünkü bende tepki veriyorum.
Kaldırım boşken yol çok doluysa bir 50mt geçmek için kullanırım ama 10km hızla giderim. Tutupta bütün yolu kaldırımdan geçmeye kalkarsak tabiki tepki alırız.

Empati kurmak her şartta faydalıdır.

kaldırım kullanılır arkadaşlar.

eğer kaldırımı kullanmak zorunda kalırsam bir yaya gibi kullanıyorum.

önümdeki yaya hızında kullanıyorum. ne korna çalarım ne gaz veririm. hatta önümdeki yaya çok yavaşsa gaz debriyaj yaparken gazı fazla verme ihtimalim var diye boşa atıp ayağımla ittirerek gittiğim bile olur.

önümde yaya yoksa bile debriyajı bırakabilecek kadar hızlı oluyorum, 10 km falandır en fazla.