Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Korkak Talip

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,
    4 ay önce araba ile geçirdiğim bir trafik kazası sonucu arabasız kaldım ve yıllardır düşündüğüm bir motosiklet sahibi olma düşüncesine ağırlık verdim. Fakat oldum olası motosikletten korkmuşumdur bunun bir çok sebebi var yollarımızın asfalt kalitesi, trafikteki saygısızlık, karayıllarının ölüm tuzakları ile dolu olması ve canımın çok tatli olması Rahmetli Barkın BAYOĞLU'nun videolarını izledim yıllarca teorik olarak birçok şeyin bilincine vardım sayılır. Gözlerim acıyana kadar forumda yazılar okudum sonunda üye oldum

Önce ekipmanları alıp bir scooter ile başlamak istiyorum fakat motosiklete dair pratikte hiçbir bilgim yok. Sadece ergenlik dönemlerimde 1-2 defa scooter kullandım ama bu işin ilmini kesinlikle bilmiyorum. Motosikletten anlamıyorumda hiç çevrem yok bu camiadan. Forumda Konya ekibi var mı yada bu konuda bana yoldaşlık edebilecek kimse var mı? Özellikle bu korkumu yenmemi sağlayacak bir yiğit arıyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Rakaful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Önce korkularından sıyrılmanı tavsiye ederim.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Yamaha riding academy, honda sürüş okulu gibi kurumsal yerlerden ilk seviyelerden başlayarak eğitim alırsanız korkularınızı rahatça yenip keyifli bir motosiklet hayatı sürebilirsiniz
    toreador bunu beğendi.

@okaplan konyada sanırım yamaha yada hondanın eğitim okulu yok. Bilinen başka eğitim akademisi vs var mı?
    @Rakaful en zor kısmı o işte. Çevrem genelde beni dahada korkutan şeyler fısıldayıp duruyor bende hep böyle ders nitelikli olayları okuyorum iyice çekiniyorum. Ufaktan başlasam belki korkumu yavaş yavaş yenerim.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    düşük cc motora sahip bir arkadaşın var ise trafiğe kapalı alanda üstüne bi otur motorun; belki ilgini cekmeyecektir.

denemeden bilemezsin.

Motosikleti
    Kawasaki kle 650
    Alıntı aderinkaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @okaplan konyada sanırım yamaha yada hondanın eğitim okulu yok. Bilinen başka eğitim akademisi vs var mı?
    @Rakaful en zor kısmı o işte. Çevrem genelde beni dahada korkutan şeyler fısıldayıp duruyor bende hep böyle ders nitelikli olayları okuyorum iyice çekiniyorum. Ufaktan başlasam belki korkumu yavaş yavaş yenerim.
    Sana ufakbi tavsiye çevrendeki tavsiyelere kulak ver ama motosiklet kullananların tavsiyelerine, bilmeyenler, karşı olanların tavsiyelerine de kulak tıka çünkü onlar seni soğutmak isteyen tayfalar sen sen ol kendin ol kalbinin sesini dinle birde kaza videoları izleyip zihnini kirletme arkadaşın dediği gibi ilk önce bı motosiklet in üzerine otur bı tart bana göre bişeymi bu diye sor kendi kendine tam kararını verince durma harekete geç bı eğitim al hem teknik hem sürüş tekniği sonrası iplik söküğü gibi gelir gerisi korkma sonuçta motosiklet sana değil sen motosiklet e söz geçireceksin. Uzun lafın kısası senide aramızda görmekten gurur duyarız.Motosiklet sürmeye başladıktan sonra aklından ve kafandan çıkartmaman gereken bişey var kısa mesafede olsa (kask) yolun açık, aydınlık ve tekerin düz bassın iyi günler dilerim.

Motosikleti
    Kuba rx9
    Benzer bir trafik kazasını bende yaşadım, araçım pert oldu, tüpü patlamadığı, kaportanın daha fazla yamulamadığı, kopmadığı ve emniyet kemerini zorla taktırdığım için 5 kişi araçtan çam kırığı yarası dışında yara almadan, hayati tehlike veya yaralanma durumu yaşamadan çıktık.

Şu an araba kullanmak istemiyorum! Yaklaşık iki sene işe bisikletle gidip geldim. Yaz kış, yağmur güneş dinlemeden, alınabilecek tüm bisiklet ekipmanlarımı alarak ve istisnasız kullanarak.

Sonra 49cc aldım. Bende aşırı heves vardı motosiklet için, kendim öğrendim. Gerçi bir dünya video izledim, bu videoların arasında öğretici olanların yanı sıra kaza videolarıda vardı. Kendime ders çıkardım, arkadan gelene uygun koşullarda yol ver, takip mesafesini olması gerekenin iki katı kadar arttır, dönüşlerde uygun kısımlarda bulun, sadece kilitli trafikte aralardan geç, mahalle arasında yorgun halinde bisiklet kullanıyormuş gibi 5-10km/h ile git, kör noktalardan kork, ani duruşlarda araçların sağına veya soluna yakın dur, önüne atlamak isteyen-yola çıkmak isteyen olabilir gaz kes yol ver gibi gibi.

Şu an 60km ve bazen daha da ilerisi için rahat korkusuz bir yolculuk yapıyorum. İleride ehliyet alıp motorumu büyütmek istiyorum.

Güvenli sürüş teknikleri benim kendi kendime saptadıklarımdan daha fazlasını öğretiyor, ileride eğitimde almak yapılabilecek en mantıklı şey.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Öncelikle geçmiş olsun, kararınızda hayırlı olur umarım.

Bence motosiklet üzerinde azda olsa korku fayda sağlayabilir, ama eğitim önemli.

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Kaza vb yazıları ve videoları izlemeyi bir kenara bırakıyorum. Etrafımda motosiklet kullanıcısı yok ama bulmaya çalışacağım. Ekipman konusunda scooter bile sürecek olsam kask+ceket+dizlik olmadan bakkala dahi gitmem. Trafik kuralları ve güvenlik konusunda araba kullanırkende ön görülü davranan trafiğe saygılı biriydim sanırım bu azalmak yerine dahada artarak gidecektir yaşımla orantılı olarak.

Eğitim konusunda konyada S.A.D Akademi varmış bilen duyan varsa hakkında yorumda bulunabilirse iyi olur. Sürücü kursunun vereceği eğitim ile kalmak istemiyorum çünkü.
    iginiz için teşekkür ederim.

2 Yıla yakın bir zaman olmuş kazadan sonra motosiklet alma düşüncesine kapılmıştım. Bu süreçte araya bir çok şeyin girmesi otomobil sahibi olmam bisiklet almam derken ortağımın motosiklet tutkunu olmasının etkisi ile artık bir yamaha nmax sahibiyim Koca 2 yıl sonra buralara dönmek istedim. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.
    espresso bunu beğendi.

hayırlı olsun

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Alıntı aderinkaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 Yıla yakın bir zaman olmuş kazadan sonra motosiklet alma düşüncesine kapılmıştım. Bu süreçte araya bir çok şeyin girmesi otomobil sahibi olmam bisiklet almam derken ortağımın motosiklet tutkunu olmasının etkisi ile artık bir yamaha nmax sahibiyim Koca 2 yıl sonra buralara dönmek istedim. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.
    Çevrende hiç motosikletli yokken ortak olduğunuz kişinin motosiklet tutkunu olmasıda tuzu biberi olmuş.
    Hayırlı olsun. Kazasız belasız şürüşler.

Teşekkür ederim. Hem ona yaradı hemde benim için bir başlangıç oldu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)