Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MT Süper Sport Kullanıcıları - Tanışma ve Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Arkadaşlar.
    Objektif olmaya çalışalım.
    Şasinin kırılıp kırılmayacağı yaptığınız kaza ile ilgilidir.
    Nereden kırıldığı ile ilgilidir.
    Kaynak yerinden mi kırılmış?
    Orta yerinden mi kırılmış?
    Şoka ne şekilde maruz kalmış.
    Bunları bilmeden yorum yapmamak lazım.

Şimdi Türkiye'de 100 adet Ducati,
    5000 adet Yamaha varsa,
    Kaza yapan Yamaha sayısı fazla olması da doğal olacaktır.
    Bu durumda Yamaha'lar iyi değildir diye bir sonuca varmamız doğru olurmu?
    Aynı şekilde kaza yapan iki motor arasında karşılaştırma yapabiliriz.
    Ama kazaların hepsi aynı şekilde olmuyor.
    Benim yorumum sadece Edy'nin işaret ettiği resimlerle ilgilidir.
    Kırılma noktasına bakarak yorumumu yaptım.
    Bilimsel bir teori de değildir.
    Kısıtlı bilgimle yorumum budur.

Dikkat etmenizi istediğim bir nokta var.
    Edy kaza yaptığın için özellikle sen dikkat et.

Yaptığımız bir kazada şaside görünür bir arıza olmayabilir.
    Ama şasi aldığı darbeden dolayı çok daha küçük ikinci bir şoku taşıyamayacak duruma gelmiş olabilir.
    Yani sağlam bir kaza yaparsanız ve bir şey olmazsa ucuz atlattım motorum ne kadar da sağlammış dersiniz.
    Sonra ondan çok daha küçük ikinci bir şokta şasi ikiye bölünüverir.

benin işaret ettiğim nokta buydu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    Şimdi Türkiye'de 100 adet Ducati,
    5000 adet Yamaha varsa,
    Kaza yapan Yamaha sayısı fazla olması da doğal olacaktır.
    Bu durumda Yamaha'lar iyi değildir diye bir sonuca varmamız doğru olurmu?
    tabi olmaz.
    o yüzden yüzdesini almak daha mantıklı olur her ne kadar esas dogruyu belirtmese de.
    mesela satılan 100 ducatiden 3'ü şasi kırsa; 1000 yamaha'dan da 20 tanesi şasi kırsa bu 2 markanın bu hadiselerdeki sonuçlarını yüzdeye vursak
    ducati'nin %3
    yamaha'nın %2
    oluyor.
    evvelden de belirttigim gibi esas dogrunun bu şekilde (% hesabıyla) olacagını iddia etmiyorum.
    her şey olabilir. belki türkiyeye gelen mallarda problem vardır. belki ürünleri taşıyan gemi büyük bir sarsıntı almıştır. vs.vs.vs....

the_cayman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Olsa da gururla R6 diye yazsak :P
    Suzukinin 2007 modelleri için konuşuyorum ;

Şasi sorununun kalmadığı söyleniyor.. Hatta gsx-r 1000'in tanıtım videosu da gayet büyüleyiciydi ...

Şasi kırılması söylenti midir gerçek midir bilemem ama bu kadar dayanıksız olduğunu düşünmüyorum açıkçası... Konuyla ilgili olarak tecrübem yok racing konusunda da sizlerden daha tecrübesizim.. Fakat tecrübesi olan kişileri dinlerim her zaman.. Gsx-r 600 kullanan bir arkadaşım vardı.. Motorla ve şasi ile ilgili herhangi bir sorunu olduğunu duymadım .. Hatta motorla ilgili en ufak bir şikayeti bile yoktu. Bence bu şasi kırılması biraz abartılmış bir olay.

Her motorun duruşu farklıdır, tarzı farklıdır .. Kimi honda sever kimi yamaha sever fakat bence bu şasi kırılması ; yapılan kaza, şasinin kırıldığı yer ve daha önemlisi kullanan sürücü ile ilgili bir konu ..

Race motorlar arasında teknolojiyi sonuna kadar kullanan bir firmadır suzuki . gsx-r 1000'in özellikleri bile insanı mest ediyor . 2007 modellerin dışında eski modellerde şasiyle ilgili bir problem olmuş olabilir fakat 2007 modellerde böyle bir sorun söz konusu değilmiş (okuduğum kadarıyla öyle )

Erdem abi şasi kırılması ile ilgili olarak söylediklerin kafama çok takıldı .. Konuyla ilgili olarak bende suzuki kullananlarla bu hafta görüşeceğim
    [B][COLOR="Cyan"][COLOR="Purple"]Yarış kazanmak istiyorsan, ne hızda gitmen gerektiğini bilmeli ve o kadar hızlı gitmelisin; ne eksik ne de fazla...[/COLOR][/COLOR][/B]

edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı patriote adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Dikkat etmenizi istediğim bir nokta var.
    Edy kaza yaptığın için özellikle sen dikkat et.

Yaptığımız bir kazada şaside görünür bir arıza olmayabilir.
    Ama şasi aldığı darbeden dolayı çok daha küçük ikinci bir şoku taşıyamayacak duruma gelmiş olabilir.
    Yani sağlam bir kaza yaparsanız ve bir şey olmazsa ucuz atlattım motorum ne kadar da sağlammış dersiniz.
    Sonra ondan çok daha küçük ikinci bir şokta şasi ikiye bölünüverir.

benin işaret ettiğim nokta buydu.
    benim motoru bana çarpan adama sattım. kaza yaptığım motora binmeyeceğim. bugün yeni bir motor almaya gidiyorum. suzuki konusunda benimde kafamda çok sorular oluştu . bende gidip bir kaç kazalı suzuki inceledim. inceledğim motor gsxr 1000 2005 motoru 150+ km ile karşıdan gelen araca çarpmış. şasi yamuktu ama kırık değildi. incelediğim 2. motorun şaside kırılmamıştı , oda çok süratli kaza yapmışdı. araştırmaya devam ediyorum. insanın bindiği motora güvenmesi gerek yoksa rahat binemezsiniz. aklınızın bir kenarında acabamı diye bir soru olmaması gerek. benim kafamda öyle bir soru oluştuğu için şu anda suzuki almayı düşünmüyorum.
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    edy

Kazalı motoru değiştirmekle çok iyi yapmışsın.... Sana bi R6 bakalım
    Ama 0 dersen 2007 600RR derim
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    Erdem abiyle konuşmuştuk gene R6 alacağını söyledi...

Abi almaya giderken bana da haber veeeeeeeeerrrr
    [B][COLOR="Cyan"][COLOR="Purple"]Yarış kazanmak istiyorsan, ne hızda gitmen gerektiğini bilmeli ve o kadar hızlı gitmelisin; ne eksik ne de fazla...[/COLOR][/COLOR][/B]

Motosikleti
    Var

Güzel iş

Edy motoru satmakla çok akıllıca davranmışsın.
    Tekrar 600cc mi alacaksın yoksa büyük bir motor mu düşünüyorsun?

yine aynı motordan aldım ama bu sefer siyah aldım. 600 cc motor bana şimdilik yetiyor. kolumun alçısı 4 gün sonra çıkıyor. 1-2 hafta içinde sokaklara dönmeyi umut ediyorum.
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    @ edy
    2007 600RR alsaydın türkiyedeki en hafif racing'i yapardın.
    hafif alaşımlı jantlar
    komple egzos (agırlık bakımından)
    karbon yarış ayakıları ve manetler.
    karbon grenajlar
    yolcu ayaklıkları iptal
    aynalar, sinyaller iptal
    + vs işlemlerle motor 25-30 kilo hafiflerdi.

ama R6 alman daha iyi olmuş çünkü 600rr'daki hafifletmeleri sen telaffi ederdin

şaka bir yana ayna-sinyal iptali gibi işlemleri sokakta kullanacagınız motorlarda uygulamayınız.

bu arada yeni motorun hayırlı olsun. siyah renk bir başka oluyor.

600 cc motor bana şimdilik yetiyor.
    demişsin. ama hatırlatırımki 2007 srad1000'i hem 600'lük hem 750'lik hem de 1000'lik gücünde kullanabiliyorsun. niye suzuki tercihi etmedigini de (yanılmıyorsam) evvelki mesajlarından tahmin edebiliyorum.

Alıntı Nemrut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ edy
    2007 600RR alsaydın türkiyedeki en hafif racing'i yapardın.
    hafif alaşımlı jantlar
    komple egzos (agırlık bakımından)
    karbon yarış ayakıları ve manetler.
    karbon grenajlar
    yolcu ayaklıkları iptal
    aynalar, sinyaller iptal
    + vs işlemlerle motor 25-30 kilo hafiflerdi.

ama R6 alman daha iyi olmuş çünkü 600rr'daki hafifletmeleri sen telaffi ederdin

şaka bir yana ayna-sinyal iptali gibi işlemleri sokakta kullanacagınız motorlarda uygulamayınız.

bu arada yeni motorun hayırlı olsun. siyah renk bir başka oluyor.

demişsin. ama hatırlatırımki 2007 srad1000'i hem 600'lük hem 750'lik hem de 1000'lik gücünde kullanabiliyorsun. niye suzuki tercihi etmedigini de (yanılmıyorsam) evvelki mesajlarından tahmin edebiliyorum.

R6'dan memnundum. motorun ağırlığından çok sikayetci değilim. motordan önce kendim zayıflamam gerek. spora başlamıştım ama kol kırıldı. alçı çıksın zayıflamaya başlayacam. hem daha sağlıklı olurum, hemde ucuza mal olur.

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @patriote
    Pistlerde başımızın en belada olduğu motorlar aşırı dengeli motorlardır. Suzukinin pistlerde ki başarısızlığının en büyük nedenlerinden bir tanesi de bana göre budur. Yani diğer motorlara göre fazla dengeli olması...
    Arkadaşım, bu motorlar içerisinde en dengeli, virajları en iyi alan, en stabil motor Honda. Suzuki'nin daha güçlü olmasına rağmen çok dengesiz olduğunu herkes bilir. Hiç stabil bir motor değil. Superbike'ta yarışan arkadaşım Suzuki GSX-R1000 ile yarışıyor, o bile Suzuki'nin stabil olmadığını söylüyor. En dengeli motorun Suzuki olduğunu ilk kez senden duyuyorum valla... Şasi olayına gelince, en güçsüz şasinin Suzuki'de olduğunu da herkes bilir buralarda. Suzuki her zaman şasi problemi yaşar. Sizin Fransa'ya acaba Suzuki daha kaliteli motor mu yolluyor anlamadım valla.

@edy
    insanın bindiği motora güvenmesi gerek yoksa rahat binemezsiniz. aklınızın bir kenarında acabamı diye bir soru olmaması gerek. benim kafamda öyle bir soru oluştuğu için şu anda suzuki almayı düşünmüyorum.
    Her motorun avantajı ve dezavantajı var. Suzuki'nin de dezavantajı şaside problem yaşanması ve yolda stabil olmaması. Bunun yanında en güçlü motor. Herkes güç farkı nedeniyle tercih ediyor, bu bariz ortada. Dikkat edersen motor kıyaslaması yapıldığında tek şey konuşuluyor : Güç! İnsanlar motorun diğer özelliklerine pek bakmıyor. 2007 600RR için çok güzel şeyler söylendi. Yabancı kaynaklar ve Kenan'ın yorumlarından yeni 600RR'ın şimdiye kadar üretilmiş en iyi pist motoru olduğu söyleniyor. Bence biraz daha bekleyip 600RR da alabilirdin. Ama R6 yine bildiğin motor, iyi yapmışsın. Tek sevdiğim rengi kırmızı-beyaz olanıydı, keşke ondan alsaydın yine. O renk bir başka duruyor yaw. Senle caddeden geçerken yanımıza siyahı gelmişti, seninki onun yanında çok daha güzel duruyordu. Eh artık napalım, arkadaşımız siyah aldıysa bize ancak "güle güle kullan" demek düşer.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Motosikleti
    CBR 1100XX Super Blackbird, XR650R, TE250 2T

Motosikleti
    Alıntı edy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yine aynı motordan aldım ama bu sefer siyah aldım. 600 cc motor bana şimdilik yetiyor. kolumun alçısı 4 gün sonra çıkıyor. 1-2 hafta içinde sokaklara dönmeyi umut ediyorum.
    Hayırlı olsun.. Jantlar altın rengi vidalar altın rengi ... OOO güzel olacak

Artçı olarak bineriz artık

Motosikleti
    Var

Edy

Edy öncelikle yeni motorun hayırlı olsun. Güle güle kullan.
    Renk konusunda Boy'a katılıyorum ama siyah benimde kararsız kalacağım bir renk. R6 da gerçekten güzel duruyor.

Boy pistte yarışan arkadaşların görüşlerine daima önem veririm. Sonuçta ben arada sırada piste zevk için çıkan bir adamım.

Daha önce hem R1 hemde GSXR 1000 aldım ve kullandım.
    GSXR'nin bende bıraktığı izlenim virajlarda ki kararlı yapısı oldu.
    Ben bunu denge diye çevirdim ama yanılmış olabilirim. Türkçe'de farklı bir söylenişi varsa söyleyin ona göre yazayım.
    Burada kimseyi yanıltmayalım.
    Ama R1 Suzuki'ye göre çok daha kolay yön verilebilen, virajlarda kendi kafasına göre değil sürücünün yönlendirmesiyle giden bir motorken, GSXR'yi bir türlü istediğim gibi kullanamadım.
    Burada yine denge kelimesini kullanacağım.
    GSXR viraj çizgisini bozmamakta oldukça ısrarlı bir motordu.
    Bu da motoru kendinizin yönlendirmeniz gereken durumlarda oldukça sorun oluyordu.
    Bu nedenle dengeli dedim.
    Söylediğim denge meselesinde destekleyici bir diğer husus da Stunt yapanların tercihinin genellikle GSXR olması.
    Yorumum bu yüzdendir.
    Yoksa benim gibi ayda bir fırsat bulursa piste çıkan bir adamın sözü ne kadar kaale alınır o ayrı konu...

Şasi meselesi için bir şey diyemeyeceğim çünkü daha önce bu konuda hiçbir şikayete rastlamadım.

Burada Suzuki fena satmıyor.

Yani çok suzuki var.
    Bu tür bir problem olsa mutlaka haberim olurdu.

Daha önce yazdığım gibi daha önce kaza geçirip şasisi hasar görmüş bir motor çok küçük bir darbede büyük sorunlar çıkarabilir.
    Bu nedenle kazaları iyi incelemek lazım.
    Bilmeden bir şey söylemem yanlış olur.

Honda konusunda ise sana katılıyorum.
    Zaten bu nedenle Honda aldım.

Ve bu yaz bir problem çıkmazsa
    Senin başka bir topiğe koyduğun resmin aynısını, aynı rengini alacağım.

Nisan ayında bir deneme sürüşüm var.
    Bu sürüşten sonra bol resimli bir 2007 CBR 600 RR topiği açacağım.
    Orada izlenimlerimi paylaşmaya çalışacağım.
    Ama 2007 ZX6R, R6 ve GSXR 600 de kullanmak istiyorum.
    R6 mümkün gibi ama GSXR için henüz bir cevap alamadım. Kawasaki mağazasının sahibi arkadaşım bu nedenle ne zaman istersem alabileceğimi söyledi.
    Yakın aralıklarla hepsini bir denemek istiyorum.

O zaman daha sağlıklı bir karşılaştırma yapabilirim.
    Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek?

Motosikleti
    R6 2007
    Mrhaba arkadaslar yeni üyelerdenim ama uzun süredir yazılarınızı okuorum..
    1-1.5 ay içinde 600cc supersport almayı planlıorum aslında r6 ile 2007 600rr arasındayım ve bu iki modelin çok fazla kıyaslandığını biliorum ama çok kararsızım ve boyum 190cm(sport a Biraz uzun) acaba en uygun model ne olur yardımcı olursanız sewinirim... herkese slmlar.....

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar motorumu satıyorum , ss motorlara yeni adım atacakların aklında bulunsun

http://www.motosiklet.net/forum/satm...tml#post592986
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    Var
    Alıntı Aaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mrhaba arkadaslar yeni üyelerdenim ama uzun süredir yazılarınızı okuorum..
    1-1.5 ay içinde 600cc supersport almayı planlıorum aslında r6 ile 2007 600rr arasındayım ve bu iki modelin çok fazla kıyaslandığını biliorum ama çok kararsızım ve boyum 190cm(sport a Biraz uzun) acaba en uygun model ne olur yardımcı olursanız sewinirim... herkese slmlar.....
    İkisi de senin boya göre biraz düdük kalır.

Şaka bir yana ikisi de çok güzel motorlar.
    Bu yaz bir problemle karşılaşmazsam bende benim Cıbırı 2007 ile değiştireceğim ama ben kararsız değilim.

Hangisi gönlüne yatıyorsa al güle güle kullan.
    Japonları birbirinden ayırmam.
    Hepsi güzel kaliteli motorlar.

Tabii inşallah kullanma konusunda tecrübelisindir!!!!!!

Motosikleti
    R6 2007
    Alıntı patriote adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkisi de senin boya göre biraz düdük kalır.

Şaka bir yana ikisi de çok güzel motorlar.
    Bu yaz bir problemle karşılaşmazsam bende benim Cıbırı 2007 ile değiştireceğim ama ben kararsız değilim.

Hangisi gönlüne yatıyorsa al güle güle kullan.
    Japonları birbirinden ayırmam.
    Hepsi güzel kaliteli motorlar.

Tabii inşallah kullanma konusunda tecrübelisindir!!!!!!
    Tşk ederim aslında ilk 600cc motorum bu olacak ama bi kaç kez bindim ve hondanın motosiklet eğitim merkezine de yazıldım zatn kurs bitince alıcam motoru ama dediğm gibi hala kararsızım yani aslında tip olarak r6 daha güzel gelio ama teknoloji ve sağlamlık olarak da hondanın önde olduğu yönünde bilgiler edindim
    [B][I]Aaron7[/I][/B]:bounce:

Benim merak ettiğim konu'da '07 cbr600rr'da HESD sistemi olacak mı gerçi Mehmet daha piyasaya çıkmadan değinmişti bu konuya ve olacak demişti ama tabi o zaman daha piyasaya çıkmamıştı resmi siteye baktığımda ise ön amortisör için "41 mm´lik, tamamen ayarlanabilen ters HMAS kartuş tipi teleskobik çatal, 120 mm esneme aralıklı" yazıyor eski modelde de aynı ibare mevcuttu. Şimdi birinci soru; bu ne demek? İkinci soru ise HESD sistemi olacak mı? Teşekkürler...

Motosikleti
    Var
    Alıntı dgrmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim merak ettiğim konu'da '07 cbr600rr'da HESD sistemi olacak mı gerçi Mehmet daha piyasaya çıkmadan değinmişti bu konuya ve olacak demişti ama tabi o zaman daha piyasaya çıkmamıştı resmi siteye baktığımda ise ön amortisör için "41 mm´lik, tamamen ayarlanabilen ters HMAS kartuş tipi teleskobik çatal, 120 mm esneme aralıklı" yazıyor eski modelde de aynı ibare mevcuttu. Şimdi birinci soru; bu ne demek? İkinci soru ise HESD sistemi olacak mı? Teşekkürler...
    Hocam!!!!
    İstediğimiz sorudan başlamak serbest mi?

Ben ikinci sorudan başlayayım çünkü birinci soru biraz detaylı...
    HESD (Honda Electronic Steering Damper) yeni CBR 600 modelinde standart olarak sunuluyor. Yani Türkçesi yeni modellerde var.

İkinci soruna gelince....
    41 mm
    amortisörün kalınlığı....

Ters muhabbeti şu oluyor.

Ters... (amortisörün parlak kısmı aşağıda)

Düz... (amortisörün parlak kısmı yukarıda)

Şimdi bu ne işe yarar.

Düz olduğunda darbe aşağıya, tekerleğe doğru iner. Yani amortisör iki defa iş yapmış olur.

Ters olduğunda ise darbe yukarı doğru emilir.
    Böylece daha iyi performans sağlanır. Çünkü darbe tekerleğin göbeğine doğru verilirse, uygulanan kuvvet eşit ve dengeli olmayacağından tekerlek yalpalama yapabilir.
    Ama ters amortisörde darbe direk yukarı doğru emileceğinden yalpalama riski azalır. Yine de risk oluşursa (ki-vardır) HESD sistemi devreye girer ve riski azaltır.

120 mm esneme aralığı ise işte o gördüğün ucun esneme aralığı oluyor.Yani o parlak şey 12cm içeri girip çıkabilir gibi bir şey.
    Çok basit olacak ama 12 cm ye kadar darbeyi emer de diyebiliriz.
    Daha teknik açıklamasını bilen arkadaşlar mutlaka yapacaklardır.

Tamamen ayarlanabilen olayı ise şudur.
    Şimdi motosikletin üzerine oturdun. Amortisör bir miktar kapanır. Eğer iki kişi oturursan, biraz daha fazla kapanır.
    Bu durumda ne kadar kapanacağını ayarlarsın. Bu 1...

Kapanırken ne kadar dirençli olacak? bunu ayarlarsın bu 2....

Açılırken ne kadar çabuk açılacak? bunu ayarlarsın. Bu 3....

Bu üçünü ayarladın mı, tamamen ayarlanabilir olayı gerçekleşmiş oluyor.

Yani CBR şu an için iyi bir seçim gibi görünüyor.

Bunların dışında bir de yüksek hız ve düşük hız ayarı var ve bu yeni R6 larda da var. CBR de bunu HESD üzerinden kolayca yapabiliyorsun ki bu da artısı...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler