Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MT Süper Sport Kullanıcıları - Tanışma ve Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alıntı Jubaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konu 2 gun onceden ziyade bu baslikta cokca konusuldu, hatta rahmetli Murat abi yine boyle bi soru sormustu bunun hakkinda konusulmustu.

coq abi bende caddede yapmanin tehlikeli oldugunun farkindayim ama piste girmek 125 dolar +300 dolar haftasonu verilen ders ucreti+ bana 100 kusur km kadar uzak pist bi tane pick up kiralamam ve motoru oraya goturmem gerek hazirlayip oda nerden baksan 100 dolar kiralama falan, kiyafetti falandi katmiyorum zaten mevcut bende onlar.

Benim zaten bu kadar param olsa ne size burda bu kadar cok soru sorarim nede 2005 model 25 bin kmdeki bi motora binerim gider bi tane S1000RR alirim california cornering school a yazilirim her hafta sonuda piste giderim?
    Sen deki bak boyle bi cozum yolu var hem antreman yap kendini gelistir hemde tehlikeye atma kendini?
    Piyango cikmadigi surece bulabildigim en guvenli yolda olabildigince tedbirli gazlicam tek secenek bu.

He piste cikmam demiyorum ama 3-4 ayda bir belki.
    bunu merak ettim neden pick-up la götürmen gerek motoru ? pist lastiği mi takılı üzerinde ? caddede kullanmıyor musun ?
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bu konu 2 gun onceden ziyade bu baslikta cokca konusuldu, hatta rahmetli Murat abi yine boyle bi soru sormustu bunun hakkinda konusulmustu.

coq abi bende caddede yapmanin tehlikeli oldugunun farkindayim ama piste girmek 125 dolar +300 dolar haftasonu verilen ders ucreti+ bana 100 kusur km kadar uzak pist bi tane pick up kiralamam ve motoru oraya goturmem gerek hazirlayip oda nerden baksan 100 dolar kiralama falan, kiyafetti falandi katmiyorum zaten mevcut bende onlar.

Benim zaten bu kadar param olsa ne size burda bu kadar cok soru sorarim nede 2005 model 25 bin kmdeki bi motora binerim gider bi tane S1000RR alirim california cornering school a yazilirim her hafta sonuda piste giderim?
    Sen deki bak boyle bi cozum yolu var hem antreman yap kendini gelistir hemde tehlikeye atma kendini?
    Piyango cikmadigi surece bulabildigim en guvenli yolda olabildigince tedbirli gazlicam tek secenek bu.

He piste cikmam demiyorum ama 3-4 ayda bir belki.
    Cenaze masraflari ne tutar?
    Mesela ben burda patlasam, benden kalanlarin gömülmek üzere Türkiye'ye gönderilmesi yaklasik 10bin€ tutuyor.

O riske girecegime, 500€ verip bir tane vagon alirim.
    1000€ da karenajlara versen,oldu 1500€
    Geriye daha 13500€ kaliyor.
    O parayla 135 defa piste girebilirim.
    Sezonda ayda en fazla iki defa piste girebiliyoruz.
    Yani senede en fazla on defa kendi paramla piste giriyorum.
    Bu demektirki, cenaze paramla daha 14 yil falan piste girebilirim.
    Insan sinirarini ogrenmek istiyor ve zorluyor.
    Insanca bir durum ve hepimiz bu yollardan geçtik.
    Ama bu yanlis.

Bizim sopar raydire cevap yazayim sonra size bisey söyleyecegim.

Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunu merak ettim neden pick-up la götürmen gerek motoru ? pist lastiği mi takılı üzerinde ? caddede kullanmıyor musun ?
    Pist için hazirladigin motorla trafige çikamazsin.
    Ya da gittigin pistte hazirlayacaksin motoru.
    O da dertli is.

Simdi soyleyecegim seye geleyim.
    Geçen yaz sevgili Murat'i(aye) saçma sapan bir kaza sonucu kaybettik.
    Kazanin sebebi,yol sulamasiydi.
    Unutmak istemem nedeniyle bu kaza hakkinda hiç degerlendirme yapmadim ve yapilan yerlerde de bulunmadim.
    Ama simdi biseyler yazalim.

Murat, herhalde hayatinda ilk defa sulanmis bir yola girmiyordu.
    Ayni yerden onuna birlikte olan iki arkadasi,kazasiz belasiz geçtiler.
    Aye geçemedi.
    Defalarca uyarmama ragmen pist lastikleri ile dolasiyordu.
    O lastiklerle ne tepki verecegini bilmedigi bir motosikleti olmustu ve o da sinirlarini merak ediyordu.
    Biz ise ne tepki alacagini biliyorduk ve pist disinda kulanmamasi için surekli uyardik.
    Maalesef dinlemedi.
    Belki her zaman alistigi lastiklerle olsaydi,o suyun farkinda bile olmadan geçip gidecekti.

Kisacasi,basit gorunen bazi detaylar, hayatiniza mal olabilir,dikkat edin.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yapma zaten.
    Gözünüzü seveyim bu isin sakasi yok.
    Neyse burasi canlanmaya basladi yine.
    Murat gitti,soru soran kalmadi diye uzulmeye baslamistim.
    abi benim dün özelden sorduğum şu ön lastik sorusu ne olacak
    neden o desenler içten dışa değilde dışardan içeri olur
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi benim dün özelden sorduğum şu ön lastik sorusu ne olacak
    neden o desenler içten dışa değilde dışardan içeri olur
    Oglum görmüyonmu hesap kitabi bile yanlis yapiyoz.
    10bin euro yazip, 1500 çikarinca 13500 kaliyor yazmisiz.
    Arastiramadim.
    Bi bakip dönecegim sana.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Oglum görmüyonmu hesap kitabi bile yanlis yapiyoz.
    10bin euro yazip, 1500 çikarinca 13500 kaliyor yazmisiz.
    Arastiramadim.
    Bi bakip dönecegim sana.
    işte işler keşke burada da sizinki gibi olabilse piste çıkmak kolay değil
    çıksan pistin şartları malum bir istanbul park kaldı geriye fakat onunla ilgili ücretleride bilmiyorum organizasyon gerçekleştirmek gerekli oda kolay değil... az çok biliyosun abi bize herşey engel nerdeyse devlet her yerden nasıl geçirsem mantığında saldırıyor etrafa...
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Iyide abi ben su anda yasadigim yere 680 dolar para veriyorum kira olarak, kaba taslak yaptigim hesap 525 dolar diyor pist icin bilmem ne demek istedigimi anladin mi?

Hani su cenaze icin verdikleri para elimde nakit olsa coktan acikta kalmistim ben.

Not: Abi senin meslek guzelmis baksana 10000-1500 isleminden bile 13500 para cikti sana daha nolsun.

chopperrider coq deginmis ama piste cikmadan once grenaj varsa onlar sokulur yaris icin olanlar takilir,yoksa farlar ve gosterge bantlanir ki kirilirsa cam piste dokulmesin, aynalar sokulur varsa diger jant ve lastikler takilir.
    Ayrica yaris grenajinda far icin cikis olmaz genelde bu bir numarali sebeb ayna problemi var ayrica.
    Bide piste kadar motor ustunde gidince pistte zaten nefes nefese kaliyosun iyice suyun cikiyor en fazla 5 tur donup kaliyosun.
    Bunlari ordada yaparsin ama zahmetli olur bide zaten pisti gordugun anda gazliyasin geliyor.
    We are many...

Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...

Simdi soyleyecegim seye geleyim.
    Geçen yaz sevgili Murat'i(aye) saçma sapan bir kaza sonucu kaybettik.
    Kazanin sebebi,yol sulamasiydi.
    Unutmak istemem nedeniyle bu kaza hakkinda hiç degerlendirme yapmadim ve yapilan yerlerde de bulunmadim.
    Ama simdi biseyler yazalim.

Murat, herhalde hayatinda ilk defa sulanmis bir yola girmiyordu.
    Ayni yerden onuna birlikte olan iki arkadasi,kazasiz belasiz geçtiler.
    Aye geçemedi.
    Defalarca uyarmama ragmen pist lastikleri ile dolasiyordu.
    O lastiklerle ne tepki verecegini bilmedigi bir motosikleti olmustu ve o da sinirlarini merak ediyordu.
    Biz ise ne tepki alacagini biliyorduk ve pist disinda kulanmamasi için surekli uyardik.
    Maalesef dinlemedi.
    Belki her zaman alistigi lastiklerle olsaydi,o suyun farkinda bile olmadan geçip gidecekti.

Kisacasi,basit gorunen bazi detaylar, hayatiniza mal olabilir,dikkat edin.
    tamamen haklısın aslında. bazen kendime soruyorum ?? neden viraj limitini arttırmaya çalışıyorsun diye ?? motorumun arka lastiğinde kullanmadığım yarım santim kadar yer var. bunu da asfalta değdirsem...peglerim virajlarda erise bitse...dizim yerde olsa, knee slider'ım çizikler içinde kalsa...ne olacak ?? ne değişecek ??
    adrenalin ?? belki ama bu saydıklarım olmadan da yeterince yok mu ?? itiraf etmesi zor olan bi gösteriş merakı mı ?? belki kimbilir çünkü öyle olmasa kimse viraj çalışmaya fotoğraf makinesi, video, tripodla gitmezdi sanırım.
    aslında amatör dahi olsa yarışçı olmak arzusu taşımayan kişinin yapacağı şeyler değil bunlar... sırf bu düşünceler bazen tarz değiştirmemi söylüyor ama onu da yapamıyorum
    iyice aklım karışıyor...

chopperrider coq deginmis ama piste cikmadan once grenaj varsa onlar sokulur yaris icin olanlar takilir,yoksa farlar ve gosterge bantlanir ki kirilirsa cam piste dokulmesin, aynalar sokulur varsa diger jant ve lastikler takilir.
    Ayrica yaris grenajinda far icin cikis olmaz genelde bu bir numarali sebeb ayna problemi var ayrica.
    Bide piste kadar motor ustunde gidince pistte zaten nefes nefese kaliyosun iyice suyun cikiyor en fazla 5 tur donup kaliyosun.
    Bunlari ordada yaparsin ama zahmetli olur bide zaten pisti gordugun anda gazliyasin geliyor.
    o konuda haklısınız tabi ama sizin kastettiğiniz anlamda piste çıkmak baya ciddi bişeymiş. bildiğim kadarıyla burada düzenlenen track-day lerde ne grenaj sökülüp yarış grenajı takılması şartı var ne ayna sökülmesi. bildiğim kadarıyla aynalar aşağıya bakacak şekilde çevriliyor (göz kaymasın diye galiba) bi de gösterge paneli bantlanıyor.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

Hakki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var
    sarkma ile diz açmak aynı şey değil.
    diz açmadan da sarkabilirsiniz.

ultraukala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Eve döneyim etraflıca okuyup bişeler yazacağım ben de...Yarı pist yarı orjinal grenajlarla caddede biniyorum.Pist lastikleri üzerinde her daim takılı sebepleri vs vs vs hepsini yazacağım...

Bir de gösterge paneli ile ilgili yazayım en altta onu gördüm pek mantıklı diil =)) FI yandığından :D puff olabilirz ucuz şeylere binmiyoruz... asıl mantık gözlerin göstergelerden uzakta olmasına alışmak...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:12 ----------

Bir de hiç fotoğrafım yok benim motor üstünde geçen onu farkettim =))

Perşembe yani yarınki antreman iptal oldu ne yazık ki...Ben sezonu adam akıllı açamadım bi türlü.Açıkçası kendi hatalarımı görebilmem adına bir de virajlardaki geçişlerimi izlemek için çekilen üç beş videom olsa güzel olabilirdi.İzmir'de olup da bana bu konuda yardımcı olabilecek biri çıksa ne güzel olur =))
    AKIN FİDAN

Alıntı Nemrut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sarkma ile diz açmak aynı şey değil.
    diz açmadan da sarkabilirsiniz.
    Hakki abi kafami allak bullak ediyonuz he

Abi sarkmayi anladim agirlik merkezini dusurmek ve daha hizli donmek.

Diz vermenin mantigi ne bu motoGP dekiler sadece hava olsun diye yapmazlar.

chopperrider valla Turkiye de her ne kadar ciddiye alinmasada burda cok ciddiye aliniyor ve her turlu tedbir aliniyor.

Piste gittiginde 299 kilitcilerden ziyade suspansiyon ayarini tartisan tipler oluyor.
    Bizim Turkiye de sor daha hangi vidalar suspansiyon icin bilmeyeni vardir, ama 299 videosu vardir kesin.
    Grenaj falan sart degil aslinda ama dusersen orjinalleri parcalamak akil kari is degil, ayrica yaris grenajlari genelde daha hafif oluyor.Lastikte zorunlu degil ama daha guvenli pist lastigi ile cikmak.

ultraukala iki foto cekinde bi apaci ben gozukmiyim ya.
    We are many...

Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Hakki abi kafami allak bullak ediyonuz he

Abi sarkmayi anladim agirlik merkezini dusurmek ve daha hizli donmek.

Diz vermenin mantigi ne bu motoGP dekiler sadece hava olsun diye yapmazlar.

ultraukala iki foto cekinde bi apaci ben gozukmiyim ya.
    her motordan sarktığında dizini değdiriyor musun yere...Diz yere sürttüğünde aslında vücudumuzun ağırlığının bir kısmını yere veriyoruz ve yerden destek alıyoruz...Fiziksel olarak bu şekilde.

Ayrıca sen her türlü apaçi olacaksın ben pistte foto çektirmekten bahsettim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:25 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:14 ----------

motoru niye böyle kullandığıma gelince.

Benim motorum şu anda orjinal kuyruk haricinde komple depo dahil fiber grenaj giyinik.Kafa grenajında da bi H3 ampul kullanılan bir sis lambası var hiç olmazsa ışık olsun diye.Arka kuyruğun orjinal olmasının sebebi de daha önce bursa'da komple fiber grenajla kullanıyordum.Stobu monte edebilmek.Ayrıca ilk defa aldığımdan beri aynalarını taktım uzun zamandır motora binmiyorum diye iyi de oldu =))

Nie orjinal grenajları ile binmiyorum İzmir'de tak çıkar ıvır zıvır uğraşacak vaktim hiç olmuyor.Allaha şükür daha düşmedim lakin düşersem onun masrafını karşılayamayacağımdan.

Bir de niye pist ayarları ile kullanıyoruma gelirsek.Açıkçası amortisör ayarlarından pek anlamıyorum ve kurcalayıp deneme yanılma yöntemi ile bulmak istemiyorum.Hatta abim izmir'e doğru yola çıkarken azcık yumuşatayım dedi.Yok elleme getiremem aynı ayarlara kalsın böyle dedim.Çok da rahata alışkın olmadığımdan sıkıntı çekmedim yani...

Lastiklere gelince bundan öncede dragon supercorsa pro compound vardı SC2 hamurlu ön arka.Şu anda supercorsa SC1ÖN-SC2Arka var.

Dediğim gibi şehir içinde zaten elimden geldiğince kullanmamaya özen gösteriyorum.Kullandığım vakitler de zaten riskli hiç bir şey yapmıyorum.

Bursa'da antreman yaptığım bir yer var Bursa'lılar bilirler.Kazancı mevkii(Aksu) orada az da olsa trafik var olsa da genel olarak ısındıktan sonra tek virajda çalışmaya devam ediyoruz.O tek virajda da karşıdan gelen arabayı takip eden biri oluyor.Ve virajın başında da beni uyaracak kişi bulunuyor.Yani yolun boş olmasını takip ede ede çalışıyoruz.Riskleri minimuma indirmek için.

Lakin işin içine yarış mevzusu girince daha fazla motorla bir arada olmak gerekiyor.O yüzden daha fazla motor kullanmak gerekiyor.Açıkçası ben de isterim maddi yönden hiç sıkıntım olmasa da haftada iki sefer girsem piste antreman yapsam şehir içinde veya şehirler arası kontak bile açmasam ama ne yazık ki o imkanımız yok.
    AKIN FİDAN

Diz verme konusunda bende onu diyorum sadece gosteris amacli olamaz agirligi dagitmak ve agirlik merkezini dusurmek icin yapiliyo olmasi gerek.

Ayricana bana apaci diyon ama masallah sende ayna, far, pist lastigi asagi kalir yanin yok far ve ayna olmadan hayatta cikmam trafige.

Onlar varken bile gormuyolar, soksem o gun tepeme cikar biri.
    We are many...

Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    Diz verme konusunda bende onu diyorum sadece gosteris amacli olamaz agirligi dagitmak ve agirlik merkezini dusurmek icin yapiliyo olmasi gerek.

Ayricana bana apaci diyon ama masallah sende ayna, far, pist lastigi asagi kalir yanin yok far ve ayna olmadan hayatta cikmam trafige.

Onlar varken bile gormuyolar, soksem o gun tepeme cikar biri.
    Haha son mesajımda tezini çürütmüş oldum

Aynam da var farım da

Pist lastiği olunca ne oluyor lastik işte.Kim anlar anca der polisler bunun dişi yok diye
    AKIN FİDAN

Alıntı ultraukala adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haha son mesajımda tezini çürütmüş oldum

Aynam da var farım da

Pist lastiği olunca ne oluyor lastik işte.Kim anlar anca der polisler bunun dişi yok diye
    Azrailin lastiklerle arasi iyi.

coq abi video hakkinda hala yorumlarini bekliyorum cizgiler nedir ne degildir?
    Bi kac bisi denedim o videoda gordugum daha hizli gibiyim su anda ama bu adam freni kafasina gore kullaniyor herhangi bi referans noktasi yok.
    We are many...

lastik ölçüleri yatma açısını ne kadar etkiler?
    yani cbr 125 in ince lastikleriyle ne kadar yatılabilir.
    bazen biraz daha yatırmam gerekiyor ama korkuyorum lastik bırakcak diye.
    çoğu zaman bu yüzden kıl payı yoldan çıkmadan kurtuldum.
    bazıları diyor ki diz verebilirsin bişey olmaz ama lastik bırakır diye deneyemiyorum.

Motosikleti
    Honda CBR600RR06
    cıbır 125 için pirelli mt75 denemelisin kesinlikle...
    AKIN FİDAN

Motosikleti
    kawasaki klr 250 - Honda CBR 600 F ABS

stabilize yolda hangi lastiği kullanmalıyım ?

Slm arkadaşlar Honda cbr 1000 rr stabilize yolda kullanım için hangi lastiği önerirsiniz ?
    ayrıca ıslak yol olduğunuda belirtmem gerek.

Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Alıntı GÖKHAN36 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Slm arkadaşlar Honda cbr 1000 rr stabilize yolda kullanım için hangi lastiği önerirsiniz ?
    hemen motorunu değiştirmeni öneririm.
    eğer şaka yapmıyorsan hiçbir supersport makineyi devamlı olarak stabilize bi yolda kullanmayı düşünmek en basit ifadeyle gereksiz...

scuderia06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere 700 ,Yamaha Wr250 R 2013
    Alıntı GÖKHAN36 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pirelli mt 21 tavsiye ederim
    Instagram: gezgin_endurocu
    https://www.facebook.com/gezginendurocu?pnref=story
    https://www.youtube.com/c/GezginEndurocu52?gvnc=1

Motosikleti
    kawasaki klr 250 - Honda CBR 600 F ABS
    yolların durumu pek iyi olmadığı için öneri istiyorum
    hep stabilize yolda kullanacak değilim, ama asfaltlarımız kış şartlarına uygun yapıldığı için kaba asfalt kullanılıyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:00 ----------

Alıntı scuderia06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pirelli mt 21 tavsiye ederim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler