Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tanışma

Motovento
    REKLAM ALANI
    HikmetErdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MFM
    Merhabalar;
    2 ayı aşkın bir zaman gazete dağıtıcılığı yapıyorum. Bu işi yapabilmem için bir motor almak zorunda kaldım; Mondial 100 MFM debriyaj ve vites yok. Ter önleyici termal içlik takım aldım. Ayrıca yağmur, soğuk ve rüzgar önleyici bir üst takım aldım. Kask, eldiven ve yüzümü soğuktan korumak için yüzlük aldım.
    Doğrusu bu işe başladığımda hiç motorsiklet kullanmamıştım. Ancak her gün sabahları şehir içinde 45km. ve 200'ü aşkın dur kalk yapınca mecburen öğreniyor insan Arkaya 150 gazete alacak kadar bir kutu yerleştirdim. Heybeye de her iki tarafa 50'şer adet gazete koyuyorum.
    47 yaşındayım. 2 ay önce 89 kiloydum. İşe başladığımda sabah dağıtım yaparken çok terliyordum. Ancak şimdi o kadar terlemiyorum. Sadece el bileklerim ve dizlerim terliyor biraz. Ayrıca 2 ayda 12 kilo verdim. Ancak kilo vermem şimdi durdu.
    İlk birkaç günde, virajda ön fren sıkılmaması gerektiği kuralını bilmediğim için, ıslak zeminde 2 kere düştüm. Ancak o zamandan beri hatalı kullanım ile ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Deneyerek ve internetten araştırarak motor sürüş tekniklerini az-çok öğrendim ve 2 aydır kaza ihtimali olacak bir durum ile karşılaşmadım.
    Motoru alınca hemen ruhsat ve ehliyet aldım. Bugün de direksiyon sınavına girdim ve motor ehliyeti almaya hak kazandım.
    Sabahları 4 gibi kalkıyorum ve saat 5.00-5.30 arası çıkıp gazeteleri alıp dağıtıma başlıyorum. Sabahları yaklaşık 4 buçuk saat motor kullanıyorum dağıtım sırasında. Merak eden olabilir diye yazayım dedim, Türkiye Gazetesi dağıtıyorum
    20 yıldır araç kullandığım için trafik bilgimin iyi olduğu kanaatindeyim. Doğrusu bu bilgi çok işime yarıyor...
    Birkaç konuda tecrübeli arkadaşların görüşlerini alabilirim. Mesela elbise, arkaya monte ettiğim plastik kutu trafik polislerince ne şekilde değerlendirilebilir ve geçenlerde internetten okumuştum, koruyucu gözlük mecburi olacakmış. Öncelikli olarak bu konulardaki bilgi ve görüşlerinizi alabilirim. Ayrıca kısa farlarım çok sık arıza yapıyor. Aslında motorumdan çok memnunum diyebilirim.
    Motorda henüz acemi sayılırım ama 2 ayda 2600km. yaptım 2 kez servis gördüm. Her türlü bilgi ve görüşlerinize açığım.
    Saygılarımla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    vejihi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ninja 250r, Honda CBR 600FA, Yamaha MT-07
    Merhaba abi hosgeldin. Zor bir is yapıyorsun allah yardimcin olsun, lütfen dikkatli ol manyak cok yollar kotu, gazete de iş de senin canindan kiymetli degil.

Merak ettigin her konuda bildigim kadariyla yardimci olmaya calisirim. Tekerine tas degmesin...
    umurcan bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 100 MFM
    Teşekkür ederim. Hoş bulduk.
    Tabi ki ileride konuşulacak veya danışılacak çok şey olacak. Mesela yakıt sarfiyatı gibi birçok husus var.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Hoş geldin Hikmet abi.
    Bu forum Motosikletin Wikipedia'sı niteliğindedir.
    Forumu düzenli olarak takip etmeni öneririm, zamanla bütün sorularına cevap bulacaksin.

Saygilar

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hoşgeldin Hikmet abi. Kazasız belasız hayırlı işler diliyorum

Motosikleti
    Mondial 100 MFM
    Teşekkür ederim. Hepinizden Allahü teala razı olsun.
    [QUOTE=SinanAksu;3238786]Bu forum Motosikletin Wikipedia'sı niteliğindedir. [QUOTE]
    Evet, forum gerçekten de söylediğiniz gibi, her şey var.

alemdar2442 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Hoş geldiniz, yakıt konusunda bir gazete dağıtıcısı 100 cc cub-ortalama 50 km ile '10 tl'lik (2 lt) benzinle bir gün anca yetiyor demişti. Şimdi normal yakıt ölçümleri devamlı sabit sürat için. Sizin gibi devamlı dur kalk yaparak sürenler için farklı tabi, sizde nasıl. Bu arada gazeteyi bırakmak için yan ayaklığı çektiğinizde stop ettiği için; yan ayaklığın stop bağlantısını çıkardınız mı?
    Artık yollarda ölmek İS-TE-Mİ-YO-RUZ!!!

Motosikleti
    Mondial 100 MFM
    Hoş bulduk, teşekkür ederim.
    Dağıtım sırasında 200'ün üzerinde dur-kalk yaptığımı sanıyorum. Bazen çok kısa mesafeler, bazen 2-3km. gittiğim de oluyor iki mesafe arasında (kenar mahallelerde). Dağıtım ortalama 4 saat (hava durumuna göre yarım saat eksi ve artı olabiliyor) sürüyor. En son ölçtüğümde 35km. kadar yol gidiyorum her dağıtım sırasında. Bu süre içerisinde ortalama 5TL. lik benzin yakıyorum.
    Tabi motorumun debriyaj ve vitessiz olmasının da etkisi vardır her halde. Sanıyorum olumlu yönde etkisi vardır.
    Evet, yan ayaklık bağlantısını çıkardık, stop etmiyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)