Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Motordan Düşme Tekniği

Motovento
    REKLAM ALANI
    AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    En Önemli Kural:

Motorunuzdan “motor kıyafetleri” ile düşünüz.

Şöyle bir bilgi buldum, rakamların doğruluğundan çok emin değilim fakat yine de sürüklenenlerin ısıdan yanarcasına rahatsız olduklarını biliyorum, o sebeple paylaşayım:

• Kuru asfaltta düştünüz.Ve hızınızda 100 km/saat.
    • Yerde sürüneceğiniz mesafe ortalama 65 mt. Bu sürtünme esnasında üstünüzde motosiklet pantolonu ve montu varsa vucudunuza yansıyan ısı derecesi 770 derecedir. Vucudumuzda ki en sağlam kemikler kalça elmacık kemikleri ve köprücük kemikleri.Ve bu kemiklerin erime dereceleri 520 derecedir.
    • Bu yüzden şiddetle motosiklet kıyafetleri kullanın diyoruz.
    • Kot pantolon kumaş pantolon sizi düştünüzde bir kaç salisede (dikkat edin saniye değil salisede) biter ve etiniz açığa çıkar. Kemik kaybı geri gelmez.”

Düşme Tekniği & Kuralları

Ana başlıklar şunlardır:

• Motordan ayrılın
    • Kollarınız ve ya bacaklarınızla sürüklenmeyi kontrol etmeye çalışmayın
    • Kafanızı korumaya çalışmayın
    • Düştükten sonra kalkmaya çalışmayın
    • Hemen kalkıp motosikleti düzeltmeye çalışmayın

1) Motordan Ayrılın

Ana kural peglere sağlam basıyor olmaktır. Her halükarda son anda bu peglere vurarak, basarak, üzerlerine basıp atlayarak,yani bir şekilde peg dediğimiz ayaklıklara güç uygulayarak kendimizi motordan uzaklaştırma hareketini yapmamız lazım.

Bir arabaya çarpacaksanız ve yatıracak zamanınız yoksa peglerin üzerinde zıplayın, ve araca çarpmak yerine üzerinden uçmayı hedefleyin. Araca çarptığınızda boynunuz, yere çakıldığınızda kolunuz kırılır J

Alt Yanal Kayma İle Düşme

Low Siding denen şey. Dönmeye başladınız, motosikletiniz yatık durumda kaydınız:

Depoya dizlerinizle yapışın, topuklarınızla da motora. Ellerinizle gidona tutunmayın, aksine serbestleştirin. size söylemiş olduklarımız, bu noktadan itibaren, kurtarmak için de düşmek için de en iyi duruma getirmiştir sizi.
    Kurtarmayı değil, düşmeyi seçtiniz.

Ön frenle işiniz yok.

Arka frene dokunun, amacınız arka tekeri kilitleyerek motosikletin sizden uzaklaşmasını başlatmak, unutmayın motosikletiniz yatık idi, arka tekeri kilitleyerek motosikleti geride bizimle ayrı bir çizgiye sokmuş oluyoruz.

Ayrılmadan hemen önce peglere tüm gücünüzle basınız / vurunuz / itiniz.
    Şimdi bedenimize bakalım. Bedenimiz de yatık, dolayısıyla yüzü koyun düşmemiz daha olası. İşte burası çok önemli: sırt üstü dönmeye ça-lış-ma-yın! Bu sizi takla tombalak sarmalına sokar ki bunu hiç istemezsiniz. Omuzlarınızı, kollarınızı, dirseklerinizi kırmak işten bile değildir bu durumda…

Çok zordur ama kendinizi gevşek bırakın, “Kasılma! Kasılma! Kasılma! diye kendinize tekrar edin.

Üst Aşırma İle Düşme

High Siding denen şey. Dönmeye başladınız, motosikletiniz yatık durumda kaydınız, kontra verdiniz, bu defada motosikletiniz ööbür tarafa fazla dönerek dikeldi ve sizi sapan gibi selenin üzerinden aşırtarak attı.

Motosikletinizden zaten ayrılıyorsunuz, peglere vurmak sizi daha da motosikletinizden daha da açacak, uzaklaştıracaktır. Motosikletinize bakar konumda geriye doğru kendinizi açmayı hedefleyiniz.

Geri geri giderken havada dönmeye çalışmayınız. Çok zordur ama kendinizi gevşek bırakın, “Kasılma! Kasılma! Kasılma! diye kendinize tekrar edin.
    2) Kollarınız Ve Ya Bacaklarınızla Sürüklenmeyi Kontrol Etmeye Çalışmayın

Sürüklenme esnasında ayağa kalkmaya çalışırsanız, kolunuzu bacağınızı açarsanız bir yerlerinizin kırılmasını kolaylaştırırsınız.

Vücudunuzu kasarsanız kırıkları, yırtılmaları davet edersiniz. Volvo kazadan hemen önce araç içindekileri korkutarak önceden kasmayı, böylelikle çarpışma anında kasılı değil gevşek vücütların o güçleri çok daha iyi kabul edeceğini bildiği için yapmaktadır.

Sürüklenme sırasında henüz yapamamışsanız, motosikletten mutlaka ayrılmaya çalışın, size ne kadar uzak olursa o kadar az zarar görürsünüz.

Bunun için donanımızın “sıkı” olması gereklidir. Montunuzun gergilerini sürüşten önce sıkın. Kollarındaki, bellerindeki, bileklerdeki, boğazdaki her unsur “lazım olacağı için” oradadır ve dikkatiniz çektiyse hepsi “gergi” dir. Bu nedenle sürüşten önce gergileri, fermuarları, kask kilidini (altından bağlanan kilit sistemli kayış) eldivenlerin cırt cırtlarını, sıkı sıkıya oturtun, gevşek değil!
    3) Kafanızı Korumaya Çalışmayın

Kafanızı korumanıza gerek yok , çünkü kaskınız var .Nasıl yuvarlanıyorsanız aynı şekilde devam edin , herhangi bir pozisyon almaya çalışmayın , 2 -3 takladan sonra durursunuz.

Uzun sürüklenmelerde kaskını defalarca tak tak tak yere vuran sürücüler vardır. Kask sizi bu tür darbelerden korur. Fakat kafanızı tutmaya çalışır, sert bir hale getirirseniz nurtopu gibi boyun fıtığınız olur, siz bilirsiniz.
    4) Düştükten Sonra Kalkmaya Çalışmayın

Kazadan sonra durduğunuz yerde kalın. Önce sakinleşin; derin nefes alıp verin. Vücudunuzdaki adrenalin o kadar fazladır ki kırık dahil ağrı hissetmeniz 5-10 dakikayı bulabilir.Yattığınız yerden vücudunuzu kontrol edin. Önemli bir hasarınız olmadığını anlayabilirseniz bir yerinizin kırıldığını varsayarak yavaşça kalkın .
    ALINTIDIR...

İnternette gezinirken gördüm yazıyı çok faydalı olduğunu düşündüm ve paylaşmak istedim. Bu teknikleri öğrenir ve pratikleştirirsek ciddi yaralanmaları en aza düşürebiliriz. Tabi bu teknikler full ekipmanla etkilidir. Çıplak bir şekilde düşüşün hiç bir tekniği yoktur!

Bir kaç video da paylaşayım:

Dikkat ederseniz düştüklerinde kendilerini salıyorlar, hiç bir toparlanma çabası yok.

Hiç düşmeme tekniğide var

Okuduğunuz için teşekkürler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Konu 2014 ocak 7de açılmış malesef bir teşekkür bile yok .

Konu yararlı bir konu ve güncel diyerek.. paylaşım için teşekkürler
    tr_select ve ceyload bunu beğendiler.

Motosikleti
    dealim daystar 250
    paylaşım için teşekkürler arkadaşlar henuz okudum.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Konuyu yararlı bulmuyorum. Hatta birçok saçma yanı da var. Ben teşekkür etmiyorum, kimse kusura bakmasın.
    Sinan Aksu ve idmanyurdu bunu beğendiler.

Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu yararlı bulmuyorum. Hatta birçok saçma yanı da var. Ben teşekkür etmiyorum, kimse kusura bakmasın.
    Canın sağolsun. Okumuş olman bile böle bir durumla karşı karşıya kaldığında sana yardımcı olucaktır; bilinç altı
    Syanur bunu beğendi.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    yav bu konu nasıl kaçmış ki?

habuki çok güzel eğitici bilgiler var.

"harika" emeklerin için teşekkür ederim.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı AWESQME adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Canın sağolsun. Okumuş olman bile böle bir durumla karşı karşıya kaldığında sana yardımcı olucaktır; bilinç altı
    Aslında ilk msj beni tetikledi biraz. Sanırım gergin bir anıma geldi Paylaşmış olmanız bile güzel. Ama kafamı kurcalayan bazı kalıp ve tabirler de yok değil.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    düşme hattına girdikten sonra insan ister istemez son ana kadar durumu kurtarmaya çalışır...kurtaramayacağını anlamakla düşmek arasında saliseler oynar..bu surumda yaşanan şokla herhangi bir durumu muhakeme etmek imkansız gibi bişey...bazıları ise ne olduğunu anlamadan kendini yerde sürüklenirken buluyor..hele öyle bi durumda tavsiye falan pek işe yaramaz...

tek yapılacak şey düşme hattına girmeden alınacak önlemleri almak...giyim kask öngörü vs...gerisi çok uygulanabilir şeyler değil...refleks..

(şükür başıma gelmedi yaşadığım başka olaylar ve tehlikeler üzerinden tamamen tahmin üzerine konuşuyorum)
    acayüp bunu beğendi.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Syanur alıntı yapılan sitede daha evel bu mesajları okumuş hatta kendi yorumuyla cevaplamış ben o yüzden kızdı sandım

İçinde yinede çok güzel bilgiler var.

Forumu takip edenlerin yada araştıranların zaten bildigi bilgiler klasik şeyler fakat yinede bu bilgilerin tekrardan tek çatı altında gündeme gelmesi iyi olmuş.

İnsan tabiki kaza anında her bilgiyi hatırlayıp o kurallara göre hareket edemez ama en azından düştügünde motoru bırakması gerektigini sürüklenirken kafasını korumaya çalışmaması yada düştükten sonra hemen ayaga kalkmaması gibi şeyleride yapabilir.
    Syanur, dockerengin ve semihss bunu beğendiler.

motordan düşmee tekniği diye bişey yoktur arkadaşlar sadece motor yarıçıları kafalarını öne doğru eğiyor kolları ve bacakları havaya kaldırıyor budur yani teknik felanda değildir.

Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Alıntı gradyol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motordan düşmee tekniği diye bişey yoktur arkadaşlar sadece motor yarıçıları kafalarını öne doğru eğiyor kolları ve bacakları havaya kaldırıyor budur yani teknik felanda değildir.
    MotoGP de yarışçılara verilen bir eğitimdir. Tabi bu kişiler biz şehir için kullanıcılarına göre çok daha fazla motordan düştüğü veya düşme tehlikesi geçirdiği için bu eğitim onlarda daha faydalı oluyor. Böle bir teknik vardır ve ne kadar uygulanabilir bu size kalmış bir şeydir.

Bazı durumlarda kaza geliyorum der ve bu durumlarda hayatınızı kurtarıcak yada sakat kalmanızı engellicek en ufak bir bilgi aklınıza gelir ve uygulayabilirseniz ne mutlu size. Bu bilgileri en azından bilelim nerede ne zaman kullanacağımız Allah'a kalmış bir şey.

fabrisio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA TRACER 700
    Kanımca kaza esnasında bu yazılanların hiç biri uygulanamaz. İlk defa kaza yapan veya bungee jumping yapan biri adrenalin patlaması yaşar. Bu durum, geçici olarak bilinci bloke eder. Yani nasıl düşülmesi gerektiği bol bol düştükten sonra tecrübe edilebilir bence. (Tabi hala yaşıyorsak)

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    teşekkürler

astorojna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt09
    bilgiler çok güzel. paylaşım için teşekkür ederiz.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    ilk ve tek kazamdan hatırladığım kadarı ile 50 ile ile düşmüştüm ışıklardan yeni kalkmış sakin bir şekilde ilerliyordum arabanın sokağa girmek için aniden üzerime kırması ile bana çarptığı bir kazaydı

sonuç olarak 5 takla atmıştım zaten anlık olaylarda istenizde pek bir şey yapma şansınız olmuyor serbest kalıyorsunuz biraz daha ama vücut takla esnasında ister istemez biraz cenin pozisyonu almak istiyor sadece sağ elimde serçe parmakta bir çatlak oluştu ve ufak sıyrıklarla kazayı atlamıştım.
    kaza sonrasında da en az bi 5 dk yerde yattığımı hatırlıyorum kendimi sakinleştirdikten sonra tüm kaslarıma sıra ile ufak hareketler verip kırık çıkık olmadığını anlamaya çalıştım serçe parmaktaki acı dışında birşey yoktu

en kötüsü ise yolda duran ve çevreden gelip yardım etmek isteyen onca bilinçsiz sürücüdür
    lütfen kaza yaptığınızda etrafınızda bilinçli biri olup olmadığına çok dikkat ediniz çünkü size bilinçsizce yardım etmek isteyen bir dünya kişi oluyor
    ben kaskın içinden bana dokunmayın ve yaklaşmayın diye küfürler ederek bağırmıştım 30 35 kişilik bir kalabalık birikmişti başımda anında insanları uzak tutabildikten sonra ambulansı sordum ve buz oksijenli su ve batikon vs sormuştum ufak tefek açık yaralarımın mikrop kapmaması için ve şişikleri indirmek için buz istemiştim acil
    kırık çıkık olmadığını fark ettikten sonrada yavaşça ayaklanıp kendime pansuman yapmaya başlamıştım

hoş bir durum değil allah kimsenin başına kaza bela vermez umarım

tekeriniz düz bassın
    AWESQME, cenkito, wampaa ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

orbues - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V Strom DL 650
    Seminer'de Serhat Kılavuz'un bir kelimesini hatırlarım. Der ki..
    - 1,5 milyon km. üzerinde motosiklet kullandım. Bu süre içinde önüme hiç aniden kedi çıkmadı, aniden çukur çıkmadı, aniden bir araba önüme direksiyon kıvırmadı, aniden sokak arasından bir araba ya da çocuk çıkmadı.. Sizce bu şans mıdır? Hayır değil. Bu öngörerek motosiklet kullanmaktır. Siz de herşeyi izleyin, her olasılık için önleminizi önceden alın. ÖNGÖRÜN

Ben 4 yıldır aktif olarak motosiklet üzerindeyim. Serhat Hocanın bu dediğini elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum. Kaza sırasında motosikletten kurtulmadan ziyade kazayı yapmama yönündeki çalışmalar çok daha önemli. ÖNGÖRÜ çok önemli. 4 yılda tek öngöremediğim; sokak arasında duran bir minibusun arkasında, motosiklet viteste, sol elim debriyajda, sağ ayak frende beklerken, 1 köpeğin motosiklet sesine tav olarak havlaması ve onun gazına gelen 4 köpeğin bana saldırması oldu.. Sonuç: sağ bacağımda 4 tane diş deliği ve ondan sonraki günlerdeki kuduz aşıları nedeni ile kaba etimde onlarca iğne deliği...

UMARIM EN BÜYÜK AKSİLİĞİM BU OLUR.
    cenkito, deep_far, Güzel Şale ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Hiç motordan düşmemiş yada en fazla 3-5 kere düşmüş adama bunları öğretemezsiniz.
    Herşeyde olduğu gibi bu durumda da tekrar önemli.
    Motor gp den örnek alınacak bir şey değil.
    Ne biz o kadar pilotuz , ne asfalt o şekilde ne lastik ne motor
    Adam belki binlerce defa o anı yaşamış ve motorunun kapastesinin vede kendisinin nerede olduğunun farkında.
    Sadece motordan ayrılmamaya çalışıyor yaptığı başka özel hiçbirşey yok. Gerisi lastik ve gidon amortisörünün marifeti.

Bir arkadaşında yazdığı gibi önemli olan öngörüdür. O anı yaşamaktan uzak kalmaktır. O anda bilinciniz bile yerinde olmuyor.
    Sinir sistemi bir anlık kendini beklemeye alıyor bazen. Ve neredeyse hiçbirşey düşünemiyorsunuz ve hatta zaten hiçbir zaman düşünücek kadar zamanınız olmuyor.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Motordan ayrilmaya çalismayin,
    motorun üzerinden ziplamaya da çalismayin,
    son ana kadar motosikleti durdurmaya çalisin.
    En az hasari bu sekilde görürsünüz.
    Fren çalisin,
    fren çalisin,
    fren çalisin......
    acayüp, saykem, bilginozi ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

TheCooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT 250R / Ramzey QM 125
    Bunların hepsi traş...... Motordan düşerken kimse bunları yapamaz az kafanızı çalıştırın.Hnginiz düşeceği zaman bu kadar şeyi bir arada düşünücek ??? kimde var o kadar beyin??

Düşerken allaha dua edin başka hiç bişey yapmaya beyniniz yetmez.....

topcu197877 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARORA 100 kartal
    düşme tekniği zeka işi.sürücü tehlikeli durum anında düşeceği veya kaza yapacağını anladığı anda nasıl kurtulabilirim zekasıyla hareket etmeli.180-200 le giderken kaza olursa ne tekniğin nede vücudun yapacağı birşey yok.kendim ışıklarda sağ şeritte yeşili bekliyordum sol tarafımda arabalar vardı.yeşil yanınca hemen hızlandım karşımda tali yoldan aniden kamyon çıktı frene bassam altına gideceğimi anladım motoru hemen sağa yatırdım kafamda kask vardı ve yatınca asfalta sertçe kafamı vurdum.duruma göre hareket etmek lazım.
    serkanksk bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler