Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ss bakımı

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar merak ettiğimden soruyorum bu ss motorların bakımı nasıl oluyor.ne kadarda yağ h.filt.değişiyor vs.birde bi bakıma girdiğinde ne kadar tutuyor?hatırlatma:meraktan soruyorum alacağımdan değil.kızana kızmayana cevaplayana okuyana tşk...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    bakım km si ve maddi tutarlar markalara ve aracın km sine göre değişir. değişen parçalar ve işçilikler değişir. fiyatları bilemem ama baya kallavi olduğunu bilmek güç değil.

mesela 10000 dan 12000 km kadar binip bakıma götürsek.ortalama kaç olur?

Motosikleti
    yok
    bence en az 500 TL tutar

olabilir amablmyrm.tşk..

melcor09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Yamaha Tenere 660
    Alıntı EVERRESTA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mesela 10000 dan 12000 km kadar binip bakıma götürsek.ortalama kaç olur?
    eger makina 10000deyken bakımlıysa 2000km de tekrar bakıma gerek yok
    hayalbuysa HAYABUSA derlerdi inanmazdımmmmm!!!

Alıntı melcor09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eger makina 10000deyken bakımlıysa 2000km de tekrar bakıma gerek yok
    o zman 10000 de bakımlıysa ne zaman bi daha götürmek gerekir msl

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hacı ne sen sor ne olanlar sölesin...diyorum
    çok çok çok ...
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

Motosikleti
    DUCATI 1198
    benim 5000 demeden lastikler nanay bu da var, yag bakimi subap ayari filtreler yani arabadan pahali.

t00t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf250 vardı,Şimdi yok
    arkadaşım 4 tane buji hava filt ,yağ filtresi,yaklasık 3 kg yağ,periyodik bakım işçiliği malum ss ler nazık makıneler 2saat veya 3 saat sürer.Radyatör antifirizi, felan vs. vs.

-Mesela ;

4 buji 15*4 : 60
    3kg mobil 1 yağ 16*3 : 48
    hava filtresi : 35
    yağ filtresi 35
    periyodik bakım işçiliği : esengül kardeşler honda servisinde saati 50 tl * 3 : 150
    antifiriz :25

tahmini toplam :343 tl ve suda var bu bakımlar genel olarak 6 000 km aralıklı bir de makıne 20 000 km geçtikten sonraki bakımlarda motor sistemnden deısecek parcalarda ıstemeye başlı yor mesela ; yağ su keçesi yeni lastik, vs vs. derdi bitmez ama binmeside cok zevkli

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Yaklaşık 2 yıldan fazladır 1000RR kullanıcısıyım, bakımlar 90-100tl civarı tutuyor çünkü SS kullanıyorsun servisinle öyle yada böyle kanka oluyosun dolayısıyla sana fazla geçirmiyorlar.

Bakıma 5000-6000 derler ama karadan giden bir jet kullandığını düşününce 3000'de bir gitmekte fayda var en azından ben buna özen gösteriyorum.

Hava filtresi 15 binde bir değişir ama K&N veya BMC taktığın için bunu göz önünde bulundurmazsın, yani değiştirmezsin, performans filtreni alırken 1 kere yaklaşık 200tl verirsin.

Bujiler 25bin km de bir değişir ama cahil cüheylan değilsen bunuda ucuza getirirsin, ör goldwing bujusiyle tempra bujusinin aynı olması gibi, yanlış anlaşılmasın sadece tip değil, seri numaraları bile aynı. Sen yinede bunu dert etme nasılsa tek motorla tek parça 25bin gören SS kullanıcısı yok.

En çok para lastik ve balataya harcanır, (cadde için söylüyorum) motorun birazcık hakkını veriyorsan(veremiyorsan zaten vespa SS alacan) 5000km de bir çift lastik ve ön balata değiştirmen gerekirki bunun maliyeti yaklaşık 1000tl. Bu kilometrenin 1 ayda yapıldığı zamanlarda oldukça sıktır.
    Acemiysen lastiğim iyi dişleri duruyor niye masraf edeyim diyeceksin, şanslıysan virajda motorunun altına gireceği bir otobüs v.b. bir bahane denk gelir böylelikle hata moku atacak bir kurban karizmanın bakımı konusunda yardımcı olacaktır. Bunun maliyeti için Bkz. "patlama"

Birde "patlama" diye tabir edilen SS kazası durumu vardır, ki yaptığın herhangi bir kaza %99 bu sınıfa girecektir, işte o zaman babanın oğlu olsa servis seni yinede öper, allem eder öper güllem eder öper, tabi öpülecek kadar canlıysan.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

mrock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Shadow VT750
    Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ... Sen yinede bunu dert etme nasılsa tek motorla tek parça 25bin gören SS kullanıcısı yok.

...işte o zaman babanın oğlu olsa servis seni yinede öper, allem eder öper güllem eder öper, tabi öpülecek kadar canlıysan.

baştan sona eğlenceli bir yazıydı çok güldüm :p
    [COLOR="Red"]motorcu değil choppercı olmak.....kıvırtmak değil kafa sallamak::xrock::.... varmak değil yolda olmak.... boyun eğmek değil özgür olmak..... hevesle değil tutkuyla bağlanmak...[/COLOR]
    [IMG] http://www.allstategarage.com[/IMG]

Whitehair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 SA
    Yaklaşık 2 yıldan fazladır 1000RR kullanıcısıyım, bakımlar 90-100tl civarı tutuyor çünkü SS kullanıyorsun servisinle öyle yada böyle kanka oluyosun dolayısıyla sana fazla geçirmiyorlar.

Bakıma 5000-6000 derler ama karadan giden bir jet kullandığını düşününce 3000'de bir gitmekte fayda var en azından ben buna özen gösteriyorum.

Hava filtresi 15 binde bir değişir ama K&N veya BMC taktığın için bunu göz önünde bulundurmazsın, yani değiştirmezsin, performans filtreni alırken 1 kere yaklaşık 200tl verirsin.

Bujiler 25bin km de bir değişir ama cahil cüheylan değilsen bunuda ucuza getirirsin, ör goldwing bujusiyle tempra bujusinin aynı olması gibi, yanlış anlaşılmasın sadece tip değil, seri numaraları bile aynı. Sen yinede bunu dert etme nasılsa tek motorla tek parça 25bin gören SS kullanıcısı yok.

En çok para lastik ve balataya harcanır, (cadde için söylüyorum) motorun birazcık hakkını veriyorsan(veremiyorsan zaten vespa SS alacan) 5000km de bir çift lastik ve ön balata değiştirmen gerekirki bunun maliyeti yaklaşık 1000tl. Bu kilometrenin 1 ayda yapıldığı zamanlarda oldukça sıktır.
    Acemiysen lastiğim iyi dişleri duruyor niye masraf edeyim diyeceksin, şanslıysan virajda motorunun altına gireceği bir otobüs v.b. bir bahane denk gelir böylelikle hata moku atacak bir kurban karizmanın bakımı konusunda yardımcı olacaktır. Bunun maliyeti için Bkz. "patlama"

Birde "patlama" diye tabir edilen SS kazası durumu vardır, ki yaptığın herhangi bir kaza %99 bu sınıfa girecektir, işte o zaman babanın oğlu olsa servis seni yinede öper, allem eder öper güllem eder öper, tabi öpülecek kadar canlıysan.

Birkere okudum sonra eşimi yanıma çağırıp birde onunla okudum feciii güldü m / k ..

EmoTHEp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '10 Monster 696
    arkadaşlar peki motosikletlerde motor ömrü kaç km dir? mesela temiz bir araba motorunun ömrü 250.000 km civarıdır... motosiklette bu durum ne olur? bunların servislerinin belirttiği periyodik bir bakım aralığı varmıdır? mesela 7500 de bir yağ ve filtreler, 15.000 de bir komple bakım gibi?

bu arada 5000 km de lastik değiştirmek gerekir demişsiniz, bu spor kullanımda mı yoksa benim gibi bir acemi sürse bu daha da mı kısalır?

tşk ederim yeterince bilgi edindim...

t00t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf250 vardı,Şimdi yok
    : şahane abi ellerine sağlık Allah c.c. korusun

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBF150(inşallah 2 sene sonra)
    bizim cbf150 nin 3000 bakımında 50 lira aldı servis

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler