Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

37 Yaşında İlk Kez Motor Kullanan Üye

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    honda pcx 125-ktm duke 200 - honda cbr 500 r
    37 Yaşında İlk Kez Motor Kullanan Üye
    Evet o benim. 37 yaşıma kadar iki tekerlekli üzerinde motor olan hiç bir icat kullanmamıştım. Fakat 22 yaşıma kadar aktif olarak bisiklet sürdüm ve 14 yaşımdan bu yana araba kullanmaktayım.
    İşyerinde motoru olan bir arkadaşımdan merak ettim ve rica ettim CBR 250 sini güvendi ve bana verdi. Genel mantığı tarif etti ve 2 tur attım yaklaşık 2 km bol virajlı bir yolda, hatta işi abartıp vites bile kullanabildim.

Sonrasında motosiklet sürmeyi öğrenmeye karar verdim ve tavsiye üzerine koyu Beşiktaş'lı olmama rağmen Fenerbahçe Sürücü Kursuna gittim.

Kurstan Kerim , Berkcan ve Özgür Hocaya teşekkür ederim gayet ilgililer özellikle Berkcan küçük yaşına rağmen tam bir ciddiyetle her hatamı ve yapmam gerekeni anlattı.

Kursta teorik eğitim ve 12 saat sürüş eğitimini tamamladıktan sonra ilk seferde 600 veya 650 cc bir Suzuki Gladius motorla direksiyon sınavından tek seferde geçtim ve A sınıfı ehliyeti aldım. Bu arada forumda tartışmalar olmuş yok önce A alınır A2 alınır falan. Ben tek seferde A aldım hiç tecrübem olmadan.

Ehliyeti aldıktan sonra Bajaj RS 200 ü çok beğendim fakat AEA nın jant kırma muhabbetinden sonra vazgeçtim. Epey kaza videosuda seyredip korktuktan sonra kendime biz önce scooter la başlayalım becerebilirsek vitesli motorlarla yavaş yavaş büyütürüz dedim. Malum hanımla oğlum evde ekmek bekler. Bize bir şey olursa onlara kim bakar.

Gittim Anes Honda'dan bir PCX 125 aldım. Herkes sıfır alma dedi ama sıfır ile <10.000 km arasında fark 500 TL falandı, bende gittim sıfır aldım. Plaka masrafı çok tutuyor diye korkutmuşlardı. Toplam 230 TL 'ye plaka ve ruhsatı hallettim. Anes'de güzel koruma demiri görmüştüm ondan da taktırdım birde rüzgar siperliği taktırdım.
    Sigorta 720 TL ye halloldu.

İstanbul'da ev ile iş arasında sabah akşam toplam 10 km kullanacağım ve kapalı garajım olduğu için kasko yaptırmadım. İşyerinde güvenlik var İşyeri de sağlam.

Gelelim asıl konuya; Daha önce motosikletlerden bihaber bir araba kullanıcısıydım şimdi motosikletlere daha çok dikkat ediyorum ve mutlaka trafikte görüyorum. Motosikletlerin trafikte ne kadar az görüldüğünü kendimden bildiğim için motosiklet kullanırken de kesinlikle yol boş olmazsa ilerlemiyorum. Kavşakta yol benim olsa bile karşıdaki araba ile göz teması kurmadan geçmiyorum.

Benim yeni motosiklet kullanıcısı olarak tavsiyem; trafikte arabaların size yol verdiğinden emin olmadan kesinlikle ilerlemeyin çünkü araba sürücüleri için tehlike büyükten küçüğe doğrudur. Yani araba sürücüsüne göre en tehlikeli araç kamyon iken en az tahlikeli olan bisikletttir. Biz de bu sıralamada yerimizi bilmeliyiz.
    Olayın psikoloji veya mantıkla bir alakası yok, tamamen göz ilüzyonu ile alakalı.Yani büyük araçlar aynı hızda bile olsa gözünüze hızlı görünür küçükler ise yavaş.

Şimdi yeni motosiklet kullanıcısı olarak bende sizlerden tavsiye bekliyorum ve forumda tavsiyelerinizi okuyorum.

Erdem
    Yaş 37
    İstanbul
    Mühendis
    0Rh+
    SRDR KTM 390, emc2, abeciMotoru ve 10 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    -
    hem akranız hemde aynı seylerı dusunmusuz vıteslı surup begenıp,ama nolur nolmaz tecrube edınene kadar scooter alayım dıye,sadece ben henuz alamadım parayı denklestırıp favorım nmax ama butcenın ıkı katı neyse bakalım,guzel yazı olmus

Motosikleti
    cıks
    ne mühendis i

bu arada hoşgeldiniz

Motosikleti
    İnşaat Mühendisiyim

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:58 ----------

Teşekkürler.

Motosikleti
    Mondial Drift
    En önemlisi reflekte yelek ve Çakar bence. Şampiyonuz bu senede İnşallah
    ardem80 bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bende 44 yaşındayım yaşadıklarınızın aynısını yaşadım.Ben korkmadım RS200 aldım Bende İstanbul Pendikte oturuyorum.Havalar düzelsin bizim gibi yaşlı acemiler gezi yapalım
    SRDR KTM 390, ademsen37 ve ardem80 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha xmax 250 ABS
    Bende 47 yaşında ilk motorum honda aktiva sırası ile 750lik HONDA SHADOW şu an YAMAHA XMAX 250 yaşımızda 61 e geldi hiçbir problem yok iyiki motorsikletle tanışmışım halen aktif olarak uzun yolda yapıyorum çocuklarımada motorun en iyi ulaşım aracı olduğunu tavsiye edip onlarada aldırdım gayet memnunlar
    espresso, SRDR KTM 390, potasyum ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

cagiran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1. Honda NSS 300 FORZA / 2. Suzuki GW250 INAZUMA
    Ooo bütün kızlar toplanmış

Yaş 32 ehliyet A2
    İlk motor Forza bol bol ekipman
    Sonra mantık çerçevesinde Inazuma
    Sonrası belli değil..

Tavsiye yok hocam, fazla kendinizi kısıtlamayın, yılların yol tecrübesi var, 250-300 cc bandına zıplayın derim.
    Hem daha çok keyif alacaksınız eminim hem de trafikte daha fazla görünür olacaksınız.
    Bu bir maxi scooter da olabilir tabi
    ardem80 bunu beğendi.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Aramıza hoş geldiniz. Pcx lastiklere şu havalarda dikkat eski bir pcx sahibiyim.

'Olayın psikoloji veya mantıkla bir alakası yok, tamamen göz ilüzyonu ile alakalı.Yani büyük araçlar aynı hızda bile olsa gözünüze hızlı görünür küçükler ise yavaş.'
    Demişsiniz bunun için ise reflektörlü yelek tavsiye ediyorum,hocalarımız sizi aydınlatır.

Kazasız belasız.
    ardem80 bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Yaş 42, motosiklet üstünde doğdum sayılır ama hiç bir vakit 'biliyorum' esasında sürmedim.
    Araba için belki bu daha az geçerli olabilir ama motosiklet başka bir şey; her gün yeni bir şey öğreniyor insan..
    O yüzden heyecanı azalmıyor..
    Bu arada hoşgeldiniz

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Hayırlı olsun. İhtiyar heyeti toplantısı tadında olmuş burası
    SRDR KTM 390 bunu beğendi.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    siz işi kapmışınız zaten -göz teması kurmadan geçmiyorum demişiniz gençler düşünmüyor hemen atarlanıp sopayı yiyip sonrada konu açıyorlar

Motosikleti
    Reflektif yelek tavsiyesi için teşekkürler. İş icabı zaten iş yerinde sürekli giyiyorum. Şimdi yolda da giyeceğim ne yapalım kaderimiz reflektif yelekle yazılmış.

Lastikleri Anlas marka kışlık aldım üzerindeki stock lastiklerle 1 mt bile gitmedim. Şimdi boş arazide fren çalışıyorum 30 km - 40 - 50 - 60 gibi durma mesafelerini deniyorum.
    Bana göre motoru olsun olmasın her araç hızlı gidebilir (örnek kızak) ama her araç duramaz. Herhangi bir aracı ilk kullandığımda son hızına değil durma mesafesine bakarım. Şu anda motoru farklı durumlarda nasıl durdurabilirim denemekteyim.

Forumun ihtiyar heyetini topladığımıza sevindim hakikaten bir ara gezi düzenleyelim.

İlginize ve cevaplarınıza teşekkürler.

Hayırlı olsun kazasız belasız keyifi sürüşler..
    ardem80 bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Hayırlı olsun

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aramıza hoşgeldin akranım, geç olsun, güç olmasın. Düşüncelerin güzel, böyle devam et.
    Ben 24 yıl kadardır motosiklet üstündeyim, belki bir çok motosiklet hocasını motor diye sürerim, ama hala bu konuda (eğitim) araştırmayı, okumayı, izlemeyi bırakmadım, insanın her yaşta illaki bilmediği, öğrenmesi gereken şeyler hala var.

Ya bu arada, biz nasıl ihtiyar heyetinden oluyoruz, foruma ilk üye olduğumda da aynısı denmişti, bence motosikletten keyif alınabilecek ün güzel yaştayız.

Alıntı ardem80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnşaat Mühendisiyim

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:58 ----------

Teşekkürler.
    o zaman yapıversen şu dünya finans merkezimizi

hoşgeldin hayırlı olsun
    lastiklere önem ver. değiştir, balans yaptır

Motosikleti
    Daelim Daystar 250
    33 yaşına kadar motosikletle uzaktan yakından ilgisi olmayan biriydim. Bir mobylet ile 100 metre gitmem yetti aşık olmama... kısa bir süre mondial xtreme max tan sonra daelim daystar ile sürüyor yolculuğum. Arkadaşların dediği gibi oldum dersek ölürüz. Ben otomobilde de motosiklette de hep "karşı taraf kesin hata yapacak" diyerek kullanıyorum. Çok faydasını görüyorum çünkü yüzde seksen kafasına göre davranıyor...

singlegunman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT07 MOTOCAGE
    4 sene kadar scooter kullanmış biri olarak size söyleyeceğim şey şudur;
    Çok büyük hata yapmışsınız.
    Neden mi?
    Eğer daha önce hiç trafiğe çıkmamış biri olsaydınız,
    Evet, scooter ile başlayarak iyi bi tercih yapmışsınız derdim.
    Fakat yıllarca araba kullandığınızdan bahsetmişsiniz.
    Demem o ki,
    Sizde zaten oturmuş bir trafik ahlakı var.
    O yüzden istediğiniz bir motor değilde,
    İstemediğiniz bir scooterle başlamak sizi kısa süre sonra eminim ki sıkacaktır.
    Tadınızı kaçırmak istemem elbette lakin keşke tercihinizi pcx yerine en azından 250cc vitesli bir motordan yana kullansaydınız.
    Hem yaşınızda kendinizi dizginleyebilecek bir yaş.
    Bundan sonraki tercihinizi cc'ye bakmaksızın istediğiniz motordan yana kullanmanızı öneririm.
    Özgürlüğün iki tekerleği vardır ve kapısı OLMAZ.

44 yaşında motora başlayan üyeden selamlar

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)