Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MT Süper Sport Kullanıcıları - Tanışma ve Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bilginozi

Ya arkadaş kaç kere konuşuldu edildi... Ööle yok beygir sınırlamak yok gücü azaltmak olmaz o işler...
    Yeni başlayacaksan Cbr125 alacaksın
    Sana çok küçük geliyorsa Gt250R alacaksın
    Onu da sevmedin Derby Gps 125 alacaksın
    Hadi dedin yarış marış farketmez Cbf250 alacaksın
    O da olmaz diyorsan sen zaten bizi dinleme 600'lüğünü al gerisine biz karışmayız.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı edy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben konuyu değiştirip birşey danışmak istiyorum. suzuki gsxr şasi hakkında duyumlar almıştım. çok kolay kırıldığı söyleniyor. bu konuyu biraz internette araştırdım ve bir çok kişinin GSXR larrın şasiden şikayetçi olduğu gördüm.
    http://img224.imageshack.us/img224/4378/dscn1677fa9.jpg
    http://img274.imageshack.us/img274/7805/dscn1669gu6.jpg
    http://img292.imageshack.us/img292/8606/dscn1691pi4.jpg
    http://www.1tail.com/sa/news/s/default.htm?g={22F6D1DF-72CF-4A36-B9F1-1E87EFDF1809}
    http://www.wsbtv.com/news/9314629/detail.html

sizler böyle bir duruma tanık oldunuzmu merak ettim. ben gsxr'ın tipini seviyorum ama bu duyduklarımdan sonra almayı düşünmem. gsxr almayı düşünen bir arkadaşım var. onun yerine araştırma yapıyorum. onunda artık alacağını düşünmüyorum. sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz
    -
    -
    -

bu arada honda fotograf yarışması düzenliyor hondacı arkadaşlara duyurulur
    -
    -

http://www.hayatinheryaninda.com/pag....php?page=boot

Edy
    Bu problem Suzuki'nin pistlerde kullandığı bazı sistemleri, biraz erken piyasa motorlarına aktarmasından kaynaklanıyor.
    Bu ne demek şimdi?
    Pistte motorları denerken alınan geri bildirimlere göre makine şekillendiriliyor.
    Eskiden kullanılan sert şasiler sürücüye fazla bir geri bildirim yapmıyor, bu da bir çok soru işaretini yanında getiriyordu.
    Bu sert şasiler nedeniyle virajlarda hız ve zaman kaybı yaşandığından, bunu önlemek için şasinin belli noktalarını incelterek, bir nevi esneklik sağlıyorlar.
    Bu da darbeyi, süspansiyon ve şasi ile birlikte emiyor.
    Böylece sürücü yolu daha iyi hissettiği için davranışlarına daha iyi yön verebiliyor.
    Peki bu teknolojiyi yollarda kullanınca ne oluyor?
    Aslında pek bir şey olmuyor.
    Bu tamamen sürücünün altındaki motoru tanıması ve iyi kullanması ile ilgili bir sorun.
    Örneğin motosikletin ön tekerleğini kaldırdığınızda yere indirirken çok yavaş ve zarif bir şekilde de indirebilirsiniz, sert bir şekilde yere de vurabilirsiniz.
    İkinci şık şasiyi elinize almanıza neden olabilecek bir şıktır.

Bu konu diğer markalarda da karşınıza çıkabilecek bir olaydır.

Gösterdiğin resimlerde daha çok kullanıcı hatası varmış gibi görünüyor.

Öyle diyorsun patriote fakat buranın yollarında bu şasilerin dayanma ömrü çok daha fazla kısalıyor...
    Ön kaldırıp yere vurdurmasak bile sürekli ya tümseğe vuruyoruz motorları ya çukura düşürüyoruz (bilerek değil tabi; burada yollar mayın tarlası) ...
    Şasinin kırıldığını ilk defa duydum fakat Türkiyede en çok yaşanan sorunlardan biri amortisörleri eğmek veya ön takımı dağıtmak oluyor.
    Şartlar böyle olunca şayet ben dayanıksız bir şasi almak istemem.
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kullanımla hiç alakası yokmuş gibi geliyor. ben yamaha ile düştüm , arkadan 100 km hızla araba çarptı ama şasi'de hiçbirşey yok. neden hep suzukilerin şasisi kırılıyor . bu motorlar agrasif kullanım için üretilmiş motorlar. bazı durumlarda ister istemez önü kalkıyor. diğer markalarla ön kaldıran ve şasini kıran hiç motor duymadım (suzuki hariç). ön kalkmasına bile dayanamayacakmı şasi ? ön kalkmalarda zaten ön amortisör darbeyi emiyor olmalı . bence suzuki hafif yapmak için biraz şasiden kıstıklarını tahmin ediyorum. bu arada gorkem bu olaylar türkiyede değil amerikada ve ingilterede yaşanmış olaylar. oranın yolları burası gibi değil kaymak gibi yolları var
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

Motosikleti
    Var
    Alıntı edy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullanımla hiç alakası yokmuş gibi geliyor. ben yamaha ile düştüm , arkadan 100 km hızla araba çarptı ama şasi'de hiçbirşey yok. neden hep suzukilerin şasisi kırılıyor . bu motorlar agrasif kullanım için üretilmiş motorlar. bazı durumlarda ister istemez önü kalkıyor. diğer markalarla ön kaldıran ve şasini kıran hiç motor duymadım (suzuki hariç). ön kalkmasına bile dayanamayacakmı şasi ? ön kalkmalarda zaten ön amortisör darbeyi emiyor olmalı . bence suzuki hafif yapmak için biraz şasiden kıstıklarını tahmin ediyorum. bu arada gorkem bu olaylar türkiyede değil amerikada ve ingilterede yaşanmış olaylar. oranın yolları burası gibi değil kaymak gibi yolları var

Edy şase kırılmamış da olsa problem oluşmuş olabilir.
    Bir ölçtürsen iyi olur.

Ben bu olayda yine de kullanımdan olma ihtimali üzerinde duracağım.
    Çünkü burada böyle bir şeye hiç rastlamadım. Duymadım.

Hatta gönderdiğin resimler de kırılan bölge yanlış görmediysem, ön taraf.

Şimdi belli bir süratte örneğin 90-100 km hızda ve orta devirlerde ön kaldırmak için hafif öne ağırlık verip gazı kapatıp açarız.
    Bu bazen gaz iyi ayarlanmazsa önün fazla gelmesine neden olabiliyor.
    Bu durumda panik yapıp motoru yere vurabilme ihtimali var.
    Motoru sertçe yere vurduğunda ve zaten ağırlığını da öne vermiş olduğun için ağırlığın fazla gelmesine neden olunabilir.
    Süspansiyonlar yola ve gidişe göre ayarlanmamış ise darbe amortisörlerin taşıyacağı yükten daha fazla olabilir.
    Bir de şasi bu yükü kaldıramazsa tabii kırılır.

Benim ki bir teori sadece.

Şasiler zayıfta olabilir.

Daha önce kaza yapılmış, şasi zarar görmüş fakat bu şekilde kullanılmaya devam edilmiş de olabilir.

Yani bir çok neden olabilir.

Olayın neden kaynaklandığına dair bir bilgi bulabilirsen bizlerle paylaş,
    Biz de öğrenmiş olalım.

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı dishy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gökhan senin ne işin var bu topikte
    Görmiyim bi da kış kış
    alla alla burda toplum yararına birşeyler yapmaya çalışıyoz.. karışmasana yaa

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Sen mi yarar ha sen
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ELINT

Resimlerimi masaüstüne koymanın dışında yazılarımı da arşivliyorsun anlaşılan Fan Club mı kursam acaba? Yazdığım şeyleri okuyup, faydalanan insanlar olduğunu görmek hoşuma gidiyor. Tabi ki yazılanları anlayıp, uygulayan ve hayatta kalanları görmek de... Aslında o kadar yazılmasına rağmen hala aynı soruları soranlar çıkıyor. Bu tip sık sorulan soruları SSS şeklinde gruplayıp bir yerde toplayıp sabitlesek mi acaba? Çünkü her birine benzer şeyleri yazmak büyük zaman kaybı... Fuara gelirsen tanışalım yaw! Merak ettim seni
    mehmet abi kusura bakma ben kötü birşey yaptım hemde çok kötü

senin 100rr ile olan meşhur resmi( ) "honda, hayatın her yanında!" fotograf yarışmasına gönderdim. valla resim kazanırsa hediye felan istemiyorum sana gönderirim. amaç sitemizden birisi yarışmayı kazansın

şuan upload ettim yetkililer kontrol ettikten sonra resimi sitede yayınlanacak. istersen üye ol kendi resimine oy kullanırsın
    http://www.hayatinheryaninda.com/pag...true&page=boot

oy kullanmak için( oy kullanmak için üye olmak gerekiyor. eklenen resim isimi "honda hayat onda")
    http://www.hayatinheryaninda.com/pag...ew=multi&cat=1

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @patriote
    Bu sert şasiler nedeniyle virajlarda hız ve zaman kaybı yaşandığından, bunu önlemek için şasinin belli noktalarını incelterek, bir nevi esneklik sağlıyorlar.
    Şasi motorda en sağlam olması gereken parçadır, incelterek esneklik kazanmak istendiğini ilk defa senden duyuyorum. Şasi esnerse hesaplanan herşey şaşar çünkü esnemenin ne kadar olacağı hiçbir şekilde hesaplanamaz. Yani esneme duruma göre fazla olursa motorun dengesi bozulur. Bugün yarış motorlarında teknolojik olarak yapılmak istenen şey şasinin çok sağlam olması ama bir o kadar da hafif olması. Suzuki'deki sorun da hafifletecez diye şasiyi olması gerekenden güçsüz yapmalarından kaynaklanıyor. 2007 modellerde bu sorunu çözmüşler.

@ELINT
    mehmet abi kusura bakma ben kötü birşey yaptım hemde çok kötü
    Evet çok kötü birşey yapmışsın Valla dereceye girersen hiç şaşmam Ben de Fireblade adıyla 10-15 resim yolladım. Bari bana da oy verin.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Motosikleti
    F 650 GS
    boy

umarım benim gönderdigim resimleri göndermemişsin

bu arada mt oylarını parçalamayalım herkez benim resimlere oy versin

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilginozi

Ya arkadaş kaç kere konuşuldu edildi... Ööle yok beygir sınırlamak yok gücü azaltmak olmaz o işler...
    Yeni başlayacaksan Cbr125 alacaksın
    Sana çok küçük geliyorsa Gt250R alacaksın
    Onu da sevmedin Derby Gps 125 alacaksın
    Hadi dedin yarış marış farketmez Cbf250 alacaksın
    O da olmaz diyorsan sen zaten bizi dinleme 600'lüğünü al gerisine biz karışmayız.
    Sevgili Görkem sorumu cevapladığım için sana teşekkür ederim ancak uslubun hiç hoş değil bu konuda seni uyarmak isterim. Kimse seni sorumu cevaplaman için zorlamıyor tamamen senin özgür iradendir ama cevaplayacaksan da daha saygın ve seviyeli bir uslup kullanman sevindirici olur bak burda herkes belli yaşa, olgunluğa ve kariyere ulaşmış insanlar eminin sende öylesindir. Bu ortama bu uslup yakışmadı.

Saygılar.

Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    @ edy
    koydugun resimlerden bir tanesi egzosundan anladıgım kadarıyla 2005-2006 SRAD1000

2007 modellerde bu sorunu çözmüşler.
    2007 herhangi bir srad alıp düşmek lazım (750'yi de getirmemişler bu sene)

@ bilginozi,
    yazdıklarından anladıgım kadarıyla ilgilendigin konu hakkında yeterince araştırma yapmamışsın. eger yeterince araştırma yaptıysan ve kendini eksik hissediyorsan sormak istedigin herşeyi sorabilirsin.

japonlardan test motoru olarak gsr600'den başka test motoru var mı?
    bir ara bir dergide 1000rr'ın test motoru olarak test edildigini okumuştum.
    BMW'de bütün modellerin test motoru var.
    Piaggio'da da yanılmıyorsam bütün modellerin test motoru var.

tabi yüksek güçteki makinaları öyle herkese vermiyorlar. yeterli tecrübe arıyorlar ki öyle olması da lazım. onu da belirteyim.

bmw fiyatının yüksek olmasından dolayı hiçbir zaman aklımda değildi fakat test ettikten sonra fiyatına ragmen bmw aklıma girdi.
    şu anda büyük hacimli touring bir makina alacak olsam kesinlikle BMW alırım. japonların varsa test motorları onları da test edelim ona göre konuşalım. yanlış mı düşünüyorum...

Motosikleti
    Var
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @patriote

Şasi motorda en sağlam olması gereken parçadır, incelterek esneklik kazanmak istendiğini ilk defa senden duyuyorum. Şasi esnerse hesaplanan herşey şaşar çünkü esnemenin ne kadar olacağı hiçbir şekilde hesaplanamaz. Yani esneme duruma göre fazla olursa motorun dengesi bozulur. Bugün yarış motorlarında teknolojik olarak yapılmak istenen şey şasinin çok sağlam olması ama bir o kadar da hafif olması. Suzuki'deki sorun da hafifletecez diye şasiyi olması gerekenden güçsüz yapmalarından kaynaklanıyor. 2007 modellerde bu sorunu çözmüşler.

Boy bende senin dediğinden bir şey anlamadım.
    Pistlerde başımızın en belada olduğu motorlar aşırı dengeli motorlardır.
    Suzukinin pistlerde ki başarısızlığının en büyük nedenlerinden bir tanesi de bana göre budur.
    Yani diğer motorlara göre fazla dengeli olması...
    Motorda denge arttıkça özellikle virajlarda pilotaj zorlaşır.
    Bu yarış motoru için çok istenmeyen bir karakterdir.
    Ama yolda dersen o başka.
    Ama bu motorlar pistlerde yarışmak için kullanılıyor.

Suzukinin şasiyi hafifletecez diye ince yapma gibi bir sorunu yok.
    Edy'nin bahsettiği gibi bir şikayeti ilk defa duydum.

Benim bahsettiğim olayı yanlış anlamışsın.
    Benim bahsettiğim olay şasi rijitliği diye bildiğim ve dilimize esneme olarak çevirdiğim olay.
    Son yıllarda bütün SS şasileri bu şekilde yapılıyor.
    MotoGp'de tespit edilen şasi esneme noktaları inceltilerek, motorun virajlarda yatık vaziyette darbe aldığında burulması sağlanıyor.
    Bu burulma yolu ve motosikletin kabiliyetlerini, sürücünün daha iyi hissetmesini sağlıyor.

Olayın çok detaylı teknik açıklamasını yapacak bilgiye sahip değilim.
    Ama küçük bir araştırma yapacağım.
    Bir şeyler bulursam buraya eklerim...

Alıntı bilginozi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Görkem sorumu cevapladığım için sana teşekkür ederim ancak uslubun hiç hoş değil bu konuda seni uyarmak isterim. Kimse seni sorumu cevaplaman için zorlamıyor tamamen senin özgür iradendir ama cevaplayacaksan da daha saygın ve seviyeli bir uslup kullanman sevindirici olur bak burda herkes belli yaşa, olgunluğa ve kariyere ulaşmış insanlar eminin sende öylesindir. Bu ortama bu uslup yakışmadı.

Saygılar.
    Kusura bakma ama bu konu defalarca tartışıldığı için artık detaylı açıklama yapmıyor yapmak istemiyor kimse. Ben sert konuşmak istemedim sadece kısaca anlattım Mesela bizden bir arkadaş daha cbr125'den 600F'e geçmek istemişti... onun yazılarını aratırsan sana yardımcı olacaktır.

Selam arkadaslar yeni okuyorum formu edy'ye gecmis olsun. Anladigim kadariyla kisinda motorlara biniyorsunuz bulusma yapildigi zaman mutlaka gelip tanismak isterim. sevigler saygilar.

Arthas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motor camiasındaki yerleşmiş şehir efsanelerini ne yapsak ne etsek kıramayız. Suzuki'nin şasesi kolay kırılır da bu efsanelerden birisidir bana kalırsa.
    edy arkadaşım bu resimler 2006 model bi R1 e ait. Motorun önünü hava dikmesi sonucunda geriye doğru devrilip kaza yapmış. Başka bi forumdan arkadaşın çektiği resimler. Şasesinin nasıl kırıldığı çok açık biçimde belli oluyor.

[I]Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir...[/I]

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    bilginozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr ABS - 2008
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusura bakma ama bu konu defalarca tartışıldığı için artık detaylı açıklama yapmıyor yapmak istemiyor kimse. Ben sert konuşmak istemedim sadece kısaca anlattım Mesela bizden bir arkadaş daha cbr125'den 600F'e geçmek istemişti... onun yazılarını aratırsan sana yardımcı olacaktır.
    Ok. çok sağol (yirmibeşkarakter)

Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    @ Arthas,
    yalnız bir fark var. suzukide şasi kopuyor yamahada ise çatlamış
    şaka bir yana bu şasi olaylarını çok merak eden varsa gitsin bir sigorta şirketinden hangi aracın hangi kazalarda nasıl hasarlar aldıklarına baksınlar.
    bakalım şaseden hasar alan % olarak hangi marka çıkacak.

edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu söylenti sadece türkiyede değil bütün dünyada, bende bu konu hakkında birşey bilmiyordum ama nemrut bahsetti bende biraz yurt dışındaki forumları inceledim ve suzukilerin şasinin zayıf olduğuna inandım. bir sürü örneği var eğer internette araştırırsanız. şasi'si kırık olanların çoğu suzuki. bende kaza yapmış birr R1 resmi var .bunu suzuki yapsaydı ortadan ikiye bölünürdü diye düşünüyorum.
    -
    -
    -

-
    -
    -

-
    -
    -
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

Arthas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben suzuki'nin şasesi asla kırılmaz demiyorum yanlış anlaşılmasın. 4 japon markasında da bu tarz şeylerin olabiliceğini göstermek için bu resimleri koydum.
    [I]Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir...[/I]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler