Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Kazalari önlemek Için Haydi El Ele

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı MrCool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki LS 650 Savage / Kawasaki ZX-9R / Yamaha 600 Fazer
    Hepsini değiştirmek zaten olanaksız. En çok kaza olan yerlerde tek tek başlanabilir. Zaten bir taneye başlandı mı devamı da gelir. Mesela İstanbul'da en tehlikeli yer nedir onu bulalım. Aynı şeyi İzmir'de, Ankara'da,... yapalım. Yetkililerin de gözünü korkutmadan yavaş yavaş yapıldıkça yenisini talep edebiliriz. Nasıl partiler oy toplamak için pamuk, fındık, vb üreticilerini bir şekilde ihya etmeye çalışıyorlar, belki ileride artan motor kullanıcılarını oy için kandırmak amacıyla bizleri de ihya etmek akıllarına gelebilir ve sistem de oturur. "Duble yol yapacağım" diyene "duble bariyer isterük" deriz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Atlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Alıntı erman_erkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben refuj olayını sordun bır avukat abıme dılekce olayı kolay ama butun hepsını degıstırmek ıcın ıhale falan yapıyolarmıs onun ıcın zormuss:( refujlerı degıstırmek
    iş ihale olayına kalsın yeterki, önemli olan bu iş için girişimin başlatılmış olmasıdır. Erman genede dilekçe örneği için bu abimizi biraz rahatsız et istersen, biz elimizden geleni yapalım, en azından çabaladık diyebilelim.

Alıntı MrCool adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hepsini değiştirmek zaten olanaksız. En çok kaza olan yerlerde tek tek başlanabilir. Zaten bir taneye başlandı mı devamı da gelir. Mesela İstanbul'da en tehlikeli yer nedir onu bulalım. Aynı şeyi İzmir'de, Ankara'da,... yapalım. Yetkililerin de gözünü korkutmadan yavaş yavaş yapıldıkça yenisini talep edebiliriz. ...
    çok doğru korkutmadan, yavaş yavaş.

c@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GSX600F
    evet arkadaşlar hafta sonu bencede 1 tur düzenleyelim tüm istanbulu içine alacak 1 tur gezelim herkez bilgisayara sahip ki nette buluşabilioruz herkez a4 kağıdına ortak seçilen 1 metni hazırlasın katılan herkez 25 30 tane bassa zaten 30 kişide katılsa 900 adet el ilanı eder

desperadost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TİGER 250 S
    Alıntı c@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet arkadaşlar hafta sonu bencede 1 tur düzenleyelim tüm istanbulu içine alacak 1 tur gezelim herkez bilgisayara sahip ki nette buluşabilioruz herkez a4 kağıdına ortak seçilen 1 metni hazırlasın katılan herkez 25 30 tane bassa zaten 30 kişide katılsa 900 adet el ilanı eder
    evet katılıyorum listeyi yapalım başlayalım ama emniyetten izin almak gerikiyordu zannedersem önceki toplu gezilerimizde böyle birşey vardı sanırım bilgilendirir'seniz sevinirim i
    listeyi oluşturalım sıcağı sıcağına pankartlarla toplu olarak güzergah belirleyip hareket edelim ....
    1)c@n
    2)desperadost
    3)

motosiklet'leri farkedin ,
    yolları motosiklet'leride düşünerek düzenleyin
    motosikletci kardeşlerimiz kask'sız ,ehliyetsiz ,korumasız gezmeyin süratli gidip duygularınıza yenik düşmeyin
    kaybettiklerimiz gencecik yürekler kardeşlerinizi ezmeyin ! iki teker bu anaları babaları evlat acısıyla kahredip üzmeyin ...
    böyle şeyler yazıp dağıtabilir araçlara astırtabiliriz bu arada sorun olacağını zannetmiyorum hep<birlikte tur yapmamız'da....
    çocuklar hepimizin onları kucaklayalım.......

Motosikleti
    Ben bir dilekçe örneği hazırladım. İçeriği konusunda anlaştıktan sonra word olarak upload ederiz. Bu dilekçe parti il başkanlıklarına gönderilecek. Bunun dışında ufak değişikliklerlerle ayrıca bir de gazetelere, Karayollarına, Trafik müdürlüklerine, miletvekillerine, Ulaşım Bakanına, Başbakana, Cumhurbaşkanına vs gönderilebilir.

xx/yy/wwww

XXXX PARTİSİ

Trafikte seyreden arabaların çeşitli nedenlerle savrulduğunda yol dışına çıkmamaları için araçların standart tampon yüksekliklerine göre tasarlanıp yapılmış mevcut olan yol kenarlarında konumlanmış olan tek sıra bariyerlerin ayakları motosiklet sürücüleri için çok tehlikeli bir durum teşkil etmektedir. Normal şartlarda motosiklet herhangi bir nedenle yere düştüğünde eğer etrafında çarpacak bir cisim yoksa sürücünün üzerinde bulunan korumalar (kask, dirsek ile sırt ile omuz koruma parçalı motosiklet montu, dizlikleri, eldivenleri) motosiklet sürücüsünü yere düştüğü 1-1.5 m düşey mesafeden oluşacak düşey travmaya karşı koruyacaktır. Aynı şekilde yatayda durmaya kadar alacağı mesafede oluşacak sürtünme kuvvetlerine de üzerinde bulunan korumaları onun derisinin parçalanmasından koruyacaktır. Ancak normal düşmenin yanı sıra sürücünün düşme yolunda bir cisim veya bir araba varsa işte o zaman ölüm veya sakat kalma olasılığı çok yüksek olmaktadır. Karşısında araba varsa o zaten beklenebilen ve trafiğin doğası gereği önlenemeyecek bir durumdur. Ancak bariyer konusu değiştirilebilecek bir durumdur. Bariyerlerin ayakları Avrupa’nın bazı yerlerinde olduğu gibi yurdumuzda tehlikeli yerlerde çift sıra yapılırsa motosiklet sürücüsü yere düşüp sürüklendiğinde bariyer ayaklarına kolunu, bacağını veya boynunu bıçakla kesilmiş gibi bırakmayıp o sonradan takılan ikinci bariyere dar açıyla çarpıp sekecektir. Bu durumda belki en fazla 1-2 kırıkla kurtaracaktır.

Ülkemizde araba sürücüleri motosikletlilere karşı bilinçsiz ve/veya bilinçli saldırgan davranışlarda bulunmaktadır. Kendi ailelerinizde de bir gün motosikletli birisinin yer alacağını ve ayrıca bir arabanın bariyere çarptığında sürücünün kemeri takılıysa sadece yapacağı tek iş kaskodan tamir parasını almak olduğunu hatırlatmak isterim. Oysa motosiklet sürücüsün işi daha kolay olacaktır, çünkü tek yapacağı şey musalla taşı üzerinde yatarak yıkanma sırasını beklemek veya hastanedeki yatağında ampüte edilmiş bacağının veya kolunun yarasının iyileşmesini beklemek olacaktır.

Bilinçli motosiklet sürücülerin sayısı internette açılan onlarca forum sayesinde giderek artmaktadır. Mesela benim mensup olduğum internet gruplarından www.motosiklet.net ‘in yaklaşık 30,000 üyesi vardır. Bunların ayrıca aileleri de vardır. Her ailede oy verebilecek ortalama 3 kişi olduğunu düşünürseniz 90,000 kişiye sadece bir forumdan ulaşabilirsiniz. Bu forumlara katılan yeni sürücülere devamlı olarak kask ve korumalı giyim kuşam hakkında baskı ve bilgilendirme yapılmaktadır. Yani bu 30,000 kişinin tamamına yakını bilinçli sürücüdür diyebiliriz ve kendilerini yaralanmaktan kurtaracak her çözüme minettar kalacaklardır. Tüm forumları düşünürseniz, ulaşabileceğiniz rakam epeyi büyüyecektir ve bu sizin partiniz için önemli bir miktarda oy anlamına gelebilir. Özellikle kırsal kesime göre kask ve korumalar konusunda görece olarak daha bilinçli motosiklet sürücüsü barındıran büyük şehirlerdeki parti söylemlerinizde bu yönde bir strateji geliştirmediyseniz bu hususu da ayrıca hatırlatmak isterim.

Özet olarak, kısa sürede büyük bütçe ayıramayacağınız sebebiyle bu projeden tamamen vazgeçmenizi önlemek için öncelikle şehrimizdeki tespit edilmiş ya da bizden öneri alabileceğiniz kara noktaların tümüne çift bariyer uygulaması veya mevcutların sökülerek beton bariyerlerin montajının yapılarak ve bariyer konulmamış yerlerde de beton bariyer konularak bariyer ayaklarının motosiklet sürücülerini ikiye biçmesini önlemeyi istemekteyim. Daha sonra bütçe çıktıkça devamını yaptırmanızı da beklerim. Bu konuda gereğini arz ederim.

Saygılarımla,
    İmza
    İsim

Motosikleti
    TİGER 250 S
    helal olsun tek kelimeyle! allahım şahittir gözlerim yaşardı haydi arkadaşlar yapalım bu işleri ulaşalım ,gidelim yeterki canları yitirmeyelim...MrCool eline gönlüne sağlık

Motosikleti
    Teşekkürler desperadost.

Şimdi bir de iletişim adreslerini çıkarmamız gerek. Hem mail, hem faks hem de posta yoluyla göndermek isteyenler olacak. Belki bazı üyelerimiz iletişim yollarının hepsini kullanacak. Bazı üyelerimizin faksı olmayabilir belki e-mail ya da posta yöntemini tercih etmek isteyebilirler. Posta yolunu seçen olursa da iadeli taahhütlü veya APS ile göndermesi daha yerinde olacaktır. Böylece karşı tarafın eline geçip geçmediği konusunda daha çok bilgi sahibi olur. Bakarsın ileride böyle bir bilgi lazım olabilir. Yazdığımda bir sorun yoksa (yarına kadar herkes inceler) diğer kuruluşlar için gerekli değişiklikleri de yaparım. Bunun dışında bir de mail listemizde herkese forwardlayacağımız bir yazı da hazırlayacağım. Komple bir girişelim bakalım ne olacak. Başka forumlardan da yardım isteyelim. Forum ayrımı yapmayalım derim. Nasıl olsa başlatan biz olmuş olacağız. Amaç motosiklet sürücüsü için bir şey yapmak. Tüm Türkiye'den destek alabilirsek isteklerimizi daha kolay kabul ettirebiliriz.

Belki bariyer konusunda uğraşmamızdan dolayı bizi daha çok fark edeceklerdir.

Motosikleti
    TİGER 250 S
    Teşekkürler desperadost.

Şimdi bir de iletişim adreslerini çıkarmamız gerek. Hem mail, hem faks hem de posta yoluyla göndermek isteyenler olacak. Belki bazı üyelerimiz iletişim yollarının hepsini kullanacak. Bazı üyelerimizin faksı olmayabilir belki e-mail ya da posta yöntemini tercih etmek isteyebilirler. Posta yolunu seçen olursa da iadeli taahhütlü veya APS ile göndermesi daha yerinde olacaktır. Böylece karşı tarafın eline geçip geçmediği konusunda daha çok bilgi sahibi olur. Bakarsın ileride böyle bir bilgi lazım olabilir. Yazdığımda bir sorun yoksa (yarına kadar herkes inceler) diğer kuruluşlar için gerekli değişiklikleri de yaparım. Bunun dışında bir de mail listemizde herkese forwardlayacağımız bir yazı da hazırlayacağım. Komple bir girişelim bakalım ne olacak. Başka forumlardan da yardım isteyelim. Forum ayrımı yapmayalım derim. Nasıl olsa başlatan biz olmuş olacağız. Amaç motosiklet sürücüsü için bir şey yapmak. Tüm Türkiye'den destek alabilirsek isteklerimizi daha kolay kabul ettirebiliriz.

Belki bariyer konusunda uğraşmamızdan dolayı bizi daha çok fark edeceklerdir.
    tamam'dır inanın bende çok önemli adımlar atıyorum biraz zamana ihtiyacım var öncelikle bu senin emeklerinle bir adım atalım arkasından bir gezi programı yavaş yavaş bilinçlendireceğiz her şekilde !yazık ya kurtulamıyorum kaybettiklerimizin etkisin'den hadi canlar el ele.........

Motosikleti
    SYM Joyride 200
    MrCool ellerine sağlık güzel bir bildiri olmuş ama bunu dilekçe olarak karayollarına sunamayız sanırım. Daha resmi bir şekle sokmamız gerekecek. Akşama inceler daha detaylı notlar yazarım.
    Sevgiler&Saygılar.

deer_152 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gezi bu hafta düzenlenecekse eger tekirdaga gidemessem katılırım...

Motosikleti
    Alıntı Atlas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MrCool ellerine sağlık güzel bir bildiri olmuş ama bunu dilekçe olarak karayollarına sunamayız sanırım. Daha resmi bir şekle sokmamız gerekecek. Akşama inceler daha detaylı notlar yazarım.
    Sevgiler&Saygılar.
    Yok zaten Parti İl Başkanlıklarına verilmek üzere hazırladığımı ve diğer yerlere verilecekler için değişiklik yapacağımı belirtmiştim. Resmi dairelere oy hakkında yazı yazılması çok anlamsız olur ve tabii ki üslup da aynı olmamalı. Herkes bu akşam okursa ana fikir olarak yazılacaklar belli olsun demiştim, böylece öbürleri için yapılacak değişiklikler çok kolay olur demiştim.

Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Yok zaten Parti İl Başkanlıklarına verilmek üzere hazırladığımı ve diğer yerlere verilecekler için değişiklik yapacağımı belirtmiştim. Resmi dairelere oy hakkında yazı yazılması çok anlamsız olur ve tabii ki üslup da aynı olmamalı. Herkes bu akşam okursa ana fikir olarak yazılacaklar belli olsun demiştim, böylece öbürleri için yapılacak değişiklikler çok kolay olur demiştim.
    haklısın ben dilekçe olayına kilitlenmiştim, algıda seçicilik mi denir buna

Motosikleti
    Bizden başka kimse ilgi göstermediğine göre insanlar yapmaya çalıştığımız olayın ne olduğunu anlamadı ya da herkes robocop gibi çelikten yapılma. Ben herkesin anlayabileceği bir resim potporisi hazırladım.

Üstteki ilk üç fotoğraf şimdiki "motosiklet biçisi" düzenimizdir. Alttakiler ise, motosikletliler için daha güvenilir uygulamalardır:

Motosikleti
    SYM Joyride 200
    fazla söze gerek bırakmamışsın, ellerine sağlık MrCool

delipoyraz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki vulcan (maket uzaktan kumandalı) :)
    Alıntı $eBo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçen sene yapılan darülaceze ziyareti ve kabettigimiz arkadaşlar için ist. turunu tekrarlayalım...

selamlar GÖKSELDEN
    O GÜZEL GÜNÜ UNUTMAM MÜMKÜN MÜ? MÜTHİŞTİ VE BİZ YAPMIŞTIK GENE YAPABİLİRİZ.. ELİMDEN GELENİ YAPARIM EMİN OLUN....
    Azraille yatakta yaşlılık ağrıları çekerken değil, asfalt üzerinde alçaktan uçarken karşılaşma tercihi bizimkisi....

Motosikleti
    TİGER 250 S
    Bizden başka kimse ilgi göstermediğine göre insanlar yapmaya çalıştığımız olayın ne olduğunu anlamadı ya da herkes robocop gibi çelikten yapılma. Ben herkesin anlayabileceği bir resim potporisi hazırladım.

Üstteki ilk üç fotoğraf şimdiki "motosiklet biçisi" düzenimizdir. Alttakiler ise, motosikletliler için daha güvenilir uygulamalardır:

ellerine yüreğine sağlık.
    bu veriler bize lazım olacak ....

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Trafikte sadece motorlu lar yok ki...Nice gençler otobüs, araba vb. Kazalarda hayatını kaybediyor...Devlet olaraak kampanyalar başlatılmıştı....İÇİNİZDEKİ TRAFİK CANAVARINI DURDURUN. diye...Ama ne sonuç alınabildi?...HİÇ.

Hala her gün onlarca genç hayatını kaybediyor....Tek sebebi insan sevgisi eksikliği.....Kendini diğer insanlardan üstün görme hatalığı...

Motorlu olarak ele alamayız....Onlarla trafikte her zaman beraberiz....Motorlu kesim dikkat etse kurallara uysa diğer araçlarla kazalara maruz kalıcaz....Tam bir genelleme yapmak lazım...

Belediye otobüslerinin yanına veya arkalarına MOTOSİKLETLERİ ARTIK FARKEDİN yazıları asarak dikkat çekebiliriz....Trafikte en çok gezinen araçlardan başlayabiliriz....Belediye başkanları ile görüşülerek bu sağlanabilir...Fazla külfet de getirmez...Veya TRT 1 televiizyonuna tanıdık vasıtasıyle 10 ar saniyelik fragman koydurtulabilir....

Bir çok şey yapılabilir...Ama gerçekten yapacak kişiler lazım...Konuşmayla kalmayalım....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikte sadece motorlu lar yok ki...Nice gençler otobüs, araba vb. Kazalarda hayatını kaybediyor...Devlet olaraak kampanyalar başlatılmıştı....İÇİNİZDEKİ TRAFİK CANAVARINI DURDURUN. diye...Ama ne sonuç alınabildi?...HİÇ.

Hala her gün onlarca genç hayatını kaybediyor....Tek sebebi insan sevgisi eksikliği.....Kendini diğer insanlardan üstün görme hatalığı...

Motorlu olarak ele alamayız....Onlarla trafikte her zaman beraberiz....Motorlu kesim dikkat etse kurallara uysa diğer araçlarla kazalara maruz kalıcaz....Tam bir genelleme yapmak lazım...

Belediye otobüslerinin yanına veya arkalarına MOTOSİKLETLERİ ARTIK FARKEDİN yazıları asarak dikkat çekebiliriz....Trafikte en çok gezinen araçlardan başlayabiliriz....Belediye başkanları ile görüşülerek bu sağlanabilir...Fazla külfet de getirmez...Veya TRT 1 televiizyonuna tanıdık vasıtasıyle 10 ar saniyelik fragman koydurtulabilir....

Bir çok şey yapılabilir...Ama gerçekten yapacak kişiler lazım...Konuşmayla kalmayalım....
    herşeyi toptan değiştiremeyiz tabiki, sorunları tek tek ele alıp, o sorunla ilgili mecriye baskı yapmak daha mantıklı. Her trafik canavarını eğitmek mümkün değil diye kara yollarındaki refüjleride bırakacak değiliz. Belediye başkanları ile görüşmek akıllıca olabilir, özellikle Sayın Topbaş motosikletlerin depremde ne kadar işe yarayacağını kavramış biri olarak ondan faydalanabiliriz. Gönüllü Acil servis + kurtarma + nakliye + ulaşım + ilaç, organ taşıyıcısı vs vs takımları oluşturabiliriz ve afet, deprem zamanlarında bu işler için hazır yetişmiş gönüllüler olur. Bir ambulansın kaza yerine ulaşması saatleri buluyor çoğu zaman, halbuki sadece ilkyardım yapabilecek bir ekibin oraya önce varması bile birçok sakatlık ve ölüm olayını engelleyebilir, bu tür hızlı ekipler için motorize takımlar kurulmak zorunda. Yani motorların sosyal yaşamda daha çok yer alması, motorlara karşı dikkati ve saygıyı da artıracağı kanaatindeyim.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Atlas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herşeyi toptan değiştiremeyiz tabiki, sorunları tek tek ele alıp, o sorunla ilgili mecriye baskı yapmak daha mantıklı. Her trafik canavarını eğitmek mümkün değil diye kara yollarındaki refüjleride bırakacak değiliz. Belediye başkanları ile görüşmek akıllıca olabilir, özellikle Sayın Topbaş motosikletlerin depremde ne kadar işe yarayacağını kavramış biri olarak ondan faydalanabiliriz. Gönüllü Acil servis + kurtarma + nakliye + ulaşım + ilaç, organ taşıyıcısı vs vs takımları oluşturabiliriz ve afet, deprem zamanlarında bu işler için hazır yetişmiş gönüllüler olur. Bir ambulansın kaza yerine ulaşması saatleri buluyor çoğu zaman, halbuki sadece ilkyardım yapabilecek bir ekibin oraya önce varması bile birçok sakatlık ve ölüm olayını engelleyebilir, bu tür hızlı ekipler için motorize takımlar kurulmak zorunda. Yani motorların sosyal yaşamda daha çok yer alması, motorlara karşı dikkati ve saygıyı da artıracağı kanaatindeyim.

İşte bunun için ARTIK MOTOSİKLETLERİ FARKEDİN. demeliyiz ya...Farkettirmeliyiz kendimizi....Sadece serseri takımı olarak kalmayalım halkımızın gözünde....

En ses getirici olan toplu taşıma yapan araçlar geldi bana...Ne de olsa en çok gezen onlar...Veya her semtte 1 er tane bilboard da bu yazıyı yazdırabiliriz...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    TİGER 250 S

19.9.2006

19-09-2006, 10:48 AM

yazık ya şu görüntüye bak arkadaş'lar kusura bakmayın üstüne alınan alınsın geyik yapan mı olur 'bilmiş bilmiş konuşanmı olur 'yada adam gibi geniş düşünen insan sevgisi olan arkadaşlar mı olur bilmiyorum 'ama biz birbirimizi sevmiyoruz kusura bakmayın daha ne kadar devam edecek bu görüntüler ya kimse çıkmayacakmı uyaran basından sağolsun arkadaşlar haber yapalım dediler ama hala böyle bi sitede destek yok çoğu herkez EGO peşinde motosiklet'cilik hikaye arkadaşlar ben tv yide radyoyuda gördüm rahat olun ben diyorumki bakın şarkı yaptım FARKEDİN diye kimi beğenir kimi beğenmez ya biz onamı bakıyoruz ya biz sesimizi duyuralım eyyyy ahaliiiiiiii ölüyor amcalar kardeşler ölüyor siz bırakın başka hikayeleri önce çıkıp uyaralım ha bu ben olurum hasan olur hüseyin olur ben diyorum'ki yakınım destek veren basın'dan arkadaşlar'da var BAZILARI YOK ŞARKI GÜZELMİ MOTOSİKLET'CİYE UYARMI derdinde yazıklar olsun alın büyük harflerle YAZIKLAR OLSUN BİNLERCE KERE bu görüntülerin azalmasını istiyorsanız herkez iyi düşünsün ama umurumda diyen olursa onada yazıklar olsun ve eğer iki tekerlek üstünde bir sürücüyse ve duyarsızsa vicdanıy'la başbaşa kalsın (alın reklam zannedenler sizde okuyun bakalım şarkıyı dinleyin bunun reklamımı olur)
    amcaya allah(c.c)dan rahmet diler yakınlarına baş sağlığı dilerim.....

fikirlere her zaman saygı emeğe'de her zaman saygı! samimi fikirleri'mizi hayata geçirmek umuduyla kazaları önlemek için HAYDİ EL ELE...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)