Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Biraz Geç Kalınmış Bir Başlangıç İçin Motor Önerileriniz :)

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar hepinize merhaba
    Aranıza yeni katıldım.Yaşım 38.Son 1 yıllık süreç içinde insana bunalım geçirten İstanbul trafiğinden dolayı motor sevdasına giriştim.Bu süreçte çok güzel olmasada kısa bir eğitim alıp ehliyet işini hallettim.Yaklaşık 20 yıldır aktif araç kullanıyorum.İşe gidip gelmek için herkes karşı çıksada ciddi ciddi motosiklet almayı düşünüyorum.Bajaj Oktay motorda bajaj pulsar 200 ns ve bajaj avenger street 150 street tarzı motorlara baktım.Aktif olarak araçta kullandığım için en azından havanın müsait olduğu günler motosiklet kullanmak istiyorum.Şimdi bana yol göstermeniz açısından sizlere sorum şu şekilde :

1-)Motor kullanmak için yaşım çokmu geçti (eğer cevabınız hayır ise 2. sorumu cevaplayabilirseniz sevinirim
    2-)Benim gibi yaşlarda olan arkadaşlar hangi tip motor kulllanmalı (chopper tarzı hoşuma gitsede kullanması zor diyorlar)
    badircik, espresso ve nalpergok bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Merhaba öncelikle seçiminiz hayırlı olsun. İStanbul'da motosiklet bir hobi değil zorunluluk resmen.
    Yaşınız hiç geç değil. Tam aksin uzun otomobil tecrübesi avantaj.
    Yeni başlayıp sorun yaşayan arkadaşları çoğu genç ve trafik tecrübesi olmadığından sıkıntı yaşıyor.
    Eğitim de almışsınız gayet güvenli ve keyifli bir ulaşım aracı olarak kullanırsınız motosikleti.
    Cruise-chopper tarzından en az bir sene uzak durun derim. Commuter tarzı bajaj pulsar vs. gibi 250cc'den yüksek olmayan bir motorla motosiklet sürüş dinamiklerine iyice alışın sonra istediğiniz cruiser tipine geçersiniz zaten.

İlgi alakanız için teşekkürler.
    Marka hakkında çok fazla bilgim yok ama sıkıntısı yoksa bajaj pulsar 200 ns ideal diye düşünüyorum.

Motosikleti
    Mondial Drift
    Galiba yaz kış kullanacaksınız iş de resmi bir iş ise scooter yararlı olabilir. Kışın pantolona çamur geldi derdi olmaz bagajda var rahat olursunuz.Aralardan derelerden en rahat scooter geçiyo zaten. 8 bin gibi bütçe var galiba ekipman dahil değilse kullanmadım ama hero dash e güzelmiş diyorlar
    espresso bunu beğendi.

Alıntı AhmetCan1903 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Galiba yaz kış kullanacaksınız iş de resmi bir iş ise scooter yararlı olabilir. Kışın pantolona çamur geldi derdi olmaz bagajda var rahat olursunuz.Aralardan derelerden en rahat scooter geçiyo zaten. 8 bin gibi bütçe var galiba ekipman dahil değilse kullanmadım ama hero dash e güzelmiş diyorlar
    Özel bi firmada muhasebeciyim. Bagaj çok önemli değil. Bir laptop var onuda sırt çantasıyla hallederim diye düşünüyorum. Kışın hava elverdiği sürece kendimi çokta zorlamadan kullanmak niyetindeyim. Yağmurlu günlerde aracımla giderim. Vitesliyle bu işi öğreneyim düşüncesindeyim açıkçası.

Aceofspades - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD Softail
    Sayın Chopperrider,

Konuyu açan arkadaşın affına sığınarak sizden biraz bilgi isteyeceğim, motorunuz gerçekten merak ettiğim bir motor.
    Kullanıcısı da pek olmadığından, hakkında yorum bulamıyoruz. Genel olarak biraz bahsederseniz çok sevinirim.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    selamlar
    42 yaşındayım, 23 senelik ehliyetim ve araç tecrübem var.
    ama, a sınıfı ehliyetimi geçen ekimde, ilk motosikletimi de ertesi ay kasım sonunda aldım. yani geç kalınmışlık bir durum yok
    eur/usd sürekli çıkarken kışın bitmesini beklemedim, iyi de yapmışım. ben 250cc naked tercih ettim. aslında boy ve kilo (193cm-90kg) belki daha yüksek-uzun motorlara uygundu ama hem tecrübe kazanmak hem de bütçeyi düşük tutmak adında mt-25te karar kıldım. gayet güzel alet, acemiliklerimi hoş görüyor ama aynı zamanda dikkat et demeyi de ihmal etmiyor.
    rodaj nedeniyle zaten yüksek hız gitmiyorum, o bakımdan da iyi geliyor yani.

Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selamlar
    42 yaşındayım, 23 senelik ehliyetim ve araç tecrübem var.
    ama, a sınıfı ehliyetimi geçen ekimde, ilk motosikletimi de ertesi ay kasım sonunda aldım. yani geç kalınmışlık bir durum yok
    eur/usd sürekli çıkarken kışın bitmesini beklemedim, iyi de yapmışım. ben 250cc naked tercih ettim. aslında boy ve kilo (193cm-90kg) belki daha yüksek-uzun motorlara uygundu ama hem tecrübe kazanmak hem de bütçeyi düşük tutmak adında mt-25te karar kıldım. gayet güzel alet, acemiliklerimi hoş görüyor ama aynı zamanda dikkat et demeyi de ihmal etmiyor.
    rodaj nedeniyle zaten yüksek hız gitmiyorum, o bakımdan da iyi geliyor yani.
    Açıkçası yaşdan dolayı çevreden biraz çekiniyordum ama sizin gibi arkadaşların olduğunu bilmek beni dahada cesaretlendiriyor.Mt-25 kadar bütçem olmasada inşallah pulsar 200 ns alıcam.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı enderyagci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıkçası yaşdan dolayı çevreden biraz çekiniyordum ama sizin gibi arkadaşların olduğunu bilmek beni dahada cesaretlendiriyor.Mt-25 kadar bütçem olmasada inşallah pulsar 200 ns alıcam.
    Ben de 46 yaşındayım. Kasım sonunda Yamaha xmax 250 aldım. Döviz yükselir, zam gelir ne olur ne olmaz deyip kredi çekip aldım, kredinin 3 taksidini ödedim bile ama henüz ehliyet almadığım için binmedim. Kapalı otoparkta duruyor. Havalar biraz ısınınca ehliyet kursuna yazılıp A sınıfı ehliyet alıp üzerine de sürüs eğitiminden sonra başlayacağım sürmeye.

İşe gelip gitmek için araba kullanmak istanbul trafiğinde artık delirtmeye başlamıştı. Zaten araba kullanmayı sevmediğim için arabayı eşime bırakalı çok oldu. İşe toplu taşıma ile gidip geliyorum ama artık metrobüsten bıktım. İlk duraktan binip oturacak yer bulsam dahi yorucu oluyor. Scooter aldım çünkü sırt çantasında laptop taşımak yerine bagajda taşırım dedim. işyerinde aynı motordan olan arkadaşın motorunda denedim, xmax 250'nin sele altı bagajına laptop çantası rahatça sığıyor. Bir de işe gelip giderken yağmur çamur vb. scooter daha rahat olur diye düşündüm.

Motosikleti
    4. motor Honda
    KTM duke 250 abs veyua pulsa 200CS ABS alsan bence daha iyi olabilir. ABS olması büyük bir avantaj.
    Veya yine ABS li bir scooter ancak scooter daha kullanışlı olmasına rağmen keyifsizdir.

Alıntı c4gin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    KTM duke 250 abs veyua pulsa 200CS ABS alsan bence daha iyi olabilir. ABS olması büyük bir avantaj.
    Veya yine ABS li bir scooter ancak scooter daha kullanışlı olmasına rağmen keyifsizdir.
    KTM'ye bütçe yetmiyor malesef

falcon4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şehir trafiği için bence en uygunu scooter olur ayrıca kışın ve yağmurlu havalarda avantajlı üstün başın temiz kalır.Ama sakıncalı durumuda yok değil küçük tekerli olanlar bizim asfalt kalitesiz olduğundan sıkıntılı olabiliyor mümkünse 15,16inç jant tercih edilmeli.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alıntı Aceofspades adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın Chopperrider,

Konuyu açan arkadaşın affına sığınarak sizden biraz bilgi isteyeceğim, motorunuz gerçekten merak ettiğim bir motor.
    Kullanıcısı da pek olmadığından, hakkında yorum bulamıyoruz. Genel olarak biraz bahsederseniz çok sevinirim.
    Merhaba. valkyrie hakkında türkçe kaynak hiç olmadığı için forumda konu açmıştım.
    Linki burda :

http://www.motosiklet.net/forum/moto...m-basligi.html

Soracağınız spesifik başka birşey olursa cevaplamaya çalışırım bildiğim kadarıyla.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba Enderyağcı; aynı yaşlardayız ben de 35li yaşlarda başladım benzer düşüncelerle 4 yıl önce..Yaş hiç önemli değil diye düşünüyorum. Eğitimdi, motosiklet tarzıydı vs. epey araştırmıştım..Biraz hareketli biri olduğumdan cruiser-choperdan uzaklaşmıştım..

Motosiklet almadan farklı bikaç scooter denedim.Denediklerimden kiminin selesi yüksek geldi rahatsız etti, kimi alçaktı kasislerde zıplattı. Fakat scooterlarda beni asıl rahatsız eden şey güvensiz hissetmem ve cidden sandalyede oturuyor hissiyatını bana vermesiydi ve hiçbir zaman scooter'a alışamayacağımı düşündüm..Bu arada avenger tipinde(oturuş ve görünüş) fakat aslında commuter motosikletine sahip bikaç vitesli de denedim, kullandım. Evet rahat hissettiriyordu fakat refleks ya da verdiğim tepkiler bakımından hantal oluyorum gibime geldi, herkeste böyle midir bilmiyorum..

Sonra bi commuter aldım güzeldi, yaklaşık beş bin km kullandım.'İkarus' , kaza vs. üstelik de bile bile hepsi başıma geldi..Sonra şimdiki kullandığım motosikleti aldım, o da onbinde.Arada başka motosikletler denemeye çalışıyorum, sonradan anladım ki torku ve biraz olsun yüksek gidon rahatlığını seviyorum..Bu yıl için kafamda bikaç marka model var fakat kur konusu malum..

Uzun oldu konuyu sevdim herhalde, ikinci sorunun cevabına gelince, nispeten boş yolda geze geze gideyim derdinde değilsen chopper, cruıser tarzı alma derim zaten o fiyatlara cruıser falan nerdee. Bence uygun fiyatlı, oturuş pozisyonunu beğendiğin, evine yakın servisi olan, gazı çevirdinmi birazcık gidecek, kronik sorunu olmayan, yedek parçada itelemeyen 150'lik-250lik bi motosiklet almalısın.İlerde nasılsa değiştirirsin..

Bu arada; başlangıç deyince '2.el bi ybr' gelir akla, ben almamıştım pişman olmuştum satarken..

Kolay gelsin.
    enderyagci bunu beğendi.

Merhabalar. Ben 40 yaşındayım. yamaha xmax 250 aldım. işe gidip gelmek için kullanıyorum. son derece keyifli. tavsiye derim.

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Aranıza yeni katıldım.Yaşım 38.Son 1 yıllık süreç içinde insana bunalım geçirten İstanbul trafiğinden dolayı motor sevdasına giriştim.Bu süreçte çok güzel olmasada kısa bir eğitim alıp ehliyet işini hallettim.Yaklaşık 20 yıldır aktif araç kullanıyorum.İşe gidip gelmek için herkes karşı çıksada ciddi ciddi motosiklet almayı düşünüyorum.Bajaj Oktay motorda bajaj pulsar 200 ns ve bajaj avenger street 150 street tarzı motorlara baktım.Aktif olarak araçta kullandığım için en azından havanın müsait olduğu günler motosiklet kullanmak istiyorum.Şimdi bana yol göstermeniz açısından sizlere sorum şu şekilde :

1-)Motor kullanmak için yaşım çokmu geçti (eğer cevabınız hayır ise 2. sorumu cevaplayabilirseniz sevinirim
    2-)Benim gibi yaşlarda olan arkadaşlar hangi tip motor kulllanmalı (chopper tarzı hoşuma gitsede kullanması zor diyorlar)
    1-Ben de 33 yaşında gönül vermiştim bu işlere ender yagci kardeş..... yani geç falan değil.
    2-Canınız ne istiyorsa onu kullanın, cruiser kullanacağım diyorsanız 250 cc lik bir makine ile (hyosung gv 250 - daelim daysatar 250 - rks cruiser 250 kuba superlight 200 vs....) gayet de güzel başlayabilirsiniz, kendim de öyle başladım.

Yardımcı olan her arkadaşa ayrı ayrı teşekkür ederim.
    En kısa sürede bütçeme göre uygun birşey alıcam inşallah.

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selamlar,

Cevaplardan anlayacağınız üzere aslında yaş konusunda azınlığın değil, çoğunluğun içindesiniz, ben de aynı yaş grubunun bir üyesi olarak iki çift söz söylemek istedim.

Öncelikle bu güzel dünyaya hoşgeldiniz. "Neden bu iş için bu kadar geç kaldım" diye hayıflanacağınız günler yakın görünüyor Aklınızda hiç soru işareti, içinizde hiç tedirginlik olmasın. Motosiklet kullanmaya 20-25 yaşında başlayacak olan kardeşlerimizden çok daha şanslısınız. Her ne kadar motosiklet kullanmanın zor yanları teknik hakimiyet, refleksler, kıvraklık, esneklik gibi görünüyor olsa da motosiklete binince anlayacaksınız ki bunların hemen hemen hiç önemi yok, bu özellikler motosiklet kullanmaya başladıktan 2 hafta sonra meleke haline geliyor. Sizin çok büyük 2 avantajınız var. Araba tecrübesinden gelen "trafiği okuma" ve "bakışı düşürmeme, ileriye bakma" konuları. Bunlar, hiç çaba sarf etmeden otomatik olarak yerine getireceğiniz, yeni başlayanların sağlamakta zorlandığı ve trafikte sizin işinizi çok kolaylaştıracak özellikler. Kısacası hiç düşünmenize gerek yok.

Motosiklet seçimi konusuna gelince, kendi fikrime göre 200NS gerçekten mükemmel bir seçim olarak görünüyor. 200cc oluşuyla ne 2 ay sonra sıkılıp değiştirmek istecek kadar güçsüz ne de fazla tepkiler vererek sizi zorlayacak kadar güçlü. Motor bloğu, mekanik ve elektrik aksamı basit, yakıtı ve işletme maliyetleri uygun, servisi yaygın, satışı kolay, ergonomisi olağan ve bu özellikler için fiyatı oldukça uygun.

Şimdiden tekrar hayırlı olsun diyorum. Çok hoşunuza gidecek bir dönem var önünüzde, keyifli yollar diliyorum.

Alıntı inshroud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

Cevaplardan anlayacağınız üzere aslında yaş konusunda azınlığın değil, çoğunluğun içindesiniz, ben de aynı yaş grubunun bir üyesi olarak iki çift söz söylemek istedim.

Öncelikle bu güzel dünyaya hoşgeldiniz. "Neden bu iş için bu kadar geç kaldım" diye hayıflanacağınız günler yakın görünüyor Aklınızda hiç soru işareti, içinizde hiç tedirginlik olmasın. Motosiklet kullanmaya 20-25 yaşında başlayacak olan kardeşlerimizden çok daha şanslısınız. Her ne kadar motosiklet kullanmanın zor yanları teknik hakimiyet, refleksler, kıvraklık, esneklik gibi görünüyor olsa da motosiklete binince anlayacaksınız ki bunların hemen hemen hiç önemi yok, bu özellikler motosiklet kullanmaya başladıktan 2 hafta sonra meleke haline geliyor. Sizin çok büyük 2 avantajınız var. Araba tecrübesinden gelen "trafiği okuma" ve "bakışı düşürmeme, ileriye bakma" konuları. Bunlar, hiç çaba sarf etmeden otomatik olarak yerine getireceğiniz, yeni başlayanların sağlamakta zorlandığı ve trafikte sizin işinizi çok kolaylaştıracak özellikler. Kısacası hiç düşünmenize gerek yok.

Motosiklet seçimi konusuna gelince, kendi fikrime göre 200NS gerçekten mükemmel bir seçim olarak görünüyor. 200cc oluşuyla ne 2 ay sonra sıkılıp değiştirmek istecek kadar güçsüz ne de fazla tepkiler vererek sizi zorlayacak kadar güçlü. Motor bloğu, mekanik ve elektrik aksamı basit, yakıtı ve işletme maliyetleri uygun, servisi yaygın, satışı kolay, ergonomisi olağan ve bu özellikler için fiyatı oldukça uygun.

Şimdiden tekrar hayırlı olsun diyorum. Çok hoşunuza gidecek bir dönem var önünüzde, keyifli yollar diliyorum.
    Zaman ayırıp fikirlerini paylaştığın için teşekkürler kardeşim.

nalpergok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650

Benim de yaşım 37 ve inanın başlamak için hiç de geç değil.. Benim de düşümdüğüm ilk motor Bajaj 200 ns di ama sonrasında kendimi Duke 200 ün üstünde buldum. İstanbul gibi yoğun bir trafikte kullanacaksanız bence scuter tarzı bir motor düşünün.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)