Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Zincir Yağlarkan Kopan Baş Parmak...

Motovento
    REKLAM ALANI
    DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sakın motoru çalıştırıp zincir temizlemeye kalkmayın. anahtar kontakta değil cebinizde olsun ki çoluk çocuk gelip siz temizlerken marş falan yapmasın. bu iş ciddi tehlikelidir !

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osırıs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende en son motor 1.viteste çalıştırıp temizlemiştim ama uzun saplı (20 cm) fırça vardı,elimi zincire asla değdirmedim ve temizledikten sonra stop edip bezle sildim/yağladım.. Ama bundan sonra onu da yapmicam artık... Arkadaşımıza büyük geçmiş olsun,nihayetinde hepimiz her an potansiyel tehlike altındayız

Ozanonur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en son bende zinciri yağlarken yağdanlığın başını kaptırmıştım dişliye allahtan zincir gevşekti benim biraz birşey olmadı ama bu arkadaşın başına gelen olaydan sonra artık ne zaman yağlarım bilmiyorum bayağı üzüldüm

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ALLAH şifa versin bundan sonraki yaşamında da eksikliğini hissetmeden yaşamayı kolay kılsın RABBİm. Çok geçmiş olsun.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    zincir yağlama deriz, basit görürüz ama nelere malum oluyor görüyoruz. konu eski fakat arkadaşa geçmiş olsun diyorum.

baki_95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH 'Drift' Mondial 150 Mc-X 'Roadracer
    arkadaşlar meraba benimde başıma gelen bu olayı anlatmak istedim benzinliğin birinde motorumu güzelce yıkayıp parlattıktan sonra zincirimi kontrol etmem gerekiyodu motorlu kurye oldugum için hergün motor üstündeyim ve bu zincir bakımı bizim için önemli bişey neyse motorun zincirini yağlarken yolun karşı tarafında bi patlama sesi duydum kafayı kaldırmamla bir tırın yol kenarında L şeklini aldıgını gördüm patlama o kadar siddetli olduki bedenim sarsırdı lastiği gümledi büyük ihtimalle sonra zincirimi yağlamaya devam o tırın yanında sağında solunda olabileceğim aklıma geldi allahım sen beni ve bütün motorsiklet kullananları koru dedim tam 1 dk sonra yola çıkıp işime gidecektim zinciri yağladım titiz oldugum için zincirin üstünde kalan fazla yağları bi bezle sileyim dedim motor 5. vitesde rolantide sehbada çalışıyor bezle zinciri temizlerken birden kıtırtttt diye bi ses motor stop etti parmağım koptu ilk başta şaşırdım o an işime nasıl gideceğim geçti aklımdan ne yapacağım şimdi diyip diğer elimle başparmagımı sıktım tırnağın çıktıgı yerden sonrası yok hemen pompacıların odasına koşup abi ambulansı arayın parmagım koptu dedim hepsi parmagımı görünce korktu telaşlandı allah razı olsun beni sakinleştirmeye çalıştılar parmagımı bi iple bağlayıp kanamasını durdurdular geriye kalan parçaya bakmaya gittiğimde kopan parçayı yerde göremedim hemen motoru boşa alarak tekeri geriye dogru cevirirken kopan parmagımın parçası bezle beraber yere düştü daha sonra parçayı buzların içine koyduk ambulans geldi bindim hastaneye giderken anneme ve iş yerime durumdan haberdar ettim hastanede giriş işlemleri yapıldıktan sonra sanki parmagım kopmamıs sadece kesilmiş gibi iki dikişlik işi varmıs gibi davranıyor hemşireler doktorlar çok sinir oldum o duruma hastaneye geldikten 10 dk sonra felan film çektiler sonra popoma bi iğne yedim 10 dk sedyenin üstünde kıvrandım parmagımın acısını unuttum 15 dk sonrada beni odanın içine aldılar parmagı uyuşturdular baya bi canım acıdı doktor kopan parcayı geri dikemeyeceklerini söyledi neden diye sordugumda çok parçalanmıs diksek bile tutmaz dedi sonra kırılan kemiğin ucunu bildiğimiz eye gidibi bişeyle ucunu ovalleştirdiler doktor dikmeye başladı 10 dk oldu daha dikiyor kaç dikiş attın abi dedim sayamadım ama tahminen 20-25 oldu dedi neyse sargı beziyle felan kapattılar elime 2 kagıt verip şunları şuralarda imzalatıp gidebilirsin polise ifade vereceksin dediler polise gittim şikayetcımısın dedi beni neyden dedim parmagına ne oldu diye sordu bende motorsikletin zinciri kopardı dedim sonra sustu kagıtları imzalayıp raporu aldım ve hastaneden çıktım annemi gördüm ağlıyordu sonra arkadaşlarım felan geldi babam geldi derken eve götürdüler beni... bugün 7. gün agrı sızı illaki oluyor ve en önemlisi çalışmayı özledim inşallah en kısa zamanda iyileşir işime geri dönerim...ve arkadaşlar sizden tek istediğim gereginden fazla dikkat edelim motor kullanırkende bakımını yaparkende zincir yağlarken felan kesinlikle motoru çalıştırmayalım...allah hepimizi korusun..

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    20 liralık zinciri temizleyicem diye parmaktan olmak, neden hâla yaşıyoruz bunu. Ben temizlemiyorum bile haftada bir yağdanlıktan kullanılmış yağı zincire basıp geçiyorum. Elimi zincire yaklaştırmama rağmen tekeri ayağımla çeviriyorum. Yağın fazlalıkları atılırken de zincirdeyi pislikler akıyo bu şekilde bir temizlik yeterli. Motoru yıkarken de basınçlı su tutuyorum zincire tabi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Konu hortlamis ama bence herkesin okumasi ibret almasi gereken bir durum. Belki birgun biz de ayni hataya dusebilirdik.

sagat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı baki_95 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar meraba benimde başıma gelen bu olayı anlatmak istedim benzinliğin birinde motorumu güzelce yıkayıp parlattıktan sonra zincirimi kontrol etmem gerekiyodu motorlu kurye oldugum için hergün motor üstündeyim ve bu zincir bakımı bizim için önemli bişey neyse motorun zincirini yağlarken yolun karşı tarafında bi patlama sesi duydum kafayı kaldırmamla bir tırın yol kenarında L şeklini aldıgını gördüm patlama o kadar siddetli olduki bedenim sarsırdı lastiği gümledi büyük ihtimalle sonra zincirimi yağlamaya devam o tırın yanında sağında solunda olabileceğim aklıma geldi allahım sen beni ve bütün motorsiklet kullananları koru dedim tam 1 dk sonra yola çıkıp işime gidecektim zinciri yağladım titiz oldugum için zincirin üstünde kalan fazla yağları bi bezle sileyim dedim motor 5. vitesde rolantide sehbada çalışıyor bezle zinciri temizlerken birden kıtırtttt diye bi ses motor stop etti parmağım koptu ilk başta şaşırdım o an işime nasıl gideceğim geçti aklımdan ne yapacağım şimdi diyip diğer elimle başparmagımı sıktım tırnağın çıktıgı yerden sonrası yok hemen pompacıların odasına koşup abi ambulansı arayın parmagım koptu dedim hepsi parmagımı görünce korktu telaşlandı allah razı olsun beni sakinleştirmeye çalıştılar parmagımı bi iple bağlayıp kanamasını durdurdular geriye kalan parçaya bakmaya gittiğimde kopan parçayı yerde göremedim hemen motoru boşa alarak tekeri geriye dogru cevirirken kopan parmagımın parçası bezle beraber yere düştü daha sonra parçayı buzların içine koyduk ambulans geldi bindim hastaneye giderken anneme ve iş yerime durumdan haberdar ettim hastanede giriş işlemleri yapıldıktan sonra sanki parmagım kopmamıs sadece kesilmiş gibi iki dikişlik işi varmıs gibi davranıyor hemşireler doktorlar çok sinir oldum o duruma hastaneye geldikten 10 dk sonra felan film çektiler sonra popoma bi iğne yedim 10 dk sedyenin üstünde kıvrandım parmagımın acısını unuttum 15 dk sonrada beni odanın içine aldılar parmagı uyuşturdular baya bi canım acıdı doktor kopan parcayı geri dikemeyeceklerini söyledi neden diye sordugumda çok parçalanmıs diksek bile tutmaz dedi sonra kırılan kemiğin ucunu bildiğimiz eye gidibi bişeyle ucunu ovalleştirdiler doktor dikmeye başladı 10 dk oldu daha dikiyor kaç dikiş attın abi dedim sayamadım ama tahminen 20-25 oldu dedi neyse sargı beziyle felan kapattılar elime 2 kagıt verip şunları şuralarda imzalatıp gidebilirsin polise ifade vereceksin dediler polise gittim şikayetcımısın dedi beni neyden dedim parmagına ne oldu diye sordu bende motorsikletin zinciri kopardı dedim sonra sustu kagıtları imzalayıp raporu aldım ve hastaneden çıktım annemi gördüm ağlıyordu sonra arkadaşlarım felan geldi babam geldi derken eve götürdüler beni... bugün 7. gün agrı sızı illaki oluyor ve en önemlisi çalışmayı özledim inşallah en kısa zamanda iyileşir işime geri dönerim...ve arkadaşlar sizden tek istediğim gereginden fazla dikkat edelim motor kullanırkende bakımını yaparkende zincir yağlarken felan kesinlikle motoru çalıştırmayalım...allah hepimizi korusun..
    Dostum çok geçmiş olsun.

Motoru çalıştırmadan da zinciri temizlerken temizlediğiniz tarafın dişli istikametine doğru gitmediğinden emin olun.. Yani alt tarafı bezle tutup temizleyecekseniz tekerleri gidiş istikametine döndürmeyin.. Dişli bezi kapabilir ve parmağınızı sıkıştırıp paşmarmak tırnağınızı delebilir. Bizzat denendi görüldü..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha yzf r125
    Allah yardımcın olsun ÇOK BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    sadece ilk mesajı okudum konunun ne işi var tebrik ve kutlamalar bölümünde anlamış değilim

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    İnanamıyorum,ben scooter kullanıyorum 20.000km de bir kayış değiştiriyorum,
    Zincir işinin bu kadar zor ve tehlikeli olduğunu bilmiyordum,gerçekten içim burkuldu,çok üzüldüm,çok ama çok geçmiş olsun,konunun açılması iyi olmuş ,yeni başlayan deneyimsiz ve benim gibi scooterden vitesli motora geçmeyi düşünenler için çok etkili bir uyarı niteliğinde
    Tekrar geçmiş olsun

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Alıntı astrofizik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir işinin bu kadar zor ve tehlikeli olduğunu bilmiyordum,gerçekten içim burkuldu,çok üzüldüm,çok ama çok geçmiş olsun,konunun açılması iyi olmuş ,yeni başlayan deneyimsiz ve benim gibi scooterden vitesli motora geçmeyi düşünenler için çok etkili bir uyarı niteliğinde
    Tekrar geçmiş olsun
    Bunun scooter ile, vitesli motosikletler ile bir alakası yok. Bir sürü kayışlı vitesli motosikletler var. Buradaki sıkıntı, motoru çalıştırmadan boştayken arka lastiği elle döndürmeye üşenip, motoru çalıştırarak dönen zincire müdahale edenlerin parmaklarından olması. Motoru çalıştırmayıp, orta sehpaya aldıktan sonra vitesi de boşa aldınız mı elinizle lastiği döndürebiliyorsunuz. Ama vakit alır diye arkadaşlar vitese takıp dönen zincire uzuvlarını sokmuşlar. İbret alınsın, böyle yapılmasın diye uyarıyorlar. Millet vitesli motosiklet kullanmasın diye değil yani.
    Mengu16, Evrenalpar ve Traveler bunu beğendiler.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

Alıntı astrofizik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar geçmiş olsun
    Aldiginiz ders yanlis. Sorun burada vitesli motor degil, yanlis bir iscilik yapilmis olmasi ve arkadasin da insanlari bilgilendirmek amacli bu tecrubesini paylasmasi. Her vitesli motora binenin parmagi kopmuyor yani..

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Arkadaşımıza geçmiş olsun gerçekten kötü bir tecrübe.
    Motosiklet çalışırken HİÇBİR ŞEKİlde YÜRÜYEN AKSAM TEMİZLİĞİ YAPMAYIN ! Başka bir deyişle motosikleti temizlerken ASLA ÇALIŞTIRMAYIN !...

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler