Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

:::ABS hakkında doğru bilinen yanlışlıklar:::

Motovento
    REKLAM ALANI
    SpearHEAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 Dakar
    Öncellikle bu başlığı açmamın sebebi aldığım eğitimler ve deneyimlerimden öğrendim abs konusundaki bazı bilgileri elimden geldiğince paylaşmak ,paylaşmak bu konuda var olan genel yanılgıyı düzeltmek istemem,

Öncellikle bahsetmeliyim ki Kullandığım motosiklet F650 GS DKR ABS li ve ABS sisteminin çok ciddi bir şekilde 2 kez başımı belada kurtardığını söylemeliyim

öncellikle abs hakkında yannış bilinen bir şey düzeltmek istiyorum

"Abs frenleme mesafenizi KISALTMAZ , abs kontrollü frenleme sağlar "

bu ne demek lastiklerinizin kitlenmesini engeller bu şekilde fremleme ile beraber motorunuza yön verebiliri ve altınızdan kaçmasını engelleyebilirsiniz,

Yani ABS biraz daha teknik bir dille anlatısak

Bağımsız, bağlı ve entegre fren sistemleri “anti-lock” yani kilitlenmeyen fren sistemleri olarak ta adlandırılır. ABS tekerin dönüş hızını ölçerek çalışır. Tekerin kilitlenmesine yakın basıncı azaltır, her tekerin sensoru vardır ve bu sensorlar tekerin ekseni etrafındaki(rotasyonel) dönüş süratini ölçerler. Ani yavaşlayan teker kaymaya başlayacak demektir. Kilitlenmesini önlemek için ABS kontrol birimleri tekerin dönüşünü sürdürmek ve yer tutuşunun tekrar kazanılması için anlık(saniyenin bir bölümü) olarak fren baskısını kaldırırlar. Sonra tekrar tam baskı uygularlar, burada sürücü çok agresif baskı uyguluyorsa ABS hızlı atımlarla fren baskısını kaldırıp tekrar uygular. Bu sistemlerde hedef daha kısa sürede durmak değil fakat frenlerin kilitlenip motorun kaymasına sebep olma riskini ortadan kaldırmaktır. Hatta sürücü motorunun yer tutunma kabiliyetinin üzerinde, çok sert fren yaparsa ABS sistemi durma mesafesini biraz uzatabilir."ALINTIDIR"

peki ideal frenleme abs midir,

hayır
    eğitimlerden ve pratik denemelerinde edindiğim bilgilere göre en ideal frenleme progresive frenlemedir , yanı motorunuzda abs olsada olmasada en kısa sürede durmak istiyorsak uygulamamız gereken frenleme tekniğidir ,

Bu teknikde amaç en kısa duruş mesafesini yakalamak için Lastikleri kitlemeden (yada abs yi aktive etmeden) lastiklerin kitlenme noktasına en yakın noktada basınç uygulayarak durmakdır-. Bunu yapmak için frenlerimize kademeli basınç uygulamalıyız (Bunun tarifi bir limonu sıkar gibi hissederek )

Eğer progresive frenleme konusunda uzmanlaşdıysanız (ki birden olmuyor çalışmak lazım) ABS ye ihtiyacınız kalmaz ,

fakat özellikle yapmurlu yada kaygan bir yolda yüksek hızda fren yapmanız gerekiyor, ve çelik gibi iradeniz ve yeterli deneyiminiz yoksa, abs niz sizin motorunuzun altındanız kaymasından ve kaza yapmanızı engelliyebelir,

sülçü lisan ettiysek affola
    Born To be wild

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yuki 125-7 :)
    Teşekkürler Çok Güzel Bir Bilgi sağol

jemalizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 125 ST
    panik anında limon sıkma her babayiğidin harcı değil malesef :(
    sakinseytan bunu beğendi.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Teşekkürler.

Bunu ben söyleyince ağız eğiyorlar.
    Bilmeden fikir üreten canııım toplumum . Bu olayı anlat anlatabilirsen.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Abs hayat kurtarir.

Bende çok görüyorum abs karsitlarini fakat polemik cikmamasi için susuyorum genelde.

Fren mesafesi uzatiyor diyorlarda fren mesafesinin uzayacagi yerde tekerleklerin kitlenip düşüyorsun da

Normal frenlemede pek ihtiyac yok ama panik frende kacis noktasini bulmaniza yardim edecektir.

Bu arada konu 2010dan kalma yeni deger kazandi
    acayüp, dockerengin, krd ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ABS fren frenleme mesafesini uzatmaz. Ama bunu eşit koşullarda denersek.

Yani aynı iki motorun birinde fren manetini sonuna kadar sıkıyoruz ve ilk motor ABS'siz, ikinci motorda da sonuna kadar sıkıyoruz bu motor ABS'li.

ABS olmayan motorda teker kilitlenecek ve ABS olmayanda kilitlenmeyecek. Bu durumun en kısa özetini tablo çizerek anlatmaya çalışmak isterdim

ama şu an pek uygun değil, yazıyla anlatmaya çalışayım.

Frenleme esnasında bizi yavaşlatan sürtünme kuvveti 2 çeşittir.

1 statik sürtünme
    2 dinamik sürtünme

Aynı asfalt, asynı fren sistemi ve aynı lastik ile denendiği zaman STATİK her zaman DİNAMİKTEN büyüktür.

peki statik sürtünme katsayısı tam olarak nedir ?

Statik sürtünme katsayısı teker kilitlenmeden önceki katsayıdır. Doğrusal bir şekilde tekerin kilitlendiği noktaya kadar yükselir.

teker kilitlendikten sonra, kızaklama dediğimiz durumda DİNAMİK sürtünme katsayısı devreye girer ki bu katsayı her zaman daha düşüktür.

Yani işin özeti fren manetini sıktıkça sürtünme kuvveti artar artar taa ki bir noktaya kadr, kilitlenmeden sonra, yani teker kayarken aslında sürtünme

kuvveti daha düşüktür. ABS fren sistemi bu doğrusal grafiği takip eder (gradient) ve doğrusallıktan kaymanın rasyonel sapmalarını hesaplar.

Tekerin kilitlendiğini anlayınca değil, teker kilitlenmeden hemmen önce devreye girerek bizim STATİK sürtünme katsayısını maksimumda tutar ve DİNAMİĞE

geçmemize engel olur.

temsili graikte olduğu gibi ABS frenleme katsayısını maksimumda tutmayı hedefler, markadan markaya değişiklik gösterebilir.

C.Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift - 2015
    ABS Motorda Bilmem Ama Arabada Hayat Kurtarır Motorda'da Aynı Mekanizma Kullanıldığı İçin Büyük İhtimalle Motorda'da Hayatınızı Kurtarır. Dip Fren Yapıp Ön Tekerleğiniz Kızaklamaya Başladığında Sağ - Sol Manevra Yapamazsınız Ancak ABS'niz Var İse Lastiği,niz Kilitlemeyeceği İçin Sağ - Sol Manevra Yapabilirsiniz.

Motosikleti
    Yok
    Teşekkürler Gerçekten Yararlı Bir Bilgi Tabi Motorum Olursa Bunları Aklımda Tutacağım
    Eğer Bir Gün Hız Yüzünden Ölürsem Ağlamayın Çünkü Ben,Gülümsüyorum.
    -Paul Walker.

aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    lastikleti kilitlersen tabikide daha kisa surede durursun, bu sacma mantik ile abs fren mesafesini uzatir. bu olay araba icin gecerlidir.
    motosiklette iki lastigi kilitlersen olursun. kisa ve oz olursun. abs motosiklette kullanildiginda, durma mesafesi ciddi olcude kisalir. kontrol artar. kimse normal fren absden daha iyidir diye savunmasin.
    krd bunu beğendi.

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Abs cok güzel ya frene bastığında tık tık tık tık tık diye ses çıkarıyor ya ona bayılıyorum
    AliBaba f.t. bunu beğendi.

Furkan Cetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Özet olarak :

sakinseytan, ER6iNbay, Zuzuuw ve 8 diğerleri bunu beğendiler..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    benim anladığım şimödi abs li motor alıp fazla dan 2 3 bin tl vermeyelim mi...
    Sepetçioğlu bunu beğendi.

RmMuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekten de böyle mi anladın

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kim anlattı onu ?

Resimdeki itlere takıldıysan onlarınki tasmalarına takılı olan ipler aynı uzunlukta olduğundan durma mesafeleri aynı olmuş. Öteki türlü kızaklayan değil, fıtı fıtı fıtı pati atan daha kısa mesafede duracaktı.
    Furkan Cetin bunu beğendi.

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    ABS, motosiklet üzerinde hayatta kalma şansını 1/3 oranından fazla arttırır.

Araştırmak isteyenler için: http://www.iihs.org/frontend/iihs/do...s.ashx?id=2042

Önce 2003-2008 yılları arasında yapılan ve sonra 2003-2013 yıllarını kapsamak üzere güncellenen yukarıdaki çalışmaya göre, aynı motosikletlerin ABS'li ve ABS'siz modellerinin yaptığı kazalarda yaşanan ölüm oranları incelenerek bulunmuş sonuçlardır. Bunu teyid eden farklı araştırmalar da var, konuyu merak eden ve İngilizcesi yeterli arkadaşlar araştırabilirler.

Ayrıca, 2012'de geçirdikleri bir düzenleme uyarınca Avrupa Birliği'nde 1 Ocak 2016'dan itibaren ABS'siz motosiklet satışı mümkün olamayacak. Hem de 125 cc ve üzeri bütün motosikletler için.

Neticede benim kendimce, bu konu hakkında yaptığım araştırma sonucu vardığım karar ABS'siz motosiklete binmemektir. Evet belki bazı koşullarda sorun yaratabilir ama istatistikler çok net ortada.
    zulu bunu beğendi.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Forumun klasik ifade tarzı bu konuda kullanılmamış. Hemen ben yazıyım:

ABS candır
    Furkan Cetin ve zulu bunu beğendiler.

Varsayalım ki çelik gibi iraden var, asla panik anında manet'e abanmıyorsun (hani mümkün değil ya) öyle varsayalım, varsayalım ki dünya şampiyonusun. ABS olmayan motordasın ve panik anı yaşadın senaryomuz bu: maneti limon gibi sıkarken maksimum sürtünmeyi yakalayana kadar kaybettiğin bir zaman var ya ABS ile kaybettiğin zaman ve buna bağlı katettiğin yol inan daha az.
    Aynı senaryoda ayrıca didonu ve motoru maksimum düzeyde kontrol altında tutman, dik konumda tutman gerekecek. velevki biraz yatırdın motoru, dik konumdayken yakaladığın maksimum sürtünme artık geçerli değil, sürtünme azalmazsa motor devrilir kural bu, o maneti gevşetecen ve unutma paniktesin hala. oysa abs de durum çok farklı sürtünme azalırsa yani teker kitlenme noktasına gelirse senin yapman gerekeni abs yapar ve maneti (bağlı sistemi) biraz gevşetir ve sen hala motorun üstünde kalabilirsin. manevra kabiliyetin ciddi oranda artar, buda bonusu.
    şimdi piyasadaki motor ustalarını az çok hepimiz biliyoruz. çekirdekten yetişmişler saygım sonsuz ama yaşlarına malesef teknik birikim ve kapasite malum. he kapasitesi olan var evet ama onları da teknik servisler sana, bana, esnaflığa bırakmıyor zaten. ciddi maaşlar alırlar, hem iş yapar hem adam yetiştirirler. hani sen bu işin okulu sanayi diyorsan mühendisleri, üreticileri çöpe atıyorsan başka. ben, motoru hoplatınca daha kısa mesafede durur diyen 30 yıllık usta biliyorum. bu durumun deli saçması olduğunu anlatsam bile anlamayacağını bildiğim için konuyu kapatıp ordan uzaklaşmanın en mantıklısı olacağını düşünmeyi tercih ettim gene olsa gene ederim ve ona vida dahi sıktırmam, 10 torkla sıkması gerekeni 20torkla sıkar hayatımı tehlikeye atar diye düşünürüm, tercih senin. hani bide küçük esnafa sahip çıkalım diye bi vicdan yapıyor millet, yapma! sahip çıkma! bir sürü adamın hayatını tehlikeye atıyor o küçük esnaf, bunu unutma! düşün, zaten kapasiteli biri olsa küçük kalmaz bu paradoksu hatırla! 30 yıldır bir adam küçükse hala, bi durup düşüneceksin;) bu adam der tabi abs mesafeyi uzatır diye, ben inananlara acırım sadece. çünkü öyle laboratuvar ortamında panik fren çalışmaya benzemez bu iş. kaldıki abs li motorda abs yi devreye sokmadan frenleme yapabiliyorsan 1-0 öndesin o laboratuvar ortamında da bunu dene, baktın olmuyor manetlere aban (gerçek hayatta) hayatını kurtaracaktır.
    ürleticiler inanın sadece para için üretmiyorlar abs yi, kaldıki bazı gelişmiş ülkelerde abs siz üretim yasak, dikkat et gelişmiş diyorum ki sen onların umrunda değilsin. seni sen düşüneceksin. sınıfı ne olursa olsun abs siz üretemiyor adamlar. insanlar ar-ge yapıyorlar çalışıyorlar, önemse bu çalışmaları bakma başkalarının ağzına. o ustaya sesleniyorum burdan sen 30 değil 90 yılda motora binsen başına birşey gelmemesi sadece şansının iyi olduğunu gösterir, sana iyi hoplamalar :D
    sürçi lisanımı affedin ama bu konu bunları hakediyor artık, insanların hayatlarıyla oynamayın!
    sabırla okuduğunuz için teşekkürler. iyi seyirler arkadaşlar.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı tolgahan_s adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Varsayalım ki çelik gibi iraden var, asla panik anında manet'e abanmıyorsun (hani mümkün değil ya) öyle varsayalım, varsayalım ki dünya şampiyonusun. ABS olmayan motordasın ve panik anı yaşadın senaryomuz bu: maneti limon gibi sıkarken maksimum sürtünmeyi yakalayana kadar kaybettiğin bir zaman var ya ABS ile kaybettiğin zaman ve buna bağlı katettiğin yol inan daha az.
    Aynı senaryoda ayrıca didonu ve motoru maksimum düzeyde kontrol altında tutman, dik konumda tutman gerekecek. velevki biraz yatırdın motoru, dik konumdayken yakaladığın maksimum sürtünme artık geçerli değil, sürtünme azalmazsa motor devrilir kural bu, o maneti gevşetecen ve unutma paniktesin hala. oysa abs de durum çok farklı sürtünme azalırsa yani teker kitlenme noktasına gelirse senin yapman gerekeni abs yapar ve maneti (bağlı sistemi) biraz gevşetir ve sen hala motorun üstünde kalabilirsin. manevra kabiliyetin ciddi oranda artar, buda bonusu.
    şimdi piyasadaki motor ustalarını az çok hepimiz biliyoruz. çekirdekten yetişmişler saygım sonsuz ama yaşlarına malesef teknik birikim ve kapasite malum. he kapasitesi olan var evet ama onları da teknik servisler sana, bana, esnaflığa bırakmıyor zaten. ciddi maaşlar alırlar, hem iş yapar hem adam yetiştirirler. hani sen bu işin okulu sanayi diyorsan mühendisleri, üreticileri çöpe atıyorsan başka. ben, motoru hoplatınca daha kısa mesafede durur diyen 30 yıllık usta biliyorum. bu durumun deli saçması olduğunu anlatsam bile anlamayacağını bildiğim için konuyu kapatıp ordan uzaklaşmanın en mantıklısı olacağını düşünmeyi tercih ettim gene olsa gene ederim ve ona vida dahi sıktırmam, 10 torkla sıkması gerekeni 20torkla sıkar hayatımı tehlikeye atar diye düşünürüm, tercih senin. hani bide küçük esnafa sahip çıkalım diye bi vicdan yapıyor millet, yapma! sahip çıkma! bir sürü adamın hayatını tehlikeye atıyor o küçük esnaf, bunu unutma! düşün, zaten kapasiteli biri olsa küçük kalmaz bu paradoksu hatırla! 30 yıldır bir adam küçükse hala, bi durup düşüneceksin;) bu adam der tabi abs mesafeyi uzatır diye, ben inananlara acırım sadece. çünkü öyle laboratuvar ortamında panik fren çalışmaya benzemez bu iş. kaldıki abs li motorda abs yi devreye sokmadan frenleme yapabiliyorsan 1-0 öndesin o laboratuvar ortamında da bunu dene, baktın olmuyor manetlere aban (gerçek hayatta) hayatını kurtaracaktır.
    ürleticiler inanın sadece para için üretmiyorlar abs yi, kaldıki bazı gelişmiş ülkelerde abs siz üretim yasak, dikkat et gelişmiş diyorum ki sen onların umrunda değilsin. seni sen düşüneceksin. sınıfı ne olursa olsun abs siz üretemiyor adamlar. insanlar ar-ge yapıyorlar çalışıyorlar, önemse bu çalışmaları bakma başkalarının ağzına. o ustaya sesleniyorum burdan sen 30 değil 90 yılda motora binsen başına birşey gelmemesi sadece şansının iyi olduğunu gösterir, sana iyi hoplamalar :D
    sürçi lisanımı affedin ama bu konu bunları hakediyor artık, insanların hayatlarıyla oynamayın!
    sabırla okuduğunuz için teşekkürler. iyi seyirler arkadaşlar.
    ABS'ye güvenerek motor sürersen kaza ihtimalin her durumda var. ABS'yi şart olarak görenler genelde motosiklette kaçış manevrasını azıcık bile olsun beceremeyen kişiler. Hiç fren yapmanın gerekmeyeceği durumda fren yapmayla uğraşıp öndeki araca odaklanıyolar. ABS varsa sadece motor devrilmez ama arkadan araca girerler yine, ABS çalışacak kadar fren sıkıldığında tekerleri kaydırmadan fren yapmaya göre fren gücü yüzde 30-50 arası azalıyor.

işte tam onu söylüyorum ya zaten. panik anında sana kaçış manevrası için güvenli sürüşü sağlayacak şeydir abs.
    bu arada 30-50 neye gore? abi şaşıyorum bu rakamlara, bana kızmayın. honda? yamaha? kavasaki? yoksa 30 senelik sanayi çıkması usta mı? söylüyor bunu? bak bu markalar kendi ülkelerine abs siz satamıyorlar ;) tek sebebi para mı sence? kendi ülkesine daha çok mu iteliyor, nedir?
    hem abs varkende devreye girmeyecek şekilde frenleme yapabilirsin ve bu mesafe abs siz ile yaptığın mesafeyle aynı olur. sana göre kısaysa kısa olur gene..

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı tolgahan_s adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte tam onu söylüyorum ya zaten. panik anında sana kaçış manevrası için güvenli sürüşü sağlayacak şeydir abs.
    bu arada 30-50 neye gore? abi şaşıyorum bu rakamlara, bana kızmayın. honda? yamaha? kavasaki? yoksa 30 senelik sanayi çıkması usta mı? söylüyor bunu? bak bu markalar kendi ülkelerine abs siz satamıyorlar ;) tek sebebi para mı sence? kendi ülkesine daha çok mu iteliyor, nedir?
    hem abs varkende devreye girmeyecek şekilde frenleme yapabilirsin ve bu mesafe abs siz ile yaptığın mesafeyle aynı olur. sana göre kısaysa kısa olur gene..
    Kaçış manevrası yapamıyolar zaten diyorum. Bu insanlar motoru dimdik, otobüs gibi süren insanlar. Ayrıca ABS var diye motor durur diye düşünüp ilk tercih olarak frenleme yapıp kaçış manevrasını unutup öndeki araca çarpan bolca kişi mevcut. Doğru bir tecrübe olmadıkça ABS kurtarmıyo tek başına yani.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler