Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ankara’dan Merhaba

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar herkese merhaba. İsmim Arif yaşım 34. Orta yaş sendromundan mıdır bilinmez, birden bu mevzuya merak sardım. Yapım gereği başladım araştırmaya, yaklaşık 3 aydır sürekli bişeyler okuyorum, izliyorum. Daha önce beş dakika bile motosiklet sürmüşlüğüm yok. Ama her nevi bisikleti kullandım ve Hale’n kullanıyorum.

Tahmin etmek zor olmasa gerek aklımda sürüyle soru var. En önemlisi ise eğitimle ilgili. Tamam eğitim şart, bilinçli olmak lazım eğitimli insanlarız ama garip bir manzara ile karşılaştım. Araştırmalarım sonucu Ankara da bu işin eğitimini veren kurumsal birkaç yerle görüştüm. Aşağı yukarı cevaplar aynı. Direk A ehliyeti istiyorum, hem ehliyet hem de düzgün bir eğitim nasıl olur dedim. Cevap şu: 900tl ehliyet bedeli (bunu iller belirliyormuş ve içinde eğitim ehliyet bedeli vs bişeyler varmış), 600-700 civarı da kurumun verdiği eğitim. E haliyle sordum o zaman 900 tl deki eğitim bedelini neden ödüyorum diye, kem küm. Aslında o anlaşmalı sürücü kursuymuş vs. İyi tamam dedim madem 900tl bayılıyorum o zaman gidip oradaki eğitmenle de çalışayım mı pratik olsun mu diye sorduğumda ise telefondaki eğitmen arkadaş sakın yapmayın tavsiye etmem onlar amatör yanlış öğrenirseniz yanlışı düzeltmek daha zor olur dedi. E o da haklı. Ya arkadaş tamam alayım eğitim ama nasıl? İlla bu tezgaha mı düşeceğiz? Benim anlayamadığım bişey mi var? Yok doğru anladıysam ne yapmamı tavsiye edersiniz ya da nereden alayım eğitimi? Daha motosiklet üstüne oturmadan canım sıkıldı. Tavsiyelerinize açığım iyi günler dilerim.
    Ergün Er. bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Merhaba , bende Ankara'lıyım . Yaklaşık 9 ay önce bende artçı olarak bile binmemiştim motora. Sizin geçtiğiniz yolların aynısından geçtim , eğitimle beraber 2000 küsür fatura çıkıyordu.

Eğitim imkân varsa alınmalı tabiki ama ben ihtiyaç duymadım. Fiyat/performans olarak bana pek uymadı , ehliyetimi aldım ybr125 ile başladım sırasıyla rx3i evo , duke 200 , duke390 , mt07 olarak cc yükselttim ve 3 ayda mt07 ile 3000km yaptım . toplamda 9 ayda 15bin km ye yakın yol yaptım.

Allah'a şükür ne düştüm , nede düşme tehlikesi yaşadım. Aslında 1 kez ybr125 ile düşme tehlikesi yaşadım ancak boyumdan dolayı motoru ve kendimi ayakta tutabildim.

Beni sıkıntısız bir şekilde bu cc ye taşıyan tecrübeyi ,

1- yaşımın (29)evli ve çocuk sahibi olmamın getirdiği olgunluğa.
    2-Her ne kadar motosiklet farklı bi kulvar olsada , arabayla yaptığım 300.000 km ye yakın yolun getirdiği trafik tecrübesine.
    3-kısa sürede bile olsa düşük cc den başlayıp kendimi güvende hissettiğim cc ye kadar yükseldiğime

4- İlk 2 motorum hariç abs li motorları tercih etmeme bağlıyorum.

Önceleri doyumsuz olduğumu sanıyordum sürekli cc yükselterek fakat , mt07 ile bir ömür geçirebilirim her anlamda ihtiyaçlarımı (arazi hariç )karşılıyor

@Boldpilot çok teşekkür ederim cevabın için. 9 ayda oldukça hızlı bir gelişim göstermişsin. Ben o kadar motosiklet değiştiremem hiç değilse bile al sat stresinden dolayı. Bu arada 125 likle başlama konusunda ne düşünüyorsun? Ben alayım bi inazuma bi süre takılırım kafasındaydım.

Eğitim mevzusunda fikri olan var mı arkadaşlar başka?

Motosikleti
    Hd Nightster
    Selamlar,
    Benim durumum da boldpilota hemen hemen aynı. 1 sene önce başladım bu hayata yaklaşık 4 bin km CBR 250 kullandıktan sonra 3 bin km civarında CBF 600 kullanıcısıyım.

Yaşım 42

Öncelikle eğitim kurumları doğru söylemiş. Sürücü kursları sınavdan geçecek kadar bile eğitim vermiyorlar diyebilirim (nerdeyse). Ben sınavdan geçmeyi bol pratik yaparak sağladım. Ehliyetten önce motoru aldım. Bu konuda tecrübeli arkadaş çevrem vardı beni sürekli çalıştırdılar vs.

Sonrasında ise bu günler .

İyi kullandığımı düşünürüm. Ancak aldığım teorik eğitimler ve teorileri pratiğe döktüğümde görüyorum ki bu iş bir okyanus ve aslında birilerinin öğretmesi gereken o kadar çok bilgi var ki pratikle ulaşamayacağımız.

Araçla edinilmiş Trafik tecrübesi çok önemli buna katılıyorum. Gelişim için de mutlaka bol pratik ve sürüş gerekiyor.
    Ancak sürüş dinamikleri ile ilgili mutlaka profesyonel eğitim alınmalı ki geliştirebileceğimiz doğru bilgilerimiz olsun diye düşünüyorum.

Kazasız sürüşler dilerim.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Doğru eğitimi Akara'da nerede alırsın bilemem ama nereden alamazsın biliyorum.

Kendisi bu forumda olan, ileri sürüş teknikleri vs vs bilmem ne uzmanı! olan, anlaması kıt bir arkadaş var. Ondan alma yeter.
    Ergün Er. bunu beğendi.

@Zuzuuw güldüm çok. Nereden alınmayacağını da öğrenmiş olmadık ne yazıkki☺️

@SAFETY Benim de şimdilik son durak diye düşündüğüm motosiklet cb650f. Bi yerden bi başlasam gerisi gelecek ama daha başlangıcı yapamadık.

Kasksız sürdüm teker yaptım vs gibi bişeyler yazsaydım hemen bir sürü arkadaş eğitim şart şöyle alman lazım gibi yorumlarda bulunurdu. Soruyorum işte nereden nasıl bir eğitimle başlanmalı? Reklam olmasın diyen özelden de yazabilir. Teşekkürler.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Ben mi çok temkinliyim acaba diye düşündüm. Bende geçen sene 50cc aldım scooter bir yıldır biniyorum. Eğitim işi Ankara'da acayip karaborsa dediğiniz gibi benimde uzun yol olsun şehir içi olsun iyi bir trafik tecrübem var. Sıkışık trafikte evet 50cc işimi görüyor. Her gün Çayyolu-Kentpark gidip geliyorum. Bu sene ehliyet ile beraber 150 ya da 200 cc almayı planlıyorum. Tabii ilk önce kask eldiven ekipman aldım. Ben kapalı pazar yerlerinde ya da otoparklarda dönüş, duruş antremanları yapıyorum boş vakitlerimde, sizlerle tanışmayı da çok isterim hemen hemen aynı yaş ve kafa yapısındayız anladığım kadarıyla..

mehmetemrep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR500r
    http://www.mottoakademi.com/ tavısye ederim. ben de senin gibi araştırma safhasında iken benzer abuk teklifler almıştım. biz motorsikler eğtimi veriyoruz ama ehliyet vermiyoruz diyen kurslar. ehliyet veriyoruz ama eğitim vermiyoruz diyen tipler. aynı araştırmayı yapmışısız yani.

turan güneşte giz sürücü kursu(motto akademi) var. nakit 1400 tl verdim. kredi kartina 16000 tl istemilerdi. ama kesinlikle hak ediyor. 900 tl isteyip pişkin pişkin, biz ehliyet veriyoruz sadece tiplere gore bas taci edilmeli. üstelik ileri seviye sürüş eğitim programlarıda var. ben onuda aldim. gercekten çok faydası oluyor.

kesinlikle tavsiye ederim. ek bilgi istersen cevaplayabilirim.

Gönenç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS200(ESKİ),CBR500R(ESKİ),CBR650F
    Merhaba,ben ilk temel eğitimimi Soner Hoca'dan almıştım.İleri eğitimi de(ADAC kapalı alan) Alpha motosiklet akademisinden Kaan Tuna Hoca'dan aldım ve çok memnun kaldım.İnternet adreslerini yazıyorum bir görüşün isterseniz.http://alphamotosikletakademisi.com/

Alıntı Ekrem_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben mi çok temkinliyim acaba diye düşündüm. Bende geçen sene 50cc aldım scooter bir yıldır biniyorum. Eğitim işi Ankara'da acayip karaborsa dediğiniz gibi benimde uzun yol olsun şehir içi olsun iyi bir trafik tecrübem var. Sıkışık trafikte evet 50cc işimi görüyor. Her gün Çayyolu-Kentpark gidip geliyorum. Bu sene ehliyet ile beraber 150 ya da 200 cc almayı planlıyorum. Tabii ilk önce kask eldiven ekipman aldım. Ben kapalı pazar yerlerinde ya da otoparklarda dönüş, duruş antremanları yapıyorum boş vakitlerimde, sizlerle tanışmayı da çok isterim hemen hemen aynı yaş ve kafa yapısındayız anladığım kadarıyla..
    Hocam ben de çayyolundaydım sonra yaşamkent şimdi incekteyim. İş sebebiyle sürekli şehir dışında oluyorum. İleride ben de tanışmak isterim elbette.

Alıntı mehmetemrep adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.mottoakademi.com/ tavısye ederim. ben de senin gibi araştırma safhasında iken benzer abuk teklifler almıştım. biz motorsikler eğtimi veriyoruz ama ehliyet vermiyoruz diyen kurslar. ehliyet veriyoruz ama eğitim vermiyoruz diyen tipler. aynı araştırmayı yapmışısız yani.

turan güneşte giz sürücü kursu(motto akademi) var. nakit 1400 tl verdim. kredi kartina 16000 tl istemilerdi. ama kesinlikle hak ediyor. 900 tl isteyip pişkin pişkin, biz ehliyet veriyoruz sadece tiplere gore bas taci edilmeli. üstelik ileri seviye sürüş eğitim programlarıda var. ben onuda aldim. gercekten çok faydası oluyor.

kesinlikle tavsiye ederim. ek bilgi istersen cevaplayabilirim.
    Motto akademi ile görüşmüştüm. Aslında mantık genelde hepsinde aynı. Ben A ehliyet eğitimi için verilen 900tl nin içindeki eğitim parasını neden veriyorum sorusuna ne yazıkki cevap alamıyorum. Zaten sürücü kursu hep ayrı nedense onu da anlamadım. Vardır herhalde bir sebebi. Ama duyduğum kadarıyla eğitimleri iyiymiş.

Alıntı Gönenç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,ben ilk temel eğitimimi Soner Hoca'dan almıştım.İleri eğitimi de(ADAC kapalı alan) Alpha motosiklet akademisinden Kaan Tuna Hoca'dan aldım ve çok memnun kaldım.İnternet adreslerini yazıyorum bir görüşün isterseniz.http://alphamotosikletakademisi.com/
    Görüştüm hocam yarın Kaan hocayla da görüşcez. Bakalım mantıklı bir fiyat alırsam neden olmasın. Bu kurstaki eğitim de kaliteli duruyor.

Cevaplayan herkese teşekkür ederim.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı forgotten200 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar herkese merhaba. İsmim Arif yaşım 34. Orta yaş sendromundan mıdır bilinmez, birden bu mevzuya merak sardım. Yapım gereği başladım araştırmaya, yaklaşık 3 aydır sürekli bişeyler okuyorum, izliyorum. Daha önce beş dakika bile motosiklet sürmüşlüğüm yok. Ama her nevi bisikleti kullandım ve Hale’n kullanıyorum.

Tahmin etmek zor olmasa gerek aklımda sürüyle soru var. En önemlisi ise eğitimle ilgili. Tamam eğitim şart, bilinçli olmak lazım eğitimli insanlarız ama garip bir manzara ile karşılaştım. Araştırmalarım sonucu Ankara da bu işin eğitimini veren kurumsal birkaç yerle görüştüm. Aşağı yukarı cevaplar aynı. Direk A ehliyeti istiyorum, hem ehliyet hem de düzgün bir eğitim nasıl olur dedim. Cevap şu: 900tl ehliyet bedeli (bunu iller belirliyormuş ve içinde eğitim ehliyet bedeli vs bişeyler varmış), 600-700 civarı da kurumun verdiği eğitim. E haliyle sordum o zaman 900 tl deki eğitim bedelini neden ödüyorum diye, kem küm. Aslında o anlaşmalı sürücü kursuymuş vs. İyi tamam dedim madem 900tl bayılıyorum o zaman gidip oradaki eğitmenle de çalışayım mı pratik olsun mu diye sorduğumda ise telefondaki eğitmen arkadaş sakın yapmayın tavsiye etmem onlar amatör yanlış öğrenirseniz yanlışı düzeltmek daha zor olur dedi. E o da haklı. Ya arkadaş tamam alayım eğitim ama nasıl? İlla bu tezgaha mı düşeceğiz? Benim anlayamadığım bişey mi var? Yok doğru anladıysam ne yapmamı tavsiye edersiniz ya da nereden alayım eğitimi? Daha motosiklet üstüne oturmadan canım sıkıldı. Tavsiyelerinize açığım iyi günler dilerim.
    Merhaba , foruma hoşgeldiniz .

Ben de 1 yıldır gel-gitler yaşıyorum bu konuda , 36 yaşıma girdim arabam var , 2000 yılından bu yana aktif arabanın üzerindeyim gerekmedikçe hızı seven biri değilim , sakin kullanırım her zaman, ara ara 125cc , 150cc motosiklete de bindim turladım çok seviyorum motosikleti ancak Motosikleti atıyorum 10-15 bin TL ye alıyorsunuz bitmiyor , bir 10 bin TL de sigortası , ehliyeti ,eğitimi , ekipmanı , motosiklete gerekli olan güvenlik , bakım ve koruma malzemelerine harcıyorsunuz. Size o 1 yıl anca tatmin edebilecek 150-200cc motosiklet yaklaşık 25 bin TL ye maal oluyor. Keşke siz de başka sınıf ehliyetiniz var mı? araba vs. başka motorlu araçla trafik tecrübeniz var mıdır? varsa ne kadar (yıl/km) tecrübeniz var? trafikte aktif misiniz ? yoksa sadece gerektiği zamanlarda mı trafiktesiniz ? gibi soruların cevabını paylaşmış olsaydınız. Daha tecrübeli arkadaşlar nokta atışı bilgi verebilirdi. Vermiş olduğunuz sınırlı bilgiye istinaden , sadece şunu söyleyebilirim ; Yasal mevzuat gereği bir sürücü kursuna kayıt olup belirlenen ücreti kursa vs gerekli yerlere bayılmak durumundayız. Bu kurslarda sadece başlangıç için gerekli olan temel eğitim verilir (Mutlaka katılın), motosikleti tanırsınız birazcık o kadar . Özel eğitmenlerden ayrıca eğitim almanız sizin için çok iyi olacaktır e tabi buna da ayrıca bir para bayılıyoruz Umarım her şey gönlünüzce olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:45 ----------

Evet benim de adını duyduğum iki iyi akademi var , Alpha ve Motto ...

Hoşbulduk.

Haklısınız biraz daha bilgi vereyim. 15 yıldır araç kullanıyorum. Küçük büyük araçlar kullandım. Artık trafiği okuma vb konularda olgunlaştığımı düşünüyorum.

Anladığım şudur ki o para haksız yere sürücü kursuna bayılınacak net. Tekrar teşekkürler.

Alıntı Ergün Er. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba , foruma hoşgeldiniz .

Ben de 1 yıldır gel-gitler yaşıyorum bu konuda , 36 yaşıma girdim arabam var , 2000 yılından bu yana aktif arabanın üzerindeyim gerekmedikçe hızı seven biri değilim , sakin kullanırım her zaman, ara ara 125cc , 150cc motosiklete de bindim turladım çok seviyorum motosikleti ancak Motosikleti atıyorum 10-15 bin TL ye alıyorsunuz bitmiyor , bir 10 bin TL de sigortası , ehliyeti ,eğitimi , ekipmanı , motosiklete gerekli olan güvenlik , bakım ve koruma malzemelerine harcıyorsunuz. Size o 1 yıl anca tatmin edebilecek 150-200cc motosiklet yaklaşık 25 bin TL ye maal oluyor. Keşke siz de başka sınıf ehliyetiniz var mı? araba vs. başka motorlu araçla trafik tecrübeniz var mıdır? varsa ne kadar (yıl/km) tecrübeniz var? trafikte aktif misiniz ? yoksa sadece gerektiği zamanlarda mı trafiktesiniz ? gibi soruların cevabını paylaşmış olsaydınız. Daha tecrübeli arkadaşlar nokta atışı bilgi verebilirdi. Vermiş olduğunuz sınırlı bilgiye istinaden , sadece şunu söyleyebilirim ; Yasal mevzuat gereği bir sürücü kursuna kayıt olup belirlenen ücreti kursa vs gerekli yerlere bayılmak durumundayız. Bu kurslarda sadece başlangıç için gerekli olan temel eğitim verilir (Mutlaka katılın), motosikleti tanırsınız birazcık o kadar . Özel eğitmenlerden ayrıca eğitim almanız sizin için çok iyi olacaktır e tabi buna da ayrıca bir para bayılıyoruz Umarım her şey gönlünüzce olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:45 ----------

Evet benim de adını duyduğum iki iyi akademi var , Alpha ve Motto ...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)