Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Kullanımına Yeni Başlıyorum. Yardımcı olur musunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba Arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım ve karar vererek araç almaktan vazgeçip motor almayı düşünüyorum. Yaşım 28 ve hayatımda hiç motorum olmadı, Sürüş deneyimim toplam 250km'dir Otomatik vites.

Şimdi aranızda işi bilen arkadaşlar mutlaka bana küçük cc düşük cc'den başlamalısın diyecektir. Evet belki doğru yol bu ama benim motora başlama nedenim hız tutkusudur. Kendimden biraz bahsederek sonrasında bütçe - ekipman ve motor konusunda desteğinizi isteyeceğim.

Yaş 28 Bursa'da yaşıyorum.
    Genelde Şehir içi kullanmayı düşünüyorum. Şehir dışınada çıkabilirim
    Race tarzı istiyorum. Bakımını iyi yaparım ve hoşuma giden aksesuarı bulursam mutlaka onu o motora takarım.
    Hız yapmak isterim, ve düşük hızda yada yüksek hızda o sesi duymak isterim.

Kafamda bir profil yok ve bu seçim kısmı çok karışık. R1 modellerindeki keskin gözler ve ince zarif çizgileri olan motorlar çok hoşuma gidiyor.(Kısaca Race tarız)

Bütçem sadece motora 20.000TL'dir. 2.El satan varsa önümüzdeki günlerde konuşabiliriz. (Yakıt konusu kaç yakar bilemem ama bütçe olarak km'ye 30 kuruş benim için uygundur)

Ömürlük estetik bir kask - Ceket koruyucular vs bunların toplam maliyeti hakkında bilgim yok total'de ekipmana ne kadar veririm sizce. İyi bir giriş yapmak istiyorum.

Nokta dahi olsa yorum yapan herkese teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Herşeyden önce internette PDF olarak bulabileceğin "Motosiklet Yol Sanatı" kitabını okuman doğru bir başlangıç olacaktır. Forum ortamında uçuşan fikirlerden (net teknik cevabı olanlar dışında) süzülmüş bir sentez çıkartmak zordur. Sizin yaşınızdan da fazla motor deneyimim var ve bildiğim tek şey en sonunda birey kendi bildiğini okur seçimler konusunda. En azından teorik olarak doğru bir giriş yapmanız için bu belgeyi okumanızı öneriyorum.

Alıntı shadowmaster adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herşeyden önce internette PDF olarak bulabileceğin "Motosiklet Yol Sanatı" kitabını okuman doğru bir başlangıç olacaktır. Forum ortamında uçuşan fikirlerden (net teknik cevabı olanlar dışında) süzülmüş bir sentez çıkartmak zordur. Sizin yaşınızdan da fazla motor deneyimim var ve bildiğim tek şey en sonunda birey kendi bildiğini okur seçimler konusunda. En azından teorik olarak doğru bir giriş yapmanız için bu belgeyi okumanızı öneriyorum.
    Bu bir belgemi yoksa kitap mi? Okurum mutlaka. Deneyimlerinize guvenerek sormak istiyorum, sizin model oneriniz nedir?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Ekipmana 2500 -3000 ayırsan güzelce giyinirsin , motor olaraka rs200 uygun sana . Absli racingde 20.000 altında pek seçenek yok .

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tavsiye mavsiye hikaye. alacaksın motoru, yavaş yavaş bineceksin. tecrübe kazanacaksın. ha bu arada küçük birkaç kaza atlatman ihtimal dahilinde. yavaş sürersen ve ekipmanların tam ise kazaları küçük sıyrıklarla atlatır, yoluna devam edersin. üç sene sonra sağlam bir motor driver olursun. üstünden inesin gelmez.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tavsiye mavsiye hikaye. alacaksın motoru, yavaş yavaş bineceksin. tecrübe kazanacaksın. ha bu arada küçük birkaç kaza atlatman ihtimal dahilinde. yavaş sürersen ve ekipmanların tam ise kazaları küçük sıyrıklarla atlatır, yoluna devam edersin. üç sene sonra sağlam bir motor driver olursun. üstünden inesin gelmez.
    Yaşı benden 1 yaş küçük arkadaşın , birde trafik tecrübesi varsa benim gibi kazasız belasız (maaşallah) 700lüğe kadar yükselir 😁

Boldpilot, Trafik tecrübem var... Çok fazla video izledim kaza, sürüş vs. Öğrendiğim çok şeyde var. Benim R1'ler çok hoşuma gidiyor ve alırsam bir tane tek silindir istemiyorum titreşim sıkıntısı olabiliyormuş, sürmedim ama çok videoda bunları duydum. 250 500cc altına inmek istemiyorum. 20.000TL net motora para verip en az 2 yıl deneyim kazanmak istiyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Alıntı Maarj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boldpilot, Trafik tecrübem var... Çok fazla video izledim kaza, sürüş vs. Öğrendiğim çok şeyde var. Benim R1'ler çok hoşuma gidiyor ve alırsam bir tane tek silindir istemiyorum titreşim sıkıntısı olabiliyormuş, sürmedim ama çok videoda bunları duydum. 250 500cc altına inmek istemiyorum. 20.000TL net motora para verip en az 2 yıl deneyim kazanmak istiyorum.
    R1 felan çok uç noktalar , ben ybr125le başladım onda bile yoktu titreşim. Yoktu derken yeni olduğun için sen pek anlamazsın neye binsen. Ben 6 ay içinde ybr125 , rx3i , duke 200 , duke390 , mt07 olarak yükselttim . Madem 20.000 tl vericeksin r25 var sadece çift silindir , 3-5 daha koyabilirsen cbr500r absli çift silindir az yakar çok kaçar ama biraz ağır ilk motor olarak.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Bursalımıydı o arkadaş
    En son 240 ile gidiyordum diyen. O konuyu bul da bir oku.
    İstediğin kadar trafik tecrüben olsun, kaskın içinde trafik düzeni bambaşka işliyor.
    Hyosun gt250r al fazla hacimli makina alma. Tutamayacaksın kendini.
    Ekipman min 3 bin ayır.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    En az 250-500cc ve racing tipinde olsun diyorsan 2. el temiz bir Kawasaki Ninja 300 (ABS'li) ilk etapta senin işini görecektir.
    Abs li olması ve gayet yeterli gücü sayesinde dikkatli sürdüğün sürece en az 2 yıl başka motor aramazsın.

Tek kötü yanı parça fiyatları yüksektir, kaza yaparsan maddi olarak seni üzer.

Ekip olarak da hiçbir kask ömürlük değildir, bir kaskın kullanım ömrü yaklaşık 5 yıldır. Ardından yenilemen gerekir. Bundan sonra hep racing süreceğim dersen deri ceket öneririm. Alabildiğin en iyisini al, motor değiştirince de kullanmaya devam edersin. (dainese veya alpinestars öneririm).

Her şeyin başında, dikkatli sürmeni, kendine zaman tanımanı , ilk etapta sürat yapmamaya dikkat etmeni, teknik gelişim için de fırsat buldukça eğitim almanı öneririm.

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Çok iyi bir sürüş eğitimi almadan ve 50.000 km tecrübe kazanmadan içinde R geçen bir motor kullanmamanı öneririm yalnızca.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    R1 dediğin motor ortalama 8-10 litre benzin yakar, oda nazik kullanırsan bunun yanında 20 bine alacağın r1 daha fazla yakacaktır.(düşük model olduğu için n) son olarak illede litrelik makina alacam dersen Tcs olan bir model almanı şiddetle tavsiye ediyorum.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şehiricinde kendini geliştireceğini varsayiyorum, tabii piste atıyorum 1000 lira vermeyeceksen. .

Hız demissin de arkadaşım zaten yeni başlıyorsun, oturus pozisyonun yatık, muhtemel bileklerine yük bindirecektir, dönüş turu zorlayacak, ani bir frende direk sıkacaksın maneti v.s.Nerde geliştireceksin şehir içinde, carrefourun trafiğinde mi hız yapacaksın, çevre yolunda mi, her gün kazilip toz duman olmuş Yalova yolunda mı, yanlış anlama fakat ortalama bi hızla cokuk bi logar kapağına girsen ne jant kalabilir,ne amortisör, ne de motorun üstünde durabilirsin o tarz bi motorla,araç tecrübesi pek fayda etmiyor bu işte..Hız tutkusu demişşin hız algısı da araçtan farklı 120 üstü hızda epey ruzgar yersin..

Bence hız yeni başlayan birisi olarak aklındaki son sozcuk olmalı. 'Yavaş surus'ten ne haber demek istediğim. .Bır çok olumsuz şeyi ne kadar düşük hızda yaşarsan o kadar iyidir..

Commuterle kendini gelistirmen gerektigi ve sağlam ekipmandan başka tavsiye gelmedi aklıma.Sonrasına bakarsın, 50 000 km diyen arkadaşlara katiliyorum.

Bunları aşırı temkinli kullanan birisi olduğumdan yazmadım, umarım kötü yoldan ogrenmezsin tüm iyi niyetimle soyluyorum.

Saygilar.

Motosikleti
    MT-07
    Abi troll mroll dinlemem. Git bir tane en eskisinden bastınmı giden, bastınmı durmayan bir Suzuki GSXR1300 Hayabusa al. Sonra teker alıştırması yap. Cafe önünde önce lastik yok. Sonra tekere gel. Otoban'a çıktınmı tmm dır. Ver gazı gitsin.

https://www.youtube.com/watch?v=B49NxrVB62M

Motosikleti
    CRF 250
    Trafik tecrübesi motosiklette farklıdır. Araba sürüyor olabilirsin çok etkilemez. Benim tavsiyem scooter ile başlaman, trafikte motosikletin yeri nedir, nasıldır, nelere dikkat edilir kısa sürede öğrenirsin. Vites olmadığı için tüm dikkatini yola vermiş olursun. Kendini hazır hissettiğinde 125cc, 150cc, 250cc vitesli alabilirsin. CB 250R benim çok hoşuma gidiyor şekil olarak tavsiye ederim.

Doğrusunu yapmak, yıllarca motora binip zevk almak istersen yol bu ki buna rağmen Türkiye şartlarında her an her şey olabilir. Trafikte olduğun her an uyanık olmanı tavsiye ederim. Ne zaman yorgun yada dalgın olsam kaza yaptım yada atlattım. Sana da denk gelmiştir internette araştırmışsındır, 700cc ile başlayan yada 125cc yi 3 ay içinde satıp 700, 1000cc geçen kişiler var. Acele edenlerin, yeterince tecrübe edinmeden CC büyütenlerin hemen hepsi acı tecrübeler yaşamıştır. İşin özü hevesini ve isteğini anlıyorum ama acele etme.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    250cc yi boşver sana şöyle birşey yakışır:
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...31494685/detay
    ekipmanada fazla gerek yok arkadaşlara takılma 200 liraya ls2 kask alsan yeter gerisini zamanla toparlarsın.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250cc yi boşver sana şöyle birşey yakışır:
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...31494685/detay
    ekipmanada fazla gerek yok arkadaşlara takılma 200 liraya ls2 kask alsan yeter gerisini zamanla toparlarsın.
    Birde ördek oturuşu yapmadan olmaz.

Merakla tek teker videonu bekleyeceğim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)