Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

DÜŞTÜM

Motovento
    REKLAM ALANI

52 yaşında genç bir motorsiklet sevdalısıyım. Doğal olarak ehliyet kursu ve eğitimlerimi de yeni alıyorum. O kadar büyük bir istek ve arzu ile motor kullanıyordum ki... Ehliyet sınav eğitimleri sırasında daha önce en az 100 defa yaptığım gibi sekiz parkuruna girdim ilk dönemeçte arka lastik kaydı ve kendimi yerde buldum, çok yavaş olmama rağmen motor da sağ ayağımın üstüne düştü. Açılan cilt kapatıldı ama sol ayağımın tarak kemiğinde kırık şüphesi basarken ağrı... Çok gücüme gitti, şimdi eğitimlere ara verdim, ama görüleceği gibi sevdam devam ediyor ve bu ortamda yazıyorum. Bir yerde okumuştum; motor kullananlar ikiye ayrılır: düşenler ve düşecek olanlar olmak üzere. Ben kendime yakıştırmazdım. Sakin kullanacağım, düşmeyeceğim demiştim kendi kendime... Öyle bir şey yokmuş.
    Bir de bir laf vardır tekeriniz düz bassın diye, ne demek istediklerini bu yaşta anladım. Düşecek motor ayakta durmuyormuş...
    Allah hepinizi kazadan korusun, öyle bir sevda ki bu: anlatılmaz, yaşanır...
    abeciMotoru, banno1957, Umit1923 ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gecmiş olsun abi

sınavda olmasa da eğitimde bende düşmüştüm 8 cizerken.

sonra alışkanlık yaptı; birkac kez daha düştüm
    yürekçe, lifegoeson13 ve Nahre bunu beğendiler.

çok teşekkür ederim, bir daha düşmeyeyeyim ya... bizim gibi gençlerin iyileşmesi biraz geç oluyor... düşecekseniz de motoru üstünüze düşürmeyin benim gibi, yürürken değil de düşerken çok ağır, eşek ölüsü gibi meret...

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    düşünce motosiklet tecrübesi çok farklı bir boyuta geçiyor
    çok daha güçlü bir zeka ve cesur olarak motosiklet sürmeye başlıyorsun
    düşersen aklında artık düşersem ne olacak demeden motosiklet sürmeye başlayınca daha rahat kullanıyorsun
    tabi tekrar motosiklet sürebilecek şekilde düşmek en güzeli o yüzden ekipmanı tam almak gerekli ondan sonra kendini geliştirmeye bakıyorsun
    motosikletten düşen motorcular,düşmeyenlere göre daha iyi kullanırlar motorun ve kendinin sınırlarını ve tepkilerini öğrenmiş oluyorlar
    Nahre bunu beğendi.

Benim ekipmanım tam dı sadece botum eksikti beni de oradan vurdu...

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Nahre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim ekipmanım tam dı sadece botum eksikti beni de oradan vurdu...
    eksik neresi varsa orası kesin zarar görüyor hiç açıması yok bu işin

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    eğer ölmez sakat kalmaz, motosiklet kullanmaya devam ederseniz düşmek insana çok şey katıyor. Eskiden yaptığınız hataları yapmıyor, risk alma, risk yönetimi gibi konularda kendiliğinden eğitilmiş gibi oluyorsunuz. En kotu kazaniz bu şekilde olsun tekeriniz düz bassin
    Nahre ve YZFR25 bunu beğendiler.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Geçmiş olsun, ben de bu sabah Hacıosman'dan Bahçeköy yoluna dönerken hafif ıslak zeminde arka tekerleği kilitledim ama neyse ki düşmedim veya çarpmadım. Ekipmanım 365 gün tamdır ama düşmeyi gözüm yemiyor.
    Nahre bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Sıfır tecrübe ile özel iki gün eğitim aldıktan sonra sınavdan önce motoru ve sınav parkurunu tanımak için ehliyet kursuna gittim.Tabi A ehliyet alacağımız için Benellinin 600lük bir modelini verdiler.iki kere durduğum yerde düşürdüm.Motorun koruma demirleride yok biri de sizin gibi 8 çizerken başla birinin 8 e tersten girmesi sonucu durmak zorunda kaldım ağır motoru tutamadım düştü.O zaman yaş 46 idi motorun üzerinden atlamış ayağım altında kalmamıştı.Ama motoru yerden 3 kişi kaldırırıken diğer iki arkadaş motoru bırakınca tüm yük bana binip belimi ağrıtmıştım.Kaldırımda 1 saaat sırt üstü yatmıştım

Geçen ayda şelaleye doğru giderken yolu şaşırdık buradan dönecektik diye çıkışı geçtim asvalt yolun sağında durayım dedim.Yolun kenarı da toprak.Normalde sol ayağımı yere koyacak gibi plan yaptım ama durunca motor sağa yatmaya başladı.Ayağım hem yetişmedi hemde yer gevşekmiş yıkıldı yana.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Bu da saçma düşüşümün videosu.

MSMorkan bunu beğendi.

Motosikleti
    F 650 GS (2005)
    Geçmiş olsun.
    Eninde sonunda düşüyoruz.
    Ama niye düştüğümüzün analizini doğru yapmazsak aynı hata ile yine düşüyoruz.
    Düşük hızda arka tekerin kayması çok olası değil.
    Farkına varmadan ön freni sıkmış olabilir misiniz.

Düşük hızlarda ön fren diski kavradığı an hareket biter ve düşmek kaçınılmaz.

Her zaman tam korumaya iyi bir örnek olmuşsunuz.
    Böyle bir düşüşte ayak bileğim koruma demirinin altında kalmıştı.
    Tek hasar incinen gururum olmuştu.

Mesajınızı tekrar okudum.
    8'in başında iken düştüyseniz, ön fren ile sola düşerdiniz. Ön fren olamaz. Sağa düşmüşsünüz.
    Ama mesajın devamında sol ayak yazmışsınız.
    Biraz karışıklık olmuş galiba.
    Nahre bunu beğendi.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Sanırım motoru çekişten düşürdüğünüz için düştünüz :( allah kaza bela vermesin abim. Bu durumlarda motoru altından seri bi şekilde atman lazım ki altında kalma. Geçmiş olsun.
    Nahre bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Geçmiş olsun. İlk düşüşte böyle olur. Travması bir ay sürer. Sonra alışırsın. Bir hafta kullanma. Yatışmaya başladığını düşündüğünde ufaktan tekrar başlarsın.
    "Her motorcu asfaltı tadacaktır" ( 2 teker s. , 34. a. )
    Nahre bunu beğendi.

Evet karışmış, sol tarafa düştü motor, sol ayağımın üstüne, iki problem vardı (aslında üç) üçüncüsü ve en önemlisi acemiliğim, diğeri tam boyanın üstünden gitmeye çalışmam ki orası çok kalabalık tan oluyor -yağlı boya- üçüncdiğeri de lastik ( burası şüpheli ). Ekipman hakkında çok haklısınız , ayağım iyileşir iyileşmez kendime bot
    Dahil ful ekipman alacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:18 ----------

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. İlk düşüşte böyle olur. Travması bir ay sürer. Sonra alışırsın. Bir hafta kullanma. Yatışmaya başladığını düşündüğünde ufaktan tekrar başlarsın.
    "Her motorcu asfaltı tadacaktır" ( 2 teker s. , 34. a. )
    Aslında ayağında cilt açılmasa devam edecektim fakat oraya dikiş gerekir diye düşündüm, kırık aklıma gelmedi acı da yoktu başta. Arkadaşın dediği gibi çok gücüme gitti, kızdım kendime, gururum incindi, böyle oluyor demek ki, inanın bir kadından vazgeçerdim bu duygularla ama motordan geçemiyorum, nasıl bir zehirde...��

Japoncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ehliyet sınavına daha girmedim ama aklıma aylardır takılan soru senin başına gelmiş diyebiliriz. 8 çizerken boyanın kayganlığı yüzünden düşmemmi diye çok düşünmüstum bunun bir yolu yokmu boyanın dışından gitsek?
    Nahre bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Gecmis olsun...

Anlamadigim kimileri cikip "hic dusmedim" diye boburlenebiliyor ya, o ilginc...

Zaman herseyin ilaci

Allah buyuk kaza gostermesin.
    yürekçe ve Nahre bunu beğendiler.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Düşük süratlerde olur öyle şeyler, aşı gibidir büyük kazaların önlemidir.. önemli olan yüksek süratlerde düşmemek.. geçmiş olsun, acil şifalar.
    Nahre bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    ben fitese takamadığım için bir kez cbr 125 yatırmıştım sonra scooterci oldum gaz verdiğin sürece o alet ayakta ooo yeee

xmax akarrrr

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıfır tecrübe ile özel iki gün eğitim aldıktan sonra sınavdan önce motoru ve sınav parkurunu tanımak için ehliyet kursuna gittim.Tabi A ehliyet alacağımız için Benellinin 600lük bir modelini verdiler.iki kere durduğum yerde düşürdüm.Motorun koruma demirleride yok biri de sizin gibi 8 çizerken başla birinin 8 e tersten girmesi sonucu durmak zorunda kaldım ağır motoru tutamadım düştü.O zaman yaş 46 idi motorun üzerinden atlamış ayağım altında kalmamıştı.Ama motoru yerden 3 kişi kaldırırıken diğer iki arkadaş motoru bırakınca tüm yük bana binip belimi ağrıtmıştım.Kaldırımda 1 saaat sırt üstü yatmıştım

Geçen ayda şelaleye doğru giderken yolu şaşırdık buradan dönecektik diye çıkışı geçtim asvalt yolun sağında durayım dedim.Yolun kenarı da toprak.Normalde sol ayağımı yere koyacak gibi plan yaptım ama durunca motor sağa yatmaya başladı.Ayağım hem yetişmedi hemde yer gevşekmiş yıkıldı yana.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:30 ----------

Bu da saçma düşüşümün videosu.

https://www.youtube.com/watch?v=26b1...ature=youtu.be
    En kötü düşmeniz böyle olsun inşallah. Makul bir düşma

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben fitese takamadığım için bir kez cbr 125 yatırmıştım sonra scooterci oldum gaz verdiğin sürece o alet ayakta ooo yeee

xmax akarrrr

Aslında bana da scooter tavsiye ediyorlar ama içimde hep versys 650 , VStorm 650 veya nc 750x var. Bunların scooter’ları çıkmaz mı acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:31 ----------

Aslında frene basmıyordum, debriajla hızımı kontrol etmeye çalışıyordum her zaman ki gibi. Sekize başladıktan sonra ilk dönemeçte gidonu kırıp ters kontra verip dönmeye çalıştım, hep olurdu, bu sefer olmadı, motorun düşeceğini hiç düşünmediğim için tedbir de almadım bu sefer, ama gitmediği gibi büyük bir gürültü ile düştü, tabi ki sol ayağımın üstüne... Aynen dediğiniz gibi gururu inciniyor insanın, neden ulan neden??? Diye bağırası geliyor insanın. Ayağım inşallah bir an önce iyileşir de Şu işlemi tekrar ederim. Aklıma geldikçe canım sıkılıyor...
    okanbagiscan bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Nahre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında bana da scooter tavsiye ediyorlar ama içimde hep versys 650 , VStorm 650 veya nc 750x var. Bunların scooter’ları çıkmaz mı acaba?[COLOR="Silver"]
    Scooterlari derken ? Honda X-ADV'ye bakin, NC750 ile ayni motor blogu var uzerinde. Olmadi Honda Integra var, yine ayni blok bildigim kadari ile.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Geçmiş olsun, Allah büyüğünden saklasın.

Benim de ilk büyük kazamda tek eksiğim motosiklet botuydu, sonucunda alınan hasarın izi ciddi şekilde hala duruyor. Kaza sonrası sol ayağın üstü yoktu

Seleye oturacaksanız ekipman tam olmalı. En pahalı kaskı takıp çıplak gezmektense orta seviye full ekipmanı her zaman tavsiye etmişimdir.

Yaş ilerleyince iyileşme de uzun sürüyor, umarım çabucak toparlarsınız. Hevesiniz kırılmasın. Motosiklete karşı hafif bir uzaklaşma, soğukluk veya korku gelişmiş olabilir. Emin olun motosiklete ilk bindiğiniz anda azalacak ve zamanla kaybolacak.

Sizin de gördüğünüz üzere motosiklet seçimi bu işin en son kısmı. Siz şimdiden güvenli sürüş eğitimlerinin bir iki kuru için kayıt yaptırın. Ciddi faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz, kesinlikle tavsiye ederim
    Nahre bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)