Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Motorlardan hangisini alıp yola çıkarsınız?

Katılımcı sayısı
163. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Ön freni sağlam olanı

135 82.82%
  • Arka Freni Sağlam Olanı

28 17.18%
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Garajda İki Motorunuz Olsa [Fren Tekniği Anketi]

Motovento
    REKLAM ALANI
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soru fena zorlama olmuş. Hangi motosikleti zorunlu olarak süremezsiniz diye sorsanız belki bi seçim yapılabilir. Freni yaptırmak için tamirciye kadar arka freni sağlam olan motorla gitmeyi tercih ederdim. Sonuçta tin tin gitmek lazım. E arada bi yokuşda ışıklarda durmak falan icabederse ön frenle tutmak dert olur motoru. Başıma gelmişti acemiyken. Solda çukkur olan bi yolda yokuş yukarı motorla ışıkda beklemek zorunda kaldım. Sağ ayağı frene atamıyorum, çünkü solda ayağı koyacağım yer yok. ön fren yetmedi , Haydaa kaymaya başladı motor. Hop bırakıverdim debriyajı küt istop ettik. Hemen arka tekerlek kilitleyip tuttu yolu. O şekilde kurtarmıştım. Şimdi de aynı duruma düşmemek için arka freni sağlam motorla, "tamirciye kadar" giderdim. Yani "Hemen uzun bi yola" hiç bir şekilde çıkmazdım.
    bilemedin.
    yasdal bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aylarca arka frensiz motosikleti kullandım. Sağlam gazladım, sağlam fren yaptım. Cevabım farketmez, ikisi de olur.
    Uyanık cevabım; ön arızalı motosikletin arka frenini, arka freni arızalıya takarım. İşe alındım mı

Motosikleti
    KTM RC 200
    İkiside gerekir, virajda yavaşlaman gerekir , yokuşta durmak gerekir , yavaş manevralarda arka lazım olur, ani durman gerekir ön lazım olur. Neden illaki birini üste çıkartmaya çalışıyoruz anlamadım.

kısa ve öz hızlı bir şekilde yoldasın, gidiyorsun ön freni sıkar isen sertce durdurmak için gör bak neler oluyor ))
    dönüşlerde sert sıkmayı saymiyorum bile, madem sert sıkamayacağın ön frenin var öyleyse? bilemiyorum.. zevkler tartışılmaz.

essegesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco New Grand Dink 250--Honda CB 900F Hornet
    İki motorla da yola çıkmam.Ben canımı sokakta bulmadım.

Motosikleti
    kuba cg-100
    Ön fren tabiki

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Virajda yavaşlamak gerekmez viraja yavaş girmek gerekir, kontrolsüz giriyorsanızda sizi Son kurtaracak şey muhtemelen arka frendir. Eğer arkayı kullanabiliyorsanız, muhtemelen motosikletinizi daha çok da yatırabilirsiniz. Şayet önünüze bir şey çıkarsa zaten ön freni kullanmazsanız yine girersiniz. Yokuşlar için yarım debriyaj kullanabilirsiniz, zaten toprak yolda veya bitik lastikli değilseniz ön fren de kaydırmaz.
    Bana göre arka fren keskin ve yavaş hızlardaki kontrasız dönüşlerde yavaşlayabilen, trafikte aralardan geçerken motosikleti stabilleştiren, sert frende arkanın havaya kalkmamasına yardımxı olan veya arkayı kaydırmaya başlamaya yarayan zımbırtıdır

On fren daha onemli bence tabi sen admimsim daha iyi bilirsin ama fren saglam terimini koymak icim umarim tuv muayine istanyonlarindaki gibi tekeri.kitleyip kitlememeye bakan yoktur burda, birde .... bak ara vermisim burda cay katmistim artan fren basinci onemli

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    var mı öyle soruyu sorup kaçmak?
    neymiş doğrusu söyle ki bilek fiyong bey!
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    var mı öyle soruyu sorup kaçmak?
    neymiş doğrusu söyle ki bilek fiyong bey!
    Doğrusunu bilsem niye sorayım
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Yerine, yurduna, motoruna,sürüşüne, cinsine göre değişkenlik göstereceğinden her ikisinin de kendi başına gerekli olduğu noktalar mevcut. Soru eksik, neye göre ön frenli olanı / arka frenli olanı tercih ederim ? Eğer biz gündelik hayatta kullanımdan söz ediyorsak, bizler için ön fren daha güçlü olarak nitelendirilebilir. Ama ben arka freni de ayrı bir severim. Herkesin kafasında bir kayma ile ilgili rahatsızlık var, arka fren kayıyo ya!!! gibilerinden ama, arka tekerler kayarken motosikleti zapt edebiliyor olmak da önemlidir benim için..

Babam tam 15 yıl ön frensiz motor kullandı. Savunmasıda ilk sıktığımda takla attım sonra bıraktım ön freni. Nasıl yaşıyor hala bu adam şans şans

feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Arka fren tutmayan motorla çıkmaya cesaret ederdim ama
    Ön fren tutmayanla çıkamam .net

Koşma hızını geçtikten sonra hiçbir önemi kalmıyor. Motor dümdüz kayıp devam ediyor.
    Acil fren falan hiç bahsetmiyorum bile

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Denediğim ve sahip olduğum yüksek hacimli naked ve spor motorsikletlerin arka frenleri tutmuyor bile. Cruiser'lar öyle değil ama.
    YAHYaONUR bunu beğendi.

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Hangisinde yakıt varsa ona binerim. 😂şaka bir yana Scooter ise arka freni çalışanı vitesli ise ön freni çalışanı tercih ederim.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Annenimi daha çok seviyorsun yoksa babanimi gibi olmuş soru. Acemiysen ve elinin ayarı yoksa arka fren seçilmelidir

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Denediğim ve sahip olduğum yüksek hacimli naked ve spor motorsikletlerin arka frenleri tutmuyor bile. Cruiser'lar öyle değil ama.
    hasmet doğru söyler

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hasmet doğru söyler
    Fiyat ve hacim arttıkça arka fren etkisizleşiyor.

"Var bu işte bir yamuk" düşüncesiyle gizemli bir şekilde çabucak kararan arka hidroliği değiştirdim bir ay önce. Sonuç aynı.

Var bir bildikleri herhalde. Hepsi de yanılıyor olamaz herhalde...

Ön frene asılınca sanki dünyanın dönüşü yavaşlıyor anlık olarak. Ama arka fren, nasıl diyeyim, arka diskin omzuna kolunu atıp "ya kardeş, bi güzellik yapıp hafif yavaşlasan ne güzel olur be" şeklinde etkisiz telkinler veren yılışık birine benziyor adeta...

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Arka freni calisan ile cikardim.

" Bu durumda " , Ön freni sağlam olan ile çıkardım yola, zira tedbirli olur , dahada fren kuweti gereken durumlarda motor freni/kompresyonu kombine ederek kullanırdım.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)