Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ankara'dan merhaba

Motovento
    REKLAM ALANI
    eneee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 390 Duke
    Merhaba. Serap ben.

2012 yılının sonlarında eşimin motosiklet temel başlangıç eğitimi hediye etmesiyle motosikletle tanıştım. Daha önce hayatımın hiçbir döneminde motosiklet kullanmakla ilgili bir isteğim, ilgim olmamıştı. Motosiklet kullanmanın üst düzey bir beceri gerektirdiğini düşünmüştüm. Benim için ise üstesinden gelemeyeceğim bir şeydi. Eşimin hediyesi ziyan olmasın diye eğitime başladım. Eğitim gruplar halindeydi, 12 saat teorik ve 12 saat pratik içeriyordu. O yıl teorik eğitimlere başlamıştım, ancak kış mevsiminin ve işimin yoğunluğu nedeniyle ertesi yıla pratik eğitimim sarkmıştı. 2013 yılı baharında bu eğitimi tamamlayabildim. Eğitimde zorlanmıştım, dar manevraları hala beceremiyordum. Buna rağmen motosiklet kullanmanın hazzını tatmıştım. Artık yollarda olmanın vaktiydi. İlk motorum KTM 200 Duke oldu.

Başlangıçta beni agresifliğiyle epey zorladı. Rodaj bitene kadar motoru eve götürmeye cesaret edemedim. Satın aldığım bayiide bıraktım ve o çevrede kısa sürüşler yapıp rodajı tamamladım. 200 Duke’ün kıvraklığı ve hafifliği, motoru kontrol etmemi kolaylaştırdı. Sınıfındaki motorlara kıyasla seri gidişi ise trafikte araçlar arasında kalmayarak riskli durumlardan kaçışımı da sağladı. Bu sayede şehirlerarası yollarda da sürüşler yapmaya başladım ve yaklaşık 25 bin km yol yaptım. Çıplak motor olmasına rağmen hemen hemen her yol koşunda sürdüm. Günübirlik sürüşler, konaklamalı geziler yaptım.

Sollama manevralarını daha güvenli yapabilmem, daha seri olmam için motorumu değiştirmeye karar verdim. 600 cc’lik bir motora geçmeyi istemiyordum. Böyle olunca hangi motoru alacağım konusunda pek seçeneğim kalmıyordu. Honda CB500F veya 390 Duke vardı. 390 Duke daha hafifti. KTM’yi zaten sevmiştim. Böylece ikinci motorumun 390 Duke olmasına karar verdim. 20 bin km’dir bu motorumu kullanıyorum.

Motor kullanmaya eğitimle başladım. Birkaç bin km yol yaptıktan sonra Honda GS2 eğitimine katıldım. Kapalı alanda, şenlikli bir parkurda sürmek zevkliydi. Ancak trafik koşullarında motor sürüşüne pek katkısı olmayacağını düşündüğümden Honda’nın diğer eğitimlerine katılmayı şimdilik pek düşünmüyorum. Yolda güvenle motosiklet sürmenin nasıl bir şey olduğunu öğrenmek ve motosiklet kullanmayı daha zevkli hale getirmek için 7 bin km yol yaptıktan sonra ART Motoakademi’den Uğur Ertekin’le bire bir yol eğitimi aldım. Bu kadar yol yapmadan, henüz 2 bin km tecrübedeyken almak daha doğru olurmuş. Sürüşü baştan sona değiştiren, yol sanatını, sistemi tanıtan bir eğitimdi. Öğrenecek daha çok şey olduğunu anladım ve yılda bir kez ileri sürüş eğitimi almaya devam ediyorum.

Eşimin hediyesiyle motosikletle tanışmak ve motosiklet kullanmaya başlamak hayatımda pek çok şeyi güzelleştirdi. Zamanı özgürce, stresten uzak ve doğayla iç içe yaşamanın bir yolunu keşfettim. Artık motosiklet sürmediğim günler eksik hissediyorum. Bir geziyi yeni bitirmişken diğer bir gezinin planını yapar halde buluyorum kendimi. Eşime desteği için ne kadar teşekkür etsem azdır.

Herkese keyifli sürüşler.
    zaferce, bursalıali, Guven ve 11 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hoşgeldiniz Serap hanım. Trafikte sayınızın artarak çoğalması dileklerimle.
    Enişteye hörmetler
    eneee ve bursalıali bunu beğendiler.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hoşgeldiniz. bundan sonra her paylaşımınızı merakla bekliyoruz. motorunuzda çok güzel iyi günlerde kullanın

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    hoşgeldiniz yengânım.

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    hoş geldiniz.
    bursalıali ve eneee bunu beğendiler.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Hoşgeldiniz Serap Hanım.
    Tahminde bulunuyorum. Zaferce'nin eşisiniz sanırım.
    bursalıali ve eneee bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hoşgeldiniz. 390 Duke'tan memnun musunuz?

Merhaba. Ben de Ankarada bir ktm duke 250 kullaniyorum. Siz ve esiniz de takip ederseniz mutlu olurum.
    https://m.youtube.com/watch?v=UuDnmZGDa5k

Motosikleti
    KTM 390 Duke
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoşgeldiniz. 390 Duke'tan memnun musunuz?
    Tek silindirli motor, çok titriyor. Motorun önünde küçük bir cam var, işe yaramıyor. Dolayısıyla rahat bir motor demek zor. Ancak hem motorun ağır olmaması hem de benim kilolu olmamam nedeniyle rahatlıkla hızlanabiliyor, seri bir makina. Günde 500-600 km'lik yol yapmış olsam bile "motor beni çok yordu, lanet olsun" dedirtmedi bugüne kadar.

İnazuma,CBF&00 denedim. Dolayısıyla başka motorlarla kıyaslayamam. Ama frenleri çok iyi. Çıplak bir motor olduğu için amortisörleri biraz sertçe. Sele için yorduğunu söyleyenler var. Beni yormadı. Doğru oturuş pozisyonu yeterli oluyor sanırım.

Son zamanlarda çıkardığı bazı sorunlar oldu. Bunlar biraz can sıkıcı. Benzin istasyonundan çıkmaya hazırlanırken motoru çalıştırdıktan bir kaç saniye sonra radyatör sıvısı boşaldı. Nedeni ise hortumun birinin bağlantısının çıkmasıydı. Halbuki servisten motor çıkalı bir hafta olmuştu. Benim mi servisin mi yoksa KTM'nin kalitesizliğinden olmuştu bu durum bilemedik. Diğeri ise eşimin başına geldi. Sürüş esnasında motorda şasi bağlantılarından bir vida gevşemiş ve çıkmıştı. Titreşimden kaynaklanmıştı muhtemelen.

Genel olarak memnunum diyebilirim. Ancak daha fazla sorun çıkarmaz umarım.
    bursalıali bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Teşekkürler, aklıma gelen sorular olursa sormamda sakınca olmaz umarım. Şimidilik sadece bir şey soracağım. titreşim vs çok fazla diyorsunuz. Değiştirmeyi neden düşünmediniz? O kadar fazla rahatsızlık duymadığınızdan mı?
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    .
    Hoşgeldiniz serap hanım.

Motosikleti
    KTM 390 Duke
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler, aklıma gelen sorular olursa sormamda sakınca olmaz umarım. Şimidilik sadece bir şey soracağım. titreşim vs çok fazla diyorsunuz. Değiştirmeyi neden düşünmediniz? O kadar fazla rahatsızlık duymadığınızdan mı?
    Sorabilirsiniz tabi.

Titreşimsiz bir motor beklentim yok. Çok dert etmiyorum. Inazuma ve CBF 600 sürdüğümde çok büyük bir rahatlık farkı göremedim. Sanırım ön camın daha yüksek olduğu enduro motorlarda fark daha iyi hissediliyordur. Enduro motor alana kadar da motorumu 10-15 bin km daha sürerim.

Hoş geldin Serapcığım ;)

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Aramıza hoş geldiniz nice güzel yollar kazasız belasız sürüşler diliyorum Zafer abiden teorik olarak çok şey kapmışımdır konularından paylaştığı videolardan, gezilerde yanınızda olup pratikte de destek veriyor olması sizin adınıza çok güzel olmuştur eminim..
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

Alıntı keremkrmn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gezilerde yanınızda olup pratikte de destek veriyor olması sizin adınıza çok güzel olmuştur eminim..
    Ben ona değil de, o bana destek olacak durumda. ART eğitimlerinden onun puanı 41, benimki 46 (20 en iyi puan). Gerçi uzun zamandır sürüşlerde yanında olamıyorum zira motor yok. :/ Umutlar baharı işaret ediyor.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Merhabaaaaaa ) ayhh cok sevindim gelmenize hep merak ediyordum sizi zaferce ara ara sizden bahsediyordu ilgiyle takip ediyorduk ) egitimler efsane bende ozendim simdi ) baharda insallah 2. Seviye egitime bende gidebilirim hatta mt den sevdigimiz arkadaslar gitsek cok cok daha guzel olurdu )
    Istanbula mutlaka bekliyoruz bizi gormeden donmeyin )
    Keyifli paylasimlar bekliyoruz )
    eneee ve zaferce bunu beğendiler.

Motosikleti
    SUZUKİ V-STROM DL 650
    Kısa zamanda ankara ekibine katılmak isterim tabi temiz bir sport touring/adventur motor bulup alabilirsem 😭

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serap hanım merhaba, sorulmaz ama...

Boy ve kilonuzu öğrenmemiz mümkün müdür? Esim lifan Pony ile ehliyet, kapalı alan ve yol eğitimi aldı. 2500 km kullandı. Kendisine 200 duke almayi düşündük, yenilerinde abs olmadığından 250 ye döndük. 200 ve 390 arasında güç tork dışında yönlendirilebilirlik, hafiflik anlamında çok fark hissettiniz mi? Hepsi aynı şasi ondan soruyorum. 390 kullandığında zaten tork ivmelenme 650 yi dusundurmustu bana. Neyse uzatmayayim minyon yapida olan eşime 250 zorluk cikarir mi 200 den çok farkı olur mu onu öğrenmeye çalışıyorum, tesekkur ederim şimdiden.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 390 Duke
    Alıntı 4strings adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boy ve kilonuzu öğrenmemiz mümkün müdür? Esim lifan Pony ile ehliyet, kapalı alan ve yol eğitimi aldı. 2500 km kullandı. Kendisine 200 duke almayi düşündük, yenilerinde abs olmadığından 250 ye döndük. 200 ve 390 arasında güç tork dışında yönlendirilebilirlik, hafiflik anlamında çok fark hissettiniz mi? Hepsi aynı şasi ondan soruyorum. 390 kullandığında zaten tork ivmelenme 650 yi dusundurmustu bana. Neyse uzatmayayim minyon yapida olan eşime 250 zorluk cikarir mi 200 den çok farkı olur mu onu öğrenmeye çalışıyorum, tesekkur ederim şimdiden.
    Merhaba. Boyum 1.65, kilom 50. Sele yüksekliği ve kıvraklık-yönlendirme bakımından 200 Duke ile 390 Duke arasında fark yok, ağırlık bakımından da 10 kilo kadar fark ediyor. Güç ise 390 Duke'de neredeyse iki kat kadar fazla. Eşinizin deneyimi açısından 390 Duke uygun değil gibi duruyor.

250 Duke'de sele yükseliği aynı, ABS olması güzel, güç de 200 Duke'den pek farklı değil. Eşiniz kendisini rahat hissediyorsa ve test etme imkanı bulursa denesin derim. Yaklaşık 1.55 boyla 390 Duke kullanan bir kadın tanıyorum, Honda CBR250R ile de epey yol yapmış. Deneyim üzerine kendi becerisiyle de ilgisi var sanıyorum sele yüksekliği fazla olan bir motoru kullanmanın. Ancak ben olsam tercih etmezdim. Sele yüksekliği daha az olan (bir kaç santim fark bile olsa) kawasaki Z250SL de seçenekleriniz arasında olabilir.
    bursalıali bunu beğendi.

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serap hanım, yanıtınız için teşekkür ederim. Boyunuz ve kilonuz eşiminkiyle aynıymış. Ben de kendisine diğer marka ve modelleri gösteriyorum ancak KTM kalitesine alıştı kendisi artçı olarak, ille de KTM diyor. 250 iyi bir seçenek gibi duruyor. Tekrar teşekkür ederim; tekeriniz düz bassın.
    eneee bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)