Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Kanuni Tiger 250 [Test]

Motovento
    REKLAM ALANI
    Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150

Enduro'yla geçen 2 haftanın ardından kendi motosikletimle bir süre hasret giderip, 2 hafta kadar da Kanuni motosikletlerin büyük ağabeyi Tiger ile yollardaydık. Elimden geldiğince sürüş izlenimlerimi paylaşmaya çalışacağım.

Kuralkan yine oldukça hızlıydı ve test motosikleti konusu konuşulduktan yarım saat-1 saat sonra bana dönüp istediğim zaman teslim alabileceğimi belirttiler. Motosikleti teslim alacağım kişinin ise Zaman gazetesi için motosikleti test eden sitemizin de üyesi borty olduğunu öğrenince daha da sevindim, ve borty'nin Acıbadem'deki cafesine doğru yola çıktım ve keyifli bir muhabbetten sonra motosikleti teslim alıp eve dönüş yolundaydım.
    Ben özellikle uzun sisybarı ve ilginç, kıvrımlı motor koruma demirlerine meraklıydım Tiger'ın, fakat bunlar standart aksesuarlar olmadığından test için temin edilen modelde de yokmuş.

borty'nin de anlatımıyla öncelikle gösterge panellerini ve kumanda kollarını incelemeye başladım. Farın üzerinde sadece tripmetre&odometre içeren ve vites göstergeli bir kilometre saati mevcut, devir göstergesi ise deponun üzerie yerleştirilmiş.

Sol kumanda koluna uzun/kısa far switch'i, sinyal switch'i, korna, jigle ve dörtlü flaşör kolu yerleştirilmiş, dörtlü flaşör koymak güzel bir düşünce olmuşsa da her fren yapışınızda stop lambasına bağlı olduğundan yanmaya başlayan sinyallere alışamadım doğrusu.

Sağ kolda ise engine run/off switch'i, ateşleme düğmesi ve kapalı-park-far konumlu anahtar bulunuyor.

Üzerinde 400'den fazla kilometre katedeceğim Tiger'da ilk hareket anında kendini hissettiren; kalkış için gaz elciğinin cömertçe çevirilmesi gerektiğiydi. Kısa süren o yolculuk boyunca ise özellikle Tiger'ın sesine hayran kaldım, iki tarafa yerleştirilmiş çift egzozdan çıkan tok ve iilgi çekici bir sesi var Tiger'ın.

Daha sonraki günlerde Tiger'la aldığımız yolları uzatmaya başladıkça artan hız değerleri de gelmeye başladı. Düz yolda Tiger alışılmışın dışında bir hıza çıktığınızı hissettirmeden ve çok da uğraşmadan 140-150 km/h gibi hızlara ulaşıyor. Bu hıza çıktığınızı ise titremesi rahatsız eden gidondan anlıyorsunuz. Her hızda ve her devirde var olan vibrasyon özellikle yüksek hızlarda verdiği rahatsızlığı artırarak dayanılmaz bir el bırakma isteğini de beraberinde getiriyor. Titreşimli dediğim kardeşi Enduro'dan sonra Tiger bu hızlarda titreşim nedir gösteriyor ve Enduro 200'ün titreşimini arattırıyordu. Ama hız sınırları içerisinde keyifli bir yolculukta, bu derece rahatsızlık hissetmeden ani hızlanma ve sollamalarda ise son derece rahatça altınızdaki gücü kullanarak seyredebiliyorsunuz.

Tiger'ın iddialı olduğu bir konu da fren konusu, çift diskli ön fren ciddi anlamda iyi frenliyor ve alışmak zaman alıyor. Ayağınıza göre ayarlanabilen vites pedalının ulaşımı ve kullanımı oldukça rahat. Modelde mevcut olan bir diğer şey de kolutk altı bölme, arkadan anahtarla açılan ve havaya kalkan tüm koltuğun altında pek de büyük sayılmayan, fakat içine avadanlık ve el kitapçığının konulabileceği plastik bir bölme var.

Yakıt sarfiyatı konusunda ise haklı olarak Tiger kardeşlerinden biraz daha açgözlü, devirli kullanımlarda ise teknik verilerinde verilen 3,86L/100km değerinin de üstüne çıkarak 4L/100km'yi bile zorlayabiliyor.
    El kitapçığında bir sayfada benzin lambası yandığında depoda 1,2 L yakıt kalmış olacağı, bir diğer sayfada bunun 1,6 L olacağı yazılı, bu karmaşanın arasında yolda kalmak kaçınılmazdı tabii ve pet şişedeki yedek benzine muhtaç durumda kaldık 1 kere. Ayrıca Tiger'ın benzin musluğu alışılmış olduğu gibi 3 kademeli(açık-yedek-kapalı) değil sadece 2 kademeden oluşuyor.

Sele konusuna geldiğimizde ise kesinlikle Tiger üzerinde rahatınız yerinde olacak. Konforlu seleye arka süspansiyonun etkisi de eklenince yol boyunca üzerinde, evinizde, kendi koltuğunuzdaymış gibi rahat edecek ve köprü üzeri gibi sarsıntılı yollarda atlı karıncadaymış hissi veren yaylanmayla eğlenebileceksiniz. Yolcunun görüşlerine geldiğimizde ise selenin konforundan memnun olduğunu fakat aldığı rüzgarın etkisinden ve titreşimden kaynaklı rahatsızlıktan bahsediliyor. Bu arada sürücü ise kesinlikle arkasındaki yolcunun varlığından rahatsız olmuyor.

Kısacası motosikletin türünün ve amacının farkında olarak çok çok yüksek hızlar ummayarak keyifli, konforlu yolculuklar peşindeyseniz, bunun yanı sıra yolda da tıkanmamak, ezilmemek istiyorsanız, sollama ve gerekli durumlarda ivmelenmelerde etkili, yol boyunca da rahat ve ilgi çekici Tiger sizin tercih edebileceğiniz bir motosiklet.

Olcan IŞIK
    olcan138
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    olcan138
    Test yazısı için teşekkür ederiz olcan... Tiger performansını beğendiğim fakat kalitesi konusunda pek bilgimin olmadığı bir motosiklet...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

SAKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    milletin bas bas bağırdığı sorunlu bir makinaya sen "Tiger sizin tercih edebileceğiniz bir motosiklet." demişin, komisyon mu alıyon he
    büyük para büyük araba büyük kalçalı kızlar, tek düşündüğüm yalnız bunlar(üstü açık mercedes içi kız dolu)

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kuzenim de var Tiger.. Her$eyi iyi guzel, sesi gercekten etkileyici fakat vibrasyonu yuksek devirlerde cok rahatsiz edici..
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    @ sakal ;

Bence sen kızları düşünmeye devam et, yorum da yapma, takıl kafana göre... Yaşam felsefen de imzan da ki olsun..

Olcan teşekkürler...
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    SAKAL, modelin Tiger olduğunu okudun mu acaba? Yoksa Racer da Kanuni, Cheeta da Kanuni, onların kullanıcıları mutsuzdu, bu da sorunlu makinedir deyip mi yazdın?
    Uzun süredir, on binlerce kilometredir Tiger kullanan tanıdıklarım var, onların yorumları da motosikletten memnun oldukları, vibrasyondan, kronik 1-2 sorundan başka şeyden şikayet etmedikleri yönünde.
    Şimdi bunu okuyunca Tiger 250 kullanıcıları konusunun rastgele birkaç sayfasına baktım, orada da Tiger sahibi olmayan birkaç kişinin Tiger alınmaz, Kanuni'ye bakılmaz yazılarına karşı, kullanıcıların "İyi tarafı var, kötü tarafı var, ama alınmaz dedirtmeyiz." tartışmaları söz konusu.
    Tabii ki bu modelde de herhangi bir Çinli'de (ve seyrek de olsa başı çeken markalarda bile, örneğin Aprilia) çıktığı gibi şans eseri sorunlu bir modele rastlanabilir, ama bu kadarla da model asla karalanmamalı.

Ben 2 hafta kadar kullandım Tiger'ı, karşılaştığım iyi yanları da kötü yanları da yazdım, kimseyi de Tiger almaya zorlayacak değilim, kafasında soru işaretleri olanlara biraz çözüm olabilirse bana yeter.

Son olarak "...Tiger sizin tercih edebileceğiniz bir motosiklet." cümlesinin başı var, okur da ona göre yorum yaparsan memnun olurum.

SAKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Alıntı olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SAKAL, modelin Tiger olduğunu okudun mu acaba? Yoksa Racer da Kanuni, Cheeta da Kanuni, onların kullanıcıları mutsuzdu, bu da sorunlu makinedir deyip mi yazdın?
    Uzun süredir, on binlerce kilometredir Tiger kullanan tanıdıklarım var, onların yorumları da motosikletten memnun oldukları, vibrasyondan, kronik 1-2 sorundan başka şeyden şikayet etmedikleri yönünde.
    Şimdi bunu okuyunca Tiger 250 kullanıcıları konusunun rastgele birkaç sayfasına baktım, orada da Tiger sahibi olmayan birkaç kişinin Tiger alınmaz, Kanuni'ye bakılmaz yazılarına karşı, kullanıcıların "İyi tarafı var, kötü tarafı var, ama alınmaz dedirtmeyiz." tartışmaları söz konusu.
    Tabii ki bu modelde de herhangi bir Çinli'de (ve seyrek de olsa başı çeken markalarda bile, örneğin Aprilia) çıktığı gibi şans eseri sorunlu bir modele rastlanabilir, ama bu kadarla da model asla karalanmamalı.

Ben 2 hafta kadar kullandım Tiger'ı, karşılaştığım iyi yanları da kötü yanları da yazdım, kimseyi de Tiger almaya zorlayacak değilim, kafasında soru işaretleri olanlara biraz çözüm olabilirse bana yeter.

Son olarak "...Tiger sizin tercih edebileceğiniz bir motosiklet." cümlesinin başı var, okur da ona göre yorum yaparsan memnun olurum.
    Ben yazıyı zaten okudum, okumazmıyım hiç, fakat tiger larda elektrik sorunu varmış genelde, ben birazda espiriye vurmak istedim, üzdüysem özür dilerim.
    Sen test yapıcan diye zaten sana sorunlu motosiklet vermezler diye düşünüyorum.
    büyük para büyük araba büyük kalçalı kızlar, tek düşündüğüm yalnız bunlar(üstü açık mercedes içi kız dolu)

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Güzel bir yazı olmuş olcan138. Katılamadığım tek nokta Düz yolda Tiger alışılmışın dışında bir hıza çıktığınızı hissettirmeden ve çok da uğraşmadan 140-150 km/h gibi hızlara ulaşıyor. cümlen oldu. Belki kullandığın Tiger'de dişli değişimi olmuştur.

Kanuni Tiger güzel motosiklet.Parası olanlar için bildik markalar (Honda-BMV) tavsiye edilir. Kanuni varken kimse Çinli almaya heveslenmemeli kanaatimce.

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Kullanırken çok da zorlamadım "140 göreyim, haydi şimdi de 150" diye, buna rağmen kendimi kaptırmış seyrederken, titreşimle kendime gelip göstergeye baktığımda 140 km/h okunuyordu birkaç kez. Motorda dişli değişimi olduğunu sanmıyorum ama hiç de bakmadım, en kısa zamanda sorar, teyid eder ve buraya yazarım.

E.Gülbeyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    guzel test tesekkür ederim olcan138

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    @SAKAL, Tiger'larda elektrik aksaklıkları veya örneğin zincir korumadaki yamulmalar görülebiliyormuş, bundan bahseden kişiler var, yine de bu senin
    Alıntı SAKAL adlı üyeden alıntı
    milletin bas bas bağırdığı sorunlu bir makinaya sen "Tiger sizin tercih edebileceğiniz bir motosiklet." demişin
    demen için haklı bir sebep değildir bence.
    Sen test yapıcan diye zaten sana sorunlu motosiklet vermezler diye düşünüyorum.
    Ayrıca ben motosikleti bir önceki test kullanıcısından aldım ve 1000 km'nin üstünde, periyodik bakımı yapılmamış haldeydi...

ben birazda espiriye vurmak istedim, üzdüysem özür dilerim.
    Üzülmedim, kırılmadım, ciddiye bile almadım ama diyeceklerini biraz daha ölçüp tartıp öyle söyleseydin memnun olurdum.

@by_moto; teşekkür ederim.

Ulgio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Moderatörlerden ZEALSUN 150-19 ve KANUNİ CARACAL ın da testini yapmalarını istiyoruz bir an önce.Dikkate almanız için ne yapmam gerekiyor söyleyebilir misiniz

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    @Ulgio; Caracal testi kısa süre sonra yapılacak, 150-19'un da bol sayıda kullanıcısı mevcut, ulaşmak istediğin her türlü bilgide yardımcı olacaklardır, ama yine de test için iletişim kurarız.

Motosikleti
    tabanvay
    tiger kullandım bi süre... kakışları falan çok ağır bi motor ama uzun yolda kaptırdığı zaman durdur durdurabilirsen kendini...

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Semih, sen sadece arka frenle mi durmaya çalıştın yine? Ön fren fazlasıyla güzel ve hızlı tutuyor...
    Ben de geçen Cheeta kullandım bir süre...

Mesaja Ek: "Kendini" kelimesini "kendileri" okumuşum, yanlış yorumlamışım, şu durumda hak veriyorum sana...

Motosikleti
    tabanvay
    üle alın bakalım benim her lafımı kafaya ... şukanuniden bi kurtuluyum görürüm sizi ::D Allan keewaycisi motörcü adam zor şartlara hazır olmalı kardeşim önfrenin patlasa napacan be ona hazırlanıyom bi arada arka frensiz gezmiştim

bbaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşalar bu tip motorlarsın performansı genelde aynı fakat tiger250'de kullanılan motorun yanılmıyorsam suziki gn250 motoru ile aynı olduğunu duymuştum görüntü olarak diğer çinliler ile arasında bariz bir fark var tüm çinlilerdeki civata dökülme sorunu yüksek vibrasyon bu motosiklettedemevcut

alacağınız çinlide önemli olan size yakın olan servisi tanıdık bildik yıllardır bu işi yaptığını bildiğiniz sağlam bir tamirci ise gözünüzü kırpmadan o motosikleti alın kanuni,mondial,çelik,zealsun regal raptor marka savunuculuğu yapmanın bir anlamı yok hepseinde belirli bir üretim ve kalite standartı yok önemli olan bakımlarını ve gerekli hallerde tamirini yapacak ustanın becerisidir

HULK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tiger 250 Kanuni
    11 bin KM devirdiğim Tiger 250 motorumdan hiç şikayetim yok, daha "tık" bile demedi... Her türlü yolda ve ortamda kullandım, artçılı ve yüklü dünya yere gittim... 50 YTL depo fulleniyor ve 550 km yol yapıyorum. Performans dişlisi taktığım için vibrasyon konusu çoktan bitti. Aynı gösteriş ve güçte aynı paraya sıfır alınacak başka marka ve model varsa hiç durmam alırım. Ama kendi sınıfında en iyi motor... Sevgiler...
    Hayat hoştur, gerisi boştur
    Al motorunu her yerde koştur

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Alpaslan abi hoşgeldin, her yerde Tiger hakkında görüş alacaksan HULK'la görüş dedirtecek kadar ün yapmışsın, aynı şeyleri ATV turunda da anlatmıştın...
    Nice 11000 kilometrelere...
    Görüşmek üzere...

ceset57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar bende kanuninin 150 seyhan tipim motorunu kulandım ne alakası var diecek olursanız şöyle izah edim kanuni genel olarak ii bi motor hata uzun zaman çoğu japondan daha ii çekişi var ama aldığım bir duyuma göre ilk ücretiz bakım parasını kuralkan karşılamadığı için bazı servislerin motoru bıraktırıp sonrada hiç ilgilenmeden teslim ettikleri söylenmişti benim motorumda bi süre sonra vites dişlisinde sıyırtırmaya başladı büyük ihtimalle bu sebepten die düşünüorum kanuni almayı düşünenler varsa bu konuda çok dikkatli olmalı
    doğruysada yanlışsada motorunu uzun uzun kulanmak isteğen arkadaşlar bildikleri servise götürmelerini tavsie ederim iii sürüşler

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler