Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

TVS Apache RR 310 modeli tanıtıldı (Foto Galeri + Video)

Motovento
    REKLAM ALANI
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Aynı kalıptan farklı boylarda parça çıkar. Özellikle plastik enjeksiyon parçalarında hammadde veya ortam farkından dolayı sürekli böyle sorunlar görülür. Talaşlı imalatta da kesici takımın aşınmasından dolayı veya kalibrasyon bozulmasından dolayı ölçü şaşabilir.

Proses kontrolünün yanında yüzde yüz kontrol diye bir şey de vardır. Bazı parçalar tek tek kontol edilir.

Bahsettiğim farklılığa dair şöyle bir örnek vereyim;
    Diyelim ki BMW ile TVS ortak gösterge kullanıyorlar ve bu göstergenin çerçevesini bir yan sanayi firmasına yaptırıyorlar. BMW bu firmaya parayı basıyor ve diyor ki "Benim göstergem çok kaliteli olsun bana vereceğin parçanın ölçüsü 0,1 milimetreden fazla şaşmasın.". TVS diyor ki "Bizim bütçe daha kısıtlı biz 0,3 milimetreye kadar tolerans veriyoruz."
    Çerçeveyi üreten firmanın enjeksiyon makinasında bir gün bir sorun oluyor ve ürünlerin ölçüsü yavaş yavaş şaşıyor. Kalite personeli durumu farkettiğinde bakıyorlar ki 0,1 milimetreden 0,7 milimetreye kadar hatalı üretilmiş parçalar var. İşte bu durumda parçaları ayıklayıp en düzgün olanları BMWye, kabul ettirebildiği kadarını TVSye, kabul ettiremediğini ise geri dönüşüme gönderiyorlar.
    Bunun sonucunda aynı kalıptan çıkmalarına rağmen BMW'nin göstergesi TVS'nin göstergesinden daha kaliteli olmuş oluyor.

Ana sanayi otomobil firmasında çalışmış olduğunuza göre bunu görmüş olmanız lazım. Yan sanayiden gelen parçaları hiç ölçmediniz mi? Ölçünce her parçanın ufak boyut farklarının olduğunu veya başka kalite problemlerinin olduğunu görmediniz mi?
    jimi_hendrix ve Norton772 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BMW 310R ve TVS 310RR aynı fabrikadan iki farklı isimle çıkan aynı motosiklet. Kaliteli olana BMW logosu koyuyorlar kaliteyi tutturamazlarsa TVS logosu.

Motosiklet parçası üreten fabrikalarda üretilen ürünler her zaman aynı kalitede olmaz. Bazen makinadan hatalı parça da çıkar. Bu hatalar bir yere kadar tolare edilir. Mesela 100 milimetre olması gereken bir parçayı BMW 99-101mm arasında kabul eder 102 milimetre olanı reddeder. İşte bu 102 milimetre olan parçayı TVS çöpe atmak yerine "Mis gibi parça atılır mı lan müsrifliğe gerek yok. Onu bulamayan da var." diyerek kendi motosikletine takar. Bu şekilde aynı fabrikadan çıkan aynı ürünler kalite standartları farklı olduğu için farklı kalitede olmuş olur.

Özetle diyeceğim şu ki bu motosiklette BMW ile aynı parçalar var diye BMW kalitesinde olacağını sanmayın sakın. Yine TVS kalitesindedir bu. Tabii TVS'nin dandik olduğunu da iddia etmiyorum. Diyorum ki bir BMW değil.
    Yeminle dislike butonu aradım 2018 yılına giricez admalar marsa insan taşımayı düşünüyor ama benim ülkemde hala defoluysa ucuz marka endi motoruna takmıştır diyen adam çıkabiliyor vay anasını be
    erhanmehmet bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Bune adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeminle dislike butonu aradım 2018 yılına giricez admalar marsa insan taşımayı düşünüyor ama benim ülkemde hala defoluysa ucuz marka endi motoruna takmıştır diyen adam çıkabiliyor vay anasını be
    Defolu ürün ayrı yüksek toleranslı ürün ayrıdır. Defolu parçayı motora taksan çalışmaz zaten.

Senin mantığına göre hiçbir marka diğerinden aşağı değil. Neticede kimse kendi motorunda dandik parça takmak istemez. O halde niye yamaha kullanıyorsun da çin malı kullanmıyorsun?

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Defolu ürün ayrı yüksek toleranslı ürün ayrıdır. Defolu parçayı motora taksan çalışmaz zaten.

Senin mantığına göre hiçbir marka diğerinden aşağı değil. Neticede kimse kendi motorunda dandik parça takmak istemez. O halde niye yamaha kullanıyorsun da çin malı kullanmıyorsun?
    başkan bu adamlar seni niye bu kadar yoruyorlar :D

ufak bir örnek; racing motosiklet karenajları pahalı olur ve bazıları yan sanayi denilen kalitesiz karenaj satın alır ve motoruna takar fakat vida yerleri ufaktan şaşmış olur ve parça zar zor oturur. bu durumda karenaj orjinal parça ile aynı kalitede olabilir fakat boy olarak uymadığı bariz ortada olur ve bu yüksek tolerans ile kabul edilmiş bir parça diyebiliriz.

yani bende konu hakkında bilgi sahibi değilim ama yüksek kalite üretimlerde parça ayıklamanın çok olduğunu duydum. yani samsung ürettiği telefonlarda telefon kasasından elektronik çiplerine kadar belli bir tolerans ile ayıklama yapar ve aynı şekilde iphone markası da öyle yapar fakat birisi üretilen parçaların yarısından çoğunu eler iken diğer marka ise çoğu parçayı kullanmayı tercih eder.

bu durumda samsung telefon alır ve elinizle bükersiniz ve "gacır gucur" ses gelir fakat iphone markasında ise oldukça zorlamanıza rağmen "tık" ses duymayabilirsiniz.

aynı şey elektronik çiplerindede geçerli olacak ki iphone sistemi kolay kolay çökmüyor çünkü kullanılan parçalar en sağlamları. adnroid ise bazı telefonlar ios akıcılığını yakalayabilir yada yaklaşabilir diyelim çünkü şansa onlarda çok düşük tolerans parçalarının denk geldiği bir model telefonda olabilir.

.........eeee işte dünya böyle, bazıları leb.... demeden leblebiyi anlar fakat bazı insanlar ise 40 dereden su getirtir adama ama yine anlamazlar.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Apple ın çoğu parçasını samsung üretiyor bilin istedim hatırlarsanız apple ın kasaları bükülüyordu veya jet blacklar direk çiziliyordu unutmayın ki samsung yarı iletken sektöründe lider konumda

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Apple ın çoğu parçasını samsung üretiyor bilin istedim hatırlarsanız apple ın kasaları bükülüyordu veya jet blacklar direk çiziliyordu unutmayın ki samsung yarı iletken sektöründe lider konumda
    evir çevir konu yine belirli tolerans ile ayıklanan parçalara geliyor dimi? samsung tab 3 aldık yeğenime ve teyzemde samsung not 3 yada 2 vardı ve kasası öyle gacır gucur etmiyordu.

ben temsili olarak söyledim.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    kasanın büyüklüğüne bağlı olmasın o ? plastik gacırdayan telefonları kimse sevmezdi ama darbeyi sönümlerdi metal yada alüminyum gibi çatırt diye ekrana darbeyi iletmezdi note 3 kullanmış biri olarak söylüyorum

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    BMW 310R ve TVS 310RR aynı fabrikadan iki farklı isimle çıkan aynı motosiklet. Kaliteli olana BMW logosu koyuyorlar kaliteyi tutturamazlarsa TVS logosu.

Motosiklet parçası üreten fabrikalarda üretilen ürünler her zaman aynı kalitede olmaz. Bazen makinadan hatalı parça da çıkar. Bu hatalar bir yere kadar tolare edilir. Mesela 100 milimetre olması gereken bir parçayı BMW 99-101mm arasında kabul eder 102 milimetre olanı reddeder. İşte bu 102 milimetre olan parçayı TVS çöpe atmak yerine "Mis gibi parça atılır mı lan müsrifliğe gerek yok. Onu bulamayan da var." diyerek kendi motosikletine takar. Bu şekilde aynı fabrikadan çıkan aynı ürünler kalite standartları farklı olduğu için farklı kalitede olmuş olur.

Özetle diyeceğim şu ki bu motosiklette BMW ile aynı parçalar var diye BMW kalitesinde olacağını sanmayın sakın. Yine TVS kalitesindedir bu. Tabii TVS'nin dandik olduğunu da iddia etmiyorum. Diyorum ki bir BMW değil.
    Adamların elinde 10.000 tane şasi var ama üretime geçemiyorlar. Niye biliyor musun? Hatalı parça üretilmesini bekliyorlar da ondan. : ))))

Motosikleti
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adamların elinde 10.000 tane şasi var ama üretime geçemiyorlar. Niye biliyor musun? Hatalı parça üretilmesini bekliyorlar da ondan. : ))))
    Yav aklınız yok fikriniz var. Ben kasten mi kalitesiz yapıyorlar dedim? Adamlar mecburen motosikletleri kalitesiz yapıyorlar çünkü bmw kadar kaliteli yapmaya kalksalar bmw fiyatına gelecek ve satış yapamayacaklar.

Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Yav aklınız yok fikriniz var. Ben kasten mi kalitesiz yapıyorlar dedim? Adamlar mecburen motosikletleri kalitesiz yapıyorlar çünkü bmw kadar kaliteli yapmaya kalksalar bmw fiyatına gelecek ve satış yapamayacaklar.

Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.
    Hemen seviyeyi düşür aferin

Motosikleti
    1998 electra glide
    Fiyatı abartı olmaz ise alınır Türkiye de

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    BMW G310R 29bin lira zaten. Bu olsa olsa 20ye gelir. 20ye de zor gider.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    O değilde 30 bin ver bmw al sonra tvs gelsin egzozuna kadar neredeyse aynı ürünü 20 bine satsın.Bir amblem 10 bin...İşte biz buna emperyalizm diyoruz.

Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    25 yasındayım ve Yaklaşık 100bin km'dir motosiklet kullanıyorum. 6 sı japon 7 motosikletim oldu ama en çokda japon olmayan ama yedek parça ve servisi en ucuz olan bajaj 200ns'den birşeyler öğrendim çünkü düşmekten hiç korkmadım. Eğer bu motosikletin yedek parçası ucuz olacaksa ve 18/19 bin aralığında gelirse benzin tüketimiyle belimi büken 600f imi satıp bunu alacağım. Ben düşmek istiyorum öğrenecek çook şey var daha :D
    araltı bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R-25

Hocam yanlış anlamayın ama söyledikleriniz çok anlamsız. Şimdi 310 modelinin kalitelisi bmw , dandiği tvs. Peki yan modeli olmayan markalar en ufak kabul edilemeyen parçaları çöpemi atıyor? Ayrıca motor kısmını tvs üretiyor diye diğer parçalarda aynı ham madde , aynı boyayı kullanacak diye bir kaide yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:58 ----------

Alıntı Keoma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O değilde 30 bin ver bmw al sonra tvs gelsin egzozuna kadar neredeyse aynı ürünü 20 bine satsın.Bir amblem 10 bin...İşte biz buna emperyalizm diyoruz.
    Sekil şemal aynı olabilir ama aradaki kalite farkı ne olacak peki? Mercedesin bir kaç modelinin motorunu renault yapıyor ona bakılırsa. Sonuçta en kaliteli marka/modeller bile çinde üretim yapıyor ama kalite olarak dünyalar kadar fark var.

Motosikleti
    Alıntı erhanmehmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki yan modeli olmayan markalar en ufak kabul edilemeyen parçaları çöpemi atıyor?
    Evet atıyorlar ve aynı zamanda daha kaliteli parçalar üretecek yeni teknoloji makinalar kullanıyorlar. Bu durum maliyeti arttırıyor. Bu yüzden japon markaları çin markalarından daha kaliteli ve daha pahalı. Bazılarının iddia ettiği gibi bir logoya 10.000 lira vermek gibi bir durum yok.

Atılan parçalar için ana sanayi firmaları yan sanayiye ödeme yapmıyor. Bozuk çıkan bir ürünü mağazaya iade eder gibi yan sanayiye geri veriyorlar. Bu durumdan zarar eden yan sanayi de mecburen kaliteli parça üretmek zorunda kalıyor. Tabii yan sanayi firmaları daha yüksek kalitede parça isteyen ana sanayi firmalarına daha yüksek fiyat teklifi verdikleri için dolaylı olarak ana sanayi ne kadar kaliteli parça isterse o kadar para vermek zorunda.

Norton772 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio
    Evet atıyorlar ve aynı zamanda daha kaliteli parçalar üretecek yeni teknoloji makinalar kullanıyorlar. Bu durum maliyeti arttırıyor. Bu yüzden japon markaları çin markalarından daha kaliteli ve daha pahalı. Bazılarının iddia ettiği gibi bir logoya 10.000 lira vermek gibi bir durum yok.

Atılan parçalar için ana sanayi firmaları yan sanayiye ödeme yapmıyor. Bozuk çıkan bir ürünü mağazaya iade eder gibi yan sanayiye geri veriyorlar. Bu durumdan zarar eden yan sanayi de mecburen kaliteli parça üretmek zorunda kalıyor. Tabii yan sanayi firmaları daha yüksek kalitede parça isteyen ana sanayi firmalarına daha yüksek fiyat teklifi verdikleri için dolaylı olarak ana sanayi ne kadar kaliteli parça isterse o kadar para vermek zorunda.
    dediklerinde %100 haklisin. isin icinde olmayana anlatmak biraz zor. hemen kaliteli ve dandik diye dusunuyorlar. oysa ki tolerans olcusu ve tabii ki uretilen motorun tesadufen hangi tolerans araligindaki parcadan uretildigi de kullandigi urunu dogrudan etkiliyor. dolayisiyla bir hata yada ariza olasiligi buna gore de artis yada azalis gosterebiliyor.

Motosikleti
    MT07
    Ya traş yapmayın....Fuara gidip motoru inceleyen arkadaşlar var mı? Varsa onların görüşlerini alalım.
    araltı bunu beğendi.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs

Ben fuarı ziyaret ettim bana kalırsa adamlar başarılı bir çalışma yapmışlar bu senede tvs bu motorla patlar gibime geliyor BMW ile birleşip bir motosiklet çıkarmışlar işin içinde bmw varsa kaliteli bir modeldir diye düşünüyorum

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)