PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ninja 250R ilk çalıştırma problemi

masterabi
04 Nisan 2012, 09:16
Merhaba,
Henüz 10000km de bi ninja 250r aldım. ilk alıp kullandığımda fark etmedim ama bugünlerde çok dikkatimi çekiyor. problem mi bilmiyorum ama motoru ilk çalıştırdığımda (soğukken) yola çıkıyorum. hafif gaz verip ilerliyorum ancak gazı kapatsam dahi sanki yinede gaz açıyormuşum gibi gidiyor. devir saati 7bin-8binde kalıyor bir süre sonra devir düşmeye başlıyor ve normal rölantide çalışmaya devam ediyor. asıl sorum şu bu bir problem midir? yoksa motor soğukken, ısınıncaya kadar bu şekilde kalması normal midir? normale döndükten sonra trafikte sorun çıkmıyor, ne zaman ki motoru durdurup aradan saatler geçtikten sonra yeniden çalıştırırsam bu olayı yaşıyorum. sizden gelecek olan cevaplara göre servise götüreceğim. teşekkürler.

canicellat
04 Nisan 2012, 09:28
Motorsiklette ilk çalıştırmada otomatik jigle devreye girdiğinden belli bir ısı derecesine çıkana kadar yüksek devirde çalışır.

Raphae1
04 Nisan 2012, 09:33
Motosikleti, ilk çalıştırdığında birkaç dakika ısınmasını beklemeden kulanırsan, motor hem çabuk aşınır hemde ömrü kısalır. Yalnız devirin 7-8 bınde olması fazla. 1500-2bin den fazla olmaması lazım. Bizim motorlarda 7-8 bınde kalkıs yapmaya kalksak. direk tekere hatta taklaya kalkar. :D

safakk
04 Nisan 2012, 10:01
gaz kolu takılı kalıyor olmasın?

Bana kalırsa gaz telini kontrol edip yağlamakda fayda var

Zıpkıncı
04 Nisan 2012, 10:16
gaz kolu takılı kalıyor olmasın?

Bana kalırsa gaz telini kontrol edip yağlamakda fayda varSadece soğukken dediğine göre gaz teli değil sorun sanırım. Ninja da beyin var mı? Varsa sanırım beyinden...

masterabi
04 Nisan 2012, 10:17
biraz daha açıklayayım. motoru ilk çalıştırdım elim debriyajda devir sayısı 2000dev/dk. sonra kavrayıp yola çıkıyorum biraz biraz gaz veriyorum devir 5000-6000-7000 sonra debriyajı sıkıyorum fren yapıyorum devir sayısı 6000-7000 de kalıyor. ( sanki sabit gaz veriyormuşum gibi) bir süre sonra devir yavaş yavaş düşüyor. debriyaj sıkılıyken 2000dev/dk da kalıyor ve gaz sesi yok oluyor.

tel sıkışma olayını bende düşündüm bu yüzden motoru çalıştırmadan önce gaz açıp kapadım bir süre kol yaylanmasında bir sorun göremedim. buna rağmen yukarıdaki olay yine de oluyor.

@canicellat bugün motoru ısıtıp deneyeceğim bakalım aynı şey olacak mı? daha önce GT250R kullandım onda böyle bir sorun yaşamıyordum. o yüzden garipsedim. gt250R enjeksiyonlu 2008 modeldi. ninja 2010 model.

Syanur
04 Nisan 2012, 10:31
@masterabi; Gaz kestikten sonra kaç saniye 6-7000 devirde kalıyor söylememişsin ama bu normal bir duruma benzemiyor. Otomatik jikle ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Eğer motoru hareket ettirmeden fazlasıyla ısıtıp yola çıkarsan belki bu durumu yaşamazsın ama bu da sorunu gidermez tabi. Bence Ninja kullanıcıları başlığında bir sor bunu, herkes benzer şeyler yaşıyorsa bu bir sorun değildir.

masterabi
04 Nisan 2012, 10:35
@masterabi; Gaz kestikten sonra kaç saniye 6-7000 devirde kalıyor söylememişsin ama bu normal bir duruma benzemiyor. Otomatik jikle ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Eğer motoru hareket ettirmeden fazlasıyla ısıtıp yola çıkarsan belki bu durumu yaşamazsın ama bu da sorunu gidermez tabi. Bence Ninja kullanıcıları başlığında bir sor bunu, herkes benzer şeyler yaşıyorsa bu bir sorun değildir.

sanırım yaklaşık 2dk sürüyordur. motor üzerinde olduğum için süre bana uzun geliyor da olabilir :S

safakk
04 Nisan 2012, 10:56
Sadece soğukken dediğine göre gaz teli değil sorun sanırım. Ninja da beyin var mı? Varsa sanırım beyinden...

Belki gaz teli blr yere sıkıştığı için geç bırakıyordur diye düşünmüştüm ama tabii beyinden de kaynaklanıyor olabilir :)

overcloud
04 Nisan 2012, 18:01
otomatik jikle takılı kalıyor. bende de 1 - 2 defa olmuştu.

jikle devredeyken motor sürmemen lazım ya da motor çalıştıktan sonra 1 - 2dk çalışıp ısınmasını bekle, sonra sürüşe geç.

tek çözüm budur.

ayrıca ilk çalıştırma anında elcik ile gaz vermene gerek yok, sadece marşa bas. motor zaten elcik ile ilk anda kendiliğinden otomatik olarak gaz veriyor (elini elciğin üzerine koymana bile gerek yok).

Syanur
04 Nisan 2012, 18:33
sanırım yaklaşık 2dk sürüyordur. motor üzerinde olduğum için süre bana uzun geliyor da olabilir :S

Yuh diyorum, sen gazı bırakıyorsun ve motor en az 1dakika 6~7000 devirde mi çalışıyor debriyajı sıktığında ? 2saniye olmasın o?? :)

sapo
05 Nisan 2012, 06:47
ninjada beyin yok ki enjeksiyonlu olanlar haric..sizin beyin dediginiz cdi .. cdi yi kapilar gurubu diye yorumlayabiliriz.mesela motor viteste iken marsa basarsaniz motor calismaz fakat motor viteste ve debriyaj basili ise marsa basip calistirirsiniz.yada motor yan ayakta iken calistirirsiniz fakat yan ayagi acik vaziyette unutup motoru surmeye calisirsaniz vitese taktiginiz anda motor stop eder bu tur durumlari kontrol etmek icin uretilmis bir sistem motosikletin yakiti gaz yemesi ateslemesi ile hicbir alakasi yok hakiki beyin enjeksiyonlu motorlarda mevcuttur o ayarlar benzin hava karisimini gaz kolunu sensor vasitasi ile olcum bicim hepsi beyinde yapilir ha fakat ninja enjeksiyonlu ise dediklerimin hepsini unut cunki benim motor ninja 250 2009 model karburatorlu

masterabi
06 Nisan 2012, 13:06
Yuh diyorum, sen gazı bırakıyorsun ve motor en az 1dakika 6~7000 devirde mi çalışıyor debriyajı sıktığında ? 2saniye olmasın o?? :)

hemen yuh deme yahu! senin dediğin gibi bir durum olsa bir sorun olduğu düşünülmez ve bu başlık açılmazdı dimi;)

dreamkiller
08 Nisan 2012, 17:57
Masterabi selam.. Konu basligina yazim dedim cevabi..

Bizim motorlarda en cok dikkat etmen gereken konu motorun isitilmadan hareket edilmesi. Over in dedigi gibi calistirinca 3 4 dakika bekle ve hararet ibresi ilk centige yaklastiginda hareket et.. O zaman sorunun kalmadigini goreceksin.. Eger hareket etmen gerekirsede 4000 5000 devirlerde kullanmalisin isinana kadar.. Bu sorunun ne oldugunu tam olarak bilmiyorum ama otomatik jikleden dolayisi ile ecu dan oldugunu dusunuyorum bende.. Saygilarimla..

cihangir151
08 Nisan 2012, 18:09
jikle ulaşabildiğiniz bir yerdeyse iki kablolu soketi olacak onu çıkarıp devre dışı bırakın sorun tekrarlamıyor ise sıkıntı jikleden olabilir.

masterabi
13 Nisan 2012, 23:19
orjinal egzostu takıp denedim sorun yok. çalıştır sür. ama performans egzostta 2dk ısıttıktan sonra normale dönüyor. sanırım motorun ısınması, performans egzostta 2dk fln sürüyor. yani sorun olarak kabul etmemek gerek.