Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Aceminin, acemiye ekipman tavsiyeleri(Kask, mont ve dizlik içerir)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    JuliusneefsJD
    Bir süre önce aranıza katıldım ve yazılarınızı okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalıştım.Öncelikle ekipmana ne kadar önem verilmesi gerektiği bilincine burada tam olarak ulaştım.Ben de sirkülasyonu bozmamak adına edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum.Motosikletten önce ekipmanlarımı tamamlıyorum.Onlar da şunlar, buyurunuz...
    1-MT Revenge Kask

Özellikleri:
    · Malzemesi: Polikarbon
    · Türü : Kapalı Kask (Full Face)
    · Kaskın ağırlığı: 1450 gr.
    · Kaç farklı kabuk boyutu: Çoklu Kabuk Boyutu
    · Güvenlik sertifikaları: UN ECE REG 22.05 Sharp*****
    · Dahili Güneş vizörü: Yok
    · Çizilmez cam ya da UV filtreli cam: Var
    · Havalandırma kanalları: Ön Hava Girişleri ve Arka Hava Çıkışları
    · Çene bağlantı sistemi: Mikrometrik
    · Yıkanabilir ve çıkarılabilir astar: Var
    · Çene rüzgar pedi ve burunluk: Var
    Sanırsam kaskın o bağlantı yerindeki numaraların üretim tarihleri ile alakası yok.Bu yüzden kaskın çıkarılabilir pedlerini çıkarttım.İçinde tam da aradığımız üretim bilgisi tarihi var.(Bir çok hatta tüm kasklarda orda yazıyor olmalı)

Satıcıya üretim tarihini sorduğumda ''Bu kask daha geçen ay geldi'' dese de üretimi görüldüğü üzere 2013 Haziran ayı.Neyse ki problem oluşturacak bir tarihte üretilmemiş.
    Bu da arka taraftan kaskın görünüşü.Mat siyah aldım siyah aşığı olduğum için.Arkada bir havalandırma tahliye kanalı mevcut.

GENEL DEĞERLENDİRME:Kask ağır sayılmaz.Malzeme kalitesi iki günde elimde kalacak gibi görünmüyor.Vizör fiyatı kaskın yarısı kadar neredeyse.Artçı olarak kaskı kullandım.Rüzgar sesi duyuluyor evet ama hiçbir rahatsızlık çekmedim.Uzun yolda kullanacağım.O zaman buraya yeni bir yorum da eklerim, daha sağlıklı olur.
    2-Strom yazlık mont:
    Marka adının Türkçe'sini bulamadım.Satın aldığım yer özel yaptırttığını yada ithal ettiğini söylemişti sanırım.Montun önden görünümü:

İçinde çıkarılabilir yağmurluğu var fakat resimde çıkartılmış halinde görüyorsunuz.Bu da arkadan görünümü:

GENEL DEĞERLENDİRME:Mont hafif.CE serfitikalı omuz, dirsek ve sırt korumalı.Yağmurluğu çıkartıp kullanırken açıkçası dirsek korumalıkları rahatsızlık verdi biraz.Korumalığın bittiği nokta kolu tahriş eder gibi bir durum var.Yazlık montlarda durum böyle mi bilemiyorum sonuçta ince bir kumaşa sert bir koruyucu madde koyuyorsun.En güzel artılarından biri duruşu.Kesimleri hoşuma gitti.Çok ferah bir mont diyemem.İçinde pişmesemde ferahlık yoktu.Zaten motor üstünde sürekli rüzgar yediğimiz için sıkıntı olmuyor.
    3-Tech90 dizlik:
    Epeyce tercih edilen bir dizlik.Benimde tercih etmemin sebebi pantolon altına giyilebilmesi oldu.Dizi ve biraz da alttaki kemiği kapatıyor.

Buda netten bulduğum bir görüntü:
    GENEL DEĞERLENDİRME:Açıkçası koruyacağı falan yok doğru düzgün bence.Fakat hiç takmamaktan bin kat daha iyi olduğuna inanıyorum.Buna alternatif olarak pantolon altına giyilmeyen dizikler var.Açıkçası onların da hiç koruyacağına inanmıyorum, dayanıksız bir plastik yapıda gibiler.Belkide dizliğe iyi para vermek gerekiyor, alışverişten bunu çıkarttım birazda.Çok pratik, diz yapısına uygun.Ha rahat mı, pek değil.Pantolon altına giyen adam nerdeyse gün boyu onla gezmesi gerekir.Yürüyüşe biraz engel oluyor.E her güzel şeyin bir de kötü yanı, o da tam olarak bu işte...
    ÜRÜNLERİ ALDIĞIM FİYATLAR VE MAĞAZALARI
    Tech90:Motoplus Kadıköy-50 TL
    Strom Mont+Mt Revenge Kask:Motodor Kadıköy-380 TL
    Toplamda 430 TL'ye alışveriş yaptım.Eldivenim eksik kaldı, onu da tamamlayacağım.
    Umarım ''Bütçem az, ne önerirsiniz?'' sorularına ve benim gibi ne alacağını bilemeyenlere bir klavuz olabilmiştir.Zaten bu paralara da çok alternatif bulamazsınız.Özellik olarak benzer yakınlıktadır fakat X değil Y markadır.Herkese bu koruma ekipmanlarına ihtiyaç bıraktırmadan kazasız iyi sürüşler dilerim...
    Lucas ve murad13 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    murad13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DERBİ GPR 125
    dostum hayırlı uğurlu olsun allah daha iyilerini nasib etsin.
    bi ricam daha olacak kaskı tek sürüşte test edip buğu havalandırma gürültü vs konusunda izlenimlerini ayrıntılı yazarsan benim için aşırı iyi olacak

http://www.motocapro.com/MT-Kask-Revenge-Limited-Evo-Kirmizi-Mavi-Beyaz-Kapali-Kask-Sharp-5,PR-2873.html şu modele içim çok ısındı yabancı sitelerde de kötü bişey bulamadım açıkçası mt kasklar hakkında

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/mt-revenge 5 yildiz dogrusu hic beklemedigim birsey. Bu siteden istediginiz kaskin nasil olup olmadigina da bakabilirsiniz. Kask iyi ucuz ve guzel gorunumlusunu ariyordum. Bana gore bu kesinlikle harika
    murad13 bunu beğendi.

murad13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DERBİ GPR 125
    Alıntı Mr.Yldrmdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/mt-revenge 5 yildiz dogrusu hic beklemedigim birsey. Bu siteden istediginiz kaskin nasil olup olmadigina da bakabilirsiniz. Kask iyi ucuz ve guzel gorunumlusunu ariyordum. Bana gore bu kesinlikle harika
    testlerden geçenlere bakabiliyoruz fakat buğu ses vizor vs yönlerini yani kullanıcı konforu için ekstra olan yönleri biz kendimiz halledecez ama evoyu gözüme kestirdim
    DÜŞERSEN ÖLÜRSÜN DEMEDİMMİ !!!

Motosikleti
    JuliusneefsJD
    Kullanımdan ilk izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.
    Kask sanırım benim kafa yapıma uygun değil.57 cm kafa, M beden kask.kulakların biraz üstündeki yerlere acitacak kadar baskı yapıyor.kaskı ilk takarken bunu hissetmiyordum ama yarim saatlik bir surusten sonra dayanılmaz hale geliyor.Buğu yapıyor fakat buğu yapmama özelliği olan her kask buğu yapar sanırım. Motor 100 cc ve 0 km rodaj kurallarını uyguladığım için max 60 km çıktım.ses konusunda sorun yok.dizlikler de kullanışlı çok daraltmiyor.

Alıntı Janne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanımdan ilk izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.
    Kask sanırım benim kafa yapıma uygun değil.57 cm kafa, M beden kask.kulakların biraz üstündeki yerlere acitacak kadar baskı yapıyor.kaskı ilk takarken bunu hissetmiyordum ama yarim saatlik bir surusten sonra dayanılmaz hale geliyor.Buğu yapıyor fakat buğu yapmama özelliği olan her kask buğu yapar sanırım. Motor 100 cc ve 0 km rodaj kurallarını uyguladığım için max 60 km çıktım.ses konusunda sorun yok.dizlikler de kullanışlı çok daraltmiyor.
    Umarim bunlada gerek kalmadan devam ettirirsin surusunu. Mt revenge kask aklimda mont 2.ci el alicam eldivenle dizlik pekte o kadar kafaya takilacak bi durum degil diye dsunuyorum.

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    ls2 ff351 kask kullanıyorum
    onda da iç köpük beyaz
    üstüne siyah boya sikmislar
    bildigin buzdolabı köpüğü
    4 yıldız aliyor bu arada

asıl malzeme pahali kasklarda olan
    yumuşak,
    tirnakla kolayca iz birakilabilen
    ama darbe emiciligi cok yuksek olduğunu düşündüğüm malzeme

dış kabuk sharp yildizini artıran etken sanırım

bazıları kask cok saglam olmamalı darbe de patlamali yuksek basinci ice iletmemeli diyor

dizlik konusunda hatta koruma konusunda paraya kiyin derim
    dizlik olmasina rağmen dizimde yara oldu
    sungeri kalin olmali bence

bir de dizligi ice giyin kolay cikmasin kaza aninda

body armour tavsiye ederim guven veriyor koruması

omuz korumaya cok dikkat edin

en onemlisi yola göre sürün
    iniş viraj falan yavas sürün
    maceraya atilmayin
    ucuz kahramanlıklar yapmayin
    gaza gelmeyin
    Adventure58 bunu beğendi.

Motosikleti
    JuliusneefsJD
    Güncel olarak eklemek istedikleri:
    *Tech90 dizlik çoğu pantolonum için uygun değil.skinny pantolonlar ile motora elveda oldu benim için. Skinny giyen bay ve bayanlar bu dizlige hic bulasmayin.O pantolonlardan vazgecemeyip dizliksiz bindigim çok oluyor çünkü.
    *Ah su ekipmanları yaninda taşımak işkence oluyor bazen.Montta sırt koruması olunca elinizde tutarken bile cins oluyor hic bukulmedigi için, bilirsiniz...Mont için problem yok ama, malzemesi kaliteli.
    *Kask ise beni maalesef üzdü çünkü kafa ölçüm M olduğu halde kask kafa yapıma uygun değil.Fakat bunu bir acemi olarak o anda anlayamadım. Açıkçası anlaşılması da zor çünkü yarim saatten sonra rahatsızlık vermeye başlıyor.Paraniza önem veriyorsaniz ve pişmanlık yasamak istemiyorsanız komik gelecek belki de ama utanmayin, mağazada gerekirse kafada kask yarim saat oturmaya çalışın.O kask birkac haftaya açılır muhabbeti bu olayla çok farklı. Bu direk açılması pek de mümkün olmayan kısımda oluşan bir sorun.Kaskı aldığım yerle görüştüm, içindeki strafordan baskı yapan noktayı tespit edip ufak bir traslama yapin, güvenlik acisindan da problem olmaz dedi.Ses olayına gelirsek, 90 km hızda deneme şansım oldu.Sorun falan yok arkadaşlar almak isteyenler şüphe duymasın

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    -Marushin rs888 5 yıldız modelini kullanıyorum ne bir aerodinamik ne de başka bir problemle karşılaştım. vizörü kırdığım için hafif karartılı vizör aldım çok kullanışlı
    -prohel in 4 mevsim ceket ve pantolonu yazın çok sıcaklarda bunaltıyor ama kışın ayazında bile güzel koruyor.
    -alpinestars s1 eldivenleri yeni aldım 2-3 kere kullandım. biraz hareketi kısıtlıyor ama zamanla açılacaktır.
    -yazlık fox enduro eldivenlerim vardı çok güzel beyaz renkli ve kozmetik olarak şık ve korumalı eldivenlerdi bir yıkamada perti çıktı söküldü kullanılmaz hale geldi.
    -alpinestars smx2 botlarım sıcaklarda bile giyiliyor hava alıyor kaymıyor soğuk rüzgar su geçirmiyor. deri olmaları güzel.

yazlık ceket arıyorum buradan kullanım tavsiyeleri geldikçe fikirlerim oturacak

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Sana şöyle yardımcı olayım;

"kullandığımız kasklar" diye bir başlık açılmıştı, oraya yazmıştım, istersen mesajlarımdan bulabilirsin. LS2 FF351 kaskımı almadan önce XL ya da XXL mı alsam diyordum, L aldım şimdi bol desem yeridir. Yanakların sıktığını ise diğer kaskı kullanınca anladım. Ayrıca görüşü acayip darmış.

1-2 ay oluyor Nolan N-44 Storm Siyah aldım. Almanya'da mağazada her boyu rengi vardı tek tek denedim. Buraya gelince mağazada kafamda 10 dakika taktım. Çok güzel dedim aldım. Daha ilk uzun yolumda, İzmir-Karaburun 90 km., acıdan ağrıdan ölecektim. Yolda kaskı parçaladım. Aynı şekilde kulaklarımın ucunu köpük eziyordu. Ve sünger çene arkası-kulak altı kısmına baskı yapıyordu. Sünger 2 parçaymış. 1 kat çıkarınca rahatladım. Köpük ise 2 parçanın birleştiği yerde kot farkından ötürü kulağımı eziyormuş. O kısmı başparmağımla ezerek ikisini birbirine eşitleyip düz bir hale getirdim. Şimdi 10 numara. Hatta LS2 takınca rahatsız oluyorum rüzgardan, gürültüden, buğudan, kısıtlı görüş alanından.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    n44ten sonuç olarak memnun musunuz, yoksa yaptığınız değişikliklerle mi adam oldu. Bir de parçaladım derken sonra bir tane daha mı aldınız?

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    N-44'ten sonuçta çok memnunum. Yaptığım değişiklikler sadece kaskın kafama tam uyması içindi. Kask güzel ama kafama oturmamıştı. Parçalamaktan kastım da, yolda öyle bir ağrı yaptı ki, uygun bir yerde sökebildiğim tüm parçalarını söküp, kaska zarar vermeden ya da özelliğini bozmadan, kafama uygun hale getirdim. Hem kaskı nasıl söküp takacağımı, N-com taksam ya da yıkasam nasıl yapacağımı da öğrenmiş oldum.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

İlk başlarken genelde güvenliği önemser ve ekipmanları tamamlamaya çalışırız, uygun olsun doğru ekipmanı,bütçeme uygun bir şekilde alayım isteriz.Dikkat etmemiz gereken bi şeyi unuturuz, alışverişi yapacağımız kimse..Kafanıza kaskı taktığınızda aa bu senin bedenin,bu tam oldu,bak çok uygun sözlerine inanmayınız.Kask konusunda ne kadar bilgim var,karşımdakinin ne kadar bilgisi var sözlerini de, zira kask bedenim xs olmasına ragmen elime l beden kask tutusturulup,bu senin bedenin,sana olur diyeni bile görmüştüm..

Tek verilecek tavsiye,önce bilgi edinmek,modelleri belirlemek ve modeller hakkında araştırma yapmaktır. Kask mı alacağız,kask bedenim nedir sorusunun cevabından emin olmakla başlayabiliriz. Bilinene göre, kask markalarına göre,modellerin bedenleri de değişmekte,bi markanın xs si size uygunken,başka bir markanın s si uygun olabilir, bu yüzden ürünü denemekte önemlidir.Yapabiliyosanız ve çevrenizde motor ekipmanları ile ilgili bilgili birileri ile alışverişi tamamlamak en güzelidir.
    MASTER_10 bunu beğendi.

Uygun maliyetlerle kask ve onerebileceginiz ful koruma 4 mevsiik montlari onerirmisiniz rica etsem yeni baslayacagim motora 12 eylül ehliyet sinavim var 1 hafta sonra motorumu alicam ama ilk ekipmanlarimi tamamlamam gerek yardimci olabilirmisiniz

Motosikleti
    JuliusneefsJD
    2 yıla yakındır hala aynı ekipmanları kullanıyorum. Güncel yorumlarım şunlar:
    Kaskı denemeden almayın. Denerken de tereddütlü yaklaşın. Kafama oturur zamanla derken kaç yıl oldu hala belli noktaları aşırı baskı yapıyor ve zamanla acı veriyor. Onun dışına bir eksiğini göremedim. Bu da bir eksik değildir belkide.
    Mont ve dizlik hala ilk günkü gibi. Severek kullanmaya devam ediyorum.

Motosikleti
    Pulsar NS150
    herkese selam..
    ekipman için öneri almak istiyorum.
    şöyle bi liste yaptım kendimce, bi değerlendirirseniz sevinirim.
    artçılı bineceğim için her şey çift olucak. 1700 TL CİVARI BÜTÇEM VAR
    motor kısmetse: 150ns pulsar

KASK: LS2 FF320 Stream Güneş Vizörlü Kask (Mat Siyah) + Pinlock FİYAT:340 tl
    MONT: Prohel Colombia FİYAT:291 ARTÇI MONTU: Prohel Diva YADA Prosev 7192 bayanmontu FİYAT:270 tl
    ELDİVEN: Prosev Deri Eldiven FİYAT:99 TL
    DİZLİK: Venom Motor Diz Koruma Vn-07 Mafsallı FİYAT:55 tl

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı kaan5 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkese selam..
    ekipman için öneri almak istiyorum.
    şöyle bi liste yaptım kendimce, bi değerlendirirseniz sevinirim.
    artçılı bineceğim için her şey çift olucak. 1700 TL CİVARI BÜTÇEM VAR
    motor kısmetse: 150ns pulsar

KASK: LS2 FF320 Stream Güneş Vizörlü Kask (Mat Siyah) + Pinlock FİYAT:340 tl
    MONT: Prohel Colombia FİYAT:291 ARTÇI MONTU: Prohel Diva YADA Prosev 7192 bayanmontu FİYAT:270 tl
    ELDİVEN: Prosev Deri Eldiven FİYAT:99 TL
    DİZLİK: Venom Motor Diz Koruma Vn-07 Mafsallı FİYAT:55 tl
    kaskı siyah, hele ki mat siyah hiç almayın, görünülebilirlik trafikte biz hayatta tutacak önemli bir konu. Aşağıda bir örnek foto var.

kaan5 ve Ertugyigit bunu beğendiler.

Motosikleti
    Pulsar NS150
    görünürlüğü montun rengi ve yansıtıcılarıyla halletsem bile siyah kask sıcak havalarda dahada bunaltıcı olabilir belkide.

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Acı olanda şu ki insanımız bir hevesle alıyor sonra ekipmansız biniyor.

Hayırlı uğurlu olsun kardeşim. Kazasız belasız...

Motosikleti
    Pulsar NS150
    teşekkürler bi kesinleştirebilsem hangi ekipmanları alıcağımı hayırlısıyla giyerim her motor kullanımında

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)